xibo - en to vi translation catalogue (5095 entries)

en:  (Default)
vi:  (Mặc định)

en:  Turn OFF Debugging
vi:  TẮT trình Gỡ lỗi

en:  Turn ON Debugging
vi:  Bật Sửa lỗi

en:  with Share of Voice %d seconds per hour
vi:  với tỷ lệ chiếm sóng %d giây mỗi giờ

en: # Layouts
vi: # Bố cục

en: # of element groups
vi: # của nhóm phần tử

en: # of elements
vi: # của phần tử

en: ## Build caches
vi: ## Dựng bộ nhớ đệm

en: %campaignName% - Campaign Builder
vi: %campaignName% - Trình tạo Đợt phát

en: %d of %d player actions failed
vi: %d trong số %d thao tác với trình phát đã thất bại

en: %dataSetName% - Data Connector
vi: %dataSetName% - Trình kết nối dữ liệu

en: %s API requests %s log report for User
vi: API %s yêu cầu báo cáo nhật ký %s của người dùng

en: %s Invalid XMR registration
vi: %s đăng ký XMR không hợp lệ

en: %s Session %s log report for User
vi: %s Phiên %s báo cáo nhật ký cho người dùng

en: %s assigned to Display Groups
vi: %s đã được gán cho Nhóm màn hình

en: %s assigned to User Groups
vi: %s được gán vào các Nhóm tài khoản

en: %s bandwidth report
vi: %s báo cáo băng thông

en: %s has seen the welcome tutorial
vi: %s đã xem phần hướng dẫn Chào mừng

en: %s has started the welcome tutorial
vi: %s đã bắt đầu phần hướng dẫn Chào mừng

en: %s is downloading %d files too many times
vi: %s đang tải xuống tệp %d quá nhiều lần

en: %s is not a valid option
vi: %s không phải là lựa chọn hợp lệ

en: %s is not configured or ready to receive push commands over XMR. Please contact your administrator.
vi: %s chưa được cấu hình hoặc chưa sẵn sàng để nhận lệnh đẩy qua XMR. Hãy liên hệ với quản trị viên.

en: %s is pending conversion
vi: %s đang chờ chuyển đổi

en: %s is too large. Please ensure that none of the images in your layout are larger than your Resize Limit on their longest edge.
vi: %s có kích thước quá lớn. Hãy đảm bảo không có ảnh nào trong bố cục vượt quá Giới hạn kích thước ở cạnh dài nhất.

en: %s library usage report
vi: Báo cáo dung lượng lưu trữ sử dụng của %s

en: %s must be a valid URI
vi: %s phải là một URI hợp lệ

en: %s must be a valid Windows path
vi: %s phải là một đường dẫn Windows hợp lệ

en: %s must be greater than %s
vi: %s phải lớn hơn %s

en: %s must be greater than or equal to %s
vi: %s phải lớn hơn hoặc bằng %s

en: %s must be less than %s
vi: %s phải nhỏ hơn %s

en: %s must be less than or equal to %s
vi: %s phải nhỏ hơn hoặc bằng %s

en: %s must contain %s
vi: %s phải chứa %s

en: %s must equal %s
vi: %s phải bằng %s

en: %s must not contain %s
vi: %s không được chứa %s

en: %s must not equal %s
vi: %s không được bằng %s

en: %s not found for %s
vi: %s không được tìm thấy cho %s

en: %s not retrieved from the IdP and required since is the field to identify the user
vi: Không nhận được %s từ IdP, trong khi đây là trường bắt buộc để định danh người dùng

en: %s report
vi: %s báo cáo

en: %s report for
vi: %s báo cáo cho

en: %s report for Display
vi: %s báo cáo cho Màn hình hiển thị

en: %s report for Event %s
vi: %s Báo cáo cho Sự Kiện %s

en: %s report for Layout %s
vi: %s báo cáo cho Bố cục %s

en: %s report for Media
vi: %s báo cáo cho Nội Dung

en: %s report for Media %s
vi: %s báo cáo cho Nội dung %s

en: %s scheduled on %s
vi: %s được lên lịch vào %s

en: %s scheduled on sync group %s
vi: %s đã được lên lịch cho nhóm đồng bộ %s

en: %s set as the Layout background image is pending conversion
vi: Ảnh nền bố cục %s đang chờ chuyển đổi

en: %s set as the Layout background image is too large. Please ensure that none of the images in your layout are larger than %s pixels on their longest edge. Please check the allowed Resize Limit in Administration -> Settings
vi: Ảnh nền bố cục %s có kích thước quá lớn. Hãy đảm bảo không có ảnh nào trong bố cục vượt quá %s pixel ở cạnh dài nhất. Vui lòng kiểm tra phần Giới hạn kích thước cho phép tại Quản trị > Cài đặt

en: %s time disconnected summary report
vi: Báo cáo tổng thời gian mất kết nối %s

en: %templateName% - Module Template
vi: %templateName% - Bản mẫu mô-đun

en: %themeName% Error
vi: Lỗi  %themeName%

en: %themeName% Installation
vi: Cài đặt %themeName%

en: %themeName% needs an administrator user account to be the first user account that has access to the CMS. Please enter your chosen details below.
vi: %themeName% yêu cầu một tài khoản quản trị viên làm tài khoản đầu tiên có quyền truy cập vào CMS. Vui lòng nhập thông tin chi tiết bên dưới.

en: %themeName% needs somewhere to store the things you upload to be shown. Ideally, this should be somewhere outside the root of your web server - that is such that is not accessible by a web browser. Please input the full path to this folder. If the folder does not already exist, we will attempt to create it for you.
vi: %themeName% cần một vị trí để lưu trữ các tệp bạn tải lên để hiển thị. Tốt nhất, thư mục này nên nằm bên ngoài thư mục gốc của máy chủ web, tức là không thể truy cập trực tiếp qua trình duyệt. Vui lòng nhập đường dẫn đầy đủ đến thư mục này. Nếu thư mục chưa tồn tại, chúng tôi sẽ cố gắng tạo nó cho bạn.

en: %themeName% needs to set-up a connection to your MySQL database.
vi: %themeName% cần thiết lập kết nối với cơ sở dữ liệu MySQL của bạn.

en: %themeName% needs you to choose a "key". This will be required each time you set-up a new client. It should be complicated, and hard to remember. It is visible in the CMS interface, so it need not be written down separately.
vi: %themeName% yêu cầu bạn chọn một "khóa". Khóa này sẽ cần thiết mỗi khi bạn thiết lập một máy khách mới. Nó nên phức tạp và khó nhớ. Vì khóa này hiển thị trong giao diện CMS, bạn không cần phải ghi lại riêng.

en: (DisplayId: Not Found)
vi: (DisplayId: Không tìm thấy)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
vi: (đã lọc từ tổng số _MAX_ mục)

en: * If the Widget is a 'fixed' item (eg Text), Loop should not be enabled.
vi: Nếu Widget là một mục 'cố định' (ví dụ: Văn bản), không nên bật vòng lặp.

en: * If the Widget needs to update periodically (eg RSS Ticker Widget), Loop can be enabled ONLY if the Widget needs to update MORE frequently than the duration of the overall Layout.
vi: * Nếu Widget cần cập nhật định kỳ (ví dụ: Tiện ích RSS Ticker), vòng lặp chỉ nên được bật NẾU widget cần cập nhật THƯỜNG XUYÊN HƠN so với thời lượng tổng thể của Bố cục.

en: * Not Defined
vi: * Chưa xác định

en: , Repeats every %s %s
vi: , Lặp lại mỗi %s %s

en: -- Create New --
vi: -- Tạo mới --

en: 1 hour
vi: 1 giờ

en: 1 hour 30 minutes
vi: 1 giờ 30 phút

en: 1 minute
vi: 1 phút

en: 10 hours
vi: 10 giờ

en: 10 minutes
vi: 10 phút

en: 11 hours
vi: 11 giờ

en: 12 hours
vi: 12 giờ

en: 12h Clock
vi: Đồng hồ 12 giờ

en: 1st line
vi: Dòng đầu

en: 2 hours
vi: 2 giờ

en: 2 hours 30 minutes
vi: 2 giờ 30 phút

en: 24 hours
vi: 24 giờ

en: 24h Clock
vi: Đồng hồ 24 giờ

en: 3 hours
vi: 3 giờ

en: 3 hours 30 minutes
vi: 3 giờ 30 phút

en: 30 minutes
vi: 30 phút

en: 4 hours
vi: 4 giờ

en: 5 hours
vi: 5 giờ

en: 5 minutes
vi: 5 phút

en: 6 hours
vi: 6 giờ

en: 7 hours
vi: 7 giờ

en: 8 hours
vi: 8 giờ

en: 9 hours
vi: 9 giờ

en: : activate to sort column ascending
vi: : nhấn để sắp xếp cột theo thứ tự tăng dần

en: : activate to sort column descending
vi: : nhấn để sắp xếp cột theo thứ tự giảm dần

en: A Description of Daypart
vi: Mô tả về khung giờ này

en: A URL to the HLS video stream. Requires Player running Windows 8.1 or later, or Android 6 or later. Earlier Android devices may play HLS via the LocalVideo widget.
vi: URL đến luồng video HLS. Yêu cầu Trình phát chạy Windows 8.1 trở lên hoặc Android 6 trở lên. Các thiết bị Android cũ hơn có thể phát HLS thông qua Widget LocalVideo.

en: A code which can be used to lookup this DataSet - usually for an API application
vi: Mã dùng để tra cứu Bộ dữ liệu này – thường sử dụng cho ứng dụng API

en: A column already exists with this name, please choose another
vi: Đã tồn tại một cột với tên này, vui lòng chọn tên khác

en: A comma separated list of Currency Acronyms/Abbreviations, e.g. GBP,USD,EUR. For the best results enter no more than 5 items.
vi: Nhập danh sách các mã/ viết tắt tiền tệ , phân cách bằng dấu phẩy (ví dụ: GBP, USD, EUR). Tối đa 5 mục để đảm bảo hiệu quả.

en: A comma separated list of domains which should be allowed to perform NTML/Negotiate authentication.
vi: Danh sách các tên miền được phép thực hiện xác thực kiểu NTML/Negotiate, cách nhau bằng dấu phẩy.

en: A comma separated list of items to present in a combo box
vi: Danh sách các mục, phân tách bằng dấu phẩy, để hiển thị trong hộp chọn

en: A comma separated list of tags to add to the selected elements.
vi: Danh sách các nhãn được phân tách bằng dấu phẩy để thêm vào các phần tử đã chọn.

en: A comma separated list of tags to filter by. Enter a tag|tag value to filter tags with values. Enter --no-tag to filter all items without tags. Enter - before a tag or tag value to exclude from results.
vi: Danh sách các nhãn được phân tách bằng dấu phẩy để lọc theo. Nhập giá trị tag|tag để lọc các thẻ có giá trị. Nhập --no-tag để lọc tất cả các mục không có thẻ. Nhập dấu - trước một nhãn hoặc giá trị nhãn để loại trừ khỏi kết quả.

en: A comma separated list of website urls which should be rendered by the Edge Browser instead of Chromium.
vi: Danh sách các URL (cách nhau bằng dấu phẩy) sẽ được trình phát hiển thị bằng trình duyệt Edge thay vì các trình duyệt Chromium.

en: A comma separated set of regular expressions run against the Display name to determine membership.
vi: Một tập hợp các biểu thức chính quy (regex), cách nhau bằng dấu phẩy, dùng để so khớp với tên Màn hình nhằm xác định nhóm mà Màn hình thuộc về.

en: A comma separated set of tags run against the Display tag to determine membership.
vi: Một tập hợp các nhãn, phân tách bằng dấu phẩy, dùng để so khớp với nhãn Màn hình để xác định nhóm mà Màn hình thuộc về.

en: A comma separated set of tags run against the Media tag to determine membership.
vi: Một tập hợp các nhãn, phân cách bằng dấu phẩy, được so khớp với nhãn của Nội dung để xác định nhóm của nó.

en: A comma separated set of tags to match against tags on library media.
vi: Một tập các nhãn được phân tách bằng dấu phẩy để so khớp với các nhãn trong thư viện nội dung.

en: A dark table with round borders and yellow heading text.
vi: Bảng tối màu với viền bo tròn và tiêu đề chữ vàng.

en: A description - (1 - 254 characters).
vi: Một mô tả - (1 - 254 ký tự)

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
vi: Đã tồn tại tệp với tên trùng với vị trí Thư mục Thư viện bạn cung cấp. Vui lòng chọn một vị trí khác

en: A font to use in other Modules
vi: Một Phông để dùng cho những mô-đun khác

en: A generic file to be stored in the library
vi: Tệp tin chung được lưu trong thư viện

en: A light green background with darker green borders. White heading text.
vi: Nền xanh lá nhạt với viền xanh lá đậm hơn. Văn bản tiêu đề màu trắng.

en: A local file path or URL to the video. This can be a RTSP stream.
vi: Đường dẫn video

en: A message to display when no data is returned from the source
vi: Một thông báo hiển thị khi không có dữ liệu nào được trả về từ nguồn

en: A message to display when there are no notifications to show. Enter text or HTML in the box below.
vi: Thông báo hiển thị khi không có thông báo nào. Nhập văn bản hoặc HTML vào ô bên dưới.

en: A module for displaying HLS video streams
vi: Một mô-đun hiển thị video trực tuyến HLS

en: A module for displaying Video and Audio from an external source
vi: Mô-đun hiển thị Video và Âm thanh từ nguồn bên ngoài

en: A module for displaying a Countdown timer as a clock
vi: Mô-đun hiển thị đồng hồ đếm ngược

en: A module for displaying a Countdown timer for days
vi: Mô-đun đếm ngược theo ngày

en: A module for displaying a Countdown timer in a table
vi: Mô-đun bảng đếm ngược

en: A module for displaying a Countdown timer with Simple Text
vi: Mô-đun hiển thị bộ đếm ngược với văn bản đơn giản

en: A module for displaying a calendar based on Muslim Prayer Times
vi: Mô-đun hiển thị lịch dựa trên Thời gian cầu nguyện của người Hồi giáo

en: A module for displaying a calendar based on an iCal feed
vi: Mô-đun hiển thị lịch dựa trên nguồn cấp dữ liệu iCal (lịch điện tử).

en: A module for displaying a custom Countdown timer
vi: Mô-đun hiển thị bộ đếm ngược được tùy chỉnh theo ý muốn

en: A module for displaying emergency alert elements based on an CAP feed
vi: Mô-đun hiển thị các thành phần cảnh báo khẩn cấp dựa trên nguồn CAP.

en: A module for displaying traffic information using Google Maps
vi: Mô-đun hiển thị thông tin giao thông bằng Google Maps

en: A module for displaying weather alert elements based on National Weather Service
vi: Mô-đun hiển thị cảnh báo thời tiết dựa trên Dịch vụ Thời tiết Quốc gia.

en: A module for displaying weather information. Uses the Forecast API
vi: Mô-đun hiển thị thông tin thời tiết. Sử dụng API dự báo

en: A module for showing Currency pairs and exchange rates
vi: Mô-đun để hiển thị các cặp tiền tệ và tỷ giá hối đoái

en: A module for showing Stock quotes
vi: Một mô-đun để hiển thị báo giá Cổ phiếu

en: A name for this DataSet
vi: Tên cho Bộ dữ liệu này

en: A name for this Resolution
vi: Tên của độ phân giải

en: A name for this Sync Group
vi: Tên cho nhóm đồng bộ này

en: A reference code for this command which is used to identify the command internally.
vi: Mã tham chiếu của lệnh này, được sử dụng để nhận diện nội bộ.

en: A reference field for custom user data
vi: Trường tham chiếu cho dữ liệu người dùng tùy chỉnh

en: A reminder email will been sent to this user if they exist
vi: Một email nhắc nhở sẽ được gửi đến người dùng này nếu có tồn tại

en: A remote DataSet must have a URI.
vi: Một bộ dữ liệu từ xa bắt buộc phải có URI.

en: A separator to show between marquee items
vi: Dấu phân cách hiển thị giữa các mục chạy chữ.

en: A short description of this Display Group
vi: Mô tả ngắn gọn về Nhóm màn hình này

en: A subject line for the notification - used as a title.
vi: Dòng tiêu đề cho thông báo - được sử dụng làm tiêu đề.

en: A text description of this password policy will be shown to users if they enter a password that does not meet the policy requirements set above.
vi: Mô tả bằng văn bản về chính sách mật khẩu này sẽ được hiển thị nếu người dùng nhập mật khẩu không đáp ứng các yêu cầu đã đặt ở trên.

en: A title for the module template
vi: Tiêu đề của bản mẫu mô-đun

en: A unique ID for the module template
vi: ID duy nhất cho mẫu mô-đun

en: A unique identifier for this display.
vi: Mã định danh duy nhất cho màn hình này.

en: A view on a DataSet
vi: Một bản xem trên Bộ dữ liệu

en: AM/PM Colour
vi: Màu AM/PM

en: API Key
vi: Mã API

en: API Secret
vi: Mã bí mật API

en: API key not valid
vi: Khóa API không hợp lệ

en: Ability to add and edit Tags when assigning to items
vi: Cho phép thêm và chỉnh sửa Nhãn khi gán vào các mục

en: Ability to update own Profile, including changing passwords and authentication preferences
vi: Có thể cập nhật Hồ sơ cá nhân, bao gồm đổi mật khẩu và tùy chọn xác thực

en: About
vi: Giới thiệu

en: About the CMS
vi: Về Hệ thống Quản lý Nội dung (CMS)

en: Access Code
vi: Mã truy cập

en: Access Code is empty
vi: Mã truy cập đang để trống

en: Access Code is incorrect
vi: Mã truy cập không chính xác

en: Access Denied to Display
vi: Không thể truy cập Màn hình

en: Access Denied to DisplayGroup
vi: Không thể truy cập Nhóm màn hình

en: Access Denied to User
vi: Từ chối quyền truy cập đến Người dùng

en: Access Denied to UserGroup
vi: Truy cập vào Nhóm tài khoản bị từ chối

en: Access denied System tags cannot be deleted
vi: Từ chối truy cập, không thể xóa các nhãn hệ thống

en: Access denied System tags cannot be edited
vi: Từ chối truy cập, không thể chỉnh sửa các nhãn hệ thống

en: Access denied replacing old media
vi: Truy cập bị từ chối thay thế nội dung cũ

en: Access denied, please check your API key
vi: Truy cập bị từ chối, vui lòng kiểm tra khóa API của bạn

en: Access denied: You do not own this authorization.
vi: Truy cập bị từ chối: Bạn không sở hữu quyền này.

en: Access to %s revoked
vi: Quyền truy cập đến %s đã bị thu hồi

en: Access to API applications
vi: Có quyền truy cập các ứng dụng API

en: Access to Ad Campaigns
vi: Truy cập vào Đợt phát quảng cáo

en: Access to DataSets
vi: Quyền truy cập vào các Bộ dữ liệu

en: Access to Displays and Display Groups
vi: Quyền truy cập vào Màn hình và Nhóm Màn hình

en: Access to Library, Layouts, Playlists, Widgets and Resolutions
vi: Truy cập Thư viện, Bố cục, Danh sách phát, Widgets và Độ phân giải

en: Access to Scheduling
vi: Quyền truy cập vào Lập lịch

en: Access to a Report Fault wizard for collecting reports to forward to the support team for analysis, which may contain sensitive data.
vi: Truy cập trình hướng dẫn Báo cáo sự cố để thu thập báo cáo gửi đến bộ phận hỗ trợ phân tích (có thể chứa dữ liệu nhạy cảm).

en: Access to deleting DataSets
vi: Quyền xóa các Bộ dữ liệu

en: Access to deleting Displays and Display Groups
vi: Quyền xóa Màn hình và Nhóm Màn hình

en: Access to deleting Scheduled Events
vi: Quyền xóa các Sự kiện Đã lên lịch

en: Access to deleting content from Library, Layouts, Playlists, Widgets and Resolutions
vi: Truy cập để xóa nội dung từ Thư viện, Bố cục, Danh sách phát, Widgets và Độ phân giải

en: Access to the Notification Centre to view past notifications
vi: Có quyền truy cập Trung tâm Thông báo để xem các thông báo trước đó

en: Access to this route is denied for this scope
vi: Quyền truy cập route này bị từ chối với phạm vi hiện tại

en: Ack
vi: Xác nhận

en: Action
vi: Thao tác

en: Action Bar Display Duration
vi: Thời gian hiển thị Thanh tác vụ

en: Action Bar Intent
vi: Intent của thanh tác vụ

en: Action Bar Mode
vi: Chế độ Thanh tác vụ

en: Action Type
vi: Loại hành động

en: Action for Screen Shot Intent
vi: Hành động cho Intent chụp màn hình

en: Action not found
vi: Không tìm thấy thao tác

en: Action with specified Trigger Type already exists
vi: Thao tác với kiểu Kích hoạt được chỉ định đã tồn tại

en: Actions
vi: Hành động

en: Active
vi: Đang hoạt động

en: Activity Report
vi: Báo cáo hoạt động

en: Actual
vi: Thực tế

en: Actual Alerts
vi: Cảnh báo đang có hiệu lực

en: Ad
vi: Quảng cáo

en: Ad Campaign
vi: Đợt phát quảng cáo

en: Ad Play(s)
vi: Lượt phát Quảng cáo (giây)

en: Add
vi: Thêm

en: Add "Save Template" function for all Layouts
vi: Thêm chức năng "Lưu Bản mẫu" cho tất cả các Bố cục

en: Add Action
vi: Thêm thao tác

en: Add Application
vi: Thêm ứng dụng

en: Add Background Image
vi: Thêm hình nền

en: Add CSS to be included immediately before the closing body tag. Please do not include style tags.
vi: Thêm mã CSS sẽ được chèn ngay trước thẻ đóng </body>. Vui lòng không bao gồm thẻ <style>.

en: Add CSV Files
vi: Thêm tệp CSV

en: Add Campaign
vi: Thêm Đợt phát

en: Add Category
vi: Thêm danh mục

en: Add Category to
vi: Thêm danh mục vào

en: Add Column
vi: Thêm cột

en: Add Command
vi: Thêm lệnh

en: Add DMA
vi: Thêm DMA

en: Add Data
vi: Thêm dữ liệu

en: Add DataSet
vi: Thêm bộ dữ liệu

en: Add Daypart
vi: Thêm khung giờ phát

en: Add Display (Code)
vi: Thêm màn hình (Mã)

en: Add Display Group
vi: Thêm nhóm màn hình

en: Add Display via Code
vi: Thêm Màn hình qua Mã

en: Add Event
vi: Thêm sự kiện

en: Add Font
vi: Thêm phông chữ

en: Add HTML to be included between the BODY tag.
vi: Thêm mã HTMl được chèn vào giữa thẻ BODY

en: Add Help Link
vi: Thêm liên kết trợ giúp

en: Add JavaScript to be included immediately before the closing body tag. Do not use [] array notation as this is reserved for library references. Do not include script tags.
vi: Thêm mã JavaScript sẽ được chèn ngay trước thẻ đóng </body>. Không sử dụng ký hiệu mảng [ ] vì dành riêng cho tham chiếu thư viện. Vui lòng không bao gồm thẻ <script>.

en: Add Layout
vi: Thêm bố cục

en: Add Layout Export ZIP Files
vi: Thêm bố cục xuất tệp ZIP

en: Add Media
vi: Thêm Nội dung

en: Add Media via URL
vi: Thêm Nội Dung qua URL

en: Add Menu Board
vi: Thêm Bảng Menu

en: Add Module Template
vi: Thêm bản mẫu mô-đun

en: Add New
vi: Thêm mới

en: Add New User
vi: Thêm tài khoản mới

en: Add Notification
vi: Thêm thông báo

en: Add Playlist
vi: Thêm danh sách phát

en: Add Playlists
vi: Thêm danh sách phát

en: Add Product
vi: Thêm Sản phẩm

en: Add Product to
vi: Thêm sản phẩm vào

en: Add Profile
vi: Thêm Cấu hình

en: Add RSS
vi: Thêm RSS

en: Add Replacement
vi: Thêm thay thế

en: Add Report Schedule for %s - %s
vi: Thêm Lịch Báo cáo cho %s - %s

en: Add Resolution
vi: Thêm độ phân giải

en: Add Resolution button to allow for additional Resolutions to be added
vi: Nút Thêm độ phân giải để cho phép thêm các Độ phân giải mới vào hệ thống

en: Add Row
vi: Thêm hàng

en: Add STS to the response headers? Make sure you fully understand STS before turning it on as it will prevent access via HTTP after the first successful HTTPS connection.
vi: Thêm STS vào phần header của response? Hãy đảm bảo bạn hiểu rõ về STS trước khi bật, vì sau lần kết nối HTTPS thành công đầu tiên, hệ thống sẽ chặn mọi truy cập qua HTTP.

en: Add Sync Group
vi: Thêm nhóm đồng bộ

en: Add Synchronised Event
vi: Thêm sự kiện đồng bộ

en: Add Tag
vi: Thêm Nhãn

en: Add Task
vi: Thêm tác vụ

en: Add Template
vi: Thêm Bản mẫu

en: Add Text directly to a Layout
vi: Thêm trực tiếp văn bản vào bố cục

en: Add Thumbnail
vi: Thêm ảnh

en: Add User
vi: Thêm tài khoản

en: Add User Group
vi: Thêm Nhóm tài khoản

en: Add Version
vi: Thêm phiên bản

en: Add Widget
vi: Thêm tính năng

en: Add a Display via user_code displayed on the Player screen
vi: Thêm Màn hình thông qua mã người dùng hiển thị trên màn hình Trình phát

en: Add a layout
vi: Thêm 1 bố cục

en: Add a link to the Display name using this format mask?
vi: Thêm liên kết vào tên Màn hình theo định dạng này?

en: Add a new Campaign
vi: Thêm một Đợt phát mới

en: Add a new DataSet
vi: Thêm bộ dữ liệu mới

en: Add a new Display Group
vi: Thêm Nhóm màn hình mới

en: Add a new Display Settings Profile
vi: Thêm một hồ sơ Cấu hình mới

en: Add a new Font
vi: Thêm phông chữ mới

en: Add a new Help page
vi: Thêm trang trợ giúp mới

en: Add a new Layout and jump to the layout editor.
vi: Thêm 1 Bố cục mới và tới Chỉnh sửa bố cục

en: Add a new Menu Board
vi: Tạo Bảng Menu mới

en: Add a new Menu Board Category
vi: Thêm Danh mục Bảng Menu mới

en: Add a new Menu Board Product
vi: Thêm một sản phẩm Bảng Menu mới

en: Add a new Scheduled event
vi: Thêm Sự kiện theo lịch mới

en: Add a new Sync Group
vi: Thêm 1 nhóm đồng bộ mới

en: Add a new Sync event
vi: Thêm Sự kiện đồng bộ mới

en: Add a new Tag
vi: Thêm Nhãn mới

en: Add a new Template and jump to the layout editor.
vi: Thêm 1 Bản mẫu mới và tới Chỉnh sửa bố cục

en: Add a new User
vi: Thêm tài khoản Người dùng mới

en: Add a new User Group
vi: Thêm Nhóm tài khoản mới

en: Add a new media item to the library
vi: Thêm mục nội dung mới cho thư viện

en: Add a new media item to the library via external URL
vi: Thêm mục nội dung mới cho thư viện thông qua URL bên ngoài

en: Add a new region
vi: Thêm vùng mới

en: Add a new resolution for use on layouts
vi: Thêm độ phân giải mới để dùng trên các bố cục

en: Add a new template
vi: Thêm mẫu mới

en: Add a new template by importing XML file
vi: Thêm mẫu mới bằng cách nhập tệp XML

en: Add a row to the end of this DataSet
vi: Thêm một hàng vào cuối của Bộ Dữ liệu này

en: Add additional tags to appear immediately before the closing head tag, such as meta, link, etc. If your JavaScript uses the [] array notation add it inside script tags here.
vi: Thêm các thẻ bổ sung sẽ xuất hiện ngay trước thẻ đóng </head> (ví dụ: meta, link, v.v.). Nếu JavaScript của bạn sử dụng ký hiệu mảng    [ ], hãy chèn nó bên trong thẻ <script> tại đây.

en: Add all the widgets to the template?
vi: Thêm tất cả các widget vào mẫu

en: Add an Application
vi: Thêm một Ứng dụng

en: Add an attachment?
vi: Thêm tập tin đính kèm?

en: Add background image
vi: Thêm hình nền

en: Add condition
vi: Thêm điều kiện

en: Add elements to group
vi: Thêm phần tử vào nhóm

en: Add files
vi: Thêm tập tin

en: Add media (URL)
vi: Thêm nội dung (URL)

en: Add media failed: %error%
vi: Không thể thêm nội dung: %error%

en: Add module failed: %error%
vi: Thêm mô-đun thất bại: %error%

en: Add new property
vi: Thêm thuộc tính

en: Add option
vi: Thêm tùy chọn

en: Add reference fields if needed
vi: Thêm các trường tham chiếu nếu cần

en: Add some stock symbols
vi: Thêm một số mã cổ phiếu

en: Add test
vi: Thêm bài kiểm tra

en: Add the body of your message in the box below. If you are going to target this message to a Display/DisplayGroup be aware that the formatting you apply here will be removed.
vi: Nhập nội dung thông báo vào ô bên dưới. Nếu thông báo này được gửi đến một Màn hình/Nhóm Màn hình, định dạng bạn áp dụng tại đây sẽ bị loại bỏ.

en: Add to Purge list?
vi: Thêm vào danh sách xóa?

en: Add to this position
vi: Thêm vào vị trí này

en: Add widgets
vi: Thêm tính năng

en: Add/Edit custom modules and templates
vi: Thêm/Chỉnh sửa các mô-đun và bản mẫu tùy chỉnh

en: Added
vi: Đã thêm

en: Added %s
vi: Đã thêm %s

en: Added Action
vi: Đã thêm Thao tác

en: Added Event
vi: Đã thêm Sự kiện

en: Added Menu Board
vi: Đã thêm Bảng Menu

en: Added Menu Board Category
vi: Đã thêm Danh mục Bảng Menu

en: Added Menu Board Product
vi: Đã thêm sản phẩm Bảng Menu

en: Added Report Schedule
vi: Đã thêm lịch Báo cáo

en: Added Row
vi: Đã thêm hàng

en: Added campaign
vi: Đã thêm đợt phát

en: Added data for Widget
vi: Đã thêm dữ liệu cho Widget

en: Added drawer %s
vi: Đã thêm ngăn %s

en: Additional emails separated by a comma.
vi: Các email bổ sung, cách nhau bằng dấu phẩy.

en: Address
vi: Địa chỉ

en: Aditional days container
vi: Vùng chứa ngày bổ sung

en: Adjust the times of this timer. To add or remove a day, use the Display Profile.
vi: Điều chỉnh thời gian của bộ hẹn giờ này. Để thêm hoặc xóa 1 ngày, hãy vào Cấu hình màn hình.

en: Admin
vi: Quản trị viên

en: Admin Password
vi: Mật khẩu quản trị viên

en: Admin Username
vi: Tên đăng nhập quản trị viên

en: Admin email address
vi: Địa chỉ email của quản trị viên

en: Administration
vi: Quản trị

en: Administrative access to Fonts
vi: Quyền truy cập quản trị đối với Phông chữ

en: Advanced
vi: Nâng cao

en: Advice
vi: Lời khuyên

en: Afrikaans
vi: Tiếng Hà Lan (Nam Phi)

en: After schedule ends
vi: Sau khi lịch kết thúc

en: After schedule starts
vi: Sau khi lịch bắt đầu

en: After submitting this form with valid code, your CMS Address and Key will be sent and stored in the temporary storage in our Authentication Service.
vi: Sau khi gửi mẫu này với mã hợp lệ, Địa chỉ CMS và Khóa của bạn sẽ được gửi và lưu trữ trong bộ nhớ tạm thời của Dịch vụ Xác thực của chúng tôi.

en: After you convert a saved report you can export and preview the report.
vi: Sau khi chuyển đổi báo cáo đã lưu, bạn có thể xuất và xem trước báo cáo.

en: Agenda
vi: Chương trình

en: Aggregate received data by the given method
vi: Tổng hợp dữ liệu đã nhận được theo phương pháp đã cho

en: Aggregation
vi: Tổng hợp

en: Aggregation level
vi: Mức độ tổng hợp

en: Albanian
vi: Tiếng An-ba-ni

en: Alert
vi: Cảnh báo

en: Alert for Display %s
vi: Cảnh báo cho màn hình %s

en: All
vi: Tất cả

en: All Folders
vi: Tất cả thư mục

en: All Player faults cleared
vi: Đã xóa tất cả lỗi của Trình phát

en: All Posts
vi: Tất cả bài viết

en: All Reports
vi: Tất cả báo cáo

en: All checks pass. Click next to continue
vi: Tất cả các kiểm tra đã vượt qua. Nhấp Tiếp theo để tiếp tục.

en: All day events
vi: Sự kiện cả ngày

en: All known servers
vi: Tất cả các máy chủ đã biết

en: All media will be unassigned and any playlist specific media such as text/rss will be lost. The playlist will be removed from all Layouts.
vi: Tất cả nội dung sẽ bị gỡ gán và bất kỳ nội dung gắn với danh sách phát cụ thể nào như văn bản/rss sẽ bị mất. Danh sách phát sẽ bị xóa khỏi tất cả các Bố cục.

en: All media will be unassigned and any widgets such as text/rss will be lost, unless they are on playlists. The item will be removed from all Schedules.
vi: Toàn bộ nội dung sẽ bị bỏ gán và các widget như văn bản/RSS sẽ bị mất, trừ khi chúng nằm trong Danh sách phát. Mục này sẽ bị xóa khỏi tất cả Lịch phát.

en: All other checks passed
vi: Tất cả các kiểm tra khác đều vượt qua.

en: AllClear
vi: An toàn

en: Allergy Information
vi: Thông tin về dị ứng

en: Allergy info
vi: Thông tin dị ứng

en: Allow All
vi: Cho phép tất cả

en: Allow Group Admins to edit including deletion, for all added Users within their group
vi: Cho phép Quản trị viên Nhóm chỉnh sửa và xóa các tài khoản trong nhóm của họ

en: Allow Import?
vi: Cho phép nhập?

en: Allow PHP to open external URLs
vi: Cho phép PHP mở các URL ngoài

en: Allow Sharing capabilities for all User objects
vi: Cho phép các tính năng chia sẻ với tất cả đối tượng người dùng

en: Allow access to non-destructive edit-only features
vi: Cho phép truy cập các chức năng chỉnh sửa không phá huỷ (không làm thay đổi dữ liệu gốc)

en: Allow access to non-destructive edit-only features in a Display Group
vi: Cho phép truy cập các chức năng chỉnh sửa không phá huỷ trong Nhóm Màn hình.

en: Allow content creators to create Layouts - which hold the content you want to show on your Displays
vi: Cho phép người tạo nội dung tạo ra các bố cục – nơi chứa nội dung mà bạn muốn hiển thị trên các Màn hình.

en: Allow creation of Data Connector Schedules
vi: Cho phép tạo lịch trình kết nối dữ liệu

en: Allow creation of Synchronised Groups
vi: Cho phép tạo nhóm đồng bộ

en: Allow creation of Synchronised Schedules
vi: Cho phép tạo lịch trình đồng bộ

en: Allow edits including deletion for all added Displays
vi: Cho phép chỉnh sửa, bao gồm cả xóa các Màn hình đã thêm

en: Allow edits including deletion for all created Display Groups
vi: Cho phép chỉnh sửa, bao gồm cả xóa đối với tất cả các Nhóm màn hình đã tạo

en: Allow edits including deletion for all created Display Setting Profiles
vi: Cho phép chỉnh sửa, bao gồm cả xóa đối với tất cả các Cấu hình màn hình đã tạo.

en: Allow edits including deletion for all created User Groups
vi: Cho phép chỉnh sửa, bao gồm cả xóa đối với tất cả các Nhóm tài khoản đã tạo

en: Allow edits including deletion for all notifications in the Notification Centre
vi: Cho phép chỉnh sửa và xóa cho tất cả các thông báo trong Trung tâm Thông báo

en: Allow edits including deletion of existing Scheduled Events
vi: Cho phép chỉnh sửa, bao gồm cả xoá các sự kiện đã được lên lịch

en: Allow edits including deletion to all added Resolutions
vi: Cho phép chỉnh sửa và xoá các Độ phân giải đã được thêm

en: Allow edits including deletion to all created Campaigns
vi: Cho phép chỉnh sửa, bao gồm cả xóa đối với tất cả các Đợt phát đã tạo.

en: Allow edits including deletion to all created DataSets independently to Layouts
vi: Cho phép chỉnh sửa bao gồm cả xóa đối với tất cả các Bộ dữu liệu đã tạo độc lập với các Bố cục

en: Allow edits including deletion to all created Playlists independently to Layouts
vi: Cho phép chỉnh sửa, bao gồm cả xóa đối với tất cả các Danh sách phát đã tạo độc lập với các Bố cục.

en: Allow edits including deletion to all data contained within a DataSet independently to Layouts
vi: Cho phép chỉnh sửa và xóa đối với tất cả dữ liệu trong một Bộ dữ liệu độc lập với Bố cục

en: Allow edits including deletion to all items uploaded to the Media Library
vi: Cho phép chỉnh sửa và xóa đối với tất cả nội dung đã được tải lên Thư viện Nội dung

en: Allow edits including deletion to be made to all created Dayparts
vi: Cho phép chỉnh sửa, bao gồm cả xóa đối với tất cả các Khung giờ phát đã tạo

en: Allow edits including deletion to be made to all created Layouts
vi: Cho phép chỉnh sửa, bao gồm cả xóa đối với tất cả các Bố cục đã tạo

en: Allow edits of Synchronised Groups
vi: Cho phép chỉnh sửa nhóm đồng bộ

en: Allow edits to be made to all saved Templates
vi: Cho phép chỉnh sửa tất cả các Bản mẫu đã lưu

en: Allow edits, creation of Menu Board Categories and Products including deletion for all created Menu Board content
vi: Cho phép chỉnh sửa, tạo mới và xoá các Danh mục và Sản phẩm trong tất cả nội dung Bảng Menu đã tạo

en: Allow modifications to the transition configuration?
vi: Cho phép chỉnh sửa cấu hình chuyển tiếp?

en: Allow saving in the root folder?
vi: Cho phép lưu trong thư mục gốc?

en: Allow the Authorization Code Grant for this Client?
vi: Cho phép cấp quyền bằng mã xác thực cho khách hàng này?

en: Allow the Client Credentials Grant for this Client?
vi: Cho phép cấp quyền bằng thông tin xác thực của ứng dụng này?

en: Allow the maintenance script to run if it is called?
vi: Cho phép chạy script bảo trì nếu được gọi?

en: Allow usage tracking?
vi: Cho phép theo dõi mức sử dụng?

en: Allow users to create Sub-Folders under Folders they have access to. (Except the Root Folder)
vi: Cho phép người dùng tạo thư mục con trong các thư mục họ có quyền truy cập (trừ thư mục gốc).

en: Allowed content types
vi: Các loại nội dung được cho phép

en: Also delete from the Library?
vi: Xóa khỏi thư viện

en: Alter Template
vi: Chỉnh sửa bản mẫu

en: Always
vi: Luôn luôn

en: Always showing
vi: Luôn phát

en: Always use manual Add User form?
vi: Luôn sử dụng biểu mẫu thêm tài khoản thủ công?

en: An error occurred updating these settings. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
vi: Đã xảy ra lỗi khi cập nhật các thiết lập này. Đây là một lỗi không mong muốn, vui lòng liên hệ bộ phận hỗ trợ. Thông báo lỗi = [%s]

en: An event cannot repeat more often than the interval between its start and end date
vi: Khoảng thời gian lặp lại sự kiện không thể nhỏ hơn so với khoảng thời gian diễn ra của sự kiện (tính thời gian từ lúc bắt đầu đến lúc kết thúc của sự kiện đó)

en: An optional description
vi: Thêm mô tả (nếu cần)

en: An optional description (1 - 250 characters)
vi: Thêm mô tả nếu cần (1 - 250 ký tự)

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
vi: (Tùy chọn) Mô tả cho bố cục. (1 - 250 ký tự)

en: An optional description of the Menu Board. (1 - 250 characters)
vi: (Tùy chọn) Mô tả của Bảng Menu. (1 - 250 ký tự)

en: An optional description of the Template. (1 - 250 characters)
vi: (Tùy chọn) Mô tả cho Bản mẫu. (1 - 250 ký tự)

en: An optional description of the user group. (1 - 500 characters)
vi: (Tùy chọn) Mô tả cho nhóm tài khoản. (1-500 ký tự)

en: An optional name for this element
vi: Tên tùy chọn cho phần tử này

en: An optional name for this group of elements
vi: Tên tùy chọn cho nhóm phần tử này

en: An optional name for this widget
vi: Một tên tùy chọn cho widget này

en: An unknown error has occurred.
vi: Đã xảy ra lỗi không xác định.

en: Analogue Clock
vi: Đồng hồ kim

en: Analogue Clock Settings
vi: Cài đặt đồng hồ dạng kim

en: Analogue World Clock
vi: Giờ quốc tế dạng đồng hồ kim

en: And
vi: Và

en: Angle
vi: Góc

en: Any
vi: Bất kỳ

en: App Start
vi: Khởi động ứng dụng

en: Apparent Temperature (Imperial)
vi: Nhiệt độ cảm nhận (°F)

en: Apparent Temperature (Metric)
vi: Nhiệt độ biểu kiến (chỉ số)

en: Appearance
vi: Giao diện

en: Application Description
vi: Mô tả ứng dụng

en: Application Name
vi: Tên ứng dụng

en: Applications
vi: Ứng dụng

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Apply a Transition type for the end of a media item
vi: Áp dụng một kiểu Chuyển cảnh khi kết thúc một mục nội dung

en: Apply a Transition type for the start of a media item
vi: Áp dụng một kiểu Chuyển cảnh khi bắt đầu một mục nội dung

en: Approved Date
vi: Ngày chấp thuận

en: Approved IP Address
vi: Địa chỉ IP được chấp thuận

en: April
vi: Tháng Tư

en: Arabic
vi: Tiếng Ả Rập

en: Arabic (Algeria)
vi: Tiếng Ả Rập (An-giê-ri)

en: Arabic (Kuwait)
vi: Tiếng Ả Rập (Ku-oát)

en: Arabic (Libya)
vi: Tiếng Ả Rập (Li-bi)

en: Arabic (Morocco)
vi: Tiếng Ả Rập (Ma-rốc)

en: Arabic (Saudi Arabia)
vi: Tiếng Ả Rập (Ả Rập Xê út)

en: Arabic (Tunisia)
vi: Tiếng Ả Rập (Tu-ni-xi-a)

en: Archive Owner not found
vi: Không tìm thấy chủ sở hữu lưu trữ

en: Are the members of this group dynamic?
vi: Các thành viên của nhóm này có động không?

en: Are you sure you want remove this layout from the campaign?
vi: Bạn có chắc muốn xóa bố cục này khỏi đợt phát?

en: Are you sure you want to ask this Player to check its Licence?
vi: Bạn có chắc chắn muốn yêu cầu Trình phát này kiểm tra giấy phép hoạt động của nó không?

en: Are you sure you want to authorise this Display?
vi: Bạn có chắc chắn muốn cấp quyền cho Màn hình này không?

en: Are you sure you want to cancel this CMS transfer? This is only possible if the Display has not already transferred.
vi: Bạn có chắc chắn muốn hủy bỏ việc chuyển CMS này không? Hành động này chỉ có thể thực hiện nếu màn hình chưa được chuyển sang CMS khác.

en: Are you sure you want to checkout this Layout? It will be put in a Draft state so you can make edits.
vi: Bạn có chắc chắn muốn gỡ đăng tải bố cục này không? Nó sẽ được chuyển sang trạng thái Bản nháp để bạn có thể chỉnh sửa.

en: Are you sure you want to convert this saved report? This cannot be undone.
vi: Bạn có chắc muốn chuyển đổi báo cáo đã lưu này không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Are you sure you want to de-authorise this Display?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hủy cấp quyền cho Màn hình này không?

en: Are you sure you want to delete %groupName%?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa %groupName% không?

en: Are you sure you want to delete a non-empty Playlist?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa một danh sách phát không trống không?

en: Are you sure you want to delete all saved report of this report schedule? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa tất cả báo cáo đã lưu của lịch báo cáo này không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Are you sure you want to delete all selected objects? Widgets might also be deleted and configuration will be lost.
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa tất cả các đối tượng được chọn không? Các widget có thể bị xóa và cấu hình sẽ bị mất

en: Are you sure you want to delete this DMA?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa DMA này không?

en: Are you sure you want to delete this Daypart? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa Khung giờ phát này không? Điều này không thể được hoàn tác

en: Are you sure you want to delete this Help page? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa trang Trợ giúp này không? Không thể hoàn tác

en: Are you sure you want to delete this Menu Board Category? All Products linked to this Category will be removed as well. This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa Danh mục Bảng Menu này không? Tất cả Sản phẩm được liên kết đến Danh mục này cũng sẽ bị xóa. Không thể hoàn tác thao tác này

en: Are you sure you want to delete this Menu Board Product? This cannot be undone
vi: Xác nhận xóa sản phẩm trên Bảng Menu này? Hành động này không thể hoàn tác

en: Are you sure you want to delete this Menu Board? This action will remove all Categories and their Products linked to this Menu Board. This cannot be undone
vi: Chắc chắn xóa Bảng Menu và các Danh mục, Sản phẩm liên kết với bảng này? Sau khi xóa không thể khôi phục.

en: Are you sure you want to delete this Playlist?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa danh sách phát này không?

en: Are you sure you want to delete this Resolution? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc muốn xóa độ phân giải này? Hành động này không thể hoàn tác

en: Are you sure you want to delete this Template? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa Bản mẫu này không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Are you sure you want to delete this action?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa thao tác này không?

en: Are you sure you want to delete this application? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa ứng dụng này không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Are you sure you want to delete this campaign? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc muốn xóa Đợt phát này? Điều này không thể hoàn tác

en: Are you sure you want to delete this command? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa lệnh này không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Are you sure you want to delete this display group? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xoá nhóm màn hình này không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Are you sure you want to delete this display profile?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa hồ sơ cấu hình này không?

en: Are you sure you want to delete this display? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa màn hình này không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Are you sure you want to delete this element group? Widget will also be deleted and configuration will be lost.
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa nhóm phần tử này không? Widget cũng sẽ bị xóa và cấu hình sẽ bị mất.

en: Are you sure you want to delete this element? Widget will also be deleted and configuration will be lost.
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa phần tử này không? Widget cũng sẽ bị xóa và cấu hình sẽ bị mất

en: Are you sure you want to delete this event from <b>all</b> displays? If you only want to delete this item from certain displays, please deselect the displays in the edit dialogue and click Save.
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa sự kiện này khỏi <b>all</b> các màn hình không? Nếu bạn chỉ muốn xóa khỏi một số màn hình nhất định, vui lòng bỏ chọn các màn hình đó trong hộp thoại chỉnh sửa và nhấn Lưu.

en: Are you sure you want to delete this file?
vi: Bạn có chắc muốn xóa tệp này không?

en: Are you sure you want to delete this item?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa mục này không?

en: Are you sure you want to delete this notification? It will be deleted for all CMS users. This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa thông báo này không? Nó sẽ bị xóa đối với tất cả người dùng CMS. Hành động này không thể hoàn tác

en: Are you sure you want to delete this recurring event? Clicking Yes will delete this event from <b>all</b> displays.
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa sự kiện định kỳ này không? Chọn Có sẽ xóa sự kiện này khỏi <b>tất cả</b> các màn hình.

en: Are you sure you want to delete this region?
vi: Bạn có chắc muốn xóa vùng này?

en: Are you sure you want to delete this report schedule? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa lịch trình báo cáo này không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Are you sure you want to delete this row?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xoá hàng này không?

en: Are you sure you want to delete this tag? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa nhãn này không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Are you sure you want to delete this task? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc chắn muốn xoá tác vụ này không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Are you sure you want to delete this widget?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa widget này không?

en: Are you sure you want to delete?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa không?

en: Are you sure you want to delete? You may not be able to delete this user if they have associated content. You can retire users by using the Edit Button.
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa không? Bạn có thể không xóa được tài khoản này nếu họ có nội dung liên quan. Bạn có thể cho ngưng sử dụng tài khoản bằng cách sử dụng Nút Chỉnh sửa.

en: Are you sure you want to discard the changes to this Layout and revert to the previous Published version.
vi: Bạn có chắc chắn muốn hủy các thay đổi đối với bố cục này và khôi phục lại phiên bản đã đăng tải trước đó không.

en: Are you sure you want to logout this user?
vi: Bạn có chắc chắn muốn đăng xuất tài khoản này không?

en: Are you sure you want to pause this report schedule?
vi: Bạn có chắc chắn muốn tạm dừng lịch báo cáo này không?

en: Are you sure you want to publish this Layout? If it is already in use the update will automatically get pushed.
vi: Bạn có chắc chắn muốn đăng tải bố cục này không? Nếu nó đang trong sử dụng, bản cập nhật sẽ tự động được đẩy lên.

en: Are you sure you want to remove this widget?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa Widget này không?

en: Are you sure you want to replace your Layout with a template?
vi: Bạn có chắc muốn thay thế Bố cục của bạn bằng một mẫu?

en: Are you sure you want to request a collection to occur?
vi: Bạn có chắc chắn muốn yêu cầu tiến hành thu thập không?

en: Are you sure you want to request a screenshot?
vi: Bạn có chắc chắn muốn yêu cầu chụp ảnh màn hình không?

en: Are you sure you want to reset this report schedule? This cannot be undone
vi: Bạn có chắc muốn đặt lại lịch báo cáo này? Điều này không thể hoàn tác

en: Are you sure you want to resume this report schedule?
vi: Bạn có chắc chắn muốn tiếp tục lịch báo cáo này không?

en: Are you sure you want to retire this item?
vi: Bạn có chắc chắn muốn ngừng sử dụng mục này không?

en: Are you sure you want to run this task immediately?
vi: Bạn có muốn chạy tác vụ này ngay lập tức không?

en: Are you sure you want to send a Wake On Lan message to this display?
vi: Bạn có chắc chắn muốn gửi tín hiệu Wake On Lan đến màn hình này không?

en: Are you sure you want to start again with a blank canvas? All elements and widgets will be removed from your draft layout.
vi: Bạn có chắc chắn muốn bắt đầu lại với một khung vẽ trống không? Tất cả các phần tử và widget sẽ bị xóa khỏi bố cục nháp của bạn.

en: Are you sure you want to truncate?
vi: Bạn có chắc chắn muốn làm trống không?

en: Area Description
vi: Mô tả khu vực

en: Area-Specific Alert Delivery
vi: Gửi cảnh báo theo khu vực

en: Armenian (Armenia)
vi: Tiếng Ác-mê-ni-a

en: Article
vi: Bài viết

en: Articles shown in a marquee
vi: Các bài viết hiển thị dưới dạng chạy chữ

en: Articles shown with custom HTML
vi: Các bài viết hiển thị với HTML tùy chỉnh

en: As a percentage
vi: Tính theo phần trăm

en: Ascending
vi: Tăng dần

en: Ask a question
vi: Đặt câu hỏi

en: Aspect
vi: Tỷ Lệ Khung Hình

en: Assess
vi: Đánh giá

en: Assess Dynamic Display Groups
vi: Đánh giá Nhóm màn hình động

en: Asset %s not found
vi: Không tìm thấy tài nguyên %s

en: Asset file does not exist
vi: Tệp tài nguyên không tồn tại

en: Asset not found
vi: Không tìm thấy tài nguyên

en: Assets cached, %d failed.
vi: Tài nguyên đã được lưu vào bộ đệm, %d bị lỗi.

en: Assign
vi: Gán

en: Assign %name% to a Campaign
vi: Gán %name% cho một Đợt phát

en: Assign Files
vi: Gán tệp tin

en: Assign Layouts
vi: Gán Bố cục

en: Assign a Layout
vi: Gán bố cục

en: Assign all Media items to Playlists based on their Library duration, and make it sticky so that changes in the library are not pulled into Layouts.
vi: Gán tất cả các mục Nội dung vào Danh sách phát dựa trên thời lượng trong Thư viện của chúng, đồng thời làm chúng cố định để các thay đổi trong thư viện không bị áp dụng vào các Bố cục.

en: Assign the feature sets to the new group
vi: Gán các bộ tính năng vào nhóm mới

en: Assign the members to the new group
vi: Gán các thành viên vào nhóm mới

en: Assign to Campaign
vi: Gán cho Đợt phát

en: Assignable
vi: Có thể gán

en: Assigned Layouts to %s
vi: Đã gán các Bố cục cho %s

en: Assigning a Layout to a Display/DisplayGroup does NOT schedule that Layout to be shown. Please use the Schedule to show Layouts.
vi: Gán một bố cục cho Màn hình/Nhóm màn hình KHÔNG tự động lập lịch để hiển thị bố cục đó. Vui lòng sử dụng Lịch biểu để hiển thị bố cục.

en: Associate an item from the Library
vi: Liên kết một mục từ Thư viện

en: At least one element is required for this Widget. Please delete it if you no longer need it.
vi: Widget này cần ít nhất một phần tử. Vui lòng xóa nếu bạn không còn cần đến nữa.

en: Attach Editor
vi: Gắn trình chỉnh sửa

en: Attached please find the report for %s
vi: Vui lòng xem báo cáo đính kèm cho %s

en: Attachment
vi: Tập tin đính kèm

en: Attribution
vi: Ghi nhận nguồn

en: Audience
vi: Đối tượng

en: Audio
vi: Âm thanh

en: Audio - support varies depending on the client hardware
vi: Tệp âm thanh - hỗ trợ tuỳ thuộc vào phần cứng thiết bị máy khách

en: Audio Media
vi: Nội dung Âm thanh

en: Audio cannot be attached to a Sub-Playlist Widget. Please attach it to the Widgets inside the Playlist
vi: Không thể đính kèm âm thanh vào Widget Danh sách phát phụ. Vui lòng đính kèm nó vào các Widget bên trong Danh sách phát

en: Audio for %name%
vi: Âm thanh cho %name%

en: Audit Log
vi: Nhật ký hoạt động

en: Audit Trail
vi: Lịch sử hoạt động

en: AuditLog Archive
vi: Lưu trữ nhật ký hoạt động

en: AuditLog Delete
vi: Xóa nhật ký hoạt động

en: AuditLog Export %s to %s
vi: Xuất nhật ký hoạt động từ %s đến %s

en: Auditing until
vi: Theo dõi hoạt động cho đến

en: August
vi: Tháng Tám

en: Authentication
vi: Xác thực

en: Authentication Whitelist
vi: Danh sách xác thực hợp lệ

en: Authentication code incorrect
vi: Mã xác thực không chính xác

en: Author
vi: Tác giả

en: Authorisation Parameters missing from session.
vi: Thiếu tham số ủy quyền từ phiên.

en: Authorise
vi: Ủy quyền

en: Authorise display?
vi: Cho phép hiển thị?

en: Authorised
vi: Đã xác thực

en: Authorised set to %d for %s
vi: Cấp quyền được đặt về %d cho %s

en: Authorised?
vi: Đã xác thực

en: Authorization Code?
vi: Mã xác thực?

en: Authorize Request
vi: Phê duyệt yêu cầu cấp quyền

en: Authorized applications for user
vi: Ứng dụng đã cấp quyền

en: Auto show thumbnail column?
vi: Tự động hiển thị cột ảnh?

en: Automatic Restart
vi: Tự động khởi động lại

en: Automatically Restart the application if we detect it is not visible.
vi: Tự động khởi động lại ứng dụng nếu phát hiện ứng dụng không hiển thị.

en: Automatically apply Transitions?
vi: Tự động áp dụng các hiệu ứng chuyển cảnh

en: Automatically authorise new Displays?
vi: Tự động phê duyệt Màn hình mới?

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
vi: Tự động thu thập và xuất thông tin có liên quan vào tệp văn bản.

en: Automatically submit this form?
vi: Tự động gửi biểu mẫu này?

en: Availability
vi: Khả dụng

en: Available
vi: Khả Dụng

en: Available On
vi: Khả dụng trên

en: Available for In Transitions?
vi: Có thể dùng khi chuyển cảnh Vào?

en: Available for Out Transitions?
vi: Có thể dùng cho chuyển cảnh Ra?

en: Available on
vi: Khả dụng trên

en: Avoid
vi: Tránh

en: Azerbaijani
vi: Tiếng Ai-dắc-bai-dan

en: Back
vi: Quay lại

en: Back to Reports
vi: Quay lại Báo cáo

en: Back to dashboard
vi: Quay lại bảng điều khiển

en: Background
vi: Nền

en: Background (content)
vi: Nền (nội dung)

en: Background Colour
vi: Màu nền

en: Background Image
vi: Ảnh nền

en: Background colour
vi: Màu nền

en: Background colour for each currency item.
vi: Màu nền cho từng mục tiền tệ.

en: Background colour for each stock item.
vi: Màu nền cho từng mục cổ phiếu.

en: Background opacity (content)
vi: Độ mờ nên (nội dung)

en: Background thumbnail
vi: Ảnh nền

en: Background transparent?
vi: Nền trong suốt?

en: Backgrounds
vi: Hình Nền

en: Backlight
vi: Đèn nền

en: Bambara
vi: Tiếng Bam-ba-ra

en: Bandwidth
vi: Băng thông

en: Bandwidth Limit
vi: Giới hạn băng thông

en: Bandwidth Usage (%bandwidthSuffix%)
vi: Băng thông sử dụng (%bandwidthSuffix%)

en: Bandwidth Usage. Limit %xmdsLimit%
vi: Băng thông sử dụng. Giới hạn %xmdsLimit%

en: Bandwidth allowance exceeded
vi: Đã vượt quá giới hạn băng thông cho phép

en: Bandwidth limit
vi: Giới hạn băng thông

en: Bandwidth limit must be a whole number greater than 0.
vi: Giới hạn băng thông phải là một số nguyên lớn hơn 0.

en: Base
vi: Cơ sở

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Basque
vi: Tiếng Basque

en: Baud Rate
vi: Tốc độ truyền

en: Before Uploading, scroll through the progress bar or play and pause to select a still to be used as the video file thumbnail.
vi: Trước khi tải lên, Cuộn thanh tiến trình, hoặc phát và tạm dừng để chọn một ảnh tĩnh sử dụng làm hình ảnh thu nhỏ cho tệp video.

en: Before reporting a fault it would be appreciated if you follow the steps. Click start
vi: Trước khi báo cáo lỗi, vui lòng làm theo các bước sau. Nhấn "Bắt đầu"

en: Before schedule ends
vi: Trước khi lịch kết thúc

en: Before schedule starts
vi: Trước khi lịch bắt đầu

en: Belarusian
vi: Tiếng Bê-la-rút

en: Below information will be displayed for User on Application authorization page
vi: Thông tin dưới đây sẽ được hiển thị cho người dùng trên trang cấp quyền ứng dụng

en: Below is the family tree for this Display Group.
vi: Dưới đây là sơ đồ phân cấp của Nhóm màn hình này.

en: Below you can select the columns to be shown in the table - drag and drop to reorder and to move between lists.
vi: Dưới đây, bạn có thể chọn các cột hiển thị trong bảng - kéo và thả để sắp xếp lại hoặc di chuyển giữa các danh sách.

en: Bengali
vi: Tiếng Ban-gla

en: Bengali (Bangladesh)
vi: Tiếng Ban-gla (Băng-la-đét)

en: Best Fit
vi: Vừa nhất

en: Bigger Profile Image
vi: Ảnh hồ sơ lớn hơn

en: Billboard
vi: Bảng quảng cáo

en: Black Level
vi: Mức đen

en: Blacklist Videos?
vi: Đưa video vào danh sách bị chặn?

en: Block
vi: Chặn

en: Block All
vi: Chặn tất cả

en: Blue
vi: Xanh dương

en: Body
vi: Nội dung

en: Body data
vi: Dữ liệu body

en: Bold
vi: Đậm

en: Border Colour
vi: Màu viền

en: Border Radius
vi: Bán kính bo góc

en: Border colour for each currency item.
vi: Màu viền cho từng mục tiền tệ.

en: Border colour for each stock item.
vi: Màu viền cho từng mục cổ phiếu.

en: Bosnian
vi: Tiếng Bô-xni-a

en: Both
vi: Cả hai

en: Both fromDt/toDt should be provided
vi: Cần cung cấp cả ngày bắt đầu và ngày kết thúc

en: Bottom
vi: Dưới cùng

en: Bottom Left
vi: Góc trái dưới

en: Bottom Right
vi: Góc phải dưới

en: Brand
vi: Thương hiệu

en: Breton
vi: Tiếng Bơ-re-ton

en: Brightness
vi: Độ sáng

en: Bring forward
vi: Tiến một lớp

en: Bring selected %regionType% back to the Layout view.
vi: Đưa %regionType% đã chọn trở lại chế độ xem Bố cục.

en: Bring selected object back to the Layout view.
vi: Đưa đối tượng đã chọn trở lại chế độ xem Bố cục.

en: Bring to front
vi: Đưa lên trước

en: BroadCast Address
vi: Địa chỉ phát sóng

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
vi: Địa chỉ broadcast không phải là địa chỉ IP hợp lệ.

en: Browse/Add Attachment
vi: Duyệt/Thêm tệp đính kèm

en: Browse/Add Image
vi: Duyệt/Tải lên hình ảnh

en: Browse/Add attachment
vi: Duyệt/Thêm tệp đính kèm

en: Browser
vi: Trình duyệt

en: Budget
vi: Ngân sách

en: Build Layouts
vi: Dựng bố cục

en: Bulgarian
vi: Tiếng Bun-ga-ri

en: Bulleted list with preset style
vi: Danh sách có dấu đầu dòng với kiểu được cài đặt sẵn

en: Burmese
vi: Tiếng Miến Điện

en: By Field
vi: Theo trường

en: CA File
vi: Tệp CA

en: CAP URL
vi: Địa chỉ CAP URL

en: CAS Login
vi: Đăng nhập CAS

en: CBRNE
vi: CBRNE (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear, and Explosives)

en: CBRNE - Chemical, Biological, Radiological, Nuclear or High-Yield Explosive threat or attack
vi: CBRNE - Mối đe dọa hoặc tấn công hóa học, sinh học, phóng xạ, hạt nhân hoặc chất nổ công suất lớn

en: CDN Address
vi: Địa chỉ CDN

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 till 32.
vi: Subnet mask (mặt nạ mạng) CIDR phải là một số trong khoảng từ 0 đến 32.

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
vi: Subnet mask CIDR phải là số nằm trong khoảng từ 0 đến 32.

en: CMS Secret Key
vi: Khóa bí mật CMS

en: CMS Secret Key associated with the provided new CMS Address
vi: Khóa bí mật CMS liên kết với địa chỉ CMS mới đã cung cấp

en: CMS Theme
vi: Chủ đề CMS

en: CMS Transfer?
vi: Chuyển CMS?

en: CMS configuration warning, it is very unlikely that /web/ should be in the URL. This usually means that the DocumentRoot of the web server is wrong and may put your CMS at risk if not corrected.
vi: Cảnh báo cấu hình CMS: rất có khả URL không chứa /web/ . Điều này thường có nghĩa là DocumentRoot của máy chủ web bị sai và có thể làm hệ thống CMS của bạn gặp rủi ro nếu không được chỉnh sửa cho đúng.

en: CSS Style Sheet
vi: Bảng định kiểu CSS

en: CSV Import
vi: Nhập CSV

en: CSV separator
vi: Dấu phân tách CSV

en: CTRL Key required to access Player Information Screen?
vi: Yêu cầu phím CTRL để truy cập màn hình Thông tin Trình phát?

en: Cache File System Permissions
vi: Quyền hệ thống đối với tệp tin của bộ nhớ đệm

en: Cache Period
vi: Thời gian lữu trữ bộ nhớ đệm

en: Cache Period (mins)
vi: Thời gian lưu trong bộ đệm (phút)

en: Cache Period for Images
vi: Khoảng thời gian lưu trữ bộ nhớ đệm cho Hình ảnh

en: Cache cleared for %s
vi: Đã xoá bộ nhớ đệm cho %s

en: Cache pool not available
vi: Không thể sử dụng vùng nhớ đệm

en: Caching
vi: Bộ nhớ đệm

en: Calendar
vi: Lịch

en: Calendar Days
vi: Ngày trên lịch

en: Calendar Detailed Event
vi: Sự kiện chi tiết trên lịch

en: Calendar Event Row
vi: Hàng sự kiện trên lịch

en: Calendar Simple Event
vi: Sự kiện đơn giản trên lịch

en: Calendar Type
vi: Loại lịch

en: Calories
vi: Calo

en: Calories must be a whole number between 0 and 32767
vi: Lượng calo phải là số nguyên từ 0 đến 32767

en: Campaign
vi: Đợt phát

en: Campaign ID
vi: ID Đợt phát

en: Campaign Layouts
vi: Bố cục Đợt phát

en: Campaign Preview for %campaignName%
vi: Xem trước đợt phát cho %campaignName%

en: Campaign not found
vi: Không tìm thấy Đợt phát

en: Campaigns
vi: Đợt phát

en: Can not have a display without a hardware key
vi: Màn hình phải có khóa phần cứng

en: Can not have a display without a name
vi: Màn hình phải có tên

en: Can not have an end time earlier than your start time
vi: Thời gian kết thúc không thể sớm hơn thời gian bắt đầu

en: Can this Application keep a secret?
vi: Ứng dụng này có thể giữ bí mật không?

en: Can this module be assigned to a Layout?
vi: Có thể gán mô-đun này cho một Bố cục không?

en: Can this transition be used for media end?
vi: Hiệu ứng chuyển này có thể được sử dụng khi nội dung kết thúc không?

en: Can this transition be used for media start?
vi: Hiệu ứng chuyển này có thể được sử dụng khi nội dung bắt đầu không?

en: Can't create ZIP. Error Code:
vi: Không thể tạo định dạng ZIP. Mã lỗi:

en: Can't create ZIP. Error Code: %s
vi: Không thể tạo định dạng ZIP. Mã lỗi: %s.

en: Cancel
vi: Hủy

en: Cancel CMS Transfer
vi: Hủy chuyển CMS

en: Cancel Import
vi: Hủy nhập

en: Cancel Replace
vi: Hủy thay thế

en: Cancel Transfer?
vi: Hủy chuyển

en: Cancel Upload
vi: Hủy tải lên

en: Cancel upload
vi: Hủy tải lên

en: Cancelled CMS Transfer for %s
vi: Hủy chuyển CMS cho %s

en: Cannot Delete system specific DayParts
vi: Không thể xóa các khung giờ phát dành riêng cho hệ thống.

en: Cannot Save empty region playlist. Please add widgets
vi: Không thể lưu danh sách phát trống. Thêm tính năng

en: Cannot add new rows to remote dataSet
vi: Không thể thêm hàng mới vào bộ dữ liệu từ xa

en: Cannot add the same SubPlaylist twice.
vi: Không thể thêm cùng một Danh sách phát phụ hai lần.

en: Cannot assign a Draft Layout to a Campaign
vi: Không thể gán một bản nháp Bố cục cho Đợt phát

en: Cannot assign a Template tag to a Layout, to create a template use the Save Template button instead.
vi: Không thể gán một nhãn Bản mẫu cho một Bố cục, thay vào đó để tạo một mẫu hãy sử dụng nút Lưu Bản mẫu.

en: Cannot assign a Template to a Campaign
vi: Không thể gán một Bản mẫu cho một Đợt phát

en: Cannot assign layouts to an ad campaign during its creation
vi: Không thể gán bố cục cho một đợt phát quảng cáo trong lúc đang tạo

en: Cannot change owner on this Object
vi: Không thể thay đổi người sở hữu của Đối tượng này

en: Cannot contact SSP service, please try again shortly.
vi: Không thể kết nối tới dịch vụ SSP, vui lòng thử lại sau.

en: Cannot contact dashboard service, please try again shortly.
vi: Không thể kết nối tới dịch vụ bảng điều khiển, vui lòng thử lại sau.

en: Cannot copy a Draft Layout
vi: Không thể sao chép một bản nháp Bố cục

en: Cannot decode token
vi: Không thể giải mã token

en: Cannot delete Layout from its Draft, delete the parent
vi: Không thể xóa Bố cục từ bản nháp, hãy xóa bản gốc

en: Cannot delete a Lead Display of a Sync Group
vi: Không thể xóa Màn hình chính của một nhóm đồng bộ

en: Cannot delete a Widget that isn't assigned to me
vi: Không thể xóa Widget đang không được gán cho tôi

en: Cannot delete all items owned by a Super Admin, please reassign to a different User.
vi: Không thể xóa tất cả mục do Quản trị viên cấp cao sở hữu, vui lòng chuyển quyền cho người dùng khác.

en: Cannot delete because DataSet is in use on one or more Data Connector schedules.
vi: Không thể xóa vì Bộ dữ liệu này đang được sử dụng trong một hoặc nhiều lịch trình kết nối dữ liệu.

en: Cannot delete because DataSet is in use on one or more Layouts.
vi: Không thể xóa vì bộ dữ liệu này đang được sử dụng trong một hoặc nhiều bố cục.

en: Cannot delete because this DataSet is set as dependent DataSet for another DataSet
vi: Không thể xóa vì bộ dữ liệu này đang được sử dụng làm bộ dữ liệu phụ thuộc cho một bộ dữ liệu khác.

en: Cannot delete default Display Profile.
vi: Không thể xóa hồ sơ cấu hình mặc định.

en: Cannot delete your own User from the CMS.
vi: Không thể xóa chính tài khoản bạn đang sử dụng.

en: Cannot download region specific module
vi: Không thể tải mô-đun theo vùng

en: Cannot edit Layout properties on a Draft
vi: Không thể chỉnh sửa thuộc tính Bố cục trên một bản nháp

en: Cannot edit data of remote columns
vi: Không thể chỉnh sửa dữ liệu của các cột từ xa

en: Cannot edit root Folder
vi: Không thể sửa thư mục gốc

en: Cannot export Draft Layout
vi: Không thể xuất Bản nháp Bố cục

en: Cannot find Player Version
vi: Không tìm thấy phiên bản trình phát

en: Cannot find Region or Drawer
vi: Không tìm thấy Vùng hay Ngăn hiển thị

en: Cannot find drawer region
vi: Không tìm thấy vùng hiển thị ngăn

en: Cannot find layout by campaignId
vi: Không thể tìm thấy bố cục theo ID đợt phát

en: Cannot find media
vi: Không thể tìm thấy nội dung

en: Cannot find playlist
vi: Không tìm thấy danh sách phát

en: Cannot find region
vi: Không tìm thấy vùng hiển thị

en: Cannot find saved report
vi: Không thể tìm báo cáo đã lưu

en: Cannot find schedule reminder
vi: Không tìm thấy lịch nhắc nhở

en: Cannot find version
vi: Không tìm thấy phiên bản

en: Cannot get watermark
vi: Không thể lấy watermark

en: Cannot manage tags on a Draft Layout
vi: Không thể quản lý nhãn trên một bản nháp Bố cục

en: Cannot modify Layout from its Draft
vi: Không thể chỉnh sửa Bố cục từ bản nháp của nó

en: Cannot modify root folder.
vi: Không thể chỉnh sửa thư mục gốc

en: Cannot parse image.
vi: Không thể xử lý hình ảnh.

en: Cannot register those credentials.
vi: Không thể đăng ký thông tin xác thực đó.

en: Cannot remove Folder set as default Folder for new Displays
vi: Không thể xóa Thư mục đang được đặt làm thư mục mặc định cho các Màn hình mới

en: Cannot remove Folder set as home Folder for a user
vi: Không thể xóa thư mục đang được đặt làm thư mục chính của tài khoản

en: Cannot remove Folder with content
vi: Không thể xóa thư mục có nội dung

en: Cannot remove Folder with content:
vi: Không thể xóa thư mục chứa nội dung:

en: Cannot remove root Folder
vi: Không thể xóa thư mục gốc

en: Cannot save media file from ZIP file
vi: Không thể lưu tệp nội dung từ tệp ZIP

en: Cannot schedule Campaign in selected event type, please select a Layout instead.
vi: Không thể lập lịch Đợt phát với loại sự kiện đã chọn, vui lòng chọn một Bố cục thay thế.

en: Cannot schedule Layout as a Campaign, please select a Campaign instead.
vi: Không thể lên lịch Bố cục dưới dạng Đợt phát, thay vào đó hãy chọn một Đợt phát.

en: Cannot set Expiry date in the past
vi: Không thể đặt Ngày hết hạn trong quá khứ

en: Cannot set end date to be earlier than the start date.
vi: Không thể đặt ngày kết thúc sớm hơn ngày bắt đầu.

en: Cannot set watermark
vi: Không thể thiết lập watermark

en: Cannot update campaign status for %d
vi: Không thể cập nhật trạng thái đợt phát cho %d

en: Canvas
vi: Khung vẽ

en: Canvas Layer
vi: Lớp Khung vẽ

en: Canvas Widgets can only be added to a Zone
vi: Các Widget Khung vẽ chỉ có thể được thêm vào một Khu vực

en: Canvas global widget
vi: Widget toàn cục cho Khung vẽ

en: Canvas module
vi: Mô-đun Khung vẽ

en: Cards Background
vi: Nền thẻ

en: Case colour
vi: Màu vỏ đồng hồ

en: Catalan
vi: Tiếng Ca-ta-lăng

en: Categories for
vi: Danh mục cho

en: Category
vi: Danh mục

en: Category Photo
vi: Ảnh danh mục

en: Caution! Trigerring this action will ask Player to remove every downloaded Media file from its storage.
vi: Cảnh báo! Kích hoạt hành động này sẽ yêu cầu Trình phát xóa khỏi bộ nhớ tất cả tệp Nội dung đã tải xuống.

en: Caution, you have selected %1 items. Clicking save will run the %2 transaction on all these items.
vi: Thận trọng, bạn đã chọn %1 mục. Nhấn "Lưu" sẽ thực hiện giao dịch %2 trên tất cả các mục này.

en: Center
vi: Trung tâm

en: Central Atlas Tamazight
vi: Tiếng Tamazight Trung Atlas

en: Central Atlas Tamazight (Latin)
vi: Tiếng Tamazight Trung Atlas (chữ Latin)

en: Centre
vi: Giữa

en: Change
vi: Thay đổi

en: Change Bandwidth Limit to all the selected displays.
vi: Thay đổi giới hạn băng thông cho tất cả các màn hình đã chọn.

en: Change Current Folder location
vi: Thay đổi vị trí thư mục hiện tại

en: Change Default Folder for new Displays before deleting
vi: Hãy đổi thư mục mặc định cho các Màn hình mới trước khi xóa

en: Change Icon
vi: Thay biểu tượng

en: Change Layout
vi: Thay đổi bố cục

en: Change Password
vi: Đổi mật khẩu

en: Change Percentage
vi: Tỷ lệ thay đổi

en: Change home Folder for Users using this Folder before deleting
vi: Hãy đổi thư mục chính của các tài khoản đang dùng thư mục này trước khi xóa

en: Change scale mode
vi: Thay đổi chế độ tỉ lệ

en: Change second factor secret
vi: Thay đổi mã xác nhận 2 lớp

en: Change the Owner of this item. Leave empty to keep the current owner.
vi: Thay đổi người sở hữu cho mục. Để trống sẽ mặc định là chủ sở hữu hiện tại

en: Change the name of the downloaded file if desired.
vi: Thay đổi tên cho tệp tải, nếu muốn.

en: Change the resolution
vi: Thay đổi độ phân giải

en: Change window size
vi: Thay đổi kích thước cửa sổ

en: Changes that you have made may not be saved!
vi: Những thay đổi bạn đã thực hiện có thể chưa được lưu!

en: Channel
vi: Kênh

en: Chart could not be drawn because the CMS has not been configured with a Quick Chart URL.
vi: Không thể tạo biểu đồ vì CMS chưa được cấu hình với Quick Chart URL.

en: Check Commercial Licence
vi: Kiểm tra giấy phép thương mại

en: Check Licence
vi: Kiểm tra giấy phép

en: Check or un-check the options against each display group to control whether they are a member or not.
vi: Chọn hoặc bỏ chọn các tùy chọn tương ứng với từng nhóm màn hình để kiểm soát tư cách thành viên.

en: Check or un-check the options against each display to control whether they are a member or not.
vi: Chọn hoặc bỏ chọn các tùy chọn tương ứng với từng màn hình để kiểm soát việc màn hình đó có thuộc nhóm hay không.

en: Check or un-check the options against each item to control whether access to a Feature is allowed or not.
vi: Chọn hoặc bỏ chọn các tùy chọn tương ứng với từng mục để kiểm soát việc có cho phép truy cập vào Tính năng hay không.

en: Check that the Environment passes all the CMS Environment checks.
vi: Kiểm tra xem Môi trường có vượt qua tất cả các kiểm tra Môi trường của CMS không.

en: Check to confirm deletion of the selected records.
vi: Chọn để xác nhận xóa các bản ghi đã chọn.

en: Check to delete all items owned by this user, including Layouts, Media, Schedules, etc.
vi: Đánh dấu để xóa tất cả các mục do tài khoản này sở hữu, bao gồm Bố cục, Nội dung, Lịch phát, v.v.

en: Check to enable the collection of Proof of Play statistics for the selected items.
vi: Chọn để bật thu thập dữ liệu thống kê Proof of Play cho các mục đã chọn.

en: Check to remove
vi: Chọn để xóa.

en: Checked out %s
vi: Đã gỡ đăng tải %s

en: Checkout
vi: Gỡ đăng tải

en: Checkout %layout%
vi: Gỡ đăng tải %layout%

en: Chinese (China)
vi: Tiếng Trung (Trung Quốc)

en: Chinese (Hong Kong)
vi: Tiếng Trung (Hồng Kông)

en: Chinese (Macau)
vi: Tiếng Trung (Ma Cao)

en: Chinese (Taiwan)
vi: Tiếng Trung (Đài Loan)

en: Chinese Simplified
vi: Tiếng Trung (Giản thể)

en: Chinese Traditional
vi: Tiếng Trung (phồn thể)

en: Choose
vi: Chọn

en: Choose data set snippet
vi: Chọn đoạn mã bộ dữ liệu

en: Choose data type snippet
vi: Chọn đoạn mã loại dữ liệu

en: Choose element to add to template
vi: Chọn phần tử để thêm vào mẫu

en: Choose from a preset date format
vi: Chọn định dạng ngày có sẵn

en: Choose media
vi: Chọn nội dung

en: Choose the resolution this Template should be designed for.
vi: Chọn độ phân giải cho Bản mẫu này

en: Chuvash
vi: Tiếng Chuvash

en: Circle
vi: Hình tròn

en: Circle Background
vi: Màu nền hình tròn

en: Class %s does not exist
vi: Lớp %s không tồn tại

en: Class %s not found
vi: Không tìm thấy lớp %s

en: Cleaning up old revisions of media will result in any unused media revisions being permanently deleted.
vi: Dọn dẹp các phiên bản nội dung cũ sẽ xóa vĩnh viễn các phiên bản không sử dụng.

en: Clear
vi: Trời quang

en: Clear Cache
vi: Xóa bộ nhớ đệm

en: Clear Cached Data
vi: Xóa dữ liệu được lưu trong bộ nhớ đệm

en: Clear Cached Media Data
vi: Xóa dữ liệu nội dung được lưu trong bộ nhớ đệm

en: Clear Canvas
vi: Xóa toàn bộ khung vẽ

en: Clear DataSet cache
vi: Xoá bộ nhớ đệm của bộ dữ liệu

en: Clear Filters
vi: Xóa tất cả các lựa chọn

en: Clear Selection
vi: Bỏ chọn

en: Clear all auto submit form choices?
vi: Xóa tất cả các lựa chọn gửi biểu mẫu tự động?

en: Clear coordinates!
vi: Xóa tọa độ!

en: Clear night
vi: Đêm quang đãng

en: Clear the cache for this Module. This proces is not reversable.
vi: Xóa bộ nhớ đệm cho Mô-đun này. Hành động này không thể hoàn tác.

en: Cleared %s
vi: Đã xóa %s

en: Cleared the Cache
vi: Đã xóa bộ nhớ đệm

en: Click on any row to edit
vi: Nhấp vào hàng bất kì để chỉnh sửa

en: Click on the below link to open the bug report page for this release.
vi: Nhấp vào liên kết bên dưới để mở trang báo cáo lỗi cho bản phát hành này.

en: Click on the chart for a breakdown
vi: Nhấn vào biểu đồ để xem chi tiết

en: Click on the chart to view Display information
vi: Nhấn vào biểu đồ để xem thông tin màn hình

en: Click to Add a new Action
vi: Nhấp để thêm hành động mới

en: Click to Play again
vi: Nhấn để phát lại

en: Click to delete selected rows
vi: Nhấp để xóa hàng đã được chọn

en: Click to toggle between Data Edit and Multi Select modes
vi: Nhấn để chuyển đổi giữa chế độ Chỉnh sửa Dữ liệu và Chọn nhiều mục

en: Client Credentials?
vi: Thông tin xác thực của ứng dụng?

en: Client Id
vi: ID khách hàng

en: Client Secret
vi: Mã bí mật của khách hàng

en: Client side formula is also available for Formula columns : $dateFormat(columnName,format,language), for example $dateFormat(date,l,de), would return textual representation of a day in German language from the full date in date column
vi: Công thức phía máy khách cũng có sẵn cho các cột công thức: $dateFormat(columnName,format,language), ví dụ $dateFormat(date,l,de), sẽ trả về tên ngày trong tuần bằng tiếng Đức từ ngày đầy đủ trong cột date.

en: Clock
vi: Đồng hồ

en: Clock - Analogue
vi: Đồng hồ - Dạng kim

en: Clock - Digital
vi: Đồng hồ - Dạng số

en: Clock - Flip
vi: Đồng hồ - Đồng hồ lật

en: Clock Columns
vi: Cột đồng hồ

en: Clock Rows
vi: Hàng đồng hồ

en: Clocks
vi: Đồng hồ

en: Close
vi: Đóng

en: Close Preview
vi: Đóng xem trước

en: Close Window
vi: Đóng Cửa sổ

en: Close content
vi: Đóng nội dung

en: Clouds
vi: Mây

en: Cloudy
vi: Có mây

en: Cloudy day
vi: Ngày có mây

en: Cloudy night
vi: Đêm nhiều mây

en: Code
vi: Mã

en: Code Identifier
vi: Mã định danh

en: Code cannot be empty
vi: Mã không thể để trống

en: Code to be triggered when a event is currently ongoing.
vi: Mã kích hoạt khi sự kiện đang diễn ra.

en: Code to be triggered when no events are ongoing at the moment.
vi: Mã kích hoạt khi không có sự kiện nào diễn ra.

en: Code to be triggered when the page to be loaded returns an error, e.g. a 404 not found.
vi: Mã sẽ được kích hoạt khi trang tải bị lỗi, ví dụ: 404 không tìm thấy.

en: Collect Now
vi: Thu thập ngay

en: Collect and Save Data
vi: Thu thập và Lưu Dữ liệu

en: Collect auditing from this Player. Should only be used if there is a problem with the display.
vi: Thu thập dữ liệu hoạt động từ Trình phát này. Chỉ nên sử dụng nếu màn hình gặp sự cố.

en: Collect interval
vi: Khoảng thời gian thu thập

en: Color
vi: Màu sắc

en: Color 1
vi: Màu 1

en: Color 2
vi: Màu 2

en: Color Gamut
vi: Dải màu

en: Color Temperature
vi: Nhiệt độ màu

en: Colour
vi: Màu sắc

en: Colour 1
vi: Màu 1

en: Colour 2
vi: Màu 2

en: Colour 3
vi: Màu 3

en: Colour 4
vi: Màu 4

en: Colour 5
vi: Màu 5

en: Colour 6
vi: Màu 6

en: Colour 7
vi: Màu 7

en: Colour 8
vi: Màu 8

en: Colour for the down change arrow.
vi: Màu cho mũi tên xuống

en: Colour for the equal change arrow.
vi: Màu cho mũi tên không thay đổi giá trị.

en: Colour for the up change arrow.
vi: Màu mũi tên tăng

en: Colours
vi: Màu

en: Colours 1 - Default
vi: Màu 1 - Mặc định

en: Colours 2 - Full
vi: Màu 2 - Đầy đủ

en: Colours 3 - Gray Scale
vi: Màu 3 - Thang xám

en: Colours 4 - Light
vi: Màu 4 - Sáng

en: Colours 5 - Soft
vi: Màu 5 - Mềm mại

en: Colours 6 - Vivid
vi: àu 6 - Rực rỡ

en: Colours Template
vi: Mẫu màu sắc

en: Column %s not found
vi: Không tìm thấy cột %s

en: Column Order
vi: Thứ tự cột

en: Column Type
vi: Kiểu cột

en: Column visibility
vi: Chọn cột hiển thị

en: Columns Available
vi: Cột có sẵn

en: Columns Selected
vi: Cột đã chọn

en: Columns for %dataSetName%
vi: Các cột cho %dataSetName%

en: Comma
vi: Dấu phẩy

en: Comma separated string of additional values that should be associated with this Tag. Values entered here will be available for selection when assigning this Tag.
vi: Chuỗi các giá trị bổ sung được phân tách bằng dấu phẩy cần được liên kết với Nhãn này. Các giá trị được nhập ở đây sẽ có sẵn để lựa chọn khi gán Nhãn này.

en: Comma separated string of custom HTTP headers in headerName:headerValue format
vi: Chuỗi các header HTTP tùy chỉnh, phân tách bằng dấu phẩy, theo định dạng headerName:headerValue

en: Command
vi: Lệnh

en: Command Sent to %s
vi: Lệnh đã được gửi tới %s

en: Commands
vi: Các lệnh

en: Commercial Licence
vi: Giấy phép thương mại

en: Community
vi: Cộng đồng

en: Company Name
vi: Tên Công ty

en: Complete
vi: Hoàn tất

en: Completely remove the old version of this media item if a new file is being uploaded.
vi: Xóa hoàn toàn phiên bản cũ của mục nội dung này nếu một tệp mới đang được tải lên.

en: Concurrent downloads must be a positive number
vi: Số lượt tải đồng thời phải là một số dương

en: Condition
vi: Điều kiện

en: Config file not found for Task
vi: Không tìm thấy file cấu hình cho Tác vụ

en: Configuration
vi: Thiếp lập

en: Configuration Name
vi: Tên cấu hình

en: Configuration Problem
vi: Sự cố cấu hình

en: Configure
vi: Cấu hình

en: Configure Connector
vi: Cấu hình Trình kết nối

en: Configured %s
vi: Đã cấu hình %s

en: Connect and manage Displays.
vi: Kết nối và quản lý Màn hình

en: Connect to this partner
vi: Kết nối với đối tác này

en: Connect with the Central Authentication Server
vi: Kết nối với Máy chủ Xác thực Trung tâm

en: Connector not found
vi: Không tìm thấy trình kết nối

en: Connectors
vi: Trình kết nối

en: Consolidating entries
vi: Hợp nhất các mục

en: Constantly
vi: Liên tục

en: Contact
vi: Liên hệ

en: Contain
vi: Chứa

en: Container Background
vi: Nền vùng chứa

en: Contains
vi: Chứa

en: Content
vi: Nội dung

en: Content Column
vi: Cột nội dung

en: Content Delivery Network Address for serving file requests to Players
vi: Địa chỉ mạng phân phối nội dung (CDN) để phục vụ các yêu cầu tệp đến các Trình phát

en: Content Synchronisation Key
vi: Khóa đồng bộ nội dung

en: Content Type
vi: Loại nội dung

en: Content editing works best with a higher resolution
vi: Chỉnh sửa nội dung tốt hơn nếu ở độ phân giải cao hơn

en: Contents:
vi: Nội dung:

en: Continue...
vi: Tiếp tục...

en: Contrast
vi: Độ tương phản

en: Control picture settings using the fields below. Use the sliders to set the required range for each setting.
vi: Điều chỉnh cài đặt hình ảnh bằng các trường bên dưới. Dùng thanh trượt để thiết lập phạm vi mong muốn cho từng cài đặt.

en: Conversion Successful
vi: Chuyển đổi thành công

en: Convert
vi: Chuyển đổi

en: Convert Layout playlist into a Global playlist.
vi: Chuyển đổi danh sách phát của bố cục thành danh sách phát toàn cục.

en: Convert Playlist
vi: Chuyển đổi danh sách phát

en: Convert Saved Report
vi: Chuyển đổi báo cáo đã lưu

en: Convert playlist failed!
vi: Không thể chuyển đổi danh sách phát!

en: Cool
vi: Tông lạnh

en: Copied %s
vi: Đã sao chép %s

en: Copied %s as %s
vi: Đã sao chép %s thành %s

en: Copied as %s
vi: Đã sao chép thành %s

en: Copied!
vi: Đã sao chép!

en: Copy
vi: Sao chép

en: Copy %dataSetName%
vi: Sao chép %dataSetName%

en: Copy %name%
vi: Sao chép %name%

en: Copy Assignments?
vi: Sao chép các Gán?

en: Copy Members?
vi: Sao chép thành viên?

en: Copy Tags?
vi: Sao chép Nhãn?

en: Copy User Group
vi: Sao chép Nhóm tài khoản

en: Copy existing Feature sets?
vi: Sao chép các bộ tính năng hiện có?

en: Copy of %s on %s
vi: Bản sao của %s từ %s

en: Copy rows?
vi: Sao chép hàng?

en: Copy to Clipboard
vi: Sao chép vào bộ nhớ tạm

en: Copying this Layout will create an exact copy of the last time this Layout was Published.
                                 Any changes made to this Layout while it has been a Draft will not be copied. Publish the Layout before making a copy if the Draft changes should be included in the copy.
vi: Việc sao chép này sẽ tạo ra một bản sao giống y hệt Bố cục ở lần đăng tải gần nhất của nó.
                                 Các thay đổi đang ở dạng bản nháp sẽ không được sao chép. Hãy đăng tải bản nháp đó nếu muốn những thay đổi đó được đưa vào bản sao chép này.

en: Copyright
vi: Bản quyền

en: Copyright Font Colour
vi: Màu sắc phông chữ của thông tin bản quyền

en: Copyright Font Family
vi: Họ phông chữ cho dòng thông tin bản quyền

en: Copyright Font Size
vi: Kích thước phông chữ của thông tin bản quyền

en: Copyright information to display as the last item in this feed.
vi: Thông tin bản quyền sẽ được hiển thị là mục cuối cùng trong phần bảng tin này.

en: Corresponding Password
vi: Mật khẩu tương ứng

en: Cost Per Play
vi: Chi phí mỗi lượt phát

en: Cost per Play
vi: Chi phí cho mỗi Lượt Phát

en: Cost per play
vi: Chi phí cho mỗi lần phát

en: Could not connect to MySQL with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]
vi: Không thể kết nối tới MySQL bằng thông tin quản trị. Vui lòng kiểm tra và thử lại. Thông báo lỗi = [%s]

en: Could not copy
vi: Không thể sao chép

en: Could not create a new database with the administrator details [%s]. Please check and try again. Error Message = [%s]
vi: Không thể tạo cơ sở dữ liệu mới với thông tin quản trị [%s]. Vui lòng kiểm tra và thử lại. Thông báo lỗi = [%s]

en: Could not create a new user with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]. SQL = [%s].
vi: Không thể tạo người dùng mới với thông tin quản trị. Vui lòng kiểm tra và thử lại. Thông báo lỗi = [%s]. Câu lệnh SQL = [%s].

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
vi: Không thể tạo thư mục Thư viện tại vị trí đã chọn. Vui lòng đảm bảo máy chủ web có quyền tạo thư mục tại đây, hoặc người dùng tự tạo thư mục và cấp quyền ghi cho máy chủ web.

en: Could not create the fonts sub-folder under Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
vi: Không thể tạo thư mục con cho phông chữ trong Thư mục Thư viện. Vui lòng đảm bảo máy chủ web có quyền tạo thư mục tại vị trí này, hoặc người dùng tự tạo thư mục và cấp quyền ghi cho máy chủ web.

en: Count
vi: Đếm

en: Count: All individual values in this field will be counted and stored in one Column for each value
vi: Đếm: Tất cả các giá trị riêng lẻ trong trường này sẽ được đếm và lưu trữ trong một Cột cho mỗi giá trị

en: Countdown
vi: Đếm ngược

en: Countdown - Clock
vi: Đếm ngược - Đồng hồ

en: Countdown - Custom
vi: Đếm ngược - Tùy chỉnh

en: Countdown - Days
vi: Ngày - Đếm ngược

en: Countdown - Simple Text
vi: Chữ cơ bản - Đếm ngược

en: Countdown - Table
vi: Bảng - Đếm ngược

en: Countdown Date
vi: Ngày đếm ngược

en: Countdown Duration
vi: Thời gian đếm ngược

en: Countdown Type
vi: Loại đếm ngược

en: Counter
vi: Bộ đếm

en: Cover
vi: Bìa

en: Cover Image
vi: Ảnh bìa

en: Create
vi: Tạo

en: Create Alert On
vi: Tạo cảnh báo khi

en: Create Content
vi: Tạo nội dung

en: Create a log file on disk in this location. Please enter a fully qualified path.
vi: Tạo một tệp nhật ký trong đĩa ở vị trí này. Vui lòng nhập đường dẫn đủ điều kiện.

en: Create a new database
vi: Tạo cơ sở dữ liệu mới

en: Create and manage Scheduled Events for Displays and Display Groups
vi: Tạo và quản lí các Sự kiện đã lên lịch cho Màn hình và nhóm Màn hình

en: Create and update real time DataSets
vi: Tạo và cập nhật Bộ dữ liệu theo thời gian thực.

en: Create new
vi: Tạo mới

en: Create region failed: %error%
vi: Tạo vùng thất bại: %error%

en: Created
vi: Đã tạo

en: Created %s
vi: Đã tạo %s.

en: Created At
vi: Tạo lúc

en: Created Date
vi: Ngày tạo

en: Created On
vi: Được tạo vào

en: Credentials
vi: Thông tin đăng nhập

en: Criteria
vi: Tiêu chí

en: Criteria Tags
vi: Nhãn tiêu chí

en: Criteria must be attached to an event
vi: Tiêu chí phải được gắn với một sự kiện

en: Criteria updates not provided.
vi: Chưa cung cấp các cập nhật tiêu chí.

en: Criteria?
vi: Tiêu chí

en: Critical
vi: Nghiêm trọng

en: Croatian
vi: Tiếng Crô-a-ti-a

en: Currencies
vi: Tiền tệ

en: Currencies 1
vi: Tiền tệ 1

en: Currencies 2
vi: Tiền tệ 2

en: Currencies Custom HTML
vi: HTML tùy chỉnh cho Tiền tệ

en: Currencies Module
vi: Mô-đun tiền tệ

en: Currency - Group 1
vi: Tiền tệ - Nhóm 1

en: Currency - Group 2
vi: Tiền tệ - Nhóm 2

en: Currency - Single 1
vi: Tiền tệ - đơn vị 1

en: Currency - Single 2
vi: Tiền tệ - Đơn vị 2

en: Currency - Single 3
vi: Tiền tệ - Đơn vị 3

en: Currency - Single 4
vi: Tiền tệ - Đơn vị 4

en: Currency Code
vi: Mã tiền tệ

en: Currency Logo
vi: Biểu tượng tiền tệ

en: Currency Name
vi: Tên tiền tệ

en: Currency data invalid
vi: Dữ liệu tiền tệ không hợp lệ

en: Current Container Background
vi: Nền vùng chứa hiện tại

en: Current Event
vi: Sự kiện hiện tại.

en: Current Folder
vi: Thư mục hiện tại

en: Current Forecast Template
vi: Bản mẫu dự báo hiện tại

en: Current Layout
vi: Bố cục hiện tại

en: Current date?
vi: Ngày hiện tại?

en: Current day text Colour
vi: Màu văn bản của ngày hiện tại

en: Current type is not set.
vi: Chưa thiết lập kiểu hiện tại.

en: Cursor Start Position
vi: Vị trí bắt đầu của con trỏ

en: Custom
vi: Tùy chỉnh

en: Custom Date
vi: Ngày tùy chỉnh

en: Custom Display Profile not registered correctly for type %s
vi: Cấu hình màn hình tùy chỉnh chưa được đăng ký đúng cho loại %s

en: Custom Duration
vi: Thời lượng tùy chỉnh

en: Custom Headers
vi: Các header tùy chỉnh

en: Custom ID
vi: ID tùy chỉnh

en: Custom Style Sheets
vi: Bảng kiểu tùy chỉnh

en: Custom World Clock
vi: Giờ quốc tế tùy chỉnh theo ý muốn

en: Custom config not registered correctly for type %s
vi: Cấu hình tùy chỉnh chưa được đăng ký đúng cho loại %s

en: Custom fields handling not registered correctly for type %s
vi: Xử lý trường tùy chỉnh chưa được đăng ký đúng cho loại %s

en: Custom template not registered correctly for type %s
vi: Bản mẫu tùy chỉnh chưa được đăng ký đúng cho loại %s

en: Cycle Based Playback
vi: Phát lại theo vòng lặp

en: Cycle Playback?
vi: Phát lặp lại

en: Cycle based Playback
vi: Phát lại theo vòng lặp

en: Czech
vi: Tiếng Séc

en: DMA deleted
vi: DMA đã bị xáo

en: DOM Extension
vi: Tiện ích mở rộng DOM

en: DOM XML Extension
vi: Tiện ích mở rộng DOM XML

en: Daily
vi: Hằng ngày

en: Daily 1
vi: Hàng ngày 1

en: Daily 2
vi: Hàng ngày 2

en: Daily 3
vi: Hàng ngày 3

en: Daily 4
vi: Hàng ngày 4

en: Daily Calendar - Dark
vi: Lịch hàng ngày - Chế độ tối

en: Daily Calendar - Light
vi: Lịch hàng ngày - Giao diện sáng

en: Daily Counter
vi: Bộ đếm ngày

en: Daily Forecast Template
vi: Bản mẫu dự báo hàng ngày

en: Daily Maintenance
vi: Bảo trì hàng ngày

en: Danish
vi: Tiếng Đan Mạch

en: Dark
vi: Tối

en: Dashboard
vi: Bảng điều khiển

en: Dashboard Connector not configured
vi: Chưa cấu hình Trình kết nối Bảng điều khiển

en: Dashboard Image
vi: Hình ảnh bảng điều khiển

en: Dashboard which shows all available Reports
vi: Bảng điều khiển hiển thị tất cả Báo cáo hiện có

en: Dashboards
vi: Bảng điều khiển

en: Dashboards bring together key features for Users
vi: Bảng điều khiển tổng hợp các tính năng chính cho người dùng

en: Dashed
vi: Gạch ngang

en: Data
vi: Dữ liệu

en: Data Bits
vi: Bit dữ liệu

en: Data Connector
vi: Trình kết nối dữ liệu

en: Data Connector %s not found
vi: Không tìm thấy Trình kết nối dữ liệu %s

en: Data Connector JavaScript
vi: JavaScript của trình kết nối dữ liệu

en: Data Connector Parameters
vi: Tham số cho Trình kết nối dữ liệu

en: Data Connector Source
vi: Nguồn kết nối dữ liệu

en: Data Entry for %dataSetName%
vi: Nhập dữ liệu cho %dataSetName%

en: Data Last Modified
vi: Dữ liệu được chỉnh sửa lần cuối

en: Data Set
vi: Bộ dữ liệu

en: Data Slot
vi: Khe dữ liệu

en: Data Type
vi: Kiểu dữ liệu

en: Data Widgets
vi: Widgets dữ liệu

en: Data request failed!
vi: Request dữ liệu thất bại!

en: Data root
vi: Gốc dữ liệu

en: Data set %name%
vi: Bộ dữ liệu %name%

en: Data to add to this request. This should be URL encoded, e.g. paramA=1&amp;paramB=2.
vi: Dữ liệu để thêm vào request này. Dữ liệu này nên được mã hóa URL, ví dụ: paramA=1&amp;paramB=2.

en: DataSet
vi: Bộ dữ liệu

en: DataSet %s moved to Folder %s
vi: Bộ dữ liệu %s đã được chuyển vào thư mục %s

en: DataSet Data
vi: Dữ liệu Bộ dữ liệu

en: DataSet Invalid
vi: Bộ dữ liệu không hợp lệ

en: DataSet Ticker
vi: Dòng nội dung cuộn từ Bộ dữ liệu

en: DataSet View
vi: Xem Bộ dữ liệu

en: DataSet maximum number of Rows
vi: Số bản ghi tối đa của Bộ dữ liệu

en: DataSet row limit cannot be larger than the CMS dataSet row limit
vi: Giới hạn bản ghi của Bộ dữ liệu không thể lớn hơn giới hạn bản ghi Bộ dữ liệu đã thiết lập trong cài đặt CMS

en: DataSets
vi: Bộ dữ liệu

en: DataSets have different column names
vi: Bộ dữ liệu có tên cột khác nhau

en: DataSets have different number of columns imported = %d, existing = %d
vi: Bộ dữ liệu có số lượng cột khác nhau - đã nhập = %d, hiện có = %d

en: DataType
vi: Kiểu dữ liệu

en: DataType not found
vi: Không tìm thấy kiểu dữ liệu

en: Database Name
vi: Tên cơ cở dữ liệu

en: Database Password
vi: Mật khẩu cho cơ sở dữ liệu

en: Database Username
vi: Tên đăng nhập cơ sở dữ liệu

en: Dataset Custom HTML
vi: HTML tùy chỉnh cho Bộ dữ liệu

en: Dataset shown in a marquee
vi: Bộ dữ liệu hiển thị trong hiệu ứng chạy chữ.

en: Date
vi: Ngày

en: Date & Time Effective
vi: Ngày & giờ còn hiệu lực

en: Date & Time Expires
vi: Ngày & Giờ hết hạn

en: Date & Time Onset
vi: Ngày & Giờ bắt đầu

en: Date / Time
vi: Ngày / Giờ

en: Date Created
vi: Ngày tạo

en: Date Format
vi: Định dạng ngày

en: Date Formats
vi: Định dạng ngày tháng

en: Date Modified
vi: Ngày sửa đổi

en: Date Text Colour
vi: Màu chữ ngày tháng

en: Date/Time
vi: Ngày/Giờ

en: Date/Time Colour
vi: Màu Ngày / Giờ

en: Date/Time Font
vi: Phông chữ Ngày / Giờ

en: Day
vi: Ngày

en: Day Parts
vi: Các buổi phát tin

en: Day/Month/Year
vi: Ngày/Tháng/Năm

en: Dayparting
vi: Khung giờ phát

en: Days
vi: Ngày

en: Days of the week
vi: Ngày trong tuần

en: Days of week
vi: Ngày trong tuần

en: Debug
vi: Gỡ lỗi

en: December
vi: Tháng Mười Hai

en: Default
vi: Mặc định

en: Default Duration
vi: Thời lượng mặc định

en: Default Duration is a required field.
vi: Thời lượng mặc định là một trường bắt buộc.

en: Default Folder for new Displays
vi: Thư mục mặc định cho Màn hình mới

en: Default Homepage
vi: Trang chủ mặc định

en: Default Homepage for users created with this group.
vi: Trang chủ mặc định cho những tài khoản được tạo trong nhóm này.

en: Default Language
vi: Ngôn ngữ mặc định

en: Default Latitude
vi: Vĩ độ mặc định

en: Default Layout
vi: Bố cục mặc định

en: Default Layout with name %s set for %s
vi: Bố cục mặc định với tên %s đã được thiết lập cho %s.

en: Default Longitude
vi: Kinh độ mặc định

en: Default Mute?
vi: Mặc định tắt tiếng?

en: Default Profile?
vi: Hồ sơ mặc định?

en: Default Scale type
vi: Kiểu tỉ lệ mặc định

en: Default Server URL
vi: URL máy chủ mặc định

en: Default Sorting
vi: Sắp xếp mặc định

en: Default Transition In
vi: Hiệu ứng Vào mặc định

en: Default Transition In that should be applied to widgets
vi: Hiệu ứng Vào mặc định áp dụng cho các widget

en: Default Transition Out
vi: Hiệu ứng Ra mặc định

en: Default Transition Out that should be applied to widgets
vi: Hiệu ứng Ra mặc định áp dụng cho các widget

en: Default Transition duration
vi: Thời lượng hiệu ứng mặc định

en: Default User Group
vi: Nhóm tài khoản mặc định

en: Default User Type
vi: Loại tài khoản mặc định

en: Default copy media when copying a layout?
vi: Nội dung bản sao mặc định khi sao chép bố cục ?

en: Default duration for in and out transitions
vi: Thời lượng mặc định cho hiệu ứng chuyển cảnh vào và ra

en: Default for "Delete old version of Media" checkbox. Shown when Editing Library Media.
vi: Giá trị mặc định cho ô "Xóa phiên bản cũ của Nội dung". Hiển thị khi chỉnh sửa Nội dung trong Thư viện.

en: Default the checkbox for Deleting Old Version of media when a new file is being uploaded to the library.
vi: Mặc định chọn ô Xóa phiên bản cũ của nội dung khi tải lên tệp mới vào thư viện

en: Default the checkbox for making duplicates of media when copying layouts
vi: Tự động chọn ô tạo bản sao nội dung khi sao chép bố cục

en: Default the checkbox for updating media on all layouts when editing in the library
vi: Tự động chọn ô cập nhật nội dung trên tất cả bố cục khi chỉnh sửa trong thư viện

en: Default ttl, in days, for records in purge_list table
vi: Thời gian sống mặc định (tính bằng ngày) cho các bản ghi trong bảng purge_list

en: Default update media in all layouts
vi: Nội dung cập nhật mặc định cho tất cả bố cục

en: Default value
vi: Giá trị mặc định

en: Default value for "Automatically apply Transitions?." checkbox on Layout add form
vi: Giá trị mặc định cho ô "Tự động áp dụng hiệu ứng Chuyển cảnh?" trong biểu mẫu Thêm bố cục

en: Default zoom
vi: Thu phóng mặc định

en: Defaults
vi: Mặc định

en: Defaults Imported?
vi: Đã nhập các giá trị mặc định?

en: Delete
vi: Xóa

en: Delete %layout%
vi: Xóa %layout%

en: Delete %obj%
vi: Xóa %obj%

en: Delete %playlistName%
vi: Xóa %playlistName%

en: Delete %syncGroupName%
vi: Xoá %syncGroupName%

en: Delete %tag%
vi: Xóa %tag%

en: Delete Action
vi: Xóa bỏ thảo tác

en: Delete Application
vi: Xóa ứng dụng

en: Delete Campaign
vi: Xóa Đợt phát

en: Delete Command
vi: Xóa Lệnh

en: Delete Daypart
vi: Xóa khung giờ phát

en: Delete Display Group
vi: Xoá Nhóm màn hình

en: Delete Element
vi: Xóa phần tử

en: Delete Element Group
vi: Xóa nhóm phần tử

en: Delete Event
vi: Xóa sự kiện

en: Delete Font
vi: Xoá Phông chữ

en: Delete Generic Files?
vi: Xóa các tập tin chung

en: Delete Help Link
vi: Xóa liên kết trợ giúp

en: Delete Media
vi: Xóa Nội dung

en: Delete Menu Board
vi: Xóa Bảng Menu

en: Delete Menu Board Category
vi: Xóa Danh mục Bảng Menu

en: Delete Menu Board Product
vi: Xóa sản phẩm trên Bảng Menu

en: Delete Module Template
vi: Xóa bản mẫu mô-đun

en: Delete Notification
vi: Xóa thông báo

en: Delete Playlist
vi: Xóa Danh sách phát

en: Delete Profile
vi: Xóa hồ sơ

en: Delete Recurring Event.
vi: Xóa sự kiện định kỳ

en: Delete Region
vi: Xóa Vùng

en: Delete Report Schedule
vi: Xóa lịch trình báo cáo

en: Delete Resolution
vi: Xóa độ phân giải

en: Delete Row
vi: Xóa hàng

en: Delete Rows
vi: Xóa bỏ hàng

en: Delete Saved Report
vi: Xóa các báo cáo đã lưu

en: Delete Task
vi: Xoá tác vụ

en: Delete Version
vi: Xóa phiên bản

en: Delete Widget
vi: Xóa widget

en: Delete all
vi: Xóa tất cả

en: Delete all items owned by this User?
vi: Xóa tất cả các mục thuộc sở hữu của tài khoản này?

en: Delete all saved reports
vi: Xóa hết tất cả báo cáo

en: Delete all saved reports for
vi: Xóa tất cả báo cáo đã lưu cho

en: Delete all selected objects?
vi: Xóa tất cả các đối tượng được chọn?

en: Delete any associated data?
vi: Xóa toàn bộ dữ liệu liên quan?

en: Delete condition
vi: Xóa điều kiện

en: Delete confirmation?
vi: Xác nhận xóa?

en: Delete custom modules and templates
vi: Xóa các mô-đun và bản mẫu tùy chỉnh

en: Delete existing Fonts
vi: Xóa các phông chữ hiện có

en: Delete failed: %error%
vi: Xóa thất bại: %error%

en: Delete from Library
vi: Xóa khỏi Thư viện

en: Delete from Schedule
vi: Xóa khỏi Lịch phát

en: Delete on Expiry
vi: Xóa khi hết hạn

en: Delete on Expiry?
vi: Xóa khi hết hạn?

en: Delete option
vi: Xóa tùy chọn

en: Delete region
vi: Xóa vùng

en: Delete selected %object%
vi: Xóa %object% đã chọn

en: Delete selected objects
vi: Xóa các đối tượng đã chọn

en: Delete test
vi: Xóa bài kiểm tra

en: Delete the old version?
vi: Xóa phiên bản cũ?

en: Delete this Column?
vi: Xóa cột này?

en: Delete this DataSet?
vi: Xóa Bộ dữ liệu này?

en: Delete this Display?
vi: Xóa màn hình này?

en: Delete this RSS?
vi: Xóa RSS này

en: Delete?
vi: Xóa?

en: Deleted
vi: Đã xóa

en: Deleted %s
vi: Đã xóa %s

en: Deleted Action
vi: Đã xóa Thao tác

en: Deleted Displays
vi: Các màn hình đã xoá

en: Deleted Event
vi: Đã xóa Sự kiện

en: Deleted Row
vi: Đã xóa bản ghi

en: Deleted Widget
vi: Widget đã xóa

en: Deleted all saved reports of %s
vi: Đã xóa tất cả báo cáo đã lưu của %s

en: Deleted from Layout
vi: Đã xóa khỏi Bố cục

en: Deleting a file cannot be reversed.
vi: Xóa tệp không thể hoàn tác

en: Dependant fields: {{COL.NAME}} where NAME is a FieldName from the dependant DataSet
vi: Các trường phụ thuộc: {{COL.NAME}}, trong đó NAME là tên trường từ Bộ dữ liệu phụ thuộc

en: Dependencies
vi: Các phụ thuộc

en: Depends on DataSet
vi: Phụ thuộc vào Bộ Dữ liệu

en: Descending
vi: Giảm dần

en: Describe the problem and include a link to the fault archive you obtained earlier - please check this archive for sensitive information, redact as appropriate, and upload it somewhere publically accessible.
vi: Mô tả vấn đề và bao gồm liên kết đến kho lưu trữ lỗi mà bạn đã lấy trước đó - vui lòng kiểm tra kho lưu trữ này để biết thông tin nhạy cảm, biên tập lại nếu cần và tải lên để lưu trữ công cộng.

en: Description
vi: Mô tả

en: Description can not be longer than 254 characters
vi: Mô tả không thể nhiều hơn 254 ký tự

en: Description of Password Policy
vi: Mô tả về chính sách bảo mật

en: Deselect
vi: Bỏ chọn

en: Design
vi: Thiết kế

en: Detach Editor
vi: Tách trình chỉnh sửa

en: Detailed look?
vi: Chế độ hiển thị chi tiết?

en: Details
vi: Chi tiết

en: Detect language?
vi: Tự động phát hiện ngôn ngữ?

en: Detect the browser language?
vi: Tự động phát hiện ngôn ngữ của trình duyệt?

en: Developer
vi: Nhà phát triển

en: Device Default
vi: Mặc định của thiết bị này

en: Device Name
vi: Tên thiết bị

en: Device Name/COM
vi: Tên thiết bị/COM

en: Dial centre colour
vi: Màu mặt số trung tâm

en: Diamond
vi: Hình thoi

en: Digital Clock
vi: Đồng hồ dạng số

en: Digital clock background colour
vi: Màu nền đồng hồ số

en: Digital clock text colour
vi: Màu chữ đồng hồ số

en: Dim Colour
vi: Màu làm mờ

en: Dim when unavailable?
vi: Làm mờ khi không khả dụng?

en: Dimensions
vi: Kích thước

en: Direct Schedule?
vi: Lên lịch trực tiếp

en: Direct assignment is where Layouts/Media are assigned to a Display/DisplayGroup without being in a Schedule.
vi: Gán trực tiếp là khi Bố cục/Nội dung được gán cho Màn hình/Nhóm Màn hình mà không thông qua Lịch trình.

en: Direct scheduling of an Ad Campaign is not allowed
vi: Không được phép lên lịch trực tiếp cho Đợt phát quảng cáo

en: Direction
vi: Hướng

en: Disabled
vi: Tắt

en: Disabled item text
vi: Văn bản của mục bị vô hiệu hóa

en: Disabling %s
vi: Đang tắt %s

en: Discard
vi: Hủy bỏ

en: Discard %layout%
vi: Bỏ %layout%

en: Discard draft
vi: Hủy bản nháp

en: Discarded %s
vi: Đã huỷ %s

en: Display
vi: Màn hình

en: Display %displayName% is currently logged-in, seen %timeAgo%.
vi: Màn hình %displayName% hiện đang đăng nhập, lần cuối kết nối cách đây %timeAgo%.

en: Display %displayName% is not logged in at the moment and last accessed at <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>
vi: Màn hình %displayName% hiện không đăng nhập và lần truy cập cuối cùng vào <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>.

en: Display %s already belongs to a different sync group ID %d
vi: Màn hình %s đã thuộc về nhóm đồng bộ khác với ID %d

en: Display %s moved to Folder %s
vi: Màn hình %s đã được chuyển vào thư mục %s

en: Display Activity
vi: Màn hình hoạt động

en: Display Content Status
vi: Trạng thái nội dung màn hình

en: Display DataSet content
vi: Hiển thị nội dung bảng dữ liệu

en: Display Group
vi: Nhóm màn hình

en: Display Group %name%
vi: Nhóm màn hình %name%

en: Display Groups
vi: Nhóm màn hình

en: Display Groups Content Status
vi: Trạng thái nội dung nhóm màn hình

en: Display Groups Status
vi: Trạng thái nhóm màn hình

en: Display ID
vi: ID màn hình

en: Display ID %d is now back online %s
vi: Màn hình với ID %d đã trực tuyến trở lại %s

en: Display ID %d is offline since %s.
vi: Màn hình ID %d đang ngoại tuyến từ %s.

en: Display List
vi: Danh sách Màn hình

en: Display Management
vi: Quản lý Màn hình

en: Display Name
vi: Tên hiển thị

en: Display Notifications from the Notification Centre
vi: Hiển thị thông báo từ Trung tâm thông báo

en: Display Order
vi: Thứ tự hiển thị

en: Display Order must be 0 or a positive number
vi: Thứ tự hiển thị phải từ 0 trở lên

en: Display Profile
vi: Cấu hình màn hình

en: Display Reports to show bandwidth usage and time connected / disconnected
vi: Hiển thị báo cáo về lượng băng thông sử dụng và thời gian kết nối / ngắt kết nối

en: Display Screenshot Default Size
vi: Kích thước mặc định ảnh chụp màn hình

en: Display Screenshot Time to keep set to 0, nothing to remove.
vi: Thời gian giữ ảnh chụp màn hình được đặt là 0, không có gì để xóa.

en: Display Setting Profiles
vi: Các hồ sơ Cấu hình

en: Display Settings
vi: Cài đặt màn hình

en: Display Settings Profile (included with each display)
vi: Hiển thị hồ sơ Cài đặt màn hình (đi kèm theo từng màn hình)

en: Display Status
vi: Trạng thái màn hình

en: Display Type
vi: Loại màn hình

en: Display Up/down
vi: Tình trạng màn hình (hoạt động/ngắt kết nối)

en: Display Video that only exists on the Display by providing a local file path or URL
vi: Hiển thị Video chỉ hiện trên màn hình bằng cách cung cấp đường dẫn tệp cục bộ hoặc URL

en: Display categories from a Menu Board
vi: Hiển thị danh mục từ Bảng Menu.

en: Display input from an external source
vi: Hiển thị đầu vào từ nguồn bên ngoài

en: Display is downloading new files
vi: Màn hình đang tải xuống các tệp mới

en: Display is fully licensed
vi: Màn hình đã được cấp phép đầy đủ

en: Display is not licensed
vi: Màn hình chưa được cấp phép

en: Display is on a trial licence
vi: Màn hình đang sử dụng giấy phép dùng thử

en: Display is out of date but has not yet checked in with the server
vi: Màn hình đang dùng nội dung cũ, nhưng vẫn chưa được cập nhật từ máy chủ

en: Display is up to date
vi: Màn hình đã được cập nhật

en: Display not selected!
vi: Chưa chọn màn hình hiển thị!

en: Display products from a Menu Board
vi: Hiển thị sản phẩm từ một Bảng Menu

en: Display screenshot Time to keep (days)
vi: Thời gian giữ ảnh chụp màn hình (tính theo ngày)

en: Display screenshots older than the TTL will be automatically removed. Set to 0 to never remove old screenshots.
vi: Ảnh chụp màn hình quá thời hạn giữ sẽ tự động bị xóa. Đặt là 0 để không bao giờ xóa ảnh cũ.

en: Display unauthorised
vi: Hiển thị trái phép

en: Display's Hardware Key
vi: Khóa phần cứng của màn hình

en: DisplayGroups assigned to %s
vi: Nhóm màn hình đã được gán cho %s

en: DisplayGroups cannot be manually assigned to a Dynamic Group
vi: Các Nhóm màn hình không thể được gán thủ công vào một nhóm Màn hình động

en: DisplayGroups cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
vi: Các Nhóm màn hình không thể bị gỡ gán thủ công khỏi một nhóm Màn hình động

en: DisplayGroups unassigned from %s
vi: Đã gỡ Nhóm màn hình khỏi %s

en: Displays
vi: Màn hình

en: Displays Page
vi: Trang màn hình

en: Displays Updated
vi: Đã cập nhật các màn hình

en: Displays assigned to %s
vi: Màn hình được gán cho %s

en: Displays cannot be manually assigned to a Dynamic Group
vi: Không thể gán thủ công Màn hình vào các Nhóm màn hình động

en: Displays cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
vi: Các màn hình không thể bị gỡ gán thủ công khỏi một Nhóm màn hình động

en: Displays should be deleted using the Display delete operation
vi: Các Màn hình nên được xoá bằng thao tác xoá màn hình

en: Displays unassigned from %s
vi: Đã gỡ màn hình khỏi %s

en: Divehi
vi: Tiếng Đi-ve-hi

en: Divider Colour
vi: Màu phân tách

en: Dividers Colour
vi: Màu đường phân cách

en: Do we want to show confirmation modals when deleting critical Layout content?
vi: Có hiển thị hộp thoại xác nhận khi xóa nội dung quan trọng trong bố cục không?

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
vi: Bạn có muốn nhận thông báo qua email nếu có vấn đề với màn hình này không?

en: Do you want to include fallback data added to Widgets used on this Layout?
vi: Bạn muốn thêm dữ liệu dự phòng vào Widget không?

en: Do you want to include the DataSet data?
vi: Bạn có muốn có dữ liệu Dataset không?

en: Documentation
vi: Tài liệu

en: Does the calendar feed come from Windows - if unsure leave unselected.
vi: Sử dụng lịch từ Windows không? Nếu không chắc, để mặc định.

en: Done
vi: Xong

en: Done - %d deleted.
vi: Hoàn tất - Đã xóa %d mục.

en: Done.
vi: Hoàn tất.

en: Dotted
vi: Chấm chấm

en: Double
vi: Kép

en: Double buffering helps smooth the playback but should be disabled if graphics errors occur
vi: Bộ đệm kém giúp phát lại mượt mà hơn nhưng không nên bật nếu cấu hình không ổn định

en: Down Arrow Colour
vi: Màu mũi tên giảm

en: Download
vi: Tải về

en: Download Window End Time
vi: Khung thời gian kết thúc tải về

en: Download Window Start Time
vi: Thời gian bắt đầu tải Window

en: Download failed
vi: Tải về thất bại

en: Download rejected due to %s
vi: Tải xuống bị từ chối do %s

en: Download rejected for an unknown reason.
vi: Tải xuống bị từ chối vì lý do không xác định.

en: Download selected items
vi: Tải các mục đã chọn

en: Downloaded
vi: Đã tải về

en: Downloading
vi: Đang tải xuống

en: Downloading file
vi: Đang tải tệp

en: Downtime
vi: Thời gian ngưng hoạt động

en: Draft
vi: Nháp

en: Draft Layouts must have a parent
vi: Bản nháp Bố cục bắt buộc phải có bố cục gốc

en: Drag tags to the right column so thy can be displayed on the marquee.
vi: Kéo nhãn vào cột bên phải để hiển thị trên dòng chữ chạy.

en: Draw areas on the map where you want this DMA to be active.
vi: Vẽ các khu vực trên bản đồ nơi bạn muốn DMA này hoạt động.

en: Draw areas on the map where you want this layout to play
vi: Vẽ khu vực trên bản đồ nơi bạn muốn bố cục này hiển thị

en: Drizzle
vi: Mưa phùn

en: Duplicate
vi: Nhân bản

en: Duplicate form loaded, make adjustments and press save.
vi: Biểu mẫu trùng lặp đã được tải. Vui lòng điều chỉnh và nhấn lưu.

en: Duration
vi: Thời lượng

en: Duration (s)
vi: Thời lượng (giây)

en: Duration (seconds)
vi: Thời lượng (giây)

en: Duration back
vi: Thời lượng quay lại

en: Duration for Empty Layouts
vi: Thời gian hiển thị bố cục trống

en: Duration in loop
vi: Thời lượng mỗi lần lặp

en: Duration is per item
vi: Thời lượng là theo từng mục

en: Duration must be lower than 526000
vi: Thời lượng phải nhỏ hơn 526000

en: Duration needs to be a positive value
vi: Thời lượng phải là một giá trị dương

en: Duration needs to be above 0 for %s
vi: Thời lượng phải lớn hơn 0 đối với %s

en: Duration not provided
vi: Chưa cung cấp thời lượng

en: Duration(s)
vi: Thời lượng (giây)

en: Duration, in minutes, for each row in the grid.
vi: Thời lượng, tính bằng phút, cho mỗi hàng trong lưới.

en: Dutch
vi: Tiếng Hà Lan

en: Dutch (Belgium)
vi: Tiếng Hà lan (Bỉ)

en: Dynamic Color
vi: Màu động

en: Dynamic Contrast
vi: Độ tương phản động

en: Dynamic Criteria
vi: Tiêu chí động

en: Dynamic Display Groups must have at least one Criteria specified.
vi: Nhóm màn hình động phải có ít nhất một tiêu chí được chỉ định.

en: Dynamic Group?
vi: Nhóm màn hình động?

en: Dynamic Playlist
vi: Danh sách phát động

en: Dynamic?
vi: Động

en: ERROR
vi: LỖI

en: Each option needs a corresponding value
vi: Mỗi tùy chọn cần có một giá trị tương ứng

en: Each value needs a corresponding option
vi: Mỗi giá trị cần có một tùy chọn tương ứng

en: East
vi: Đông

en: Edge Browser Whitelist
vi: Danh sách hợp lệ (trắng) dành riêng cho trình duyệt Edge (các tên miền/trang web được cho phép hoạt động đầy đủ với Edge, ngược lại với Danh sách đen)

en: Edit
vi: Sửa

en: Edit %type% Transition for %name%
vi: Chỉnh sửa hiệu ứng chuyển %type% cho %name%

en: Edit Action
vi: Hành động chỉnh sửa

en: Edit Application
vi: Chỉnh sửa ứng dụng

en: Edit Attached Audio
vi: Chỉnh sửa âm thanh đính kèm

en: Edit Campaign "%campaignName%"
vi: Chỉnh sửa Đợt phát "%campaignName%"

en: Edit Category
vi: Chỉnh sửa danh mục

en: Edit Column
vi: Chỉnh sửa Cột

en: Edit Command
vi: Chỉnh sửa Lệnh

en: Edit DMA
vi: Chỉnh sửa DMA

en: Edit Data
vi: Chỉnh sửa dữ liệu

en: Edit DataSet
vi: Chỉnh sửa Bộ dữ liệu

en: Edit Daypart
vi: Điều chỉnh Khung giờ phát

en: Edit Display
vi: Chỉnh sửa Màn hình

en: Edit Display Group
vi: Chỉnh sửa nhóm màn hình

en: Edit Event
vi: Sửa Sự kiện

en: Edit Expiry Dates
vi: Chỉnh sửa ngày hết hạn

en: Edit Group
vi: Chỉnh sửa nhóm

en: Edit Help Link
vi: Chỉnh sửa liên kết trợ giúp

en: Edit Layout
vi: Chỉnh sử bố cục

en: Edit Media
vi: Chỉnh sửa nội dung

en: Edit Menu Board
vi: Chỉnh sửa Bảng Menu

en: Edit Mode
vi: Chế độ chỉnh sửa

en: Edit Module
vi: Chỉnh sửa mô-đun

en: Edit Notification
vi: Chỉnh sửa Thông báo

en: Edit Playlist
vi: Chỉnh sửa danh sách phát.

en: Edit Playlist - %playlistName% -
vi: Chỉnh sửa danh sách phát - %playlistName% -

en: Edit Product
vi: Chỉnh sửa Sản phẩm

en: Edit Profile
vi: Chỉnh sửa hồ sơ

en: Edit RSS
vi: Chỉnh sửa RSS

en: Edit Region Sharing
vi: Chỉnh sửa chia sẻ vùng

en: Edit Report Schedule
vi: Chỉnh sửa Lịch trình báo cáo

en: Edit Sharing
vi: Chỉnh sửa chia sẻ

en: Edit Sync Group
vi: Sửa nhóm đồng bộ

en: Edit Synchronised Event
vi: Chỉnh sửa sự kiện đồng bộ

en: Edit Tag
vi: Sửa Nhãn

en: Edit Tags
vi: Chỉnh sửa các Nhãn

en: Edit Task
vi: Chỉnh sửa Tác vụ

en: Edit Template
vi: Sửa Bản mẫu

en: Edit Text
vi: Sửa văn bản

en: Edit Transition
vi: Chỉnh sửa hiệu ứng chuyển cảnh

en: Edit Transition In
vi: Chỉnh sửa chuyển cảnh Vào

en: Edit Transition Out
vi: Chỉnh sửa chuyển cảnh Ra

en: Edit User
vi: Chỉnh sửa tài khoản

en: Edit User Group
vi: Chỉnh sửa nhóm tài khoản

en: Edit User Profile
vi: Chỉnh sửa hồ sơ người dùng

en: Edit Version
vi: Chỉnh sửa phiên bản

en: Edit Widget Sharing
vi: Chỉnh sửa chia sẻ Widget

en: Edit layout regions
vi: Chỉnh sửa các vùng bố cục

en: Edit multiple sharing at the same time. Elements shown with an indeterminate state [-], result from a difference in sharing already set. All changes set here will be applied to all selected elements.
vi: Chỉnh sửa nhiều Chia sẻ cùng một lúc. Các mục hiển thị với trạng thái không xác định [-] là kết quả của sự khác biệt trong chia sẻ đã được thiết lập. Tất cả thay đổi được thiết lập ở đây sẽ được áp dụng cho tất cả các mục đã chọn.

en: Edit multiple tags is not supported on this item
vi: Mục này không hỗ trợ chỉnh sửa nhiều nhãn cùng lúc

en: Edit region
vi: Chỉnh sửa vùng

en: Edited %s
vi: Đã chỉnh sửa %s

en: Edited Action
vi: Đã chỉnh sửa Thao tác

en: Edited Audio
vi: Âm thanh đã chỉnh sửa

en: Edited Drawer %s
vi: Đã chỉnh sửa Ngăn %s

en: Edited Event
vi: Đã chỉnh sửa Sự kiện

en: Edited Expiry
vi: Đã chỉnh sửa Ngày hết hạn

en: Edited Row
vi: Đã chỉnh sửa bản ghi

en: Edited Transition
vi: Hiệu ứng chuyển cảnh đã được chỉnh sửa!

en: Edited data for Widget
vi: Đã chỉnh sửa dữ liệu cho Widget

en: Editing source playlist %playlistName%
vi: Chỉnh sửa danh sách phát nguồn - %playlistName% -

en: Editing the Start and or End date/time will create a new Recurring Event across the Schedule. Any previously deleted instances of this event will be recreated with edits made here.
vi: Việc chỉnh sửa ngày/giờ Bắt đầu và/hoặc Kết thúc sẽ tạo ra một Sự kiện Định kỳ mới trên toàn Lịch trình. Bất kỳ trường hợp nào đã xóa trước đó của sự kiện này sẽ được tạo lại với các chỉnh sửa được thực hiện tại đây.

en: Effect
vi: Hiệu ứng

en: Element
vi: Phần tử

en: Element Group
vi: Nhóm phần tử

en: Element Group Layer
vi: Lớp nhóm phần tử

en: Element Group Name
vi: Tên nhóm phần tử

en: Element Layer
vi: Lớp phần tử

en: Element Name
vi: Tên phần tử

en: Elements
vi: Phần tử

en: Elevate Log Until
vi: Nâng cao mức độ ghi nhật ký cho tới khi

en: Elevate Logging until
vi: Chuyển sang ghi nhật ký nâng cao cho đến khi

en: Elevate log level for the specified time. Should only be used if there is a problem with the display.
vi: Chuyển sang ghi nhật ký nâng trong khoảng thời gian chỉ định. Chế độ này chỉ nên được sử dụng khi có sự cố xảy ra với màn hình.

en: Elevate the log level until this date.
vi: Nâng cao mức độ ghi nhật ký cho tới ngày này.

en: Ellipse
vi: Hình bầu dục

en: Email Alert
vi: Cảnh báo qua email

en: Email Alerts
vi: Cảnh báo Email

en: Email Notifications
vi: Thông báo email

en: Embed HTML and JavaScript
vi: Nhúng HTML và JavaScript

en: Embed a Sub-Playlist
vi: Nhúng danh sách phát phụ

en: Embed a Webpage
vi: Nhúng một trang web

en: Embedded
vi: Nhúng

en: Embedded HTML
vi: Nhúng HTML

en: Embedded Web Server Port
vi: Port máy chủ Web nhúng

en: Embedded Web Server allow WAN?
vi: Cho phép máy chủ Web nhúng, truy cập từ WAN?

en: Emergency
vi: Khẩn cấp

en: Emergency Alert
vi: Cảnh báo khẩn cấp

en: Emergency Alerts
vi: Cảnh báo khẩn cấp

en: Empty
vi: Trống

en: Empty Playlist
vi: Danh sách phát trống

en: Empty Region
vi: Vùng trống

en: Empty file
vi: Tệp rỗng

en: Empty file in ZIP
vi: Tệp rỗng trong ZIP

en: Empty folder
vi: Thư mục rỗng

en: Empty layout
vi: Bố cục trống

en: Empty region!
vi: Khu vực trống!

en: Empty response from the dashboard service
vi: Không có dữ liệu trả về từ dịch vụ bảng điều khiển

en: Enable Double Buffering
vi: Bật bộ đệm kép

en: Enable Email Alerts?
vi: Bật cảnh báo qua email?

en: Enable Latest News?
vi: Bật tin mới nhất?

en: Enable Layout Stats Collection?
vi: Bật thu thập thống kê Bố cục?

en: Enable Library Tidy?
vi: Bật chức năng Dọn dẹp thư viện?

en: Enable Maintenance?
vi: Bật chế độ bảo trì?

en: Enable Media Stats Collection?
vi: Bật tính năng thống kê phát cho nội dung này?

en: Enable Mouse
vi: Bật chuột

en: Enable Playlist Stats Collection?
vi: Bật thống kê danh sách phát?

en: Enable PowerPoint?
vi: Bật PowerPoint?

en: Enable STS?
vi: Bật STS (Strict Transport Security)?

en: Enable Shell Commands
vi: Bật lệnh Shell

en: Enable Stats Collection?
vi: Bật thu thập số liệu thống kê?

en: Enable Wake on LAN
vi: Bật tính năng Wake on LAN (Đánh thức qua mạng LAN)

en: Enable Widget Stats Collection?
vi: Bật thu thập thống kê Widget?

en: Enable Widget loop?
vi: Bật vòng lặp widget

en: Enable an option to provide a two factor authentication code to log into the CMS for added security.
vi: Bật tùy chọn nhập mã xác thực hai yếu tố để đăng nhập vào CMS nhằm tăng cường bảo mật.

en: Enable caching of Web Resources?
vi: Bật bộ nhớ đệm cho tài nguyên web

en: Enable cycle based playback
vi: Bật chế độ phát lại theo vòng lặp

en: Enable password reminder on CMS login page? Valid sending email address is required
vi: Bật nhắc nhở mật khẩu trên trang đăng nhập CMS? Yêu cầu có địa chỉ email hợp lệ để gửi.

en: Enable sorting on the Data Entry Page? We recommend that the number of sortable columns is kept to a minimum.
vi: Bật tính năng sắp xếp trên trang nhập dữ liệu? Chúng tôi khuyến nghị chỉ nên có số lượng cột có thể sắp xếp tối thiểu.

en: Enable stats collection?
vi: Bật thu thập số liệu thống kê?

en: Enable stats reporting?
vi: Cho phép lập thống kê?

en: Enable the Shell Command module.
vi: Kích hoạt mô-đun lệnh Shell

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for the selected Layout.
vi: Bật thu thập dữ liệu thống kê Proof of Play cho Bố cục đã chọn.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Layout. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
vi: Bật thu thập số liệu thống kê Proof of Play cho bố cục này. Đảm bảo rằng tùy chọn ‘Bật thu thập số liệu thống kê’ đã được đặt thành ‘Bật’ trong Cài đặt màn hình.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item.
vi: Bật thu thập dữ liệu thống kê Proof of Play cho mục trong Nội dung.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
vi: Bật thu thập số liệu thống kê Proof of Play cho mục nội dung này. Đảm bảo rằng "Bật thu thập số liệu thống kê" được đặt thành "Bật" trong Cài đặt màn hình.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist.
vi: Cho phép thu thập số liệu thống kê Proof of Play cho Danh sách phát này.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
vi: Bật thu thập số liệu thống kê Proof of Play cho danh sách phát này. Đảm bảo mục ‘Bật thu thập số liệu thống kê’ được kích hoạt trong Cài đặt màn hình.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Widget. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
vi: Bật thu thập số liệu thống kê Proof of Play cho Widget này. Đảm bảo rằng "Bật thu thập số liệu thống kê" được đặt thành "Bật" trong Cài đặt màn hình.

en: Enable the mouse.
vi: Kích hoạt chuột

en: Enable the option to report the current layout status?
vi: Bật tùy chọn báo cáo trạng thái bố cục hiện tại?

en: Enable the option to set the screenshot interval?
vi: Bật tùy chọn thiết lập khoảng thời gian chụp màn hình?

en: Enable touch capabilities on the device?
vi: Bật tính năng cảm ứng trên thiết bị

en: Enable?
vi: Bật?

en: Enabled
vi: Bật

en: Enabled for In
vi: Áp dụng khi Vào

en: Enabled for Out
vi: Áp dụng khi Ra

en: Enabled?
vi: Bật

en: End
vi: Kết thúc

en: End Date
vi: Ngày kết thúc

en: End Time
vi: Thời gian kết thúc

en: End time
vi: Thời gian kết thúc

en: End time cannot be earlier than today
vi: Thời gian kết thúc không thể sớm hơn hiện tại

en: English
vi: Tiếng Anh

en: English (Australia)
vi: Tiếng Anh (Úc)

en: English (Canada)
vi: Tiếng Anh (Ca-na-đa)

en: English (India)
vi: Tiếng Anh (Ấn Độ)

en: English (Ireland)
vi: Tiếng Anh (Ai-Len)

en: English (Israel)
vi: Tiếng Anh (I-xra-en)

en: English (New Zealand)
vi: Tiếng Anh (Niu Di-lân)

en: English (Singapore)
vi: Tiếng Anh (Xin-ga-po)

en: English (United Kingdom)
vi: Tiếng Anh (Vương Quốc Anh)

en: Ensure ordering by grouping Layouts into Campaigns
vi: Sắp xếp các nhóm Bố cục vào Đợt phát

en: Enter CSS styling in the box below.
vi: Nhập CSS vào ô trống bên dưới

en: Enter a MySQL statement suitable to use in a 'SELECT' statement
vi: Nhập một câu lệnh MySQL phù hợp để sử dụng trong câu lệnh 'SELECT'

en: Enter a PHP date format to parse the dates from the source.
vi: Nhập định dạng ngày PHP để lấy ngày từ nguồn dữ liệu.

en: Enter a format for the Digital Clock e.g. [HH:mm] or [DD/MM/YYYY]. See the manual for more information.
vi: Nhập định dạng cho đồng hồ số (ví dụ: [Giờ:phút] hoặc [Ngày/Tháng/Năm]). Xem hướng dẫn để biết thêm chi tiết.

en: Enter a hexadecimal password of a SecureOn enabled Network Interface Card (NIC) of the remote host. Enter a value in this pattern: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Leave the following field empty, if SecureOn is not used (for example, because the NIC of the remote host does not support SecureOn).
vi: Nhập mật khẩu hệ thập lục phân của Thẻ giao diện mạng (NIC) được kích hoạt SecureOn của máy chủ từ xa. Nhập giá trị theo mẫu này: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Để trống trường sau nếu SecureOn không được sử dụng (ví dụ, vì NIC của máy chủ từ xa không hỗ trợ SecureOn).

en: Enter a nominated file name that player will attempt to open after extracting the .htz archive
vi: Nhập tên tệp đề xuất mà trình phát sẽ cố gắng mở sau khi giải nén tệp lưu trữ .htz

en: Enter a number within the range of 0 to 32 in the following field. Leave the following field empty, if no subnet mask should be used (CIDR = 0). If the remote host's broadcast address is unknown: Enter the host name or IP address of the remote host in Broad Cast Address and enter the CIDR subnet mask of the remote host in this field.
vi: Nhập một số trong khoảng từ 0 đến 32 vào trường sau. Để trống trường này nếu không sử dụng subnet mask (CIDR = 0). Nếu không biết địa chỉ broadcast của máy chủ từ xa: Nhập tên máy chủ hoặc địa chỉ IP của máy chủ từ xa vào mục Địa chỉ Broadcast và nhập subnet mask CIDR của máy chủ từ xa vào trường này.

en: Enter a string to be used as the Code to identify this Layout when used with Interactive Actions.
vi: Nhập chuỗi sẽ được sử dụng làm mã để xác định bố cục này khi tương tác

en: Enter text in the box below, used to display each article.
vi: Nhập văn bản vào ô bên dưới để hiển thị từng bài viết.

en: Enter text in the box below.
vi: Nhập văn bản vào ô bên dưới.

en: Enter text or HTML in the box below.
vi: Nhập văn bản hoặc HTML vào chỗ trống bên dưới

en: Enter text or HTML in the box below. Use squared brackets for elements to be replaced (e.g. [HH:mm] for time, or [label] to show the timezone name
vi: Nhập văn bản hoặc HTML vào ô bên dưới. Sử dụng dấu ngoặc vuông cho các phần tử cần thay thế (ví dụ: [HH:mm] để hiển thị thời gian, hoặc [label] để hiển thị tên múi giờ).

en: Enter text...
vi: Nhập văn bản...

en: Enter the URL of the image you want to use.
vi: Nhập URL của ảnh bạn muốn sử dụng.

en: Enter the URL to a Quick Chart service. This is used to draw charts in emailed reports and for showing a QR code during two factor authentication.
vi: Nhập URL của dịch vụ Quick Chart. Dùng để vẽ biểu đồ trong báo cáo qua email và hiển thị mã QR khi xác thực hai yếu tố.

en: Enter the authentication Username
vi: Nhập tên đăng nhập

en: Enter the code associated with the web hook you wish to trigger. Please note that for this action to work, the webhook trigger code has to be added to Interactive Actions in scheduled content for this Player.
vi: Nhập mã liên kết với webhook mà bạn muốn kích hoạt. Lưu ý: để thao tác này hoạt động, mã kích hoạt webhook cần được thêm vào các phần Tác vụ tương tác trong nội dung đã lên lịch cho Trình phát này.

en: Enter the code associated with the web hook you wish to trigger. Please note that for this action to work, the webhook trigger code has to be added to Interactive Actions in scheduled content for this Player.
vi: Nhập mã liên kết với webhook mà bạn muốn kích hoạt. Lưu ý: để thao tác này hoạt động, mã kích hoạt webhook cần được thêm vào các phần Tác vụ tương tác trong nội dung đã lên lịch cho Trình phát này.

en: Enter the end time for this daypart. If the end time is before the start time, then the daypart will cross midnight.
vi: Nhập thời gian kết thúc cho khung giờ này. Nếu thời gian kết thúc ở trước thời gian bắt đầu, khung giờ sẽ vượt qua nửa đêm sang ngày tiếp theo.

en: Enter the number of hours you would like to cache twitter images.
vi: Nhập số giờ bạn muốn lưu vào bộ nhớ đệm hình ảnh từ Twitter

en: Enter the number of seconds you would like to cache twitter search results.
vi: Nhập số giây bạn muốn lưu vào bộ nhớ đệm kết quả tìm kiếm trên Twitter

en: Enter the start time for this daypart
vi: Nhập thời gian bắt đầu cho Khung giờ phát này

en: Enter the text to display. The red rectangle reflects the size of the region you are editing. Shift+Enter will drop a single line. Enter alone starts a new paragraph.
vi: Nhập văn bản để hiển thị. Hình chữ nhật màu đỏ phản ánh kích thước của vùng bạn đang chỉnh sửa. Shift+Enter sẽ xuống một dòng. Enter là bắt đầu một đoạn mới.

en: Enter the volume percentage for this audio to play at.
vi: Nhập mức âm lượng theo phần trăm để phát âm thanh này.

en: Enter your API Key from Alpha Advantage
vi: Nhập API của bạn từ Alpha Advantage

en: Enter your API Key from Google Maps.
vi: Nhập mã API của bạn từ Google Maps

en: Enter your API Key from Open Weather Map.
vi: Nhập API Key của bạn từ Open Weather Map

en: Enter your API Key from Pixabay.
vi: Nhập khóa API từ Pixabay của bạn.

en: Enter your API Key from Twitter.
vi: Nhập API Key từ Twitter của bạn

en: Enter your API Key from Xibo.
vi: Nhập khóa API của bạn từ Xibo.

en: Enter your API Key from this SSP.
vi: Nhập khóa API từ SSP này.

en: Enter your API Secret from Twitter.
vi: Nhập mã bí mật API từ Twitter của bạn

en: Entity
vi: Thực thể

en: Entity ID
vi: ID thực thể

en: Entity not found
vi: Không tìm thấy thực thể

en: Entity not found:
vi: Không tìm thấy thực thể:

en: Entries in purge_list table with expiry date older than specified ttl will be removed.
vi: Các mục trong bảng purge_list có ngày hết hạn cũ hơn thời gian tồn tại đã chỉ định sẽ bị xóa.

en: Env
vi: Môi trường

en: Env - Pollution and other environmental
vi: Môi trường - Ô nhiễm và các vấn đề môi trường khác

en: Environment Check
vi: Kiểm tra Môi trường

en: Equal Arrow Colour
vi: Dùng chung màu cho tất cả mũi tên

en: Equal to
vi: Bằng

en: Erase all content in this DataSet and overwrite it with the new content in this import.
vi: Xóa toàn bộ nội dung trong bộ dữ liệu này và ghi đè bằng nội dung mới từ lần nhập này.

en: Error
vi: Lỗi

en: Error Code
vi: Mã lỗi

en: Error Count
vi: Số lỗi

en: Error Date
vi: Ngày xảy ra lỗi

en: Error calling Dashboard service
vi: Lỗi khi gọi dịch vụ bảng điều khiển

en: Error getting DataSet data, failed with following message:
vi: Lỗi khi truy xuất dữ liệu từ Bộ dữ liệu, thất bại với thông báo sau:

en: Error syncing DataSet %s
vi: Xảy ra lỗi khi đồng bộ hóa Bộ dữ liệu %s

en: Error.
vi: Lỗi

en: Errored?
vi: Đã xảy ra lỗi

en: Errors
vi: Lỗi

en: Esperanto
vi: Quốc Tế Ngữ

en: Estonian
vi: Tiếng E-xtô-ni-a

en: Evacuate
vi: Sơ tán

en: Even Row Background Colour
vi: Màu nền hàng chẵn

en: Even Row Text Colour
vi: Màu chữ hàng chẵn

en: Event
vi: Sự kiện

en: Event Type
vi: Loại sự kiện

en: Events
vi: Sự Kiện

en: Events from the start of the
vi: Ngày bắt đầu sự kiện

en: Events shown with custom HTML
vi: Sự kiện hiển thị với HTML tùy chỉnh

en: Events to show
vi: Sự kiện cần hiển thị

en: Every
vi: Mỗi

en: Every second Year
vi: Hai năm một lần

en: Every two Weeks
vi: Mỗi hai tuần

en: Exact match?
vi: Tìm chính xác?

en: Exceeded max age:
vi: Vượt quá thời gian lưu trữ tối đa:

en: Exception Start/End time for %s are empty or in an incorrect format
vi: Thời gian Bắt đầu/Kết thúc ngoại lệ cho %s bị trống hoặc sai định dạng.

en: Exceptions
vi: Ngoại lệ

en: Exclude all day events?
vi: Loại bỏ các sự kiện diễn ra trong ngày

en: Exclude current events?
vi: Loại bỏ các sự kiện đang diễn ra?

en: Exclude logs common to each request?
vi: Loại bỏ nhật ký chung của mỗi yêu cầu?

en: Exclude past events?
vi: Loại bỏ các sự kiện đã qua

en: Exclude weekend days?
vi: Loại trừ ngày cuối tuần?

en: Execute
vi: Thực thi

en: Execute a shell command on the client
vi: Thực thi một lệnh shell trên máy khách

en: Exercise
vi: Diễn tập

en: Existing
vi: Đã có sẵn

en: Existing Content
vi: Nội dung hiện có

en: Existing Redirect URI
vi: URI chuyển hướng hiện tại

en: Existing data is incompatible with your new configuration
vi: Dữ liệu hiện tại không tương thích với cấu hình mới của bạn

en: Existing tags
vi: Nhãn hiện có

en: Exit
vi: Thoát

en: Exit Transition
vi: Chuyển cảnh thoát

en: Expand
vi: Mở rộng

en: Expected
vi: Dự kiến

en: Expecting a static template
vi: Yêu cầu một mẫu tĩnh

en: Expire Modified Layouts immediately on change. This means a layout can be cut during playback if it receives an update from the CMS
vi: Hủy ngay bố cục đã chỉnh sửa khi có thay đổi. Điều này có thể khiến bố cục bị ngắt trong quá trình phát nếu nhận được bản cập nhật từ CMS.

en: Expire Modified Layouts?
vi: Hủy bố cục đã chỉnh sửa?

en: Expired
vi: Hết hạn

en: Expired
vi: Đã hết hạn

en: Expires
vi: Hết hạn

en: Expires %s
vi: Hết hạn %s

en: Expires At
vi: Hệt hạn lúc

en: Expiry date
vi: Ngày hết hạn

en: Expiry for %name%
vi: Hạn sử dụng của %name%

en: Export
vi: Xuất dữ liệu

en: Export (CSV)
vi: Xuất (CSV)

en: Export Database
vi: Xuất cơ sở dữ liệu

en: Export Database Backup
vi: Xuất bản sao lưu Cơ sở dữ liệu

en: Export Statistics
vi: Xuất thống kê

en: Export XML
vi: Xuất XML

en: Export as PDF
vi: Xuất dưới dạng PDF

en: Export raw data to CSV
vi: Xuất dữ liệu thô sang CSV

en: Extension %s does not match any enabled Module
vi: Phần mở rộng tệp %s không khớp với bất kỳ mô-đun đang bật nào

en: Extension %s is not supported.
vi: Tiện ích mở rộng %s không được hỗ trợ.

en: External Image
vi: Hình ảnh nguồn ngoài

en: Extra
vi: Phụ thêm

en: Extreme
vi: Cực kì nghiêm trọng

en: FHD
vi: FullHD

en: Face colour
vi: Màu mặt đồng hồ

en: Fade
vi: Hiệu ứng mờ dần

en: Fade In
vi: Hiện dần

en: Fade Out
vi: Mờ dần

en: Failed Message
vi: Thông báo lỗi

en: Failed to import media!
vi: Lỗi nhập nội dung

en: Failed to load media providers!
vi: Không tải được nội dung nhà cung cấp

en: Failed to retrieve CAP data from the specified URL.
vi: Không thể truy xuất dữ liệu CAP từ URL đã chỉ định.

en: Failed to retrieve NWS alerts from specified Atom Feed URL.
vi: Không thể lấy cảnh báo NWS từ địa chỉ URL cho nguồn cấp Atom đã chỉ định.

en: Failed to send stats to audience API
vi: Gửi thống kê đến API đối tượng thất bại

en: Failed to update campaign totals.
vi: Không cập nhật được tổng số đợt phát

en: Failed to write to database after %d retries. Please try again later.
vi: Ghi dữ liệu vào cơ sở dữ liệu thất bại sau %d lần thử. Vui lòng thử lại sau.

en: Failure
vi: Thất bại

en: Failure to build caches
vi: Lỗi khi dựng bộ nhớ đệm

en: Fallback Data
vi: Dữ liệu dự phòng

en: Fallback data for this Data Widget can be provided below and included according to the property "Show fallback data". Fallback data will be shown with the same appearance as data returned from the source, and can be edited using the form below.
vi: Dữ liệu dự phòng cho Widget Dữ liệu có thể được cung cấp bên dưới và bao gồm theo thuộc tính "Hiển thị dữ liệu dự phòng". Dữ liệu dự phòng sẽ được hiển thị giống như dữ liệu được trả về từ nguồn và có thể chỉnh sửa bằng biểu mẫu bên dưới.

en: Fallback data is not expected for this Widget
vi: Dữ liệu dự phòng không được hỗ trợ cho Widget này

en: False
vi: Sai

en: Faroese
vi: Tiếng Pha-rô

en: Faults?
vi: Lỗi

en: Favourites
vi: Mục yêu thích

en: Feature
vi: Tính năng

en: Feature not enabled
vi: Tính năng này chưa được bật

en: Features
vi: Tính năng

en: Features form requested without a User Group
vi: Biểu mẫu tính năng được yêu cầu mà không có Nhóm tài khoản

en: Features updated for %s
vi: Tính năng đã được cập nhật cho %s

en: February
vi: Tháng Hai

en: Feed URL
vi: Địa chỉ URL nguồn cấp

en: Feels Like
vi: Nhiệt độ cảm thấy

en: Fetched %s
vi: Đã lấy %s

en: Fetching Remote-DataSets
vi: Đang lấy Bộ dữ liệu từ xa

en: File Name
vi: Tên tập tin

en: File Size
vi: Kích thước tập tin

en: File Status - Count of Files
vi: Trạng thái tệp - Số lượng tệp

en: File Status - Size of Files
vi: Trạng thái tệp - Kích thước tệp

en: File available only for SSSP displays
vi: Tệp chỉ khả dụng cho các màn hình SSSP

en: File does not exist
vi: Tệp tin không tồn tại

en: File download mode
vi: Chế độ tải xuống tệp

en: File not found
vi: Không tìm thấy tệp tin

en: File too large
vi: Tệp quá lớn

en: Filename
vi: Tên tập tin

en: Files assigned to %s
vi: Tệp tin đã được gán cho %s

en: Files unassigned from %s
vi: Đã gỡ các tệp khỏi %s

en: Filipino
vi: Tiếng Phi-líp-pin

en: Fill
vi: Điền

en: Fill - use the first Playlist to fill any remaining Spots
vi: Lấp đầy - sử dụng danh sách phát đầu tiên để lấp các vị trí còn trống

en: Fill empty Spots by clicking on ‘Add’ to select the media file you wish to use.
vi: Điền vào các vị trí trống bằng cách nhấp vào ‘Thêm’ để chọn tệp nội dung bạn muốn sử dụng.

en: Filter
vi: Bộ lọc

en: Filter Options
vi: Tùy chọn lọc

en: Filter by Event Category
vi: Lọc danh mục sự kiện

en: Filter by Message Type
vi: Lọc theo loại tin nhắn

en: Filter by Response Type
vi: Lọc theo loại phản hồi

en: Filter by Scope
vi: Lọc phạm vi

en: Filter by Severity
vi: Lọc theo mức độ nghiêm trọng

en: Filter by Status
vi: Lọc theo trạng thái

en: Filter by Urgency
vi: Lọc theo mức độ khẩn cấp

en: Filter by certainty
vi: Lọc theo độ chắc chắn

en: Filter options are not available on a Playlist which isn't dynamic.
vi: Không thể sử dụng bộ lọc với một Danh sách phát không phải động.

en: Filter?
vi: Lọc?

en: Finance
vi: Tài chính

en: Finished Background Colour
vi: Màu nền hoàn thành

en: Finished Background Colour 1
vi: Màu nền hoàn thành 1

en: Finished Background Colour 2
vi: Màu nền hoàn thành 2

en: Finished Colour
vi: Màu hoàn thành

en: Finnish
vi: Tiếng Phần Lan

en: Fire
vi: Cháy

en: Fire - Fire suppression and rescue
vi: Hỏa hoạn - Dập lửa và cứu hộ

en: First
vi: Đầu tiên

en: First In First Out
vi: Vào trước Ra trước (FIFO)

en: First Name
vi: Tên

en: First hour slot
vi: Khung giờ đầu tiên

en: First we need to check if your server meets %themeName%'s requirements.
vi: Trước tiên, chúng ta cần kiểm tra xem máy chủ của bạn có đáp ứng các yêu cầu của %themeName% hay không.

en: Fit
vi: Căn vừa

en: Fit to area
vi: Vừa với vùng

en: Fit to selected area instead of using the font size?
vi: Điều chỉnh vừa với khu vực đã chọn thay vì sử dụng kích thước phông chữ?

en: Fit to selection
vi: Vừa với lựa chọn

en: Flip Card Background Colour
vi: Màu nền thẻ lật

en: Flip Card Text Colour
vi: Màu chữ thẻ lật

en: Flip Clock
vi: Đồng hồ dạng lật

en: Flip Horizontal
vi: Lật ngang

en: Flip Vertical
vi: Lật dọc

en: Fly
vi: Bay vào/ra

en: Fog
vi: Sương mù

en: Folder
vi: Thư mục

en: Folder Filter
vi: Lọc thư mục

en: Folder info
vi: Thông tin thư mục

en: Folder needs a specified parent Folder id
vi: Thư mục cần có ID thư mục cha được chỉ định

en: Folder needs to have a name, between 1 and 254 characters.
vi: Thư mục phải có tên (từ 1 - 254 ký tự)

en: Folder not found
vi: Không tìm được thư mục

en: Folders
vi: Thư mục

en: Font
vi: Phông chữ

en: Font Colour
vi: Màu chữ

en: Font Details
vi: Chi tiết phông chữ

en: Font Family
vi: Họ phông chữ

en: Font Size
vi: Cỡ chữ

en: Font colour for each currency item.
vi: Màu chữ cho từng mục tiền tệ.

en: Font colour for each stock item label.
vi: Màu chữ cho từng nhãn mục cổ phiếu.

en: Font colour for each stock item.
vi: Màu chữ cho từng mục cổ phiếu.

en: Font colour for the header.
vi: Màu chữ của tiêu đề.

en: Font details provided by fontLib
vi: Chi tiết phông chữ được cung cấp bởi fontLib

en: Font file is not embeddable due to its permissions
vi: Tệp phông không thể nhúng do quyền của nó bị giới hạn

en: Fonts
vi: Phông chữ

en: Footer Background
vi: Nền chân trang

en: Footer Background 1
vi: Nền chân trang 1

en: Footer Background 2
vi: Nền chân trang 2

en: Footer Background Colour
vi: Màu nền chân trang

en: Footer Icons
vi: Biểu tượng chân trang

en: Footer Text
vi: Văn bản chân trang

en: Footer Text Colour
vi: Màu chữ chân trang

en: For CSV source, should the first row be ignored?
vi: Trong nguồn CSV, có nên bỏ qua hàng đầu tiên không?

en: For Layout %s Enable Stats Collection is set to %s
vi: Tùy chọn "Bật thu thập số liệu thống kê" cho Bố cục %s được đặt thành %s.

en: For Media %s Enable Stats Collection is set to %s
vi: Tùy chọn "Bật thu thập số liệu thống kê" cho Nội dung %s được đặt thành %s.

en: For Playlist %s Enable Stats Collection is set to %s
vi: Tùy chọn "Bật thu thập số liệu thống kê" cho Danh sách phát %s được đặt thành %s.

en: Force HTTPS?
vi: Bắt buộc HTTPS?

en: Force Password Change
vi: Buộc thay đổi mật khẩu

en: Force current Library duration?
vi: Buộc áp dụng thời lượng hiện tại của thư viện?

en: Force delete from any existing layouts, assignments, etc
vi: Buộc xóa khỏi tất cả bố cục, nhiệm vụ hiện có, v.v.

en: Force the portal into HTTPS?
vi: Bắt buộc cổng thông tin sử dụng HTTPS?

en: Forecast
vi: Dự báo

en: Forecast 1
vi: Dự báo 1

en: Forecast Container Background
vi: Nền vùng chứa dự báo

en: Forgotten your password?
vi: Quên mật khẩu

en: Form field is required.
vi: Trường bắt buộc!

en: Form load failed!
vi: Không thể tải biểu mẫu!

en: Formula
vi: Công thức

en: Formula contains disallowed keywords.
vi: Công thức chứa từ khóa không được phép

en: Frame
vi: Khung

en: Free
vi: Trống

en: Free Text
vi: Nội dung tùy ý

en: French
vi: Tiếng Pháp

en: French (Canada)
vi: Tiếng Pháp (Ca-na-đa)

en: French (Switzerland)
vi: Tiếng Pháp (Thụy Sĩ)

en: Freshness (mins)
vi: Thời gian cập nhật (phút)

en: Friday
vi: Thứ Sáu

en: From Date
vi: Từ ngày

en: Full Article
vi: Xem toàn bộ bài viết

en: Full Screen Playlist
vi: Danh sách phát toàn màn hình

en: Full Screen Video/Image
vi: Video/Hình ảnh toàn màn hình

en: Full URL to the new CMS, including https://
vi: URL đầy đủ của CMS mới, bao gồm cả https://

en: Full account access
vi: Quyền truy cập tài khoản đầy đủ

en: Function
vi: Chức năng

en: Future
vi: Tương lai

en: Future only?
vi: Chỉ hiển thị tương lai?

en: GD Extension
vi: Tiện ích mở rộng GD

en: Galician
vi: Tiếng Ga-li-xia

en: Gap between items
vi: Khoảng cách giữa các mục

en: Gap between tags
vi: Khoảng trống giữa các nhãn

en: General
vi: Tổng quan

en: Generate
vi: Tạo

en: Generate Recovery codes, this action will invalidate all existing recovery codes.
vi: Tạo mã khôi phục. Hành động này sẽ vô hiệu hóa tất cả mã khôi phục hiện có.

en: Generate new address?
vi: Tạo địa chỉ mới?

en: Generated on
vi: Được tạo vào

en: Generic File
vi: Tệp tin chung

en: Geo
vi: Địa lý

en: Geo - Geophysical (including landslides)
vi: Địa chất - Hiện tượng địa chất (bao gồm sạt lở đất).

en: Geo Aware?
vi: Định vị địa lý

en: Geo Location
vi: Định vị địa lý

en: Geo Schedule?
vi: Lịch trình theo vị trí?

en: Geofence
vi: Hàng rào địa lý

en: Georgian
vi: Tiếng Giê-oóc-gi-a

en: German
vi: Tiếng Đức

en: German (Austria)
vi: Tiếng Đức (Áo)

en: German (Switzerland)
vi: Tiếng Đức (Thụy Sĩ)

en: Get Report By Name: No file to return
vi: Lấy báo cáo theo tên: Không có tệp nào để trả về

en: Get browser location!
vi: Lấy vị trí trình duyệt!

en: Get events using a preset date range?
vi: Lấy sự kiện theo khoảng ngày?

en: Get form failed!
vi: Không thể lấy biểu mẫu!

en: Get report class: No file to return
vi: Lấy lớp báo cáo: Không có tệp nào để trả về

en: Give the JSON-path in the remote data for the value that you want to fill this column. This path should be relative to the DataRoot configured on the DataSet.
vi: Chỉ định đường dẫn JSON trong dữ liệu từ xa để lấy giá trị điền vào cột này. Đường dẫn này phải tương đối với Gốc dữ liệu (DataRoot) đã cấu hình trong Bộ dữ liệu.

en: Global
vi: Toàn cầu

en: Global Elements
vi: Các phần tử chính

en: Global switch for email alerts to be sent
vi: Công tắc toàn cục để bật gửi cảnh báo qua email

en: Go back to Layout view
vi: Quay lại chế độ xem bố cục

en: Go back to Library page
vi: Quay lại trang Thư viện

en: Go to end
vi: Đi đến cuối

en: Go to schedule
vi: Đi tới Lên lịch

en: Go to start
vi: Quay về đầu

en: Google Traffic Map
vi: Bản đồ Giao thông Google

en: Gradient
vi: Chuyển sắc

en: Gradients work well with most fonts. If you use a custom font please ensure you test the Layout on your player.
vi: Chuyển sắc hoạt động tốt với hầu hết các phông chữ. Nếu bạn sử dụng phông chữ tùy chỉnh, hãy kiểm tra bố cục trên trình phát của bạn.

en: Greater than
vi: Lớn hơn

en: Greater than or equal to
vi: Lớn hơn hoặc bằng

en: Greek
vi: Tiếng Hy Lạp

en: Green
vi: Xanh lá

en: Gregorian
vi: Dương lịch

en: Grid
vi: Lưới

en: Grid Colour
vi: Màu lưới

en: Grid Layout
vi: Bố cục dạng lưới

en: Grid Text Colour
vi: Màu văn bản trong lưới

en: Grid step
vi: Bước lưới

en: Group
vi: Nhóm

en: Group Admin
vi: Quản trị nhóm

en: Group Admin cannot remove Super Admins or other Group Admins.
vi: Quản trị viên nhóm không thể xóa các tài khoản quản trị viên cấp cao hoặc quản trị viên nhóm khác.

en: Group elements
vi: Nhóm các phần tử

en: Group not found
vi: Không tìm thấy nhóm

en: Groups
vi: Nhóm

en: Guest
vi: Khách

en: Gujarati
vi: Tiếng Gujarati

en: HLS Video Stream
vi: Dòng truyền HLS Video

en: HTML Package
vi: Gói HTML

en: HTML to embed in an iframe on the Status Dashboard
vi: Mã HTML nhúng vào iframe trên bảng điều khiển trạng thái

en: Hail
vi: Mưa đá

en: Hardware Accelerate Web Content
vi: Tăng tốc phần cứng cho nội dung web

en: Hardware key cannot be empty
vi: Khóa phần cứng không được để trống

en: Has Direction
vi: Có hướng

en: Has Duration
vi: Có thời lượng

en: Has empty data
vi: Không có dữ liệu

en: Has the default layout been imported?
vi: Bố cục mặc định đã được nhập chưa?

en: Head
vi: Phần đầu

en: Header (Month)
vi: Tiêu đề (Tháng)

en: Header (Weekdays)
vi: Tiêu đề (Ngày trong tuần)

en: Header Background Colour
vi: Màu nền tiêu đề

en: Header Font Colour
vi: Màu chữ tiêu đề

en: Header Text Colour
vi: Màu chữ  tiêu đề

en: Header color
vi: Màu tiêu đề

en: Header text
vi: Văn bản tiêu đề

en: Headers
vi: Các header

en: Heading
vi: Tiêu đề

en: Headline
vi: Tiêu đề

en: Health
vi: Y tế

en: Health - Medical and public health
vi: Sức khỏe - Y tế và sức khỏe cộng đồng

en: Hebrew
vi: Tiếng Do Thái

en: Height
vi: Chiều cao

en: Height must be greater than 0
vi: Chiều cao phải lớn hơn 0

en: Hello World - with Data
vi: Hello World - với Dữ liệu

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Help Centre
vi: Trung tâm hỗ trợ

en: Help Links
vi: Liên kết trợ giúp

en: Here are your recovery codes, please make sure to store them in a safe place, like password manager.
vi: Đây là các mã khôi phục của bạn. Vui lòng lưu trữ chúng ở nơi an toàn, chẳng hạn như trình quản lý mật khẩu.

en: Here it is, the obligatory Hello World example, with data
vi: Đây là ví dụ Hello World bắt buộc, có dữ liệu kèm theo

en: HexSupport
vi: Hỗ trợ Hex

en: Hexagon
vi: Hình lục giác

en: Hide
vi: Ẩn

en: Hide Environment checks
vi: Ẩn kiểm tra Môi trường

en: Hide User Guide?
vi: Ẩn Hướng dẫn sử dụng?

en: Hide message and go back to editing
vi: Ẩn thông báo và quay lại chỉnh sửa

en: Hide navigation?
vi: Ẩn điều hướng?

en: Highlighted item text
vi: Văn bản của mục được đánh dấu

en: Hindi
vi: Tiếng Hin-đi

en: Home
vi: Trang chủ

en: Home Folder
vi: Thư mục chính

en: Home folder
vi: Thư mục chính

en: Homepage
vi: Trang chủ

en: Homepage %s not found.
vi: Không tìm thấy trang chủ %s.

en: Homepage for this user. This is the page they will be taken to when they login.
vi: Trang chủ cho tài khoản này. Đây là trang họ sẽ được đưa đến khi đăng nhập.

en: Homepage has not been set
vi: Trang chủ chưa được thiết lập

en: Homepage not found
vi: Không tìm thấy trang chủ

en: Horizontal
vi: Ngang

en: Horizontal Align
vi: Căn ngang

en: Horizontal Sharpness
vi: Độ sắc nét ngang

en: Horizontal alignment when scaling the containing group.
vi: Căn chỉnh ngang khi thay đổi tỉ lệ nhóm chứa.

en: Horizontal along the top
vi: Nằm ngang ở phía trên

en: Host
vi: Máy chủ

en: Hosts and Keywords that should not be loaded via the Proxy Specified. These should be comma separated.
vi: Các máy chủ và từ khóa không nên tải qua proxy đã chỉ định. Chúng nên được cách nhau bằng dấu phẩy.

en: Hour
vi: Giờ

en: Hour hand colour
vi: Màu kim giờ

en: Hourly
vi: Hằng giờ

en: Hourly Counter
vi: Bộ đếm giờ

en: Hours
vi: Giờ

en: Hours this event should be scheduled for
vi: Số giờ sự kiện này sẽ được lên lịch

en: How far should the map be zoomed in? The higher the number the closer, 1 represents the entire globe.
vi: Mức độ thu phóng của bản đồ (Số càng lớn thì càng phóng to, số 1 để thấy toàn cầu)

en: How long in minutes after the last time a Player connects should we send an alert? Can be overridden on a per Player basis.
vi: Bao nhiêu phút sau lần kết nối cuối cùng của trình phát thì sẽ gửi cảnh báo? Có thể cấu hình riêng cho từng trình phát.

en: How long should the Action Bar be shown for, in seconds?
vi: Thanh tác vụ sẽ hiển thị trong bao nhiêu giây?

en: How many calories are in this product?
vi: Sản phẩm này chứa bao nhiêu calo?

en: How many seconds in to the future should the calls to RequiredFiles look?
vi: Các yêu cầu đến RequiredFiles nên xem trước bao nhiêu giây?

en: How many seconds per hour would you like to dedicate to this SSP?
vi: Bạn muốn dành ra bao nhiêu giây mỗi giờ cho SSP này?

en: How many spots would you like on this Sub-Playlist? This is used before ordering to expand or shrink the list to the specified size. Leave empty to use the count of Widgets.
vi: Bạn muốn có bao nhiêu vị trí trong danh sách phát phụ này? Điều này được sử dụng trước khi sắp xếp để mở rộng hoặc thu nhỏ danh sách theo kích thước xác định. Để trống để sử dụng số lượng Widgets.

en: How often should the Player check for new content.
vi: Tần suất Trình phát kiểm tra nội dung mới.

en: How often should this remote data be fetched and imported?
vi: Tần suất dữ liệu từ xa này được lấy và nhập là bao lâu một lần?

en: How often, in minutes, should the Display send its download progress while it is downloading new content?
vi: Màn hình nên gửi tiến độ tải xuống bao lâu một lần (tính theo phút) khi đang tải nội dung mới?

en: How should images be scaled by default?
vi: Hình ảnh nên được chia tỉ lệ như thế nào theo mặc định?

en: How should new Video Widgets be scaled by default?
vi: Các Widget video mới sẽ được tự động căn chỉnh tỉ lệ như thế nào, theo mặc định?

en: How should the Player listen for this Action to be triggered?
vi: Trình phát nên chờ tín hiệu kích hoạt Thao tác này bằng cách nào?

en: How should the action bar behave?
vi: Thanh tác vụ nên hoạt động như thế nào?

en: How should this image be aligned?
vi: Hình ảnh này nên được căn chỉnh như thế nào ?

en: How should this image be scaled?
vi: Hình ảnh nên được chia tỉ lệ như thế nào?

en: How should this image be vertically aligned?
vi: Hình ảnh này nên được căn chỉnh theo chiều dọc như thế nào?

en: How should this video be scaled?
vi: Video này nên theo tỉ lệ như thế nào ?

en: How should this web page be embedded?
vi: Trang web này nên được nhúng như thế nào?

en: How should this widget be aligned?
vi: Widget này nên được căn chỉnh như thế nào?

en: How should this widget be horizontally aligned?
vi: Widget này nên căn ngang như thế nào?

en: How should this widget be vertically aligned?
vi: Widget này nên căn dọc như thế nào?

en: How should we sort the menu items?
vi: Sắp xếp các mục trong Bảng Menu như thế nào?

en: How would you like to set the target for this campaign?
vi: Bạn muốn đặt mục tiêu cho đợt phát này như thế nào?

en: Humidity
vi: Độ ẩm

en: Humidity (Percent)
vi: Độ ẩm (%)

en: Humidity Percent
vi: Độ ẩm (%)

en: Hungarian
vi: Tiếng Hung-ga-ri

en: I want to see the list anyway.
vi: Tôi muốn xem danh sách.

en: ID field
vi: Trường ID

en: IP Address
vi: Địa chỉ IP

en: IP Address Incorrectly Formed
vi: Địa chỉ IP không đúng định dạng.

en: Icelandic
vi: Tiếng Ai-xơ-len

en: Icon
vi: Biểu Tượng

en: Icon Dashboard
vi: Bảng điều khiển biểu tượng

en: Icon Dashboard showing an easy access set of feature icons the user can access.
vi: Bảng điều khiển biểu tượng cung cấp các biểu tượng chức năng dễ dàng truy cập cho người dùng.

en: Icons
vi: Biểu tượng

en: If TeamViewer is installed on the device, enter the serial number here.
vi: Nếu TeamViewer đã được cài đặt ở thiết bị, nhập số sê-ri ở đây.

en: If Webkey is installed on the device, enter the serial number here.
vi: Nếu Webkey đã được cài đặt trên thiết bị, nhập số sê-ri ở đây

en: If a player has weather based schedule criteria, how many hours should this connector cache that weather data for?
vi: Nếu trình phát có tiêu chí lịch trình dựa trên thời tiết, trình kết nối này nên lưu trong bộ đệm dữ liệu thời tiết đó trong bao nhiêu giờ?

en: If an attempted connection to the CMS fails 10 times in a row, restart the Wifi adaptor.
vi: Nếu kết nối đến CMS thất bại 10 lần liên tiếp, hãy khởi động lại bộ chuyển đổi Wifi.

en: If an effect has been selected from the General tab, how many pages should we split the items across? If you don't enter anything here 1 item will be put on each page.
vi: Nếu đã chọn hiệu ứng từ tab Tổng quan, bạn muốn chia các mục này ra bao nhiêu trang? Nếu để trống phần này, mỗi trang sẽ chứa 1 mục.

en: If an effect has been selected, how many pages should we split the items across? If you don't enter anything here 1 item will be put on each page.
vi: Nếu đã chọn hiệu ứng, bạn muốn chia các mục thành bao nhiêu trang? Nếu không nhập gì, mỗi trang sẽ chứa một mục.

en: If an empty layout is detected how long (in seconds) should it remain on screen? Must be greater than 1.
vi: Nếu phát hiện bố cục trống, nó sẽ hiển thị trên màn hình trong bao lâu (tính bằng giây)? Phải lớn hơn 1.

en: If an event specifies a timezone, should it be used. Deselection means the CMS timezone will be used.
vi: Nếu sự kiện có múi giờ riêng, hãy dùng nó. Nếu không, tự động dùng múi giờ của CMS.

en: If checked all new Displays registering with the CMS using the correct CMS key will automatically be set to authorised and display the Default Layout.
vi: Nếu được chọn, tất cả các Màn hình mới đăng ký với CMS sử dụng đúng khóa CMS sẽ tự động được xác nhận và hiển thị Bố cục mặc định.

en: If checked then the Schedule will show the Layout for existing events even if the logged in User does not have permission to see that Layout.
vi: Nếu được chọn, lịch phát sẽ hiển thị tên Bố cục trên các sự kiện hiện có ngay cả khi tài khoản người dùng đang đăng nhập không có quyền xem Bố cục đó.

en: If provided, when should we show fallback data for this Widget?
vi: Nếu được cung cấp, khi nào nên hiển thị dữ liệu dự phòng cho widget này?

en: If required please provide additional options and their prices for this Product.
vi: Nếu cần, hãy cung cấp các tùy chọn bổ sung và giá của chúng cho Sản phẩm này.

en: If selected the manual Add User form will always open when you click Add User, otherwise the onboarding form will open.
vi: Nếu được chọn, biểu mẫu thêm tài khoản thủ công sẽ luôn mở khi bạn nhấp vào "Thêm tài khoản". Nếu không, biểu mẫu giới thiệu sẽ được mở.

en: If the CMS is behind a load balancer, what are the load balancer IP addresses, comma delimited.
vi: Nếu CMS đang nằm phía sau một bộ cân bằng tải, vui lòng nhập các địa chỉ IP của bộ cân bằng tải, cách nhau bằng dấu phẩy.

en: If the CSV file contains non-ASCII characters please ensure the file is UTF-8 encoded
vi: Nếu tệp CSV chứa các ký tự không thuộc bảng mã ASCII, vui lòng đảm bảo tệp được mã hóa theo định dạng UTF-8

en: If the Player is configured for push messaging, screenshots are requested immediately and should be seen when the form closed. In some circumstances it may be necessary to refresh the page after a few seconds.
vi: Nếu Trình phát được cấu hình để nhận thông điệp đẩy (chỉ thị thời gian thực từ CMS), ảnh chụp màn hình sẽ được yêu cầu ngay lập tức và sẽ hiển thị khi biểu mẫu đóng lại. Trong một số trường hợp, có thể cần làm mới trang sau vài giây.

en: If the Player is offline it will switch to the No Data Template after this freshness time. Set this to 0 to never switch.
vi: Nếu Trình phát đang ngoại tuyến, sau khoảng thời gian cập nhật này, nó sẽ chuyển sang mẫu “Không có dữ liệu”. Đặt giá trị 0 nếu bạn không muốn chuyển đổi.

en: If the device is having trouble playing video, it may be useful to switch to a Surface View for Video Rendering.
vi: Nếu thiết bị gặp sự cố khi phát video, có thể chuyển sang SurfaceView để kết xuất video.

en: If the display name is shown as a link in display management, what target should the link have? Set _top to open the link in the same window or _blank to open in a new window.
vi: Nếu tên Màn hình được hiển thị dưới dạng liên kết trong phần quản lý, liên kết này sẽ được mở như thế nào? Điền _top để mở trong cùng cửa sổ hoặc _blank để mở trong cửa sổ mới.

en: If the geolocation of the Display is known, enable to record that location against each proof of play record.
vi: Nếu vị trí địa lý của màn hình đã được biết, cho phép ghi lại vị trí đó vào mỗi bản ghi Proof of Play.

en: If the media is used in scheduled events it is also shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
vi: Nếu nội dung này được dùng trong các sự kiện đã lên lịch, nó cũng sẽ được hiển thị bên dưới. Để lọc theo thời gian cụ thể, nhập ngày vào bộ lọc.

en: If the playlist is used in scheduled events it is shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
vi: Nếu danh sách phát được sử dụng trong các sự kiện đã lên lịch, nó sẽ hiển thị bên dưới. Để giới hạn trong một khoảng thời gian cụ thể, hãy nhập ngày vào bộ lọc bên dưới.

en: If there are any exceptions enter them below by selecting the Day from the list and entering a start/end time.
vi: Nếu có bất kỳ trường hợp ngoại lệ nào, hãy nhập chúng bên dưới bằng cách chọn Ngày từ danh sách và nhập thời gian bắt đầu/kết thúc.

en: If there are not enough Widgets fill all spots, how should the remaining spots be filled?
vi: Nếu không đủ Widgets để lấp đầy tất cả vị trí, bạn muốn lấp đầy các vị trí còn lại như thế nào?

en: If this Action is triggered by a Web Hook then this Trigger Code must be present in the URL `trigger=` parameter.
vi: Nếu Thao tác này được kích hoạt bởi Web hook, thì Mã Kích hoạt này phải có trong tham số `trigger=` của URL.

en: If this daypart is already in use, the events will be adjusted to use the new times provided. If used on a recurring event and that event has already recurred. The event will be split in two and the future event time adjusted.
vi: Nếu khung giờ phát này đang được sử dụng, các sự kiện sẽ được điều chỉnh để dùng thời gian mới được chỉ định. Nếu được dùng trong một sự kiện định kỳ và sự kiện đó đã diễn ra, nó sẽ được tách thành hai phần và thời gian của phần còn lại (tương lai) sẽ được cập nhật.

en: If this device will be used as a touch screen check this option. Checking this option will cause a message to appear on the player which needs to be manually dismissed once. If this option is disabled, touching the screen will show the action bar according to the Action Bar Mode option. Available from v3 R300.
vi: Nếu thiết bị này được sử dụng như một màn hình cảm ứng, hãy chọn thiết lập này. Chọn thiết lập này sẽ khiến một thông báo xuất hiện trên trình phát và cần phải được tắt thủ công một lần. Nếu thiết lập này bị tắt, việc chạm vào màn hình sẽ hiển thị thanh tác vụ theo tùy chọn Chế độ thanh tác vụ. Khả dụng từ v3 R300.

en: If this layout is scheduled using a synchronised event, this key will be used to match with other layouts in the same event.
vi: Nếu bố cục này được lên lịch bằng một sự kiện đồng bộ, khóa này sẽ được sử dụng để ghép nối với các bố cục khác trong cùng sự kiện.

en: If you are changing your password or two factor settings, then please enter your current password
vi: Nếu bạn đang thay đổi mật khẩu hoặc cài đặt xác thực hai yếu tố, vui lòng nhập mật khẩu hiện tại của bạn.

en: If you change the user authentication option please save and reopen this to complete authorisation.
vi: Nếu bạn thay đổi tùy chọn xác thực người dùng, vui lòng lưu lại và mở lại để hoàn tất quá trình ủy quyền.

en: If you have not yet created an empty database and database user for Xibo to use, and know the user name / password of a MySQL administrator stay on this tab, otherwise click "Use Existing".
vi: Nếu bạn chưa tạo cơ sở dữ liệu trống và tài khoản cơ sở dữ liệu cho Xibo để sử dụng, đồng thời bạn biết tên đăng nhập/mật khẩu của quản trị viên MySQL, hãy ở lại trang này. Nếu không, hãy nhấn “Sử dụng cơ sở dữ liệu có sẵn”.

en: If you have selected to automatically submit any forms, tick here to reset.
vi: Nếu bạn đã chọn tự động gửi bất kỳ biểu mẫu nào, hãy đánh dấu vào đây để đặt lại.

en: If you want to prepopulate your Playlist with Media using a search, then you can do so on the filter tab. Leave the Dynamic checkbox unticked to make it a one-time assignment.
vi: Nếu bạn muốn thêm sẵn nội dung vào Danh sách phát bằng cách tìm kiếm, hãy thực hiện trong tab bộ lọc. Bỏ chọn ô "Động" để thiết lập này chỉ thực hiện một lần.

en: If your Widget is a Shell Command you can select to target 'Screen' to run the command without affecting any Zones. For all other Widgets select 'Zone' as target.
vi: Nếu Widget của bạn là lệnh Shell, bạn có thể chọn đích là 'Màn hình' để chạy lệnh mà không ảnh hưởng đến các Khu vực. Đối với tất cả các Widget khác, hãy chọn 'Khu vực' làm đích.

en: If your calendar feed specifies its own time zone, should this be used for events without their own timezone? Deselecting means the CMS timezone will be used.
vi: Nếu lịch có múi giờ riêng, có dùng lựa chọn này cho các sự kiện không có múi giờ? Nếu không chọn, tự động dùng múi giờ CMS.

en: Ignore first row?
vi: Bỏ qua hàng đầu tiên?

en: Ignore the first row? Useful if the CSV has headings.
vi: Bỏ qua hàng đầu tiên? Hữu ích nếu tệp CSV có hàng tiêu đề.

en: Image
vi: Ảnh

en: Image Fit
vi: Căn vừa hình ảnh

en: Image Placeholder
vi: Bộ giữ chỗ hình ảnh

en: Image Processing
vi: Xử lý ảnh

en: Image Shadow
vi: Bóng của ảnh

en: Image Shadow Colour
vi: Màu bóng của ảnh

en: Image Slideshow
vi: Trình chiếu hình ảnh

en: Image URL
vi: URL ảnh

en: Image only
vi: Chỉ hình ảnh

en: Image overlaid with the Feed Content on the Left
vi: Hình ảnh chồng lên nội dung bảng tin ở bên trái.

en: Image overlaid with the Title
vi: Hình ảnh được chèn tiêu đề

en: Image too large
vi: Hình ảnh quá lớn

en: Images
vi: Hình ảnh

en: Images and Video
vi: Hình ảnh và Video

en: Images only
vi: Chỉ hình ảnh

en: Images that exceed the resize limit, based on the longest side, will not be processed
vi: Ảnh vượt quá giới hạn kích thước (dựa trên cạnh dài nhất) sẽ không được xử lý

en: Images. PNG, JPG, BMP, GIF
vi: Tệp ảnh. PNG, JPG, BMP, GIF

en: Immediate
vi: Ngay lập tức

en: Import
vi: Nhập

en: Import CSV
vi: Nhập thông tin từ file CSV

en: Import DataSet Data?
vi: Nhập dữ liệu từ DataSet

en: Import Layout To Seed Database
vi: Nhập Bố cục vào cơ sở dữ liệu gốc

en: Import Layouts and Fonts
vi: Nhập bố cục và phông chữ

en: Import Tags?
vi: Nhập nhãn?

en: Import Widget Fallback Data?
vi: Nhập dữ liệu thay thế cho Widget

en: Import XML
vi: Nhập XML

en: Import a Layout from a ZIP file.
vi: Nhập một bố cục từ tệp ZIP.

en: Import failed: No value columns defined in the dataset.
vi: Nhập dữ liệu thất bại: Không có cột giá trị nào được định nghĩa trong bộ dữ liệu.

en: Imported
vi: Đã nhập

en: Imported JSON into %s
vi: Đã nhập JSON vào %s

en: Importing media failed!!
vi: Không thể nhập nội dung!!

en: Impression Actual
vi: Số lượt hiển thị thực tế

en: Impression Date
vi: Ngày hiển thị

en: Impression Source
vi: Nguồn hiển thỉ

en: Impression(s)
vi: Hiển thị (giây)

en: Impressions
vi: Lượt hiển thị

en: Impressions Per Play
vi: Số lần hiển thị mỗi lượt phát

en: Impressions per Play
vi: Lượt hiển thị mỗi lần phát

en: Impressions per play
vi: Lượt hiển thị trên mỗi lượt phát

en: In %groupId%
vi: Trong %groupId%

en: In cycle based playback, how many plays should each Layout have before moving on?
vi: Trong quá trình phát lại theo vòng lặp, mỗi bố cục nên phát bao nhiêu lần trước khi chuyển sang bố cục tiếp theo?

en: In cycle based playback, how many plays should each Widget have before moving on?
vi: Trong phát lại theo vòng lặp, mỗi Widget nên phát bao nhiêu lần trước khi chuyển sang cái tiếp theo?

en: In the fields below please enter the column number in the CSV file that corresponds to the Column Heading listed. This should be done before Adding the file.
vi: Trong các trường bên dưới, vui lòng nhập số thứ tự cột trong tệp CSV tương ứng với tiêu đề cột được liệt kê. Việc này nên được thực hiện trước khi thêm tệp.

en: Include "Add Campaign" button to allow for additional Campaigns to be created
vi: Bao gồm nút "Thêm Đợt phát" để cho phép tạo thêm Đợt phát

en: Include "Add DataSet" button to allow for additional DataSets to be created independently to Layouts
vi: Bao gồm nút "Thêm Bộ dữ liệu" để cho phép tạo thêm các Bộ dữ liệu độc lập với các Bố cục.

en: Include "Add Daypart" button to allow for the creation of new Dayparts
vi: Bao gồm nút “Thêm khung giờ phát” để cho phép tạo mới các khung giờ phát.

en: Include "Add Display Group" button to allow for the creation of additional Display Groups
vi: Bao gồm nút "Thêm Nhóm Màn hình" để cho phép tạo thêm Nhóm Màn hình mới.

en: Include "Add Display" button to allow additional Displays to be added to the platform
vi: Bao gồm nút "Thêm Màn hình" để cho phép thêm Màn hình mới vào nền tảng

en: Include "Add Event" button to allow for the creation of new Scheduled Events
vi: Bao gồm nút "Thêm sự kiện" để cho phép tạo Sự kiện đã lên lịch mới

en: Include "Add Layout" button to allow for additional Layouts to be created
vi: Bao gồm nút "Thêm Bố cục" để cho phép tạo ra thêm Bố cục

en: Include "Add Media" buttons to allow for additional content to be uploaded to the Media Library
vi: Bao gồm nút "Thêm Nội dung" để cho phép tải thêm nội dung lên Thư viện Nội dung

en: Include "Add Menu Board" button to allow for additional Menu Boards to be added to the platform
vi: Bao gồm nút "Thêm Bảng Menu" để cho phép thêm các Bảng Menu mới vào nền tảng

en: Include "Add Notification" button to allow for the creation of new notifications
vi: Bao gồm nút "Thêm thông báo" để cho phép tạo thông báo mới

en: Include "Add Playlist" button to allow for additional Playlists to be created independently to Layouts
vi: Bao gồm nút "Thêm Danh sách phát" để cho phép tạo thêm Danh sách phát độc lập với các Bố cục

en: Include "Add Profile" button to allow for additional Display Setting Profiles to be added to the platform
vi: Bao gồm nút "Thêm Cấu hình" để cho phép thêm hồ sơ Cấu hình màn hình vào hệ thống

en: Include "Add User" button to allow for additional Users to be added to the platform
vi: Bao gồm nút "Thêm tài khoản" để cho phép thêm tài khoản mới vào hệ thống

en: Include DataSet data?
vi: Bao gồm dữ liệu DataSet?

en: Include Widget fallback data?
vi: Bao gồm dữ liệu dự phòng của Widget?

en: Include Widgets?
vi: Bao gồm các Widgets?

en: Include a number to determine the Repeat frequency required for this Event.
vi: Nhập một số để xác định tần suất lặp lại của sự kiện này.

en: Include the Agenda View on the Calendar
vi: Bao gồm chế độ xem Chương trình trong Lịch

en: Include the Export function for all editable Layouts to allow a User to export a Layout and its contents regardless of the share options that have been set
vi: Bao gồm chức năng Xuất cho tất cả Bố cục có thể chỉnh sửa, cho phép người dùng xuất Bố cục cùng nội dung bên trong, bất kể tùy chọn chia sẻ đã được thiết lập như thế nào

en: Incorrect Screen shot Format
vi: Định dạng ảnh chụp màn hình không hợp lệ

en: Incorrect Tag type selected
vi: Loại Nhãn đã chọn không hợp lệ

en: Incorrect date provided %s, expected date format Y-m-d H:i:s
vi: Định dạng ngày không hợp lệ: %s, định dạng mong đợi là Y-m-d H:i:s (ví dụ: 2025-04-30 23:50:00)

en: Incorrect image data
vi: Dữ liệu hình ảnh không hợp lệ

en: Incorrect type
vi: Kiểu dữ liệu không đúng

en: Indeterminate State
vi: Trạng thái không xác định

en: Individual
vi: Riêng lẻ

en: Indonesian
vi: Tiếng In-đô-nê-si-a

en: Information
vi: Thông tin

en: Infra
vi: Hạ tầng

en: Infra - Utility, telecommunication, other non-transport infrastructure
vi: Hạ tầng - Tiện ích, viễn thông và các cơ sở hạ tầng phi giao thông khác

en: Inherit
vi: Kế thừa thiết lập?

en: Inherited?
vi: Kế thừa

en: Initial User Group
vi: Nhóm tài khoản ban đầu

en: Inline Editor
vi: Trình chỉnh sửa nội tuyến

en: Inner Background Colour
vi: Màu nền bên trong

en: Inner Post Background Colour
vi: Màu nền bài viết bên trong

en: Inner Post Border Colour
vi: Màu viền bài viết bên trong

en: Inner Text Colour
vi: Màu chữ bên trong

en: Inner Text Font
vi: Phông chữ bên trong

en: Input
vi: Đầu vào

en: Input type does not match.
vi: Loại dữ liệu đầu vào không khớp.

en: Insert date to be displayed.
vi: Nhập ngày cần hiển thị.

en: Installation guide
vi: Hướng dẫn cài đặt

en: Installed
vi: Đã cài đặt

en: Instance Suspended
vi: Bản cài đặt đã bị tạm ngưng

en: Instruction
vi: Hướng dẫn

en: Interactive Action
vi: Tương tác hành động

en: Interactive actions
vi: Hành động tương tác

en: Interleave Default
vi: Mặc định xen kẽ

en: Interrupt
vi: Chen ngang

en: Interrupt Layout
vi: Bố cục chen ngang

en: Interrupt Layouts
vi: Bố cục chen ngang

en: Interrupt?
vi: Làm gián đoạn?

en: Interval
vi: Khoảng thời gian

en: Invalid CRON expression in the Schedule
vi: Biểu thức CRON trong Lịch trình không hợp lệ

en: Invalid Extends
vi: Phần kế thừa không hợp lệ

en: Invalid Input
vi: Dữ liệu nhập không hợp lệ

en: Invalid Module
vi: Mô-đun không hợp lệ

en: Invalid Module type or extension. Module type %s does not allow for %s extension
vi: Kiểu mô-đun hoặc tiện ích mở rộng không hợp lệ. Kiểu mô-đun %s không cho phép tiện ích mở rộng %s

en: Invalid Region
vi: Vùng không hợp lệ

en: Invalid Sort By
vi: Sắp xếp không hợp lệ

en: Invalid Two Factor Authentication Code
vi: Mã Xác thực hai yếu tố không hợp lệ

en: Invalid URL
vi: URL không hợp lệ

en: Invalid action type
vi: Loại hành động không hợp lệ

en: Invalid assets
vi: Tài nguyên không hợp lệ

en: Invalid command!
vi: Lệnh không hợp lệ!

en: Invalid condition ID: %s
vi: ID điều kiện không hợp lệ: %s

en: Invalid criteria format. Metric, value, and ttl must all be present and not empty.
vi: Định dạng tiêu chí không hợp lệ. Phải có đầy đủ chỉ số, giá trị và thời gian sống (ttl), và tất cả không được để trống

en: Invalid element JSON
vi: Phần tử JSON không hợp lệ

en: Invalid field_to_identify value. Review settings.
vi: Giá trị field_to_identify không hợp lệ. Vui lòng kiểm tra lại cài đặt.

en: Invalid image data
vi: Dữ liệu hình ảnh không hợp lệ

en: Invalid input type.
vi: Loại dữ liệu đầu vào không hợp lệ.

en: Invalid legacyType
vi: Kiểu legacy (kiểu cũ) không hợp lệ

en: Invalid password hash - not enough hash sections
vi: Mật khẩu được mã hóa không hợp lệ – cấu trúc hash không đầy đủ

en: Invalid properties
vi: Thuộc tính không hợp lệ

en: Invalid property groups
vi: Nhóm thuộc tính không hợp lệ

en: Invalid recurrence type
vi: Kiểu lặp không hợp lệ

en: Invalid request
vi: Request không hợp lệ

en: Invalid settings
vi: Cài đặt không hợp lệ

en: Invalid source
vi: Nguồn không hợp lệ

en: Invalid statId provided
vi: statId được cung cấp không hợp lệ

en: Invalid stencils
vi: Mẫu sẵn (stencil) không hợp lệ

en: Invalid symbol
vi: Mã không hợp lệ

en: Invalid target
vi: Mục tiêu không hợp lệ

en: Invalid target type
vi: Loại mục tiêu không hợp lệ

en: Invalid trigger type
vi: Loại kích hoạt không hợp lệ

en: Invalid type
vi: Loại không hợp lệ

en: Invalid user group selected
vi: Nhóm tài khoản được chọn không hợp lệ

en: Invalidate any widgets using this template
vi: Vô hiệu hóa mọi widgets đang sử dụng mẫu này

en: Is Confidential?
vi: Có phải là thông tin bảo mật?

en: Is Dynamic?
vi: Có phải động không?

en: Is Geo?
vi: Có phải vị trí địa lý không?

en: Is Mobile?
vi: Là thiết bị di động?

en: Is mobile?
vi: Là điện thoại di động?

en: Is outdoor?
vi: Ngoài trời

en: Is set
vi: Đã thiết lập

en: Is shown for Add User?
vi: Hiển thị trong biểu mẫu Thêm tài khoản?

en: Is the Playlist to have Library media assignments managed automatically by the CMS based on filter criteria? Set a filter on the next tab.
vi: Danh sách phát này có tự động thêm nội dung theo bộ lọc các tiêu chí không? Thiết lập bộ lọc ở tab tiếp theo.

en: Is the Resolution enabled for use?
vi: Độ phân giải có được bật để sử dụng không?

en: Is the Transition config locked?
vi: Cấu hình hiệu ứng chuyển tiếp có bị khóa không?

en: Is the above key on a paid plan? You may want to use a paid plan for real time FX rates.
vi: Khóa trên có thuộc gói trả phí không? Bạn có thể cần một gói trả phí để có tỷ giá ngoại hối theo thời gian thực.

en: Is the above key on an Open Weather Map paid plan? Do NOT tick this if you have subscribed to One Call API 3.0.
vi: API Key trên có thuộc gói trả phí của Open Weather Map không? KHÔNG đánh dấu nếu bạn đang dùng gói One Call API 3.0.

en: Is the task active?
vi: Tác vụ này đang hoạt động?

en: Is the task config locked? Useful for Service providers.
vi: Cấu hình tác vụ có đang khóa không? Hữu ích cho các nhà cung cấp dịch vụ.

en: Is this DataSet connected to a real time data source?
vi: Bộ dữ liệu này có được kết nối với nguồn dữ liệu theo thời gian thực không?

en: Is this DataSet connected to a remote data source?
vi: Bộ dữ liệu này có được kết nối với nguồn dữ liệu từ xa không?

en: Is this display mobile?
vi: Màn hình này có phải điện thoại di động không?

en: Is this instance suspended?
vi: Bản cài đặt này có đang bị tạm ngưng không?

en: Is this template enabled?
vi: Mẫu này có đang được kích hoạt không?

en: Is this the default profile for all Displays of this type? Only 1 profile can be the default.
vi: Đây có phải là hồ sơ mặc định cho tất cả các màn hình thuộc loại này không? Chỉ có thể đặt một hồ sơ làm mặc định.

en: Is this user retired?
vi: Cho tài khoản này ngưng sử dụng?

en: Is your display located outdoors?
vi: Màn hình của bạn có được đặt ở ngoài trời không ?

en: Italian
vi: Tiếng Ý

en: Italian (Switzerland)
vi: Tiếng Ý (Thụy Sĩ)

en: Italics
vi: Nghiêng

en: Item
vi: Mục

en: Item Border Colour
vi: Màu viền mục

en: Item Colour
vi: Màu mục

en: Item Font Colour
vi: Màu chữ của mục

en: Item Label Font Colour
vi: Màu chữ của nhãn mục

en: Item Template
vi: Mẫu mục

en: Items Per Page
vi: Số mục trên mỗi trang

en: Items direction
vi: Hướng sắp xếp mục

en: Items per Page
vi: Số mục trên mỗi trang

en: Items per page
vi: Số mục trên mỗi trang

en: JSON Extension
vi: Tiện ích mở rộng JSON

en: Jalali
vi: Lịch Ba Tư

en: January
vi: Tháng Một

en: Japanese
vi: Tiếng Nhật

en: Javanese
vi: Tiếng Gia-oa

en: July
vi: Tháng Bảy

en: Jump to Campaigns containing this Layout
vi: Tới Đợt Phát có chứa bố cục này

en: Jump to Media included on this Layout
vi: Tới Nội Dung chứa bố cục này

en: Jump to Playlists included on this Layout
vi: Tới Danh Sách Phát chứa bố cục này

en: Jump to Scheduled Layouts
vi: Chuyển tới Bố cục đã lên lịch

en: June
vi: Tháng Sáu

en: Justify
vi: Căn đều hai bên

en: Kannada
vi: Tiếng Kannada

en: Kazakh
vi: Tiếng Ca-dắc-xtan

en: Key
vi: Khoá

en: Key for Player Information Screen
vi: Phím tắt truy cập màn hình Thông tin Trình phát

en: Key used to distinguish each CMS instance. This is generated randomly based on the time you first installed the CMS, and is completely untraceable.
vi: Khóa được dùng để phân biệt từng bản cài đặt CMS. Khóa này được tạo ngẫu nhiên vào lần đầu bạn cài đặt CMS và hoàn toàn không thể truy vết.

en: Keylock (local)
vi: Khóa phím (cục bộ)

en: Keylock (remote)
vi: Khóa phím (từ xa)

en: Khmer
vi: Tiếng Khơ-me

en: Kirghiz
vi: Tiếng Kyrgyz

en: Klingon
vi: Tiếng Klingon

en: Korean
vi: Tiếng Hàn

en: Kurdish
vi: Tiếng Kurd

en: LED Matrix / LED Video Wall
vi: Màn hình LED / Tường video LED

en: Label Colour
vi: Màu nhãn

en: Label Font
vi: Phông chữ nhãn

en: Label Text Colour
vi: Màu chữ nhãn

en: Label Text Font
vi: Phông chữ nhãn

en: Label background colour
vi: Màu nền nhãn

en: Label text colour
vi: Màu chữ nhãn

en: Landscape
vi: Chiều ngang

en: Landscape - Current day
vi: Ngang - Ngày hiện tại

en: Landscape - Current day detailed table, 4 day forecast
vi: Ngang - Ngày hiện tại bảng chi tiết, dự báo 4 ngày

en: Landscape - Current day detailed, 3 day forecast
vi: Ngang - Ngày hiện tại chi tiết, dự báo 3ngày

en: Landscape - Current day detailed, 4 day forecast
vi: Ngang - Ngày hiện tại chi tiết, dự báo 4 ngày

en: Landscape - Current day details, 4 day forecast
vi: Ngang - Ngày hiện tại chi tiết, dự báo 4 ngày

en: Landscape - Current day, 4 day forecast
vi: Ngày hiện tại, dự báo 4  ngày - Mẫu Ngang

en: Landscape - Current day, summary
vi: - Ngày hiện tại, tóm tắt

en: Landscape - Weather fullscreen
vi: Ngang - Thời tiết toàn màn hình

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Languages
vi: Ngôn ngữ

en: Lao
vi: Tiếng Lào

en: Large File Uploads
vi: Tải lên tệp lớn

en: Last
vi: Cuối

en: Last Accessed
vi: Lần truy cập cuối

en: Last Command
vi: Lệnh cuối cùng

en: Last Duration
vi: Thời lượng lần chạy cuối

en: Last Login
vi: Lần đăng nhập cuối

en: Last Month
vi: Tháng trước

en: Last Name
vi: Họ

en: Last Run
vi: Lần chạy cuối

en: Last Status
vi: Trạng thái cuối cùng

en: Last Sync
vi: Đồng bộ lần cuối

en: Last Trade Price
vi: Giá giao dịch cuối cùng

en: Last Week
vi: Tuần trước

en: Last Year
vi: Năm ngoái

en: Last hour slot
vi: Khung giờ cuối cùng

en: Latest News
vi: Tin mới

en: Latest News URL
vi: URL tin tức mới nhất

en: Latest news not available.
vi: Tin tức mới hiện không khả dụng

en: Latest news not enabled.
vi: Tin tức mới hiện chưa được bật

en: Latitude
vi: Vĩ độ

en: Latvian
vi: Tiếng Latvia

en: Layer
vi: Lớp

en: Layer Manager
vi: Trình quản lý lớp

en: Layer for the canvas containing all elements
vi: Lớp khung vẽ chứa toàn bộ các thành phần

en: Layer for the element group related to other groups or elements without group
vi: Lớp cho nhóm phần tử liên quan đến các nhóm khác hoặc các phần tử không có nhóm

en: Layer for the element related to other elements
vi: Lớp cho phần tử liên quan đến các phần tử khác

en: Layer must be 0 or a positive number
vi: Lớp phải là 0 hoặc một số dương

en: Layer related to all layout objects
vi: Lớp liên quan đến tất cả đối tượng bố cục

en: Layers
vi: Lớp

en: Layout
vi: Bố cục

en: Layout %name%
vi: Bố cục %name%

en: Layout %s moved to Folder %s
vi: Bố cục %s đã được chuyển vào thư mục %s

en: Layout / Campaign
vi: Bố cục / Đợt phát

en: Layout Actions
vi: Các hành động với Bố cục

en: Layout Actions:
vi: Các thao tác với bố cục:

en: Layout Background
vi: Nền bố cục

en: Layout Code
vi: Mã Bố cục

en: Layout Design
vi: Thiết kế Bố cục

en: Layout Details not provided
vi: Chưa cung cấp chi tiết của bố cục

en: Layout Duration
vi: Thời lượng bố cục

en: Layout Editor
vi: Trình chỉnh sửa bố cục

en: Layout ID
vi: ID bố cục

en: Layout ID %d is locked by another User! Lock expires on: %s
vi: Bố cục với ID %d đang bị khóa bởi người dùng khác! Khóa sẽ hết hạn vào: %s

en: Layout Lock Middleware called with incorrect route %s
vi: Middleware Khóa bố cục được gọi với route không hợp lệ: %s

en: Layout Name
vi: Tên bố cục

en: Layout Name must be between 1 and 50 characters
vi: Tên Bố cục phải dài từ 1 đến 50 ký tự

en: Layout Preview for %campaignName%
vi: Xem trước bố cục cho %campaignName%

en: Layout Templates
vi: Mẫu Bố cục

en: Layout background must be an image
vi: Nền Bố cục phải là hình ảnh

en: Layout dimensions
vi: Kích thước bố cục

en: Layout does not exist
vi: Bố cục không tồn tại

en: Layout duration
vi: Thời lượng bố cục

en: Layout import failed, invalid xlf supplied
vi: Nhập bố cục thất bại, tệp xlf không hợp lệ

en: Layout is already checked out
vi: Bố cục này đã được gỡ đăng tải

en: Layout is not checked out
vi: Bố cục chưa được gỡ đăng tải

en: Layout list
vi: Danh sách bố cục

en: Layout name
vi: Tên bố cục

en: Layout not found
vi: Không tìm thấy bố cục

en: Layout will be published on %s
vi: Bố cục sẽ được đăng tải vào %s

en: Layout with provided code already exists
vi: Đã tồn tại một bố cục với mã này

en: LayoutId is 0
vi: Mã bố cục bằng 0

en: Layouts
vi: Bố cục

en: Layouts assigned to %s
vi: Bố cục đã được gán cho %s

en: Layouts unassigned from %s
vi: Đã gỡ Bố cục khỏi %s

en: Lead
vi: Đầu mối

en: Lead Display
vi: Màn hình chính

en: Lead Display ID
vi: ID Màn hình chính

en: Leave empty if this command should be available on all types of Display.
vi: Để trống nếu muốn lệnh này khả dụng trên tất cả các loại màn hình.

en: Leave empty to use the one from settings.
vi: Để trống để sử dụng giá trị từ cài đặt.

en: Left
vi: Trái

en: Left Coordinate
vi: Tọa độ trái

en: Left to Right (LTR)
vi: Trái sang phải (LTR)

en: Less than
vi: Nhỏ hơn

en: Less than or equal to
vi: Nhỏ hơn hoặc bằng

en: Level
vi: Mức độ

en: Library
vi: Thư viện

en: Library Count
vi: Thư viện đếm

en: Library Image
vi: Ảnh thư viện

en: Library Location
vi: Vị trí thư viện

en: Library Media
vi: Nội dung thư viện

en: Library Quota
vi: Hạn ngạch Thư viện

en: Library Quota must be a positive number.
vi: Hạn mức thư viện phải là một số dương.

en: Library Quota must be a whole number.
vi: Hạn mức thư viện phải là một số nguyên.

en: Library Size
vi: Dung lượng thư viện

en: Library Size Limit
vi: Giới hạn dung lượng thư viện

en: Library Tidy Complete
vi: Đã hoàn thành dọn dẹp Thư viện

en: Library Usage
vi: Dung lượng lưu trữ sử dụng

en: Library Usage. Limit %libraryLimit%
vi: Dung lượng lưu trữ sử dụng. Giới hạn %libraryLimit%

en: Library allowance exceeded
vi: Quá giới hạn thư viện

en: Library audio search
vi: Tìm kiếm âm thanh trong thư viện

en: Library image search
vi: Tìm kiếm hình ảnh trong thư viện

en: Library load failed!
vi: Không thể tải thư viện!

en: Library not writable
vi: Thư viện không thể ghi dữ liệu

en: Library other media search
vi: Thư viện tìm kiếm nội dung khác

en: Library structure invalid
vi: Cấu trúc thư viện không hợp lệ

en: Library video search
vi: Tìm kiếm video trong thư viện

en: Licence
vi: Giấy phép

en: Licence Code
vi: Mã Giấy phép

en: Licence Slot Validation
vi: Xác thực suất Giấy phép

en: Licensed fully
vi: Đã cấp phép đầy đủ

en: Light
vi: Sáng

en: Likely
vi: Có khả năng xảy ra

en: Limit Policy
vi: Chính sách giới hạn

en: Limit the number of log files uploaded concurrently
vi: Giới hạn số tệp nhật ký tải lên đồng thời

en: Limit the number of times this event will play per hour on each display. For unlimited plays set to 0.
vi: Giới hạn số lần phát mỗi giờ trên mỗi màn hình. Không giới hạn hãy để 0.

en: Line
vi: Dòng

en: Line Arrow
vi: Mũi tên

en: Line Height
vi: Chiều dài dòng

en: Linear
vi: Tuyến tính

en: Link
vi: Liên kết

en: List
vi: Danh sách

en: List Content
vi: Nội dung danh sách

en: List order not Changed!
vi: Thứ tự danh sách không thay đổi!

en: List play order
vi: Thứ tự phát trong danh sách

en: Lithuanian
vi: Tiếng Litva

en: Load %prop% for %obj%
vi: Tải %prop% cho %obj%

en: Load Link Libraries for APK Update
vi: Tải thư viện liên kết để cập nhật APK

en: Loading
vi: Đang tải

en: Loading...
vi: Đang tải...

en: Local
vi: Nội bộ

en: Local Video
vi: Video cục bộ

en: Local server
vi: Máy chủ cục bộ

en: Localised - Month name, day of month, day of week, year, time
vi: Địa phương - tháng, ngày, thứ, năm, thời gian ( chữ )

en: Localised - Month name, day of month, year
vi: Địa phương - Tháng, ngày, năm ( chữ )

en: Localised - Month name, day of month, year, time
vi: Địa phương - Tháng, ngày, năm, thời gian ( chữ )

en: Localised - Month numeral, day of month, year
vi: Địa phương - Tháng, ngày, năm ( số )

en: Localised - Time
vi: Địa phương - thời gian

en: Localised - Time with seconds
vi: Địa phương - thời gian và giây

en: Location
vi: Địa điểm

en: Location of the Manual
vi: Vị trí của Tài liệu hướng dẫn

en: Lock Settings
vi: Cài đặt khóa

en: Lock Task Config
vi: Khóa cấu hình tác vụ

en: Lock the Display Name to the device name provided by the Player?
vi: Khóa tên Màn hình theo tên thiết bị do Trình phát cung cấp?

en: Locked
vi: Đã khóa

en: Log
vi: Nhật ký

en: Log Level
vi: Mức ghi nhật ký

en: Log Truncated
vi: Nhật ký đã được làm trống

en: Log file path name.
vi: Đường dẫn đến tệp nhật ký

en: Logged In
vi: Đã đăng nhập

en: Logged In?
vi: Đã đăng nhập?

en: Login
vi: Đăng nhập

en: Login instead?
vi: Đăng nhập thay vào đó?

en: Logout
vi: Đăng xuất

en: Logout User
vi: Đăng xuất tài khoản

en: Logs
vi: Nhật ký

en: Long
vi: Dài

en: Longitude
vi: Kinh độ

en: Lookup Tables cannot be deleted
vi: Không thể xoá Bảng tra cứu

en: Loop?
vi: Lặp lại?

en: Lower Row Limit
vi: Dòng bắt đầu

en: Lower limit must be 0 or above
vi: Giới hạn dưới phải lớn hơn 0

en: Lower limit must be lower than the upper limit
vi: Giới hạn dưới phải nhỏ hơn giới hạn trên

en: Luxembourgish
vi: Tiếng Lúc-xăm-bua

en: MPEG Noise Reduction
vi: Giảm nhiễu MPEG

en: Mac Address
vi: Địa chỉ MAC

en: Macedonian
vi: Tiếng Ma-xê-đô-nia

en: Mail will be sent from this address
vi: Email sẽ được gửi từ địa chỉ này

en: Mail will be sent under this name
vi: Email sẽ được gửi với tên này

en: Main Template
vi: Bản mẫu chính

en: Maintenance
vi: Bảo trì

en: Make new copies of all media on this playlist?
vi: Bản sao mới của tất cả nội dung trong danh sách phát này ?

en: Make new copies of all media?
vi: Bản sao mới của tất cả nội dung?

en: Make this %regionType% full screen, dimensions will be set to %layout.width% by %layout.height%.
vi: Đặt %regionType% này thành toàn màn hình, kích thước sẽ được đặt thành %layout.width% x %layout.height%.

en: Make this full screen, dimensions will be set to %layout.width% by %layout.height%.
vi: Hiển thị toàn màn hình, kích thước sẽ được đặt thành %layout.width% x %layout.height%.

en: Malay
vi: Tiếng Mã Lai

en: Malay (Malaysia)
vi: Tiếng Mã Lai (Ma-lai-xi-a)

en: Malayalam
vi: Tiếng Mã Lai

en: Malformed JSON body, rows and uniqueKeys are required
vi: JSON Body không hợp lệ, cần có cả các dòng dữ liệu và khoá duy nhất (uniqueKeys)

en: Maltese
vi: Tiếng Man-ta

en: Manage
vi: Quản lý

en: Manage %displayName%
vi: Quản lý %displayName%

en: Manage Membership for %displayGroupName%
vi: Quản lý tư cách thành viên của nhóm màn hình %displayGroupName%

en: Manage Membership for %displayName%
vi: Quản lý tư cách thành viên cho %displayName%

en: Manage Membership for %syncGroupName%
vi: Quản lý tư cách thành viên của %syncGroupName%

en: Manage Membership for %userGroupName%
vi: Quản lý tư cách thành viên cho %userGroupName%

en: Manage Membership for %userName%
vi: Quản lý tư cách thành viên của %userName%

en: Manage Users that can authenticate with the CMS. Create and organise them into User Groups to enable 'Group Features'
vi: Quản lý những tài khoản có thể xác thực với CMS. Tạo và tổ chức họ thành các Nhóm tài khoản để kích hoạt các 'Tính năng nhóm'.

en: Manual Position
vi: Vị trí thủ công

en: Manually create a user
vi: Tạo tài khoản thủ công

en: Manufacturer
vi: Nhà sản xuất

en: Maori
vi: Tiếng Mao-ri

en: Map
vi: Bản đồ

en: Marathi
vi: Tiếng Ma-ra-ti

en: March
vi: Tháng Ba

en: Mark as favourite
vi: Đánh dấu là yêu thích

en: Mark as read?
vi: Đánh dấu là đã đọc?

en: Marquee Down
vi: Chạy chữ xuống dưới

en: Marquee Left
vi: Chạy chữ sang trái

en: Marquee Right
vi: Chạy chữ sang phải

en: Marquee Selector
vi: Bộ chọn Marquee

en: Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1)
vi: Tốc độ chạy chữ trên thang từ thấp đến cao (bình thường = 1)

en: Marquee Up
vi: Chạy chữ lên trên

en: Max Display Timeout
vi: Thời gian chờ tối đa của màn hình

en: Max Duration (s)
vi: Thời lượng tối đa (giây)

en: Max Log Age
vi: Thời gian lưu trữ nhật ký tối đa

en: Max Plays per Hour
vi: Số lượt phát tối đa mỗi giờ

en: Max Statistics Age
vi: Thời gian lưu trữ thống kê tối đa

en: Max number of Items
vi: Giới hạn số lượng mục tối đa

en: Max. Temperature
vi: Nhiệt độ tối đa

en: Maximum Region Count
vi: Số vùng tối đa

en: Maximum Region Count must be a positive number
vi: Số vùng tối đa phải là một số dương

en: Maximum age for log entries in days. Set to 0 to keep logs indefinitely.
vi: Thời gian tồn tại tối đa cho các mục nhật ký (tính bằng ngày). Đặt giá trị là 0 để giữ nhật ký vô thời hạn.

en: Maximum age for statistics entries in days. Entries older than this will not be processed and existing entries will be removed. Set to 0 to keep statistics indefinitely.
vi: Thời gian tồn tại tối đa cho các mục thống kê (tính bằng ngày). Các mục cũ hơn thời gian này sẽ không được xử lý và  sẽ bị xóa. Đặt giá trị là 0 để giữ thống kê vô thời hạn.

en: Maximum concurrent downloads
vi: Số lượng tải xuống cùng lúc tối đa

en: Maximum number of items cannot exceed the limit set in CMS Settings
vi: Số lượng mục tối đa không thể vượt quá giới hạn đã được thiết lập trong phần Cài đặt CMS

en: Maximum plays per hour
vi: Số lần phát tối đa mỗi giờ

en: Maximum plays per hour must be 0 or a positive number
vi: Số lần phát tối đa mỗi giờ phải từ 0 trở lên

en: May
vi: Tháng Năm

en: Media
vi: Nội dung

en: Media %name%
vi: Nội dung %name%

en: Media %s moved to Folder %s
vi: Nội dung %s chuyển tới Thư mục %s

en: Media Assigned
vi: Định dạng Nội Dung này đã được gán

en: Media Colouring
vi: Tô màu Nội Dung

en: Media Conversion as a Service
vi: Chuyển đổi nội dung như một Dịch vụ

en: Media Dashboard
vi: Bảng điều khiển Nội dung

en: Media ID
vi: ID Nội dung

en: Media Id
vi: ID Nội dung

en: Media Library that stores file based content for use in Layouts, DataSets, Playlists and Menu Boards
vi: Thư viện nội dung đa phương tiện lưu trữ các nội dung dạng tệp để sử dụng trong các Bố cục, Bộ dữ liệu, Danh sách phát và Bảng Menu

en: Media Manager Dashboard
vi: Bảng điều khiến quản lý nội dung

en: Media Manager Dashboard showing all Widgets the user has access to modify.
vi: Bảng điều khiển quản lý nội dung hiển thị tất cả các Widget người dùng có quyền chỉnh sửa.

en: Media Manager Dashboard showing only the Widgets the user has access to modify.
vi: Bảng điều khiển quản lý nội dung chỉ hiển thị các Widget mà người dùng có quyền chỉnh sửa.

en: Media Name
vi: Tên Nội Dung

en: Media Orientation
vi: Hướng nội dung

en: Media exists but file missing from library.
vi: Còn Nội Dung nhưng thiếu tệp trong thư viện

en: Media not found
vi: Nội dung không tìm thấy

en: Media upload from URL was successful
vi: Tải tệp Nội Dung từ URL thành công

en: Media you own already has this name. Please choose another.
vi: Nội dung này đã có tên rồi. Xin chọn tên khác

en: Medium
vi: Trung bình

en: Member
vi: Thành viên

en: Members
vi: Màn hình thành viên

en: Membership set for %s
vi: Thiết lập tư cách thành viên cho %s

en: Menu Board %name%
vi: Bảng Menu %name%

en: Menu Board %s moved to Folder %s
vi: Bảng Menu %s đã được chuyển vào thư mục %s

en: Menu Board Categories for
vi: Danh mục Bảng Menu cho

en: Menu Board Category not found
vi: Không tìm thấy Danh mục Bảng Menu

en: Menu Board Product not found
vi: Không tìm thấy sản phẩm Bảng Menu

en: Menu Board not found
vi: Không tìm thấy Bảng Menu

en: Menu Board: Category
vi: Bảng Menu: Phân loại

en: Menu Board: Products
vi: Bảng Menu: Sản phẩm

en: Menu Boards
vi: Bảng Menu

en: Merge?
vi: Hợp nhất?

en: Message
vi: Thông báo

en: Message to be shown if no events are returned.
vi: Thông báo hiển thị khi không có sự kiện nào.

en: Met
vi: Khí tượng

en: Met - Meteorological (including floods)
vi: Khí tượng - Hiện tượng thời tiết (bao gồm lũ lụt)

en: Method
vi: Phương thức

en: Metric
vi: Chỉ số

en: Metro Social
vi: Mạng xã hội Metro

en: Middle
vi: Giữa

en: Min Duration (s)
vi: Thời lượng tối thiểu (giây)

en: Min. Temperature
vi: Nhiệt độ tối thiểu

en: Mini Profile Image
vi: Ảnh hồ sơ thu nhỏ

en: Minimise Window
vi: Thu nhỏ cửa sổ

en: Minimum recommended duration
vi: Thời lượng tối thiểu được khuyến nghị

en: Minor
vi: Nhẹ

en: Minute
vi: Phút

en: Minute Counter
vi: Bộ đếm phút

en: Minute hand colour
vi: Màu kim phút

en: Minutes
vi: Phút

en: Minutes this event should be scheduled for
vi: Số phút sự kiện này sẽ được lên lịch

en: Mirror
vi: Phản chiếu

en: Misconfigured Playlist
vi: Danh sách phát cấu hình sai.

en: Misses Count
vi: Số lần bỏ sót

en: Missing CAP URL
vi: Thiếu URL CAP

en: Missing ID
vi: Thiếu ID

en: Missing Items for Currencies Module. Please provide items in order to proceed.
vi: Thiếu mục trong mô-đun tiền tệ. Vui lòng cung cấp các mục để tiếp tục.

en: Missing JSON Body
vi: Thiếu phần JSON Body

en: Missing Version
vi: Thiếu phiên bản

en: Missing Widget ID
vi: Thiếu ID của Widget

en: Missing dataSetColumnTypeId
vi: Thiếu mã định danh Kiểu cột của Bộ dữ liệu (dataSetColumnTypeId)

en: Missing dataSetId
vi: Thiếu mã định danh Bộ dữ liệu (dataSetId)

en: Missing dataTypeId
vi: Thiếu mã định danh Kiểu dữ liệu (dataTypeId)

en: Missing fileType
vi: Thiếu kiểu tệp

en: Missing height property
vi: Thiếu thuộc tính chiều cao

en: Missing left property
vi: Thiếu thuộc tính Bên trái

en: Missing name
vi: Thiếu tên

en: Missing params
vi: Thiếu tham số

en: Missing regionid property
vi: Thiếu thuộc tính ID vùng

en: Missing required property %property%
vi: Thiếu thuộc tính bắt buộc: %property%

en: Missing required property %s
vi: Thiếu thuộc tính bắt buộc %s

en: Missing the admin password.
vi: Thiếu mật khẩu của quản trị viên.

en: Missing the admin username.
vi: Thiếu tên đăng nhập quản trị viên.

en: Missing the library location.
vi: Thiếu vị trí thư mục thư viện.

en: Missing the server key.
vi: Thiếu khóa máy chủ.

en: Missing top property
vi: Thiếu thuộc tính Bên trên

en: Missing type
vi: Thiếu loại

en: Missing width property
vi: Thiếu thuộc tính chiều rộng

en: Mode for hardware acceleration of web based content.
vi: Chế độ tăng tốc phần cứng cho nội dung dựa trên web.

en: Moderate
vi: Trung bình

en: Modified
vi: Đã chỉnh sửa

en: Modified At
vi: Đã sửa lúc

en: Modified By
vi: Chỉnh sửa bởi

en: Modified Date
vi: Ngày sửa đổi

en: Modified Since
vi: Đã chỉnh sửa từ

en: Module Templates
vi: Bản mẫu mô-đun

en: Module not found
vi: Không tìm thấy mô-đun

en: Modules
vi: Các Mô-đun

en: Monday
vi: Thứ Hai

en: Mongolian
vi: Tiếng Mông Cổ

en: Monitor
vi: Máy truyền thanh

en: Monitor / Other
vi: Màn hình / Khác

en: Montenegrin
vi: Tiếng Môn-tê-nê-grô

en: Month
vi: Tháng

en: Monthly
vi: Hằng tháng

en: Monthly Calendar - Dark
vi: Lịch hàng tháng - Chế độ tối

en: Monthly Calendar - Light
vi: Lịch hàng tháng - Chế độ sáng

en: Monthly bandwidth Limit
vi: Giới hạn băng thông hàng tháng

en: More Statistics
vi: Thêm số liệu thống kê

en: Move
vi: Di chuyển

en: Move Folder
vi: Di chuyển thư mục

en: Move Folder -  %name%
vi: Di chuyển Thư Mục - %name%

en: Move Window
vi: Di chuyển cửa sổ

en: Move one step left
vi: Di chuyển sang trái một bước

en: Move one step right
vi: Di chuyển sang phải một bước

en: Move to Folder
vi: Chuyển tới thư mục

en: Move to Selected Folder:
vi: Di chuyển đến thư mục đã chọn

en: Move to the top left
vi: Di chuyển lên góc trái

en: Move to the top right
vi: Di chuyển lên góc trái

en: Multi Display
vi: Nhiều màn hình

en: Multi Select Mode
vi: Chế độ chọn nhiều

en: Multiple Items Selected
vi: Đã chọn nhiều mục

en: Multiple days events
vi: Sự kiện kéo dài nhiều ngày

en: Muslim Prayer Times
vi: Thời gian cầu nguyện của người Hồi giáo

en: Mute?
vi: Tắt tiếng

en: My Applications
vi: Ứng dụng của tôi

en: My Layouts?
vi: Bố cục của tôi?

en: My Read
vi: Đã đọc

en: My Unread
vi: Chưa đọc

en: MySQL database (PDO MySql)
vi: Cơ sở dữ liệu MySQL (PDO MySQL)

en: NTLM
vi: NTLM (NT LAN Manager)

en: NWS Atom Feed URL
vi: URL nguồn cấp NWS Atom

en: Name
vi: Tên

en: Name cannot be empty
vi: Tên không được để trống

en: Name cannot be longer than 50 characters.
vi: Tên không được vượt quá 50 ký tự.

en: Name filter
vi: Bộ lọc theo tên

en: Name must be between 1 and 50 characters
vi: Tên phải có độ dài từ 1 đến 50 ký tự

en: Name that should appear as Issuer when two factor authorisation is enabled
vi: Tên sẽ hiển thị là đơn vị phát hành khi xác thực hai yếu tố được bật

en: National Weather Service
vi: Dịch vụ thời tiết trong nước

en: Navigate to Layout
vi: Điều hướng đến Bố cục

en: Navigate to Widget
vi: Điều hướng đến Widget

en: Navigate to layout with code [layoutTag]?
vi: Điều hướng đến bố cục với mã [layoutTag]

en: Navigation Menu
vi: Thanh điều hướng

en: Needs user authorisation?
vi: Cần sự ủy quyền của người dùng

en: Nepali
vi: Tiếng Nê-pan

en: Nested Display
vi: Hiển thị lồng nhau

en: Network
vi: Mạng

en: Network Cycle
vi: Chu kỳ mạng

en: Never
vi: Không bao giờ

en: New
vi: Tạo Mới

en: New CMS Address
vi: Địa chỉ CMS mới

en: New CMS Key
vi: Khóa CMS mới

en: New CMS URL can have maximum of 1000 characters
vi: URL CMS mới cho phép tối đa 1000 ký tự

en: New Configuration
vi: Cấu hình mới

en: New Folder
vi: Thư mục mới

en: New Password
vi: Mật khẩu mới

en: New Playlist
vi: Danh sách phát mới

en: New Redirect URI
vi: URI chuyển hướng mới

en: New Tab
vi: Tab mới

en: New User Training
vi: Đào tạo người dùng mới

en: New list content value is invalid as it does not include values for existing data
vi: Giá trị nội dung danh sách mới không hợp lệ vì không bao gồm giá trị cho dữ liệu hiện có

en: New tags
vi: Nhãn mới

en: Next
vi: Tiếp

en: Next Item
vi: Mục tiếp theo

en: Next Layout
vi: Bố cục kế tiếp

en: Next Run
vi: Lần chạy tiếp theo

en: Next Widget
vi: Widget kế tiếp

en: Next widget
vi: Widget kế tiếp

en: No
vi: Không

en: No Alerts
vi: Không có cảnh báo

en: No Client id provided
vi: Không có ID máy khách được cung cấp

en: No Data returned from the source
vi: Không có Dữ liệu được trả về từ nguồn

en: No Event
vi: Không có sự kiện

en: No Folders matching the search term
vi: Không thư mục nào khớp với cụm đã tìm kiếm

en: No IP Address Specified
vi: Chưa chỉ định địa chỉ IP.

en: No Image set, add from Toolbox or Upload!
vi: Không có ảnh, thêm ảnh từ Toolbox hoặc tải lên

en: No Regions: Add a Region to start creating content by clicking here or the Edit Layout icon below!
vi: Không có vùng nào: Thêm một vùng để bắt đầu tạo nội dung bằng cách nhấp vào đây hoặc biểu tượng Chỉnh sửa Bố cục bên dưới!

en: No Transition
vi: Không có hiệu ứng chuyển tiếp

en: No User ID provided
vi: Chưa cung cấp ID người dùng

en: No actions to display
vi: Không có hành động nào để hiển thị

en: No actions to show
vi: Không có hành động nào để hiển thị

en: No alerts are available for the selected area at the moment.
vi: Hiện không có cảnh báo nào cho khu vực đã chọn.

en: No attributes could be mapped
vi: Không thể ánh xạ bất kỳ thuộc tính nào

en: No attributes retrieved from the IdP
vi: Không nhận được thuộc tính nào từ IdP

en: No audit log found for these dates
vi: Không tìm thấy nhật ký hoạt động cho những ngày này

en: No changes for %s
vi: Không có thay đổi nào đối với %s

en: No config file recorded for task. Please recreate.
vi: Không có tệp cấu hình được ghi lại cho tác vụ. Vui lòng tạo lại.

en: No credentials logged for %s
vi: Không có thông tin xác thực nào được ghi lại cho %s

en: No criteria found.
vi: Không tìm thấy tiêu chí nào

en: No data available in table
vi: Không có dữ liệu trong bảng

en: No data found at the DataRoot %s
vi: Không tìm thấy dữ liệu tại gốc dữ liệu %s

en: No data found in request body
vi: Không tìm thấy dữ liệu trong phần body của request

en: No data message
vi: Thông báo khi không có dữ liệu

en: No data providers configured
vi: Chưa cấu hình nhà cung cấp dữ liệu nào

en: No default display profile for %s
vi: Không có cấu hình mặc định cho %s

en: No display groups selected
vi: Chưa chọn nhóm màn hình nào.

en: No display groups with View permissions
vi: Không nhóm màn hình nào có quyền xem

en: No displays with View permissions
vi: Không có màn hình nào có quyền Xem

en: No email
vi: Không có email

en: No events for the chosen Display/Display Group on the selected date!
vi: Không có sự kiện nào cho Màn hình/Nhóm màn hình được chọn vào ngày đã chọn!

en: No events message
vi: Không có sự kiện nào

en: No field is available for that type of DataSet element.
vi: Không có trường nào khả dụng cho loại phần tử Bộ dữ liệu đó.

en: No file to return
vi: Không có tệp nào để trả về

en: No filters have been set for this dynamic Playlist, please click the Filters tab to define
vi: Danh sách phát động này chưa được thiết lập bộ lọc, vui lòng nhấp vào tab Bộ lọc để thiết lập

en: No image field is available for the selected DataSet.
vi: Không có trường hình ảnh nào cho bộ dữ liệu đã chọn.

en: No layoutId specified
vi: Không có mã bố cục nào được chỉ định

en: No magic packet can been sent, since UDP is unsupported (not a registered socket transport)
vi: Không thể gửi gói tin magic vì giao thức UDP không được hỗ trợ (chưa đăng ký socket transport).

en: No match for event type
vi: Không khớp với loại sự kiện nào

en: No matching records found
vi: Không có kết quả phù hợp

en: No media to display!
vi: Không có nội dung trong màn!

en: No module enabled of that type.
vi: Không có mô-đun nào được bật cho kiểu này.

en: No more results for this filter!
vi: Không còn kết quả nào cho bộ lọc này!

en: No playlists to display!
vi: Không có danh sách phát nào để hiển thị!

en: No properties, click Add to create one!
vi: Chưa có thuộc tính nào, bấm "Thêm" để tạo mới!

en: No regions present
vi: Không có vùng nào

en: No remote columns have been configured for this dataset. Please configure your columns accordingly.
vi: Chưa có cột từ xa nào được cấu hình cho bộ dữ liệu này. Vui lòng cấu hình các cột phù hợp.

en: No response
vi: Không có phản hồi

en: No results for %s
vi: Không có kết quả cho %s

en: No results for %s, truncate with no new data enabled
vi: Không có kết quả cho %s, đã bật chế độ làm trống khi không có dữ liệu mới

en: No super admins to use as the archive owner, please set one in the configuration.
vi: Không có quản trị viên cấp cao để làm chủ sở hữu lưu trữ, vui lòng thiết lập một quản trị cấp cao trong phần cấu hình.

en: No tags to assign
vi: Không có nhãn nào để gán

en: No tags to unassign
vi: Chưa có nhãn nào để bỏ gán

en: No templates to display
vi: Không có mẫu nào để hiển thị

en: No token returned
vi: Không có token được trả về

en: No unreleased media in the Library
vi: Nội dung chưa phát hành trong thư viện

en: No unused media in the Library
vi: Nội dung chưa sử dụng trong thư viện

en: No value columns have been configured for this dataset. Please configure your columns accordingly.
vi: Chưa có cột giá trị nào được cấu hình cho bộ dữ liệu này. Vui lòng cấu hình các cột phù hợp.

en: No widgets need saving!
vi: Không có widgets nào cần lưu!

en: No widgets to display
vi: Không có widgets nào để hiển thị

en: Noise Reduction
vi: Giảm nhiễu

en: Nominated File
vi: Tệp đề xuất

en: Non users
vi: Khách

en: None
vi: Không có

en: North
vi: Bắc

en: North East
vi: Đông Bắc

en: North West
vi: Tây Bắc

en: Northeast
vi: Đông Bắc

en: Northern Sami
vi: Tiếng Bắc Xa-mi

en: Northwest
vi: Tây Bắc

en: Norwegian
vi: Tiếng Na Uy

en: Norwegian Bokmål
vi: Tiếng Na-Uy (Bokmål)

en: Norwegian Nynorsk
vi: Tiếng Na-Uy (Nynorsk)

en: Not Found
vi: Không tìm thấy

en: Not Required.
vi: Không cần thiết.

en: Not a Draft
vi: Không phải Bản nháp

en: Not a Playlist
vi: Không phải Danh sách phát

en: Not a Region Playlist
vi: Không phải là danh sách phát theo vùng

en: Not applicable
vi: Không áp dụng

en: Not configured by any active connector.
vi: Không được cấu hình bởi bất kỳ trình kết nối đang hoạt động nào.

en: Not contains
vi: Không chứa

en: Not editable, please checkout!
vi: Không thể chỉnh sửa trực tiếp, vui lòng gỡ đăng tải!

en: Not equal to
vi: Không bằng

en: Not found
vi: Không tìm thấy

en: Not licenced
vi: Chưa được cấp phép

en: Not shared
vi: Không chia sẻ

en: Not up to date
vi: Chưa cập nhật

en: Note
vi: Ghi chú

en: Note: It will only be updated in layouts you have permission to edit.
vi: Lưu ý: Chỉ cập nhật trong các bố cục bạn có quyền chỉnh sửa.

en: Nothing to archive
vi: Không có gì để lưu trữ

en: Nothing to remove
vi: Không có gì để xóa

en: Notice
vi: Thông báo

en: Notification
vi: Thông báo

en: Notification Centre
vi: Trung tâm thông báo

en: Notification Centre allows for users to to create/edit Notifications sent to other Users or used in Layouts
vi: Trung tâm thông báo cho phép người dùng tạo/chỉnh sửa thông báo gửi đến người dùng khác hoặc sử dụng trong Bố cục

en: Notification Tidy
vi: Dọn dẹp thông báo

en: Notification Type
vi: Loại thông báo

en: Notifications
vi: Thông báo

en: Notifications appear in the navigation bar
vi: Thông báo sẽ hiển thị trong thanh điều hướng

en: Notify by email?
vi: Thông báo qua email?

en: Notify current layout
vi: Thông báo bố cục hiện tại

en: November
vi: Tháng Mười Một

en: Now Showing
vi: Đang phát

en: Now marker Colour
vi: Màu đánh dấu thời gian hiện tại

en: Number
vi: Số

en: Number of Items
vi: Số lượng mục

en: Number of Layouts
vi: Số lượng Bố cục

en: Number of columns to display
vi: Số cột hiển thị

en: Number of display slots
vi: Số lượng suất Màn hình

en: Number of events
vi: Số lượng sự kiện

en: Number of items
vi: Số mục

en: Number of media items
vi: Số lượng mục nội dung

en: Number of rows to display
vi: Số hàng hiển thị

en: Number of spots must be empty, 0 or a positive number
vi: Số lượt phát phải để trống, bằng 0 hoặc là số dương.

en: Number of times used as a home folder:
vi: Số lần được sử dụng làm thư mục chính:

en: OS SDK
vi: Bộ SDK của HĐH

en: OS Version
vi: Phiên bản HĐH

en: Object
vi: Đối tượng

en: Observed
vi: Đã quan sát

en: October
vi: Tháng Mười

en: Odd Row Background Colour
vi: Màu nền hàng lẻ

en: Odd Row Text Colour
vi: Màu chữ hàng lẻ

en: Off
vi: Tắt

en: Off when transparent
vi: Tắt khi ở chế độ trong suốt

en: Offline
vi: Ngoại tuyến

en: Offset
vi: Độ trễ

en: Offset Left
vi: Khoảng cách bên trái

en: Offset Top
vi: Khoảng cách phía trên

en: On
vi: Bật

en: On Demand
vi: Theo nhu cầu

en: On command execution, when should a Display alert be created?
vi: Khi thực thi lệnh, cảnh báo hiển thị nên được tạo vào lúc nào?

en: On except Admin
vi: Áp dụng cho tất cả trừ Quản trị viên

en: On/Off Timers
vi: Hẹn giờ Bật/Tắt

en: On/Off Timers: Please check the days selected and remove the duplicates or empty
vi: Hẹn giờ Bật/Tắt: Vui lòng kiểm tra các ngày đã chọn và xóa các mục trùng lặp hoặc trống

en: On/Off Timers: Please enter a on and off date for any row with a day selected, or remove that row
vi: Hẹn giờ Bật/Tắt: Vui lòng nhập ngày bật và tắt cho bất kỳ dòng nào có ngày đã chọn, hoặc xóa dòng đó

en: Onboarding Settings
vi: Cài đặt giới thiệu

en: Once all items have been placed in a slot, any empty slots will be filled with items from the start.
vi: Khi tất cả các mục đã được đặt vào ô, các ô trống sẽ được lấp đầy bằng các mục từ đầu danh sách.

en: Once enabled additional reporting will be shown for your Ad Campaigns in the 'All Reports' section. To vary your cost/impressions per play by date, time of day, day of week or geo location, add a DMA (designated market area) below.
vi: Sau khi bật, báo cáo bổ sung sẽ hiển thị cho các chiến dịch quảng cáo của bạn trong phần "Tất cả báo cáo". Để điều chỉnh chi phí/lượt hiển thị theo ngày, thời gian trong ngày, ngày trong tuần hoặc vị trí địa lý, hãy thêm DMA (khu vực thị trường được chỉ định) bên dưới.

en: Once ticked the two factor authentication will be set to ‘Off’ for this User Profile with any stored secret codes cleared. The User can now set up two factor authentication from the User Profile as before.
vi: Khi chọn tùy chọn này, xác thực hai yếu tố sẽ được tắt cho hồ sơ người dùng này và mọi mã bí mật đã lưu sẽ bị xóa. Người dùng có thể thiết lập lại xác thực hai yếu tố từ hồ sơ của mình như trước đây.

en: One of the Regions on this Layout does not have a Playlist, please contact your administrator.
vi: Một trong các Vùng hiển thị của Bố cục này không có Danh sách phát, vui lòng liên hệ với quản trị viên.

en: Online
vi: Trực tuyến

en: Only 1 default per display type is allowed.
vi: Mỗi loại màn hình chỉ được phép có một cấu hình mặc định.

en: Only Administrator Users can truncate the log
vi: Chỉ có quyền Tài khoản quản trị viên mới có thể làm trống nhật ký

en: Only Unused
vi: Chưa sử dụng

en: Only Used
vi: Đang sử dụng

en: Only my reports?
vi: Chỉ báo cáo của tôi?

en: Only my schedules?
vi: Chỉ lịch trình của tôi

en: Only one Canvas Widget allowed per Playlist
vi: Mỗi Danh sách phát chỉ cho phép một Widget Khung vẽ

en: Only posts with attached media?
vi: Chỉ bài viết có đính kèm nội dung?

en: Only show Daytime weather conditions
vi: Chỉ hiển thị điều kiện thời tiết ban ngày

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the category matches the selected option.
vi: Chỉ hiển thị cảnh báo khẩn cấp trong bố cục này nếu danh mục phù hợp với tùy chọn đã chọn.

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the certainty matches the selected option.
vi: Chỉ hiển thị cảnh báo khẩn cấp trong bố cục này nếu độ chắc chắn phù hợp với tùy chọn đã chọn.

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the message type matches the selected option.
vi: Chỉ hiển thị cảnh báo khẩn cấp trong bố cục này nếu loại tin nhắn khớp với tùy chọn đã chọn.

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the response type matches the selected option.
vi: Chỉ hiển thị cảnh báo khẩn cấp trong bố cục này nếu loại phản hồi phù hợp với tùy chọn đã chọn.

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the scope matches the selected option.
vi: Chỉ hiển thị cảnh báo khẩn cấp trong bố cục này, nếu phạm vi phù hợp với tùy chọn đã chọn

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the severity matches the selected option.
vi: Chỉ hiển thị cảnh báo khẩn cấp trong bố cục này nếu mức độ nghiêm trọng phù hợp với tùy chọn đã chọn.

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the status matches the selected option.
vi: Chỉ hiển thị cảnh báo khẩn cấp trong bố cục này nếu trạng thái khớp với tùy chọn đã chọn

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the urgency matches the selected option.
vi: Chỉ hiển thị cảnh báo khẩn cấp trong bố cục này nếu mức độ khẩn cấp phù hợp với tùy chọn đã chọn.

en: Only show future events?
vi: Chỉ hiển thị các sự kiện trong tương lai?

en: Only show schedules which appear on all filtered displays/groups?
vi: Chỉ hiển thị các lịch phát xuất hiện trên tất cả màn hình/nhóm đã lọc?

en: Only super and group admins can create users
vi: Chỉ có quản trị viên cấp cao và quản trị viên nhóm mới có thể tạo tài khoản mới

en: Opacity
vi: Độ trong suốt

en: Open
vi: Mở

en: Open / Close Folder Search options
vi: Mở / Đóng tùy chọn "Tìm kiếm thư mục"

en: Open Natively
vi: Mở trực tiếp

en: Open Weather Map API Key
vi: API Key của Open Weather Map

en: Open a new window
vi: Mở cửa sổ mới

en: Open as playlist
vi: Mở dưới dạng danh sách phát

en: Open full screen
vi: Mở chế độ toàn màn hình

en: Open last saved report
vi: Mở báo cáo gần nhất

en: OpenOOH specification missing
vi: Thiếu thông số kỹ thuật OpenOOH

en: OpenSSL is used to seal and verify messages sent to XMR
vi: OpenSSL được dùng để mã hóa và xác minh các thông điệp gửi tới XMR

en: Operating Hours
vi: Giờ hoạt động

en: Option slot
vi: Vị trí tùy chọn

en: Optional JavaScript
vi: Thêm JavaScript (nếu cần)

en: Optional Media name, if left empty it will default to the file name
vi: (Tùy chọn) Tên Nội dung, nếu để trống mặc định sẽ là tên tệp

en: Optional Name for this Event (1-50 characters)
vi: (Tùy chọn) Tên cho sự kiện này (1-50 ký tự)

en: Optional Stylesheet
vi: Thêm bảng kiểu (nếu cần)

en: Optional Stylesheet Template
vi: (Tùy chọn) Bản mẫu bảng kiểu

en: Optional message to be displayed under the input when entering data for this column
vi: (Tùy chọn) Thông báo hiển thị dưới ô nhập khi nhập dữ liệu cho cột này

en: Optionally provide a row limit for this DataSet. When left empty the DataSet row limit from CMS Settings will be used.
vi: (Tùy chọn) Cung cấp giới hạn bản ghi cho Bộ dữ liệu này. Nếu để trống, giới hạn bản ghi của Bộ dữ liệu từ phần Cài đặt CMS sẽ được sử dụng.

en: Optionally provide any parameters to be used by the Data Connector.
vi: (Tùy chọn) Cung cấp các tham số để sử dụng trong Trình kết nối dữ liệu.

en: Optionally select Image or Video to be associated with this Menu Board Category
vi: (Tùy chọn) Chọn Hình ảnh hoặc Video để liên kết với Danh mục Bảng Menu

en: Optionally select Image or Video to be associated with this Menu Board Product
vi: (Tùy chọn) Chọn hình ảnh hoặc video để liên kết với sản phẩm Bảng Menu này

en: Optionally select a Resolution to use for the selected Media. Leave blank to match with an existing Resolution closest in size to the selected media.
vi: (Tùy chọn) Bạn có thể chọn Độ phân giải cho nội dung đã chọn. Để trống nếu muốn nội dung này tự động khớp với độ phân giải gần nhất.

en: Optionally select a Resolution to use for the selected Playlist. Leave blank to default to a 1080p Resolution.
vi: (Tùy chọn) Bạn có thể chọn Độ phân giải cho danh sách phát đã chọn. Để trống sẽ mặc định dùng độ phân giải 1080p.

en: Optionally select existing template to use as a base for this Template
vi: (Tùy chọn) Chọn một mẫu hiện có để làm cơ sở cho Bản mẫu này nếu cần

en: Optionally set a colour to use as a background for if the item selected does not fill the entire screen.
vi: (Tùy chọn) Bạn có thể chọn màu nền nếu nội dung không lấp đầy toàn bộ màn hình.

en: Optionally set specific User Agent for this request, provide only the value, relevant header will be added automatically
vi: (Tùy chọn) Thiết lập User Agent cụ thể cho request này, chỉ cần cung cấp giá trị, header tương ứng sẽ được tự động thêm vào.

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Options for the dropdown control
vi: Các tùy chọn cho hộp thả xuống

en: Options: Name
vi: Tùy chọn: Tên

en: Options: Value
vi: Tùy chọn: Giá trị

en: Or
vi: Hoặc

en: Order
vi: Thứ tự

en: Order Changed
vi: Đã thay đổi thứ tự

en: Organise and filter items by using Tags
vi: Tổ chức và lọc các mục bằng cách sử dụng Nhãn

en: Organise content sharing with Folders
vi: Tổ chức việc chia sẻ nội dung bằng Thư mục

en: Orientation
vi: Hướng hiển thị

en: Original Height
vi: Chiều cao ban đầu

en: Original Padding
vi: Lề gốc

en: Original Width
vi: Chiều rộng ban đầu

en: Other
vi: Khác

en: Other - Other events
vi: Khác - Các sự kiện khác

en: Other Actions
vi: Các hoạt động khác

en: Other Data
vi: Dữ liệu khác

en: Other Month Days
vi: Các ngày tháng khác

en: Our documentation is there to help you at every turn. It’s updated regularly to reflect changes and additions to the platform, and so it’s a valuable reference tool for all users.
vi: Tài liệu của chúng tôi sẽ hỗ trợ bạn trong mọi bước thực hiện. Tài liệu này được cập nhật thường xuyên để phản ánh các thay đổi và bổ sung của nền tảng, vì vậy đây là một công cụ tham khảo hữu ích cho tất cả người dùng.

en: Out of date
vi: Đã hết hạn

en: Outdoor?
vi: Ngoài trời?

en: Outer Background Colour
vi: Màu nền bên ngoài

en: Outline Colour
vi: Màu đường viền

en: Outline Width
vi: Chiều rộng viền

en: Output Audit Trail as CSV
vi: Xuất Lịch sử hoạt động dưới dạng CSV

en: Output dates as UTC? Leave unchecked for local CMS time.
vi: Xuất ngày theo UTC? Bỏ chọn để sử dụng thời gian CMS địa phương.

en: Outside View Area! Go to Position tab on Properties Panel to bring back to view.
vi: Ngoài khu vực hiển thị! Vào tab Vị trí trong Bảng Thuộc tính để đưa trở lại màn hình.

en: Overlay Layout
vi: Bố cục chồng

en: Overlay Layouts
vi: Bố cục lớp phủ

en: Override
vi: Ghi đè

en: Override the CMS WebSocket address for XMR.
vi: Ghi đè địa chỉ WebSocket CMS cho XMR.

en: Override the CMS public address for XMR.
vi: Ghi đè địa chỉ công khai CMS cho XMR.

en: Overwrite existing data?
vi: Ghi đè dữ liệu hiện có

en: Owner
vi: Chủ sở hữu

en: Owner Id
vi: ID chủ sở hữu

en: Owner User Group
vi: Nhóm tài khoản sở hữu

en: PDF document viewer
vi: Trình xem tài liệu PDF

en: PDO support with MySQL drivers must be enabled in PHP.
vi: PHP phải bật hỗ trợ PDO với MySQL drivers.

en: PHP DOM XML extension to function.
vi: Cần tiện ích mở rộng DOM XML của PHP để có thể hoạt động.

en: PHP DOM core functionality enabled.
vi: Chức năng DOM cơ bản của PHP đã được bật.

en: PHP GD extension required to function.
vi: Cần bật tiện ích mở rộng GD trong PHP để có thể hoạt động.

en: PHP Gettext support to function.
vi: Cần hỗ trợ Gettext trong PHP để có thể hoạt động.

en: PHP JSON extension required to function.
vi: Cần bật tiện ích mở rộng JSON trong PHP để có thể hoạt động.

en: PHP PCRE support to function.
vi: Cần hỗ trợ PCRE trong PHP để có thể hoạt động.

en: PHP SOAP extension required to function.
vi: Cần bật tiện ích mở rộng SOAP trong PHP để có thể hoạt động.

en: PHP Version
vi: Phiên bản PHP

en: PHP session support required to function.
vi: Cần bật hỗ trợ phiên làm việc trong PHP để có thể hoạt động.

en: PHP version %s or later required.
vi: Yêu cầu PHP phiên bản %s hoặc mới hơn.

en: PWA supported from XMDS schema 7 onward.
vi: PWA được hỗ trợ từ lược đồ XMDS phiên bản 7 trở đi.

en: Package file unsupported or invalid
vi: Tập tin gói không được hỗ trợ hoặc không hợp lệ

en: Pad
vi: Đệm

en: Pad - use the first Playlist to pad any remaining Spots
vi: Đệm - sử dụng danh sách phát đầu tiên để chèn vào các vị trí còn trống

en: Page
vi: Trang

en: Page Height
vi: Bề dài trang

en: Page Width
vi: Bề rộng trang

en: Page to show all User Sessions throughout the platform
vi: Trang hiển thị tất cả Phiên làm việc của tài khoản trên toàn hệ thống

en: Page to show debug and error logging which may contain sensitive data
vi: Trang hiển thị nhật ký gỡ lỗi và nhật ký lỗi (có thể chứa dữ liệu nhạy cảm)

en: Page to show the Audit Trail for all created/modified and removed items throughout the platform
vi: Trang hiển thị Lịch sử hoạt động cho tất cả các mục đã tạo, chỉnh sửa hoặc xóa trong hệ thống.

en: Page to view/add/edit/delete Commands
vi: Trang để xem/thêm/sửa/xóa các Lệnh điều khiển

en: Page to view/add/edit/delete/download Player Software Versions
vi: Trang để xem/thêm/sửa/xóa/tải xuống các phiên bản phần mềm Trình phát

en: Page which allows for Module Management for the platform
vi: Trang Quản lý Mô-đun của hệ thống

en: Page which allows for Task Management for the platform
vi: Trang quản lý tác vụ của hệ thống

en: Page which allows for Transition Management for the platform
vi: Trang quản lý Hiệu ứng chuyển tiếp của hệ thống

en: Page which shows all Campaigns that have been created for the purposes of Campaign Management
vi: Trang hiển thị tất cả các đợt phát đã được tạo cho mục đích Quản lý Đợt phát

en: Page which shows all DataSets that have been created which can be used in multiple Layouts
vi: Trang hiển thị tất cả các Bộ dữ liệu đã tạo, có thể được sử dụng trong nhiều Bố cục

en: Page which shows all Dayparts that have been created
vi: Trang hiển thị tất cả các Khung giờ phát đã được tạo.

en: Page which shows all Display Groups that have been created
vi: Trang hiển thị tất cả các Nhóm màn hình đã tạo

en: Page which shows all Display Setting Profiles that have been added
vi: Trang hiển thị tất cả Cấu hình màn hình đã được thêm.

en: Page which shows all Displays added to the platform for the purposes of Display Management
vi: Trang hiển thị tất cả các Màn hình đã thêm vào nền tảng để phục vụ quản lý Màn hình

en: Page which shows all Events added to the Calendar for the purposes of Schedule Management
vi: Trang hiển thị tất cả Sự kiện đã thêm vào Lịch để phục vụ việc quản lý lịch phát

en: Page which shows all Layouts that have been created for the purposes of Layout Management
vi: Trang hiển thị tất cả các Bố cục đã được tạo cho mục đích Quản lý Bố cục

en: Page which shows all Playlists that have been created which can be used in multiple Layouts
vi: Trang hiển thị tất cả các Danh sách phát đã tạo, có thể được sử dụng trong nhiều Bố cục.

en: Page which shows all Reports that have been Saved
vi: Trang hiển thị tất cả áo cáo đã được lưu

en: Page which shows all Reports that have been Scheduled
vi: Trang hiển thị tất cả Báo cáo đã được lên lịch

en: Page which shows all Resolutions that have been added to the platform
vi: Trang hiển thị tất cả Độ phân giải đã được thêm vào hệ thống

en: Page which shows all Sync Groups added to the platform for the purposes of Sync Group Management
vi: Trang hiển thị toàn bộ Nhóm đồng bộ đã được thêm vào hệ thống để phục vụ cho việc Quản lý Nhóm đồng bộ

en: Page which shows all Tags that have been added for the purposes of Tag Management
vi: Trang hiển thị tất cả Nhãn đã được thêm để phục vụ việc quản lý Nhãn

en: Page which shows all Templates that have been saved
vi: Trang hiển thị tất cả Bản mẫu đã được lưu

en: Page which shows all User Groups that have been created
vi: Trang hiển thị tất cả các Nhóm tài khoản đã tạo

en: Page which shows all Users in the platform for the purposes of User Management
vi: Trang hiển thị toàn bộ Tài khoản trong hệ thống để phục vụ cho việc Quản lý Tài khoản

en: Page which shows all items that have been uploaded to the Library for the purposes of Media Management
vi: Trang hiển thị tất cả nội dung đã được tải lên Thư viện để phục vụ việc quản lý nội dung

en: Paid plan?
vi: Gói trả phí?

en: Parity
vi: Tính chẵn lẻ

en: Partner
vi: Đối tác

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Password Changed
vi: Đã thay đổi mật khẩu

en: Password Policy Regular Expression
vi: Biểu thức chính quy cho chính sách mật khẩu

en: Password Protect Settings
vi: Cài đặt bảo vệ bằng mật khẩu

en: Password Reminder
vi: Gợi ý mật khẩu

en: Password Reset
vi: Đặt lại mật khẩu

en: Password change required
vi: Yêu cầu đổi mật khẩu

en: Passwords do not match
vi: Mật khẩu không trùng khớp

en: Past
vi: Quá khứ

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
vi: Mẫu địa chỉ MAC không đúng định dạng "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x là số hoặc chữ cái).

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
vi: Mẫu mật khẩu SecureOn không đúng định dạng "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x là số hoặc chữ cái VIẾT HOA).

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
vi: Mật khẩu secureOn không đúng định dạng "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x là chữ số hoặc chữ IN HOA).

en: Pause
vi: Tạm dừng

en: Pause Report Schedule
vi: Tạm dừng lịch báo cáo

en: Paused %s
vi: Đã tạm dừng %s

en: Pending
vi: Đang chờ xử lý

en: Pentagon
vi: Hình Ngũ giác

en: Per Minute
vi: Hằng phút

en: Permalink
vi: Đường dẫn cố định

en: Permissions
vi: Quyền

en: Persian
vi: Tiếng Ba Tư

en: Persian (Farsi)
vi: Tiếng Ba Tư (Farsi)

en: Phone
vi: Điện thoại

en: Phone Number
vi: Số điện thoại

en: Phone home URL
vi: URL máy chủ trung tâm để gửi liên lạc

en: Phone home key
vi: Khóa liên lạc với máy chủ trung tâm

en: Phone home time
vi: Thời gian gửi liên lạc về máy chủ trung tâm

en: Photo
vi: Ảnh

en: Pick a command to send to the Player. If the CMS has XMR enabled this will be sent immediately, otherwise it will show an error.
vi: Chọn lệnh để gửi đến Trình phát. Nếu CMS đã bật XMR, lệnh này sẽ được gửi ngay lập tức, nếu không, sẽ hiển thị lỗi.

en: Picture Settings
vi: Cài đặt hình ảnh

en: Picture: Please check the settings selected and remove the duplicates or empty
vi: Hình ảnh: Vui lòng kiểm tra các cài đặt đã chọn và xóa các mục trùng lặp hoặc trống

en: Pin this slot?
vi: Ghim khe này?

en: Pipe
vi: Dấu gạch đứng

en: Placeholder
vi: Bộ giữ chỗ

en: Placeholder background colour
vi: Màu nền bộ giữ chỗ

en: Placeholder message
vi: Thông điệp bộ giữ chỗ

en: Placeholder message colour
vi: Màu thông điệp bộ giữ chỗ

en: Placeholder type
vi: Loại bộ giữ chỗ

en: Plain Table (Customisable)
vi: Bảng trắng (có thể tùy chỉnh)

en: Play Count
vi: Số lượt phát

en: Play Layout preview
vi: Xem trước Bố cục phát

en: Play Preview
vi: Chạy xem trước

en: Play a video locally stored on the client
vi: Phát một video cục bộ được lưu trên máy khách

en: Play count
vi: Số lượt phát

en: Played?
vi: Đã phát

en: Player Code
vi: Mã trình phát

en: Player Fault
vi: Lỗi trình phát

en: Player Software
vi: Phần mềm trình phát

en: Player Status Window
vi: Cửa sổ trạng thái trình phát

en: Player Type
vi: Loại trình phát

en: Player Version
vi: Phiên bản Trình phát

en: Player Version Name
vi: Tên phiên bản trình phát

en: Player Versions
vi: Phiên bản trình phát

en: Player bundle cached
vi: Gói trình phát đã được lưu vào bộ đệm

en: Player supported?
vi: Trình phát có được hỗ trợ không?

en: Playlist
vi: Danh sách phát

en: Playlist %name%
vi: Danh sách phát %name%

en: Playlist %s moved to Folder %s
vi: Danh sách phát %s đã được chuyển vào thư mục %s

en: Playlist Content
vi: Nội dung danh sách phát

en: Playlist Dashboard
vi: Bảng điều khiển danh sách phát

en: Playlist Dashboard showing all Playlists configured in Layouts the user has access to modify.
vi: Bảng điều khiển danh sách phát, hiển thị tất cả Danh sách phát thiết lập trong các Bố cục mà người dùng có quyền chỉnh sửa.

en: Playlist Dashboard showing only the Playlists configured in Layouts the user has access to modify.
vi: Bảng điều khiển danh sách phát chỉ hiển thị các Danh sách phát thiết lập trong Bố cục mà người dùng có quyền chỉnh sửa.

en: Playlist Duration Updates
vi: Cập nhật thời lượng Danh sách phát

en: Playlist Editor
vi: Trình chỉnh sửa danh sách phát

en: Playlist Id
vi: ID danh sách phát

en: Playlist converted to global!
vi: Danh sách phát đã được chuyển thành toàn cục!

en: Playlist needs a name to be converted!
vi: Danh sách phát cần có tên để chuyển đổi!

en: Playlist save order failed!
vi: Không thể lưu thứ tự danh sách phát!

en: Playlists
vi: Danh sách phát

en: Plays
vi: Phát

en: Please check the bandwidth graphs and display status for %s to investigate the issue.
vi: Vui lòng kiểm tra biểu đồ băng thông và trạng thái màn hình của %s để xác định sự cố.

en: Please choose a DataSet field for this element.
vi: Chọn trường DataSet cho phần tử này.

en: Please choose a Dataset from the Configure tab to be able to customise this element.
vi: Vui lòng chọn một bộ dữ liệu từ tab Cấu hình để tùy chỉnh phần tử này.

en: Please choose a new password
vi: Vui lòng chọn mật khẩu mới

en: Please choose either round-robin or block play order for this list
vi: Vui lòng chọn chế độ phát luân phiên hoặc phát theo khối cho danh sách này.

en: Please correct the error with this Widget
vi: Vui lòng sửa lỗi của Widget này

en: Please enter Application name
vi: Vui lòng nhập tên ứng dụng

en: Please enter Layout code
vi: Vui lòng nhập mã Bố cục

en: Please enter a CMS URL, including http(s)://
vi: Vui lòng nhập URL của CMS, bao gồm http(s)://

en: Please enter a CRON expression in the Schedule
vi: Vui lòng nhập biểu thức CRON trong phần Lịch trình

en: Please enter a Password.
vi: Vui lòng nhập mật khẩu

en: Please enter a SQL clause for how this dataset should be ordered
vi: Nhập mệnh đề SQL để sắp xếp bộ dữ liệu này

en: Please enter a SQL clause to filter this DataSet.
vi: Nhập một mệnh đề SQL để lọc bộ dữ liệu này

en: Please enter a code between 1 and 50 characters containing only alpha characters and no spaces
vi: Vui lòng nhập mã từ 1 đến 50 ký tự, chỉ gồm chữ cái và không chứa dấu cách

en: Please enter a command name between 1 and 254 characters
vi: Vui lòng nhập tên lệnh từ 1 đến 254 ký tự

en: Please enter a description between 1 and 1000 characters
vi: Nhập mô tả từ 1 - 1000 ký tự

en: Please enter a display group name
vi: Vui lòng nhập tên nhóm màn hình

en: Please enter a from date
vi: Vui lòng nhập ngày bắt đầu

en: Please enter a minimum recommended duration in seconds for this Module.
vi: Vui lòng nhập thời lượng tối thiểu được khuyến nghị (tính bằng giây) cho mô-đun.

en: Please enter a password for this user.
vi: Vui lòng nhập mật khẩu cho tài khoản này.

en: Please enter a password for this user. This user will have full access to the system
vi: Vui lòng nhập mật khẩu cho tài khoản này. Tài khoản này sẽ có toàn quyền truy cập hệ thống

en: Please enter a positive countdown duration
vi: Nhập thời gian đếm ngược hợp lệ

en: Please enter a positive warning duration
vi: Vui lòng nhập giá trị dương cho thời lượng cảnh báo

en: Please enter a target
vi: Vui lòng nhập mục tiêu

en: Please enter a user name for the first administrator account.
vi: Vui lòng nhập tên đăng nhập cho tài khoản quản trị viên đầu tiên.

en: Please enter a valid condition
vi: Vui lòng nhập điều kiện hợp lệ

en: Please enter a valid email address or leave it empty.
vi: Vui lòng nhập địa chỉ email hợp lệ hoặc để trống.

en: Please enter a valid formula
vi: Vui lòng nhập công thức hợp lệ

en: Please enter author name
vi: Vui lòng nhập tên tác giả

en: Please enter password for the Admin account.
vi: Vui lòng nhập mật khẩu của tài khoản quản trị.

en: Please enter play count
vi: Nhập số lượt phát

en: Please enter playlist name
vi: Vui lòng nhập tên danh sách phát

en: Please enter the Code identifier for the Layout as assigned in the Add / Edit Layout form.
vi: Vui lòng nhập mã định danh cho bố cục được gán trong biểu mẫu Thêm/Chỉnh sửa Bố cục.

en: Please enter the Lower Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit).
vi: Nhập số dòng bắt đầu (nhập 0 nếu không giới hạn).

en: Please enter the URI to a valid ICS feed.
vi: Vui lòng nhập URI của nguồn cấp ICS hợp lệ.

en: Please enter the URI to a valid RSS feed.
vi: Vui lòng nhập URI của nguồn cấp RSS hợp lệ.

en: Please enter the Upper Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit).
vi: Nhập số dòng kết thúc (nhập 0 nếu không giới hạn).

en: Please enter the WebSocket address for XMR.
vi: Vui lòng nhập địa chỉ WebSocket cho XMR.

en: Please enter the WebSocket address for XMR. Leaving this empty will mean the Player app connects to /xmr
vi: Vui lòng nhập địa chỉ WebSocket cho XMR. Nếu để trống, ứng dụng Trình phát sẽ kết nối đến /xmr

en: Please enter the element in your remote data which we should use as the starting point when we match the remote Columns. This should be an array or an object. You can use the test button below to see the structure that is returned.
vi: Nhập phần tử trong dữ liệu từ xa mà hệ thống sẽ dùng làm điểm bắt đầu khi ghép các Cột từ xa. Phần tử này phải là một mảng hoặc một đối tượng. Bạn có thể dùng nút kiểm tra bên dưới để xem cấu trúc dữ liệu được trả về.

en: Please enter the hostname for the MySQL server. This is usually localhost.
vi: Vui lòng nhập tên máy chủ của MySQL. Thông thường là localhost.

en: Please enter the name of the database that should be created.
vi: Vui lòng nhập tên cơ sở dữ liệu cần tạo.

en: Please enter the name of the database that should be used.
vi: Vui lòng nhập tên của cơ sở dữ liệu sẽ sử dụng.

en: Please enter the name of the database user that should be created.
vi: Vui lòng nhập tên đăng nhập cho cơ sở dữ liệu cần tạo.

en: Please enter the name of the database user that should be used.
vi: Vui lòng nhập tên đăng nhập cơ sở dữ liệu sẽ sử dụng.

en: Please enter the number of hours you would like to cache mastodon images.
vi: Hãy nhập số giờ muốn lưu bộ nhớ đệm hình ảnh Mastodon.

en: Please enter the number of minutes you would like to cache ICS feeds.
vi: Vui lòng nhập số phút bạn muốn lưu vào bộ nhớ đệm các nguồn cấp ICS.

en: Please enter the number of rows per page. 0 for no pages.
vi: Vui lòng nhập số hàng trên mỗi trang. Nhập 0 để không phân trang.

en: Please enter the number of seconds you would like to cache mastodon search results.
vi: Hãy nhập số giây muốn lưu bộ nhớ đệm kết quả tìm kiếm Mastodon.

en: Please enter the password
vi: Vui lòng nhập mật khẩu

en: Please enter the password you use to connect to %service%
vi: Vui lòng nhập mật khẩu bạn sử dụng để kết nối với %service%.

en: Please enter the private address for XMR.
vi: Vui lòng nhập địa chỉ riêng cho XMR.

en: Please enter the public address for XMR.
vi: Vui lòng nhập địa chỉ công khai cho XMR.

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per hour this could be set to 60.
vi: Nhập khoảng thời gian cập nhật (phút) . Nên đặt giá trị càng cao càng tốt (ví dụ: dữ liệu thay đổi mỗi giờ thì đặt 60).

en: Please enter the user name of an account that has administrator privileges on the MySQL server.
vi: Vui lòng nhập tên đăng nhập của tài khoản có quyền quản trị trên máy chủ MySQL.

en: Please enter the username you use to connect to your dashboard service.
vi: Vui lòng nhập tên đăng nhập của bạn để kết nối đến dịch vụ bảng điều khiển.

en: Please enter title
vi: Vui lòng nhập tiêu đề

en: Please enter your Two Factor authentication code
vi: Vui lòng nhập mã xác thực hai yếu tố của bạn

en: Please enter your new password
vi: Hãy nhập mật khẩu mới của bạn

en: Please enter your password
vi: Vui lòng nhập mật khẩu

en: Please fill out all least one field!
vi: Vui lòng điền ít nhất một trường!

en: Please fill out all the required fields!
vi: Vui lòng điền đầy đủ các trường bắt buộc!

en: Please make sure to select a Layout for all Displays in this Sync Group.
vi: Hãy đảm bảo bạn sẽ chọn một Bố cục cho tất cả các Màn hình trong Nhóm đồng bộ này.

en: Please note that removing a media item from the Library will also delete it from the Published version of this Layout and you won't be able to undo that action by discarding your changes. Displays will also be immediately effected.
vi: Xin lưu ý rằng việc xóa một mục phương tiện khỏi Thư viện cũng sẽ xóa mục đó khỏi phiên bản Đã đăng tải của Bố cục này và bạn sẽ không thể hoàn tác hành động đó bằng cách hủy bỏ các thay đổi của mình. Các màn hình cũng sẽ bị ảnh hưởng ngay lập tức.

en: Please note that video scaling and video streaming via RTSP is only supported by Android, webOS and Linux players at the current time. The HLS streaming Widget can be used to show compatible video streams on Windows.
vi: Lưu ý rằng tính năng thay đổi kích thước video và phát video qua giao thức RTSP hiện chỉ được hỗ trợ trên các Trình phát chạy Android, webOS và Linux. Widget phát trực tuyến HLS có thể được sử dụng để hiển thị các luồng video tương thích trên Windows.

en: Please note that your CMS needs to make a successful call to our Authentication Service for this feature to work.
vi: Lưu ý rằng CMS của bạn cần thực hiện một truy vấn thành công đến Dịch vụ Xác thực của chúng tôi để tính năng này hoạt động.

en: Please note:
vi: Lưu ý:

en: Please note: Once the CMS Address and Key are authenticated in this form the Display will attempt to register with the CMS Instance details entered. Once transferred the Display will stop communicating with this CMS Instance.
vi: Lưu ý: Sau khi Địa chỉ CMS và Khóa được xác thực trong biểu mẫu này, màn hình sẽ cố gắng đăng ký với thông tin CMS đã nhập. Khi quá trình chuyển hoàn tất, màn hình sẽ ngừng liên lạc với bản cài đặt CMS hiện tại.

en: Please note: The folder location for mysqldump must be available in your path environment variable for this to work and the php exec command must be enabled.
vi: Lưu ý: Vị trí thư mục chứa mysqldump phải có trong biến môi trường PATH thì chức năng này mới hoạt động, và lệnh exec của PHP cũng cần được bật.

en: Please open a new window and recreate the problem. While you do that we are going to log all of the actions taken in a text based log. We won't capture screenshots or videos, so if you feel that this would be useful please capture those manually and add them to the zip file you will download in the next step.
vi: Vui lòng mở một cửa sổ mới và tái tạo sự cố. Trong lúc bạn làm điều đó, chúng tôi sẽ ghi lại tất cả hành động trong một tệp nhật ký dạng văn bản. Chúng tôi sẽ không ghi lại ảnh chụp màn hình hoặc video, vì vậy nếu bạn thấy cần thiết, hãy tự chụp và thêm vào tệp zip sẽ được tải xuống ở bước tiếp theo.

en: Please press the back button in your browser.
vi: Vui lòng nhấn nút quay lại trên trình duyệt của bạn.

en: Please press the button below to go to your homepage or press back in your browser
vi: Vui lòng nhấn nút bên dưới để quay về trang chủ của bạn hoặc nhấn nút quay lại trên trình duyệt.

en: Please provide Layout id or Campaign id
vi: Cung cấp id Bố cục hoặc id Đợt phát

en: Please provide Layout specific campaign ID
vi: Cung cấp ID Đợt phát cụ thể cho Bố cục

en: Please provide LayoutId
vi: Vui lòng cung cấp mã Bố cục (LayoutId)

en: Please provide Media to Assign
vi: Vui lòng cung cấp Nội Dung để gán

en: Please provide a Layout ID or Campaign ID
vi: Cung cấp một ID Bố cục hoặc ID Đợt phát

en: Please provide a Trigger Code
vi: Vui lòng cung cấp một Mã kích hoạt

en: Please provide a body
vi: Vui lòng nhập nội dung

en: Please provide a column heading.
vi: Vui lòng nhập tiêu đề cho cột

en: Please provide a database host. This is usually localhost.
vi: Vui lòng cung cấp máy chủ cơ sở dữ liệu. Thường là localhost.

en: Please provide a datatype
vi: Vui lòng cung cấp kiểu dữ liệu

en: Please provide a from/to date.
vi: Vui lòng nhập ngày bắt đầu/kết thúc.

en: Please provide a height
vi: Vui lòng nhập chiều cao

en: Please provide a layout
vi: Vui lòng cung cấp một bố cục

en: Please provide a name
vi: Vui lòng nhập tên

en: Please provide a name for the existing database.
vi: Vui lòng cung cấp tên cho cơ sở dữ liệu hiện có.

en: Please provide a name for the new database.
vi: Vui lòng nhập tên cho cơ sở dữ liệu mới.

en: Please provide a password for the existing database.
vi: Vui lòng cung cấp mật khẩu cho cơ sở dữ liệu hiện có.

en: Please provide a password for the new database.
vi: Vui lòng nhập mật khẩu cho cơ sở dữ liệu mới.

en: Please provide a subject
vi: Vui lòng nhập tiêu đề

en: Please provide a user for the existing database.
vi: Vui lòng cung cấp một tài khoản người dùng cho cơ sở dữ liệu hiện có.

en: Please provide a user for the new database.
vi: Vui lòng cung cấp tài khoản cho cơ sở dữ liệu mới.

en: Please provide a widgetId
vi: Vui lòng cung cấp mã định danh Widget (widgetId)

en: Please provide a width
vi: Vui lòng nhập chiều rộng

en: Please provide an API key
vi: Vui lòng cung cấp khóa API

en: Please provide an admin user name.
vi: Vui lòng nhập tên tài khoản quản trị.

en: Please provide an alternative column heading %s can not be used.
vi: Vui lòng nhập tiêu đề thay thế cho cột - không thể sử dụng %s

en: Please provide an assetId
vi: Vui lòng cung cấp assetId

en: Please provide the code displayed on the Player screen
vi: Vui lòng nhập Mã hiển thị trên màn hình Trình phát

en: Please provide the remote URL to the file
vi: Vui lòng nhập URL của tệp cần lấy từ xa

en: Please provide the value for this Tag and confirm by pressing enter on your keyboard.
vi: Nhập giá trị cho Nhãn này và xác nhận bằng các nhấn Enter

en: Please provide trigger code
vi: Vui lòng cung cấp mã kích hoạt

en: Please provide valid email address
vi: Vui lòng nhập địa chỉ email hợp lệ

en: Please provide valid sending email address in CMS Settings on Network tab
vi: Vui lòng cung cấp địa chỉ email hợp lệ trong phần Cài đặt > Mạng.

en: Please provide your Two Factor Authorisation Code
vi: Vui lòng cung cấp mã xác thực hai yếu tố của bạn

en: Please provide your Two Factor Authorisation Recovery Code
vi: Vui lòng cung cấp mã khôi phục xác thực hai yếu tố của bạn

en: Please provide your credentials
vi: Vui lòng điền thông tin đăng nhập

en: Please provide your user name
vi: Vui lòng nhập tên đăng nhập của bạn

en: Please repeat the new Password.
vi: Vui lòng nhập lại mật khẩu mới.

en: Please resize your window to at least 1200 pixels by 600 pixels, or reduce your zoom level, for the best experience
vi: Vui lòng thay đổi kích thước cửa sổ của bạn ít nhất 1200 x 600 pixel hoặc giảm mức thu phóng để có trải nghiệm tốt nhất.

en: Please save this file to your PC.
vi: Vui lòng lưu tệp này vào máy tính của bạn.

en: Please scan the following image with your app:
vi: Vui lòng quét hình ảnh sau bằng ứng dụng của bạn:

en: Please select %s
vi: Xin vui lòng chọn %s

en: Please select a Action Type for this event.
vi: Vui lòng chọn loại thao tác cho sự kiện này.

en: Please select a Action trigger code for this event.
vi: Vui lòng chọn mã kích hoạt thao tác cho sự kiện này.

en: Please select a Campaign for this Event to show
vi: Hãy chọn một Đợt phát để hiện thị Sự kiện này

en: Please select a Campaign/Layout for this event.
vi: Chọn một Đợt phát/Bố cục cho sự kiện này.

en: Please select a Command for this event.
vi: Vui lòng chọn một Lệnh cho sự kiện này.

en: Please select a DataSet
vi: Vui lòng chọn một Bộ dữ liệu

en: Please select a DataSet for this event.
vi: Vui lòng chọn bộ dữ liệu cho sự kiện này.

en: Please select a Display, Display Group or Layout / Campaign to view the calendar
vi: Chọn một Màn hình, Nhóm màn hình hoặc Bố cục / Đợt phát để xem lịch

en: Please select a Layout code for this event.
vi: Vui lòng chọn mã Bố cục cho sự kiện này.

en: Please select a Layout for this Event to show
vi: Vui lòng chọn một Bố cục để hiển thị Sự kiện này.

en: Please select a Layout or Campaign for this Event to show
vi: Chọn một Bố cục hoặc Đợt phát cho Sự kiện để  hiển thị

en: Please select a Layout to add to this Campaign
vi: Chọn 1 Bố cục để thêm vào Đợt phát này

en: Please select a Layout to assign.
vi: Vui lòng chọn một Bố cục để gán.

en: Please select a Playlist to manage
vi: Vui lòng chọn danh sách phát để quản lý

en: Please select a Region
vi: Vui lòng chọn một Vùng

en: Please select a Sync Group for this event.
vi: Chọn 1 nhóm đồng bộ cho sự kiện này

en: Please select a Widget
vi: Vui lòng chọn một Widget

en: Please select a clock face.
vi: Hãy chọn một mặt đồng hồ.

en: Please select a column to be the item content
vi: Vui lòng chọn một cột để làm nội dung mục

en: Please select a column to be the item content. We will try to convert this to a date/time and if we can't we will use the current date/time.
vi: Vui lòng chọn một cột để làm nội dung mục. Chúng tôi sẽ cố gắng chuyển đổi nó thành ngày/giờ, nếu không thể, chúng tôi sẽ sử dụng ngày/giờ hiện tại.

en: Please select a column to be the item summary
vi: Vui lòng chọn một cột để làm tóm tắt mục

en: Please select a column to be the item title
vi: Vui lòng chọn một cột để làm tiêu đề mục

en: Please select a command for this Event.
vi: Vui lòng chọn một lệnh cho Sự kiện này.

en: Please select a metric
vi: Chọn 1 chỉ số

en: Please select a template
vi: Vui lòng chọn một mẫu

en: Please select a theme for the clock.
vi: Vui lòng chọn chủ đề cho đồng hồ

en: Please select action Type
vi: Vui lòng chọn loại hành động

en: Please select at least 1 Playlist to embed
vi: Vui lòng chọn ít nhất 1 danh sách phát để nhúng.

en: Please select at least one option
vi: Vui lòng chọn ít nhất 1 tùy chọn

en: Please select different folder, cannot move Folder inside of one of its sub-folders
vi: Vui lòng chọn thư mục khác, không thể di chuyển một thư mục vào bên trong thư mục con của chính nó

en: Please select different folder, cannot move Folder to the same Folder
vi: Vui lòng chọn thư mục khác, không thể di chuyển một thư mục vào chính thư mục đó

en: Please select existing Sync Group
vi: Chọn nhóm đồng bộ hiện có

en: Please select lead Display for this sync group
vi: Vui lòng chọn màn hình chính cho nhóm đồng bộ này

en: Please select one or more displays
vi: Vui lòng chọn một hoặc nhiều màn hình

en: Please select one or more displays / groups for this event to be shown on.
vi: Vui lòng chọn một hoặc nhiều màn hình/nhóm để hiển thị sự kiện này.

en: Please select one or more displays / groups for this notification to be shown on - Layouts will need the notification widget.
vi: Vui lòng chọn một hoặc nhiều màn hình/nhóm để hiển thị thông báo này - Giao diện sẽ cần widget thông báo.

en: Please select one or more users / groups who will receive this notification.
vi: Vui lòng chọn một hoặc nhiều người dùng/nhóm sẽ nhận thông báo này.

en: Please select relevant editor which should show this Template
vi: Vui lòng chọn trình chỉnh sửa phù hợp để hiển thị Bản mẫu này

en: Please select the Campaign you would like to assign this Layout to. It will be assigned to the end of the Campaign.
vi: Vui lòng chọn Đợt phát mà bạn muốn gán bố cục này. Nó sẽ được gán vào cuối Đợt phát.

en: Please select the Category to use as a source of data for this template.
vi: Hãy chọn Danh mục để sử dụng làm nguồn dữ liệu cho mẫu này.

en: Please select the Code identifier for the Layout that Player should navigate to when this Action is triggered.
vi: Vui lòng chọn mã định danh cho Bố cục mà Trình phát sẽ điều hướng đến khi Thao tác này được kích hoạt.

en: Please select the DataSet to use as a source of data for this template.
vi: Hãy chọn Bộ dữ liệu làm nguồn cho mẫu này.

en: Please select the Event Type
vi: Vui lòng chọn loại Sự kiện

en: Please select the Menu to use as a source of data for this template.
vi: Hãy chọn Menu để sử dụng làm nguồn dữ liệu cho mẫu này.

en: Please select the effect that will be used to transition between items.
vi: Vui lòng chọn hiệu ứng sẽ được sử dụng để chuyển tiếp giữa các mục.

en: Please select the length for the week names.
vi: Vui lòng chọn độ dài tên của các ngày trong tuần.

en: Please select the order this event should appear in relation to others when there is more than one event scheduled
vi: Chọn thứ tự hiển thị cho sự kiện này so với các sự kiện khác khi có nhiều sự kiện được lên lịch.

en: Please select the real time DataSet related to this Data Connector event
vi: Vui lòng chọn Bộ dữ liệu thời gian thực liên quan đến sự kiện Kết nối dữ liệu này.

en: Please select the type of countdown.
vi: Xin hãy chọn loại đếm ngược

en: Please select the type of placeholder to use as target.
vi: Vui lòng chọn loại bộ giữ chỗ để sử dụng làm mục tiêu.

en: Please set Player Software Version
vi: Vui lòng thiết lập phiên bản phần mềm trình phát

en: Please set a Default Layout directly on this Display or in CMS Administrator Settings
vi: Hãy thiết lập một Bố cục mặc định trực tiếp trên màn hình này hoặc trong phần Quản trị > Cài đặt

en: Please supply a data type
vi: Vui lòng nhập loại dữ liệu

en: Please supply a propertyId
vi: Vui lòng cung cấp mã định danh thuộc tính (propertyId)

en: Please supply a title
vi: Vui lòng nhập tiêu đề

en: Please supply a unique template ID
vi: Vui lòng cung cấp ID duy nhất cho bản mẫu

en: Please tick the box if you would like to delete all the Data contained in this DataSet
vi: Vui lòng chọn vào ô nếu bạn muốn xóa toàn bộ dữ liệu trong Bộ dữ liệu này

en: Please use XMDS API
vi: Vui lòng sử dụng API XMDS

en: Please use only alphanumeric characters in Layout Code identifier
vi: Vui lòng chỉ sử dụng ký tự chữ và số trong mã định danh bố cục

en: Please use the buttons below to generate or show your two factor recovery codes.
vi: Vui lòng sử dụng các nút bên dưới để tạo hoặc hiển thị mã khôi phục xác thực hai yếu tố của bạn.

en: Polish
vi: Tiếng Ba Lan

en: Populate with Library Media matching the criteria below and automatically maintain the Playlist.
vi: Tự động thêm nội dung từ thư viện theo bộ lọc bên dưới và duy trì danh sách phát.

en: Populate with Library Media matching the criteria below. This is a one time assignment and is not automatically maintained.
vi: Thêm nội dung từ Thư viện khớp với các tiêu chí bên dưới. Đây là hành động chỉ thực hiện một lần và không được cập nhật tự động.

en: Port is not a number within the range of 0 till 65536. Port Provided:
vi: Port phải là một số nằm trong khoảng từ 0 đến 65536. Port được cung cấp:

en: Portrait
vi: Chiều dọc

en: Portrait - Current day details, 4 day forecast
vi: Dọc - Chi tiết ngày hiện tại, dự báo 4 ngày

en: Portrait - Current day, 2 day forecast
vi: Dọc - Ngày hiện tại, dự báo 2 ngày

en: Portrait - Current day, 3 day forecast
vi: Dọc - Ngày hiện tại, dự báo 3 ngày

en: Portrait - Current day, 4 day forecast
vi: Ngày hiện tại, dự báo 4 ngày - Mẫu dọc

en: Portuguese
vi: Tiếng Bồ Đào Nha

en: Portuguese (Brazil)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (Bra-xin)

en: Português Brasil
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (Brazil)

en: Positioning
vi: Định vị

en: Possible
vi: Có thể xảy ra

en: Post
vi: Bài viết

en: Post - Dark
vi: Bài viết - Giao diện tối

en: Post Background Colour
vi: Màu nền bài viết

en: Post Header Text Colour
vi: Màu chữ tiêu đề bài viết

en: Post Photo
vi: Ảnh bài đăng

en: Post Text Colour
vi: Màu chữ bài viết

en: Posts with text and image content
vi: Bài viết có nội dung văn bản và hình ảnh

en: Posts with text only content
vi: Bài viết chỉ có nội dung văn bản

en: Power Cycle
vi: Chu kỳ tắt/bật nguồn

en: Power Only
vi: Chỉ nguồn điện

en: PowerPoint
vi: Điểm điện (Powerpoint, PPT, PPS)

en: Preferences
vi: Tùy chỉnh

en: Prefix
vi: Tiền tố

en: Preload?
vi: Tải trước

en: Prepare
vi: Chuẩn bị

en: Pressure
vi: Áp suất

en: Prev
vi: Trước

en: Prevent Sleep?
vi: Chặn chế độ ngủ?

en: Preview
vi: Xem trước

en: Preview Campaign
vi: Xem trước Đợt phát

en: Preview Draft Layout
vi: Xem trước bố cục nháp

en: Preview Enabled
vi: Đã bật chế độ Xem trước

en: Preview Enabled?
vi: Bật chế độ xem trước

en: Preview Layout
vi: Xem trước bố cục

en: Preview failed!
vi: Xem trước không thành công!

en: Preview in new window
vi: Xem trước cửa sổ mới

en: Preview is disabled
vi: Xem trước bị vô hiệu hóa

en: Preview media
vi: Xem trước nội dung

en: Preview stopped!
vi: Đã dừng xem trước!

en: Preview your selection in a new tab
vi: Xem trước các lựa chọn trong một tab mới

en: Previous
vi: Trước

en: Previous Item
vi: Mục trước đó

en: Previous Layout
vi: Bố cục trước

en: Previous Run
vi: Lần chạy trước

en: Previous Widget
vi: Widget trước

en: Previous widget
vi: Widget trước

en: Price
vi: Giá

en: Primary
vi: Chính

en: Print
vi: In

en: Priority
vi: Ưu tiên

en: Priority must be 0 or a positive number
vi: Mức độ ưu tiên phải từ 0 trở lên

en: Priority?
vi: Ưu tiên

en: Privacy Policy
vi: Chính sách bảo mật

en: Privacy Url
vi: URL chính sách quyền riêng tư

en: Private
vi: Riêng tư

en: Private Folder
vi: Thư mục riêng tư

en: Private Item
vi: Mục riêng tư

en: Problem copying file in the Library Folder
vi: Sự cố khi sao chép tệp trong thư mục Thư viện

en: Problem copying provided file into the Library Folder
vi: Gặp sự cố khi sao chép tệp đã cung cấp vào thư mục Thư viện

en: Problem moving downloaded file into the Library Folder
vi: Gặp sự cố khi di chuyển tệp đã tải xuống vào thư mục Thư viện

en: Problem moving uploaded file into the Attachment Folder
vi: Gặp sự cố khi di chuyển tệp đã tải lên vào Thư mục đính kèm

en: Problem moving uploaded file into the Library Folder
vi: Gặp sự cố khi di chuyển tệp đã tải lên vào thư mục Thư viện

en: Problem rendering widget
vi: Gặp sự cố khi hiển thị widget

en: Problem with Form Template
vi: Gặp sự cố với mẫu Biểu mẫu

en: Processing %d results into %d potential columns
vi: Đang xử lý %d kết quả thành %d cột khả dụng

en: Processing Result with Data Root %s
vi: Đang xử lý kết quả với gốc dữ liệu %s

en: Processing as Multiple Rows
vi: Đang xử lý dưới dạng nhiều hàng

en: Processing as a Single Row
vi: Đang xử lý dưới dạng một hàng

en: Processing...
vi: Đang xử lý...

en: Product
vi: Sản phẩm

en: Product Category
vi: Danh mục sản phẩm

en: Product Options
vi: Tùy chọn sản phẩm

en: Product border colour
vi: Màu viền sản phẩm

en: Production
vi: Vận hành

en: Products for
vi: Sản phẩm cho

en: Products for
vi: Sản phẩm cho

en: Profile
vi: Hồ sơ

en: Profile Border Colour
vi: Màu viền hồ sơ

en: Profile Image
vi: Ảnh hồ sơ

en: Profile Photo
vi: Ảnh hồ sơ

en: Projector
vi: Máy chiếu

en: Prominent title with description and name separator
vi: Tiêu đề nổi bật với mô tả và dấu phân cách tên.

en: Proof of Play Reports which include summary and distribution by Layout, Media or Event
vi: Báo cáo Proof of Play bao gồm tổng quan và phân bố theo Bố cục, Nội dung hoặc Sự kiện

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Property
vi: Thuộc tính

en: Protected
vi: Được bảo vệ

en: Provide Column number relative to the spreadsheet, numeration starts from 0 ie to get values from Column A from spreadsheet to this column enter 0
vi: Nhập số cột tương ứng với bảng tính, bắt đầu từ 0. Ví dụ: để lấy giá trị từ cột A trong bảng tính vào cột này, nhập 0.

en: Provide Mastodon username to get public statuses from the account.
vi: Hãy nhập tên người dùng Mastodon để lấy các trạng thái công khai từ tài khoản.

en: Provide a Lower Row Limit.
vi: Nhập dòng bắt đầu.

en: Provide a Password which will be required to access settings
vi: Cung cấp Mật khẩu sẽ được yêu cầu để truy cập cài đặt

en: Provide a custom clause instead of using the clause builder above.
vi: Nhập mệnh đề tùy chỉnh thay vì dùng công cụ xây dựng mệnh đề phía trên.

en: Provide a date and time to end the Repeat for this Event. Leave empty to Repeat indefinitely.
vi: Nhập ngày và giờ để kết thúc lặp lại sự kiện này. Để trống nếu muốn lặp lại vô thời hạn.

en: Provide an Upper Row Limit.
vi: Nhập dòng kết thúc.

en: Provide an optional Value for this Tag. If no Value is required, this field can be left blank
vi: Cung cấp một Giá trị (nếu cần) cho Nhãn này. Nếu không, trường này có thể bỏ trống

en: Provide an optional Value for this Tag. If no Value is required, this field can be left blank.
vi: Nhập Giá trị (nếu cần) cho Nhãn này. Nếu không, bạn có thể để trống.

en: Provide the Licence Code (formerly Licence email address) to license Players using this Display Profile.
vi: Cung cấp Mã giấy phép (trước đây là địa chỉ email cấp phép) để cấp phép cho các Trình phát sử dụng Cấu hình màn hình này.

en: Provide the Licence Code to license Players using this Display Profile.
vi: Cung cấp Mã giấy phép để cấp phép cho các Trình phát sử dụng Cấu hình này.

en: Provided CMS Key is invalid
vi: Khóa CMS đã cung cấp không hợp lệ

en: Provided CMS URL is invalid
vi: URL CMS đã cung cấp không hợp lệ

en: Provided Data Type doesn't exist
vi: Kiểu dữ liệu đã cung cấp không tồn tại

en: Provided DataSet Column Type doesn't exist
vi: Kiểu cột của Bộ dữ liệu đã cung cấp không tồn tại

en: Provided Object not under permission management
vi: Đối tượng được cung cấp không thuộc quản lý phân quyền

en: Provided URL is invalid
vi: URL đã cung cấp không hợp lệ

en: Provided formula is invalid
vi: Công thức đã cung cấp không hợp lệ

en: Provided source is invalid.
vi: Nguồn cung cấp không hợp lệ.

en: Provided tag value %s, not found in tag %s options, please select the correct value
vi: Giá trị nhãn được cung cấp %s không tồn tại trong các tùy chọn của nhãn %s, vui lòng chọn giá trị hợp lệ

en: Provider
vi: Nhà cung cấp

en: Provider: %obj%
vi: Nhà cung cấp: %obj%

en: Proxy Credentials
vi: Thông tin xác thực proxy

en: Proxy Exceptions
vi: Ngoại lệ proxy

en: Proxy Port
vi: Port proxy

en: Proxy URL
vi: URL máy chủ proxy

en: Pseudo
vi: Giả lập

en: Public
vi: Công khai

en: Publish
vi: Đăng tải

en: Publish %layout%
vi: Đăng tải %layout%

en: Publish Date
vi: Ngày đăng tải

en: Publish Now?
vi: Đăng tải ngay?

en: Publish failed.
vi: Đăng tải thất bại.

en: Published
vi: Đã đăng tải

en: Published %s
vi: Đã đăng tải %s

en: Published Date
vi: Ngày đăng tải

en: Published Date Column
vi: Cột Ngày đăng tải

en: Publisher Port
vi: Port của Publisher

en: Publishing
vi: Đang đăng tải

en: Publishing layouts with set publish dates
vi: Đang đăng tải các bố cục có ngày đăng tải đã được thiết lập

en: Punjabi (India)
vi: Tiếng Pun-gia-bi (Ấn Độ)

en: Purge All
vi: Loại bỏ tất cả

en: Purge List Cleanup Start
vi: Bắt đầu làm sạch Danh sách cần xóa

en: Purge all Media files
vi: Xóa tất cả các tệp Nội Dung

en: Quaterly
vi: Hàng Quý - Mỗi ba tháng một lần

en: Query builder
vi: Trình tạo truy vấn

en: Query params
vi: Tham số truy vấn

en: Query params builder
vi: Trình tạo tham số truy vấn

en: Quick Chart URL
vi: URL của Quick Chart

en: RIGHT NOW
vi: NGAY BÂY GIỜ

en: RSS Feeds for %dataSetName%
vi: Nguồn cấp RSS cho %dataSetName%

en: RSS Ticker.
vi: Dòng tin tức chạy RSS

en: RSS/Atom Feed to be displayed on the Status Dashboard
vi: Nguồn cấp RSS/Atom sẽ được hiển thị trên bảng điều khiển trạng thái

en: Radial
vi: Bán kính

en: Rain
vi: Mưa

en: Raining
vi: Đang mưa

en: Random Widget each cycle?
vi: Chọn Widget ngẫu nhiên cho mỗi vòng lặp?

en: Randomise?
vi: Xáo trộn

en: Range
vi: Khoảng thời gian

en: Read Only
vi: Chỉ đọc

en: Real time?
vi: Thời gian thực

en: Reason
vi: Lý do

en: Reassign all items this User owns to the selected User.
vi: Chuyển tất cả mục mà tài khoản này sở hữu sang tài khoản đã chọn.

en: Reassign items to another User
vi: Chuyển quyền sở hữu các mục này sang tài khoản khác

en: Reassign objects from this Folder before deleting.
vi: Hãy gán lại các đối tượng từ thư mục này trước khi xóa.

en: Receive Custom Notifications?
vi: Nhận thông báo tùy chỉnh?

en: Receive DataSet Notifications?
vi: Nhận thông báo bộ dữ liệu?

en: Receive Display Notifications?
vi: Nhận thông báo màn hình?

en: Receive Layout Notifications?
vi: Nhận thông báo bố cục?

en: Receive Library Notifications?
vi: Nhận thông báo thư viện?

en: Receive Report Notifications?
vi: Nhận thông báo về báo cáo?

en: Receive Schedule Notifications?
vi: Nhận thông báo lịch trình?

en: Receive System Notifications?
vi: Nhận thông báo hệ thống?

en: Reconfigure XMR
vi: Cấu hình lại XMR

en: Record geolocation on each Proof of Play?
vi: Ghi lại vị trí địa lý cho mỗi Proof of Play?

en: Recovery Code
vi: Mã khôi phục

en: Recovery codes will become active only after this form is successfully saved
vi: Mã khôi phục sẽ chỉ có hiệu lực sau khi biểu mẫu này được lưu thành công.

en: Recovery for Display %s
vi: Khôi phục kết nối cho Màn hình %s

en: Recreate the Problem in a new window.
vi: Tái tạo sự cố trong cửa sổ mới.

en: Rectangle
vi: Hình chữ nhật

en: Recurrence Description
vi: Mô tả lặp lại

en: Recurrence End
vi: Kết thúc lặp lại

en: Recurrence Interval
vi: Khoảng lặp lại

en: Recurrence Repeats On
vi: Lặp lại vào các

en: Recurrence Type
vi: Kiểu lặp lại

en: Recurring
vi: Đang lặp lại

en: Recurring?
vi: Đang lặp lại

en: Red
vi: Đỏ

en: Ref 1
vi: Tham chiếu 1

en: Ref 2
vi: Tham chiếu 2

en: Ref 3
vi: Tham chiếu 3

en: Ref 4
vi: Tham chiếu 4

en: Ref 5
vi: Tham chiếu 5

en: Reference
vi: Tham chiếu

en: Reference 1
vi: Tham chiếu 1

en: Reference 2
vi: Tham chiếu 2

en: Reference 3
vi: Tham chiếu 3

en: Reference 4
vi: Tham chiếu 4

en: Reference 5
vi: Tham chiếu 5

en: Refresh
vi: Làm mới

en: Refresh the Log
vi: Làm mới Nhật ký

en: Refresh the Table
vi: Làm mới bảng

en: Region
vi: Vùng

en: Region Actions:
vi: Hành động của vùng:

en: Region ID
vi: ID vùng

en: Region Name
vi: Tên vùng

en: Region Option not found
vi: Không tìm thấy tuỳ chọn vùng

en: Region is invalid: Please delete it to validate the Layout!
vi: Vùng không hợp lệ: Vui lòng xóa để xác nhận bố cục!

en: Region not found
vi: Không tìm thấy vùng (Region)

en: Regional
vi: Khu vực

en: Regular Expression for password complexity, leave blank for no policy.
vi: Biểu thức chính quy để kiểm tra độ phức tạp của mật khẩu. Để trống nếu không áp dụng chính sách.

en: Regular Maintenance
vi: Bảo trì định kỳ

en: Relationship Tree
vi: Cây quan hệ

en: Release Date
vi: Ngày phát hành

en: Released
vi: Phát hành

en: Remember Folder tree state globally?
vi: Ghi nhớ trạng thái cây thư mục trên toàn hệ thống?

en: Reminder
vi: Nhắc nhở

en: Reminder for %s
vi: Nhắc nhở cho %s

en: Remote
vi: Máy chủ từ xa

en: Remote Data Path
vi: Đường dẫn dữ liệu từ xa

en: Remote DataSet %s failed to synchronise
vi: Bộ dữ liệu từ xa %s không thể đồng bộ

en: Remote field is required when the column type is set to Remote
vi: Trường từ xa là bắt buộc khi kiểu cột được đặt là "Từ xa"

en: Remote servers
vi: Máy chủ từ xa

en: Remote?
vi: Máy chủ từ xa

en: Remove
vi: Xóa

en: Remove %layout%
vi: Xóa %layout%

en: Remove Hashtags?
vi: Xóa Hashtag (#....)?

en: Remove Mentions?
vi: Xóa các đề cập

en: Remove Old Screenshots
vi: Xóa ảnh chụp màn hình cũ

en: Remove URLs?
vi: Xóa URL

en: Remove all changes failed!!
vi: Không thể xóa tất cả thay đổi!

en: Remove all media not currently in use?
vi: Xóa tất cả nội dung không sử dụng

en: Remove any cached data for this display.
vi: Xóa mọi dữ liệu được lưu trong bộ nhớ đệm của màn hình này.

en: Remove file from the Media Library
vi: Xóa tệp từ Thư viện Nội dung

en: Remove new lines?
vi: Xóa các dòng mới?

en: Remove old revisions
vi: Xóa các phiên bản cũ

en: Remove tags from the list to remove them from elements that contain them.
vi: Xóa các nhãn khỏi danh sách để loại bỏ chúng khỏi các phần tử có chứa nhãn đó.

en: Remove the XMR configuration for this Player and send a rekey action.
vi: Xóa cấu hình XMR cho Trình phát này và gửi lại khóa kết nối.

en: Removed %d old Display screenshots
vi: Đã xóa %d ảnh chụp màn hình cũ của màn hình hiển thị

en: Removed %d rows
vi: Đã xóa %d dòng

en: Removed Audio
vi: Âm thanh đã xóa

en: Rename
vi: Đổi tên

en: Rename and Delete existing Folders
vi: Đổi tên và xóa các thư mục hiện có

en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Repeat - repeat the Widgets in this Playlist until the number of Spots have been filled
vi: Lặp lại - lặp lại các widget trong danh sách phát này cho đến khi đủ số vị trí

en: Repeat every must be a positive number
vi: Giá trị lặp lại phải là một số dương

en: Repeat items to fill all data slots?
vi: Lặp lại các mục để lấp đầy tất cả các ô dữ liệu?

en: Repeat the new Password for this user.
vi: Nhập lại mật khẩu mới cho tài khoản này.

en: Repeats
vi: Lặp lại

en: Repeats selection is invalid for Always or Daypart events
vi: Tùy chọn lặp lại không hợp lệ đối với sự kiện dạng Luôn luôn hoặc Theo khung giờ.

en: Replace
vi: Thay thế

en: Replace Existing Media?
vi: Thay thế nội dung hiện có?

en: Replace Image
vi: Thay thế hình ảnh

en: Replace Layout
vi: Thay thế bố cục

en: Replace existing media files by clicking on a Spot and select the new media file you wish to use.
vi: Thay thế tệp nội dung hiện tại bằng cách nhấp vào một vị trí và chọn tệp nội dung mới mà bạn muốn sử dụng.

en: Replace your Layout with a %obj% template?
vi: Thay thế Bố cục của bạn bằng mẫu %obj%?

en: Replace your Layout with a template?
vi: Thay thế Bố cục của bạn bằng một mẫu?

en: Replacements
vi: Sự thay thế

en: Report
vi: Báo cáo

en: Report Fault
vi: Báo lỗi

en: Report Name
vi: Tên báo cáo

en: Report Schedule
vi: Lịch trình báo cáo

en: Report Schedule not found
vi: Không tìm thấy lịch trình báo cáo

en: Report Schedules
vi: Lịch trình báo cáo

en: Report Type
vi: Loại báo cáo

en: Report an application fault
vi: Báo cáo lỗi ứng dụng

en: Report class not found
vi: Không tìm thấy lớp báo cáo

en: Report schedule
vi: Lịch trình báo cáo

en: Report schedule cannot be deleted. Please ensure there are no saved reports against the schedule.
vi: Không thể xóa lịch báo cáo. Vui lòng đảm bảo không còn báo cáo nào được lưu theo lịch này.

en: Reported Player Faults
vi: Lỗi trình phát đã báo cáo

en: Reporting
vi: Báo cáo

en: Reports
vi: Báo cáo

en: Request Screen Shot
vi: Yêu cầu chụp màn hình

en: Request date: {{DATE}}
vi: Ngày yêu cầu: {{DATE}}

en: Request method
vi: Phương thức request

en: Request sent for %s
vi: Đã gửi yêu cầu cho %s

en: Request time: {{TIME}}
vi: Thời gian yêu cầu: {{TIME}}

en: Required
vi: Bắt buộc

en: Required Field!
vi: Trường bắt buộc!

en: Required Value?
vi: Giá trị bắt buộc

en: Required file not found for Display and Dependency
vi: Không tìm thấy tệp cần thiết cho tổ hợp Màn hình và Phụ thuộc

en: Required file not found for Display and Dependency ID
vi: Không tìm thấy tệp cần thiết cho tổ hợp Màn hình và ID Phụ thuộc

en: Required file not found for Display and Layout Combination
vi: Không tìm thấy tệp cần thiết cho tổ hợp Màn hình và Bố cục

en: Required file not found for Display and Layout Widget
vi: Không tìm thấy tệp cần thiết cho tổ hợp Widget trong Bố cục và Màn hình

en: Required file not found for Display and Media Combination
vi: Không tìm thấy tệp cần thiết cho tổ hợp Màn hình và Nội dung

en: Required file not found for Display and Path
vi: Không tìm thấy tệp cần thiết cho Màn hình và Đường dẫn

en: Required?
vi: Bắt buộc?

en: Requires PHP FileInfo support to function. If you are on Windows you need to enable the php_fileinfo.dll in your php.ini file.
vi: Cần bật hỗ trợ FileInfo của PHP để có thể hoạt động. Nếu đang dùng Windows, hãy bật php_fileinfo.dll trong file php.ini.

en: Rescue
vi: Cứu hộ

en: Rescue - Rescue and recovery
vi: Cứu hộ - Ứng cứu và khắc phục

en: Reset Password
vi: Đặt lại mật khẩu

en: Reset Report Schedule
vi: Đặt lại lịch báo cáo

en: Reset Secret?
vi: Đặt lại mã bí mật?

en: Reset Two Factor Authentication
vi: Đặt lại Xác thực Hai yếu tố

en: Reset to previous run
vi: Đặt lại về lần chạy trước đó

en: Reset your client secret to prevent access from any existing application.
vi: Đặt lại mã bí mật của khách hàng để ngăn chặn truy cập từ bất kỳ ứng dụng hiện có nào.

en: Reset zoom
vi: Đặt lại thu phóng

en: Reshow welcome
vi: Hiển thị lại Giới thiệu

en: Resize Limit
vi: Giới hạn kích thước cho phép

en: Resize Threshold
vi: Ngưỡng thay đổi kích thước

en: Resolution
vi: Độ phân giải

en: Resolution not found
vi: Không tìm thấy độ phân giải

en: Resolutions
vi: Độ phân giải

en: Restart Wifi on connection failure?
vi: Khởi động lại Wifi khi kết nối không thành công?

en: Resting Log Level
vi: Mức ghi nhật ký cơ bản

en: Restricted
vi: Hạn chế

en: Restricted high level access advised - potentially damaging system settings
vi: Cảnh báo: quyền truy cập cấp cao bị hạn chế – có thể gây hại cho các thiết lập hệ thống

en: Resume
vi: Tiếp tục

en: Resume Report Schedule
vi: Tiếp tục lịch báo cáo

en: Resumed %s
vi: Tiếp tục %s

en: Retest
vi: Kiểm tra lại

en: Retire
vi: Ngừng sử dụng

en: Retire %layout%
vi: Ngừng sử dụng %layout%

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
vi: Có muốn ngưng sử dụng bố cục này không? Nó sẽ không hiển thị ở danh sách nữa.

en: Retire this media?
vi: Ngưng sử dụng nội dung này?

en: Retire this template or not? It will no longer be visible in lists
vi: Có muốn ngừng sử dụng mẫu này không? Bản mẫu này sẽ không còn hiển thị trong danh sách.

en: Retire? It will no longer be visible when scheduling
vi: Ngưng sử dụng? Nó sẽ không còn hiển thị khi lên lịch.

en: Retired
vi: Ngưng sử dụng

en: Retired %s
vi: Đã ngừng sử dụng %s

en: Retired media remains on existing Layouts but is not available to assign to new Layouts.
vi: Nội dung đã ngừng sử dụng vẫn tồn tại trong các bố cục hiện có nhưng không thể được gán cho bố cục mới.

en: Retired?
vi: Ngưng sử dụng

en: Return Display Groups that contain the selected Display somewhere in the nested Display Group relationship tree.
vi: Trả về các nhóm màn hình có chứa mục màn hình đã chọn trong cây quan hệ nhóm màn hình lồng nhau.

en: Return Display Groups that directly contain the selected Display.
vi: Trả về Nhóm màn hình chứa trực tiếp Màn hình đã chọn.

en: Return only posts which included attached media.
vi: Quay lại bài viết chỉ đính kèm nội dung

en: Return to Layout View
vi: Trở về chế độ xem bố cục

en: Retype New Password
vi: Nhập lại mật khẩu mới

en: Reverse Landscape
vi: Xoay ngược ngang màn hình

en: Reverse Portrait
vi: Xoay dọc ngược

en: Reverse conversion?
vi: Hoán đổi quy đổi

en: Revert %target% assignment
vi: Hoàn tác gán %target%

en: Revert %target% creation
vi: Hoàn tác tạo %target%

en: Revert %target% elements change
vi: Hoàn tác thay đổi phần tử %target%

en: Revert %target% order
vi: Hoàn tác thứ tự %target%

en: Revert %target% save
vi: Hoàn tác lưu %target%

en: Revert %target% transformation
vi: Hoàn tác chuyển đổi %target%

en: Revert failed: %error%
vi: Hoàn tác thất bại: %error%

en: Revert last change
vi: Hoàn nguyên thay đổi cuối cùng

en: Revised
vi: Đã sửa đổi

en: Revoke
vi: Hủy bỏ

en: Revoke Access for this Application
vi: Hủy bỏ quyền truy cập của ứng dụng này

en: Rich Text
vi: Văn bản phong phú

en: Right
vi: Phải

en: Right click a Folder for further Options
vi: Nhấp chuột phải vào một Thư mục để xem thêm các tùy chọn

en: Right now
vi: Ngay bây giờ

en: Right to Left (RTL)
vi: Phải sang trái (RTL)

en: Romanian
vi: Tiếng Ru-ma-ni

en: Rotation
vi: Xoay

en: Round Border
vi: Bo góc viền

en: Round cells with multi colours and a full coloured header.
vi: Ô tròn với nhiều màu sắc và tiêu đề được đổ màu.

en: Round-robin
vi: Xoay vòng

en: Route is available through the API
vi: Tuyến đường là khả dụng qua API

en: Row Limit
vi: Giới hạn bản ghi

en: Row Menu
vi: Menu tùy chọn

en: Row limits can be used to return a subset of menu items. For example if you wanted the 10th to the 20th item you could put 10 and 20.
vi: Giới hạn dòng có thể được sử dụng để trả về một tập hợp con của các mục trong Bảng Menu. Ví dụ, để lấy các mục từ 10 đến 20, hãy nhập 10 và 20.

en: Rows per page
vi: Số dòng trên trang

en: Run
vi: Chạy

en: Run Intent
vi: Chạy Intent

en: Run Now
vi: Chạy ngay

en: Run Now set on %s
vi: Lệnh Chạy ngay được thiết lập cho %s

en: Run Task Now
vi: Chạy tác vụ ngay

en: Run Test-Request for %s
vi: Chạy yêu cầu kiểm tra với %s

en: Run at CMS Time?
vi: Chạy theo giờ CMS?

en: Run once a day, midnight
vi: Chạy mỗi ngày một lần, vào lúc nửa đêm

en: Run once a month, midnight, first of month
vi: Chạy mỗi tháng một lần, vào nửa đêm ngày đầu tháng

en: Run once a week, midnight on Monday
vi: Chạy mỗi tuần một lần, vào nửa đêm thứ Hai

en: Run once a year, midnight, Jan. 1
vi: Chạy mỗi năm một lần, vào nửa đêm ngày 1 tháng 1

en: Run report results: %s.
vi: Chạy kết quả báo cáo: %s.

en: Run reporting on a variety of different KPI's and metrics applicable to the Features enabled.
vi: Thực hiện báo cáo dựa trên các chỉ số KPI và các thước đo khác nhau liên quan đến các Tính năng đã được kích hoạt.

en: Run through the library and remove unused and unnecessary files
vi: Quét thư viện và xóa các tệp không sử dụng, không cần thiết

en: Russian
vi: Tiếng Nga

en: SOAP Extension
vi: Tiện ích mở rộng SOAP

en: STS Time out
vi: Thời gian time out STS

en: Safety
vi: An toàn

en: Safety - General emergency and public safety
vi: An toàn - Khẩn cấp chung và an toàn công cộng

en: Saturday
vi: Thứ Bảy

en: Saturdays and Sundays wont be shown.
vi: Thứ Bảy và Chủ Nhật sẽ không hiển thị.

en: Save
vi: Lưu

en: Save Template
vi: Lưu Bản mẫu

en: Save all changes failed!
vi: Không thể lưu tất cả thay đổi!

en: Save as
vi: Lưu dưới dạng

en: Save changes
vi: Lưu thay đổi

en: Save editor changes
vi: Lưu thay đổi trong trình chỉnh sửa

en: Save order failed: %error%
vi: Không thể lưu thứ tự: %error%

en: Save this Layout as a Template?
vi: Lưu bố cục này dưới dạng Bản mẫu?

en: Saved %s
vi: Đã lưu %s

en: Saved Report Converted to Schema Version 2
vi: Báo cáo đã lưu được chuyển đổi sang Lược đồ phiên bản 2

en: Saved Reports
vi: Báo cáo đã lưu

en: Saved as
vi: Được lưu dưới dạng

en: Saved elements
vi: Các phần tử đã được lưu

en: Saved report cannot be deleted
vi: Báo cáo đã lưu không thể xóa

en: Saved reports
vi: Các báo cáo đã lưu

en: Saving into root folder is disabled, please select a different folder
vi: Không được lưu vào thư mục gốc, hãy chọn thư mục khác

en: Scale
vi: Tỉ lệ

en: Scale - Weather background only
vi: Tỷ lệ - Chỉ nền thời tiết

en: Scale Content?
vi: Điều chỉnh kích thước nội dung

en: Scale Percentage
vi: Tỉ lệ phần trăm

en: Scale element when scaling containing group.
vi: Tỉ lệ phần tử khi thay đổi tỉ lệ nhóm chứa.

en: Scale to height
vi: Thu phóng theo chiều cao

en: Scale to view
vi: Thu phóng để xem

en: Scale to width
vi: Thu phóng theo chiều rộng

en: Scale type
vi: Kiểu tỉ lệ

en: Scale with group
vi: Tỉ lệ theo nhóm

en: Schedule
vi: Lịch trình

en: Schedule Calendar - Dark
vi: Lịch theo lịch trình - Chế độ tối

en: Schedule Calendar - Light
vi: Lịch trình - Chế độ sáng

en: Schedule Criteria
vi: Tiêu chí lịch trình

en: Schedule Criteria Cache Period
vi: Thời gian lưu bộ nhớ đệm cho tiêu chí lập lịch

en: Schedule Event
vi: Lên lịch sự kiện

en: Schedule ID
vi: ID lịch trình

en: Schedule Name
vi: Tên lịch trình

en: Schedule criteria updates sent to players.
vi: Bản cập nhật tiêu chí trong lịch trình đã được gửi tới các trình phát.

en: Schedule reminder
vi: Lịch nhắc nhở

en: Schedule with view sharing?
vi: Lên lịch với chia sẻ hiển thị?

en: Scheduled Action Event ID %d contains an invalid Layout linked to it by the Layout code.
vi: Sự kiện thao tác đã lên lịch (ID: %d) đang chứa một Bố cục không hợp lệ (đang được liên kết thông qua ID Bố cục đó)

en: Scheduled At
vi: Đã lên lịch vào lúc

en: Scheduling
vi: Đang lên lịch

en: Scopes
vi: Phạm vi truy cập

en: Scopes grant the Application access to specific routes, all GET,POST and PUT calls for the selected scopes, will be available to use by this Application.
vi: Phạm vi truy cập cho phép ứng dụng truy cập vào các tuyến đường cụ thể. Tất cả các lệnh GET, POST và PUT trong phạm vi đã chọn sẽ có thể được ứng dụng này sử dụng.

en: Scottish Gaelic
vi: Tiếng Xen-tơ (Sờ-cót-len)

en: Screen Dimensions
vi: Kích thước màn hình

en: Screen Name
vi: Tên hiển thị

en: Screen Shot Size
vi: Kích thước ảnh chụp màn hình

en: Screen Size
vi: Kích thước màn hình

en: Screen name
vi: Tên hiển thị

en: Screen shot interval
vi: Khoảng thời gian chụp ảnh màn hình

en: Screen shot?
vi: Ảnh chụp màn hình

en: Screen size
vi: Kích thước màn hình

en: Screenshots can be seen in the Display Grid by selecting Column Visibility and enabling the Screenshot column.
vi: Bạn có thể xem ảnh chụp màn hình trong lưới hiển thị bằng cách chọn Tùy chọn Cột và bật cột Ảnh Chụp Màn Hình.

en: Scroll Horizontal
vi: Cuộn Ngang

en: Scroll Vertical
vi: Cuộn Dọc

en: Scroll to selected widget
vi: Cuộn đến widget đã chọn

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Search for Layout Templates
vi: Tìm kiếm mẫu Bố cục

en: Search for templates available from the %obj%.
vi: Tìm kiếm các mẫu có sẵn từ %obj%.

en: Search in all folders
vi: Tìm kiếm trong tất cả thư mục

en: Search on
vi: Tìm kiếm

en: Search:
vi: Tìm kiếm:

en: Second factor secret
vi: Mã xác thực 2 lớp

en: Secondary
vi: Phụ

en: Secondary steps colour
vi: Màu vạch chia phụ

en: Seconds
vi: Giây

en: Seconds hand colour
vi: Màu kim giây

en: Seconds this event should be scheduled for
vi: Số giây sự kiện này sẽ được lên lịch

en: Section
vi: Phần

en: Securely connect to services like Microsoft PowerBI and display dashboards
vi: Kết nối an toàn với dịch vụ Microsoft PowerBI và các bảng điều khiển

en: Security
vi: An ninh

en: Security - Law enforcement, military, homeland and local/private security
vi: An ninh - Thực thi pháp luật, quân sự, an ninh quốc gia và địa phương/tư nhân

en: Seeding Database
vi: Cơ sở dữ liệu gốc

en: Select
vi: Chọn

en: Select All
vi: Chọn tất cả

en: Select DataSet Field
vi: Chọn trường Bộ dữ liệu

en: Select Folder
vi: Chọn thư mục

en: Select Lead Display for this sync group
vi: Chọn màn hình chính cho nhóm màn hình đồng bộ này

en: Select Media
vi: Chọn Nội Dung

en: Select Playlist
vi: Chọn Danh sách phát

en: Select a Media file from the Library to use. The selected file will be shown full screen for this event.
vi: Chọn một tệp Media từ Thư viện để sử dụng. Tệp đã chọn sẽ hiển thị toàn màn hình cho sự kiện này.

en: Select a Playlist to use. The selected playlist will be shown full screen for this event.
vi: Chọn một Danh sách phát để sử dụng. Danh sách phát đã chọn sẽ hiển thị toàn màn hình cho sự kiện này.

en: Select a User Group for this User so that they get access to the parts of the application they need.
vi: Chọn nhóm tài khoản cho tài khoản này để họ có quyền truy cập vào các phần của ứng dụng mà họ cần.

en: Select a campaign
vi: Chọn 1 đợt phát

en: Select a custom font - leave empty to use the default font.
vi: Chọn phông chữ tùy chỉnh (để trống sẽ dùng mặc định)

en: Select a dataset to display appearance options.
vi: Chọn một Bộ dữ liệu để hiển thị các tùy chọn giao diện.

en: Select a day part that should act as operating hours for this display -  email alerts will not be sent outside of operating hours
vi: Chọn khoảng thời gian trong ngày sẽ được sử dụng làm giờ hoạt động cho màn hình này – cảnh báo qua email sẽ không được gửi ngoài giờ hoạt động.

en: Select a day part that should act as operating hours for this display - email alerts will not be sent outside of operating hours
vi: Chọn một khung giờ trong ngày là giờ hoạt động cho màn hình này - Cảnh báo qua emails sẽ không được gửi ngoài giờ hoạt động được cài đặt

en: Select a display
vi: Chọn một màn hình hiển thị

en: Select a folder to filter the media items.
vi: Chọn 1 thư mục để lọc các mục nội dung.

en: Select a property to display inputs
vi: Chọn một thuộc tính để hiển thị đầu vào

en: Select a range
vi: Chọn phạm vi

en: Select a type and an item (i.e., layout/media/tag)
vi: Chọn 1 loại và một mục (ví dụ: bố cục/nội dung/nhãn)

en: Select an Image
vi: Chọn ảnh

en: Select an Image or Video
vi: Chọn hình ảnh hoặc video

en: Select an image from the Toolbox and drop here to replace this element.
vi: Chọn một hình ảnh từ Hộp công cụ và kéo vào đây để thay thế phần tử này.

en: Select any folders the new user should have shared with them for viewing and editing.
vi: Chọn các thư mục được chia sẻ với tài khoản mới này để họ xem và chỉnh sửa.

en: Select data connector source.
vi: Chọn nguồn kết nối dữ liệu

en: Select images from the media library to replace the default weather backgrounds.
vi: Chọn hình ảnh từ thư viện để thay thế hình nền thời tiết mặc định.

en: Select images from the media library to replace the default weather images.
vi: Chọn hình ảnh từ thư viện để thay thế hình thời tiết mặc định.

en: Select media to add
vi: Chọn nội dung để thêm

en: Select one or more rows to delete
vi: Chọn một hoặc nhiều hàng để xóa

en: Select or create a Widget to be loaded
vi: Chọn hoặc tạo một widget để tải

en: Select sharing to grant to this application (scopes).
vi: Chọn quyền chia sẻ để cấp cho ứng dụng này (phạm vi truy cập).

en: Select source type of the provided remote Dataset URL
vi: Chọn kiểu nguồn của URL Bộ dữ liệu từ xa đã cung cấp

en: Select tags to be displayed.
vi: Chọn các nhãn để hiển thị.

en: Select the Column Type
vi: Chọn kiểu cột

en: Select the Default setting to use for the collection for Proof of Play statistics for all Widgets.
vi: Chọn cấu hình mặc định để thu thập dữ liệu thống kê Proof of Play cho tất cả các Widget.

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Layout Items.
vi: Chọn cấu hình mặc định để thu thập dữ liệu thống kê Proof of Play cho tất cả các thành phần trong Bố cục.

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Media Items.
vi: Chọn cấu hình mặc định để thu thập dữ liệu thống kê Proof of Play cho tất cả các mục trong Nội dung.

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Playlists.
vi: Chọn cấu hình mặc định để thu thập dữ liệu thống kê Proof of Play cho tất cả các mục Danh sách phát.

en: Select the audio file that should be played when this Widget starts.
vi: Chọn tệp âm thanh sẽ phát khi Widget này bắt đầu.

en: Select the authentication requirements for the remote data source. These will be added to the request.
vi: Chọn các thông tin xác thực cần thiết cho nguồn dữ liệu từ xa. Những thông tin này sẽ được thêm vào request.

en: Select the dashboards type below
vi: Chọn loại bảng điều khiển mang muốn

en: Select the date and time after which this media should be removed from the CMS - it will be removed from any existing widgets as well
vi: Sau thời điểm này nội dung sẽ bị xóa khỏi CMS - nó cũng sẽ bị xóa khỏi các widget hiện tại.

en: Select the date and time to publish the layout
vi: Chọn ngày và giờ để đăng tải bố cục.

en: Select the dayparting information for this event. To set your own times select custom and to have the event run constantly select Always.
vi: Chọn loại khung giờ phát cho sự kiện này. Để thiết lập thời gian chạy chọn "Custom", để sự kiện chạy liên tục chọn "Always".

en: Select the end date for this DMA
vi: Chọn ngày kết thúc cho DMA

en: Select the end date for this campaign
vi: Chọn ngày kết thúc cho đợt phát này

en: Select the end time for this DMA
vi: Chọn khung thời gian kết thúc cho DMA

en: Select the end time for this event
vi: Chọn khung thời gian kết thúc cho sự kiện này

en: Select the end time for this widget
vi: Chọn thời gian kết thúc cho widget này

en: Select the language you would like to use.
vi: Chọn ngôn ngữ bạn muốn sử dụng.

en: Select the role which most closely matches what you want this User to do, or select manual.
vi: Chọn vai trò phù hợp nhất với công việc bạn muốn người dùng này thực hiện, hoặc chọn thủ công.

en: Select the start date for this DMA
vi: Chọn ngày bắt đầu cho DMA

en: Select the start date for this campaign
vi: Chọn ngày bắt đầu cho đợt phát này

en: Select the start time for this DMA
vi: Chọn khung thời gian bắt đầu cho DMA

en: Select the start time for this event
vi: Chọn khung thời gian bắt đầu cho sự kiện này

en: Select the start time for this widget
vi: Chọn thời gian bắt đầu cho widget này

en: Select the target date and time.
vi: Chọn ngày giờ đếm ngược

en: Select the target for the Trigger
vi: Chọn đích cho Kích hoạt

en: Select the task you would like to run
vi: Chọn tác vụ bạn muốn chạy

en: Select the template colours you would like to apply values to the colours below.
vi: Chọn mẫu màu mà bạn muốn áp dụng cho các màu bên dưới.

en: Select the type of Repeat required for this Event.
vi: Chọn khoảng thời gian lặp lại cho sự kiện này

en: Select the type of event to schedule
vi: Chọn loại sự kiện để đặt lịch

en: Select the units you would like to use.
vi: Chọn đơn vị bạn muốn sử dụng

en: Select to create a new database
vi: Chọn để tạo cơ sở dữ liệu mới

en: Select to provide a specific duration for this Widget
vi: Chọn để cung cấp thời lượng cụ thể cho Widget này

en: Select to use an existing database. Please note that when you use an existing database it must be empty of all other contents.
vi: Chọn để sử dụng cơ sở dữ liệu hiện có. Lưu ý rằng cơ sở dữ liệu này phải hoàn toàn trống.

en: Select when you would like the Data to be truncated out of this DataSet. The criteria is assessed when synchronisation occurs and is truncated before adding new data.
vi: Chọn thời điểm bạn muốn làm trống dữ liệu khỏi Bộ dữ liệu này. Tiêu chí này sẽ được đánh giá khi quá trình đồng bộ hóa diễn ra và dữ liệu cũ sẽ được làm trống trước khi thêm dữ liệu mới.

en: Select where the Navigation Menu should be positioned by default. Users can set an alternate view in their Preferences under their User Profile.
vi: Chọn vị trí mặc định cho thanh điều hướng. Người dùng có thể thay đổi điều này trong phần Hồ sơ (Ảnh đại diện, góc phải) > Tùy chỉnh.

en: Select where the Navigation Menu should be positioned. Once selected please refresh your browser window to apply changes.
vi: Chọn vị trí hiển thị của thanh điều hướng. Sau khi chọn, hãy làm mới cửa sổ trình duyệt để áp dụng thay đổi.

en: Select which video engine should be used to playback video. ExoPlayer is usually better, but if you experience issues you can revert back to Android Media Player. HLS always uses ExoPlayer. Available from v3 R300.
vi: Chọn trình phát video sẽ sử dụng. ExoPlayer thường cho chất lượng tốt hơn, nhưng nếu gặp sự cố, bạn có thể chuyển về Android Media Player. HLS luôn sử dụng ExoPlayer. Khả dụng từ phiên bản v3 R300.

en: Select widget or create a new one
vi: Chọn widget hoặc tạo mới

en: Selected
vi: Đã Chọn

en: Selected Tag %s requires a value, please enter the Tag in %s|Value format or provide Tag value in the dedicated field.
vi: Nhãn %s được chọn yêu cầu có giá trị. Vui lòng nhập theo định dạng %s|Giá trị, hoặc điền giá trị vào ô tương ứng.

en: Selected Tags
vi: Nhãn đang chọn

en: Selected item is not shared with you with edit permission!
vi: Mục đã chọn không được chia sẻ cho bạn với quyền chỉnh sửa!

en: Selecting only one of the Authorisation Code or Client Credentials grants improves security by allowing us to revoke access tokens more effectively.
vi: Chỉ chọn một trong hai phương thức cấp quyền: Mã xác thực hoặc Thông tin xác thực của ứng dụng sẽ giúp tăng cường bảo mật bằng cách cho phép thu hồi token truy cập hiệu quả hơn.

en: Selecting this option will direct you to the Add User form where you can manually
                                        create user.
vi: Khi chọn tùy chọn này, bạn sẽ được chuyển đến biểu mẫu Thêm tài khoản, nơi bạn có thể
    tạo tài khoản người dùng thủ công.

en: Selecting this option will remove any generic files that is are not currently linked to Displays. This process cannot be reversed.
vi: Chọn tùy chọn này sẽ xóa tất cả tệp chung đang không được liên kết với bất kỳ Màn hình nào. Quá trình này không thể hoàn tác.

en: Selecting this option will remove any media that is not currently being used in Layouts or linked to Displays. This process cannot be reversed.
vi: Chọn tùy chọn này sẽ xóa tất cả các nội dung đang không được sử dụng trong các Bố cục hoặc được liên kết với các Màn hình. Quá trình này không thể hoàn tác.

en: Self-paced online training videos designed to get you up and running with Xibo in no time.
vi: Các video đào tạo trực tuyến theo tiến độ của bạn, được thiết kế để giúp bạn nhanh chóng làm quen và sử dụng Xibo.

en: Semicolon
vi: Dấu chấm phẩy

en: Send Command
vi: Gửi lệnh

en: Send Reset
vi: Gửi yêu cầu đặt lại

en: Send Schedule in advance?
vi: Gửi Lịch phát trước?

en: Send backwards
vi: Lùi một lớp

en: Send files in advance?
vi: Gửi tệp trước?

en: Send progress while downloading
vi: Gửi tiến độ tải xuống khi trong khi tải

en: Send repeat Display Timeouts
vi: Gửi lại cảnh báo hết thời gian chờ của màn hình

en: Send this alert only to displays matching the alert's area?
vi: Chỉ gửi cảnh báo này đến các màn hình phù hợp với khu vực cảnh báo?

en: Send to back
vi: Đưa về sau

en: Sender Name
vi: Tên người gửi

en: Sending email address
vi: Địa chỉ email gửi đi

en: Sending email address in CMS Settings is not configured
vi: Địa chỉ email gửi đi chưa được cấu hình trong phần Cài đặt CMS.

en: Sending email name
vi: Tên hiển thị khi gửi email

en: Separator
vi: Bộ phân cách

en: September
vi: Tháng Chín

en: Serbian
vi: Tiếng Xéc-bi

en: Serbian (Cyrillic)
vi: Tiếng Xéc-bi (Ki-rin)

en: Server
vi: Máy chủ

en: Server Key
vi: Khóa máy chủ

en: Server Mode
vi: Chế độ máy chủ

en: Session
vi: Phiên làm việc

en: Session has expired, please log in again
vi: Phiên làm việc đã hết hạn, vui lòng đăng nhập lại

en: Sessions
vi: Phiên đăng nhập

en: Set Bandwidth
vi: Thiết lập băng thông

en: Set Default Layout
vi: Đặt bố cục mặc định

en: Set Expiry Dates
vi: Đặt ngày hết hạn

en: Set Home Folder
vi: Thiết lập thư mục chính

en: Set The same Layout on all displays?
vi: Áp dụng cùng một bố cục cho tất cả màn hình

en: Set View, Edit and Delete Sharing for Widgets and Playlists
vi: Thiết lập quyền Xem, Chỉnh sửa và Xóa chia sẻ cho Widget và Danh sách phát

en: Set a display order for this item to appear
vi: Thiết lập thứ tự hiển thị cho mục này

en: Set a display order for this item to appear, leave empty to add to the end.
vi: Đặt thứ tự hiển thị cho mục này, để trống nếu muốn thêm vào phía cuối.

en: Set a duration?
vi: Đặt thời lượng?

en: Set a future date and time to end the schedule. Leave blank to run indefinitely.
vi: Chọn ngày và giờ trong tương lai để kết thúc lịch trình. Để trống nếu muốn chạy vô thời hạn.

en: Set a future date and time to run this report. Leave blank to run from the next collection point.
vi: Chọn ngày và giờ trong tương lai để chạy báo cáo này. Để trống nếu muốn chạy từ thời điểm thu thập tiếp theo.

en: Set a home folder for a user
vi: Thiết lập thư mục chính cho một tài khoản

en: Set a home folder to use as the default folder for new content.
vi: Thiết lập một thư mục chính làm thư mục mặc định cho nội dung mới.

en: Set a priority for this DMA. Higher priorities take precedence.
vi: Thiết lập mức độ ưu tiên cho DMA. Mức độ ưu tiên cao hơn sẽ được ưu tiên

en: Set access to any device that uses the monitors USB port. Set to ‘False’ the monitor will not accept input or read from USB ports.
vi: Thiết lập quyền truy cập cho bất kỳ thiết bị nào sử dụng cổng USB của màn hình. Nếu đặt là ‘False’, màn hình sẽ không chấp nhận đầu vào hoặc đọc dữ liệu từ cổng USB.

en: Set access to the monitor settings via the remote control. Set To ‘False’ the remote control will not change the volume, brightness etc of the monitor.
vi: Cho phép điều khiển từ xa truy cập cài đặt của màn hình. Nếu đặt là ‘Sai’, điều khiển sẽ không thể thay đổi âm lượng, độ sáng, v.v. của màn hình.

en: Set as Home
vi: Đặt làm Trang chủ

en: Set criteria to determine when this event is active. All conditions must be true for an event to be included in the schedule loop. Events without criteria are always active.
vi: Thiết lập điều kiện để quyết định khi nào sự kiện này hoạt động. Tất cả điều kiện phải thỏa mãn thì sự kiện mới được đưa vào vòng lặp lịch. Sự kiện không có điều kiện sẽ luôn hoạt động.

en: Set default folder for new Displays, by default the Root folder will be used
vi: Thiết lập thư mục mặc định cho Màn hình mới, nếu không chọn sẽ dùng Thư mục gốc

en: Set dimensions to be used for the Player window ensuring that they do not exceed the actual screen size. Enter the following values representing the pixel sizings for; Top,Left,Width,Height. This requires a Player Restart to action.
vi: Đặt kích thước sử dụng cho cửa sổ Trình phát và đảm bảo rằng chúng không vượt quá kích thước màn hình thực tế. Nhập các giá trị sau đây biểu diễn kích thước pixel cho: Bên trên, Bên trái, Chiều rộng, Chiều cao. Điều này yêu cầu Trình phát khởi động lại để có hiệu lực.

en: Set home folder
vi: Thiết lập thư mục chính

en: Set how long this item should be shown each time it appears in the schedule. Leave blank to use the Media Duration set in the Library.
vi: Thiết lập thời gian hiển thị cho mỗi lần mục nội dung này xuất hiện trong lịch phát. Để trống nếu muốn dùng thời lượng mặc định của nó trong Thư viện.

en: Set intended orientation for this Media, this is for filtering purpose only.
vi: Đặt hướng hiển thị dự kiến cho nội dung này; thao tác này chỉ nhằm mục đích lọc.

en: Set the Default Layout to use when no other content is scheduled to this Display. This will override the global Default Layout as set in CMS Administrator Settings. If left blank a global Default Layout will be automatically set for this Display.
vi: Đặt Bố cục mặc định để sử dụng khi không có nội dung nào khác được lên lịch cho Màn hình này. Cài đặt này sẽ ghi đè lên Bố cục mặc định chung đã được thiết lập trong phần Cài đặt Quản trị CMS. Nếu để trống, một Bố cục mặc định chung sẽ tự động được áp dụng cho Màn hình này.

en: Set the Default Settings for Proof of Play statistics to apply to all Displays. This can be toggled off by using Display Profiles.
vi: Thiết lập cấu hình mặc định để áp dụng thống kê Proof of Play cho tất cả Màn hình. Có thể tắt tùy chọn này bằng cách sử dụng Cấu hình màn hình.

en: Set the Default setting to use for the level of collection for Proof of Play Statistics to be applied to Layouts / Media and Widget items.
vi: Thiết lập cấu hình mặc định để xác định mức độ thu thập thống kê Proof of Play áp dụng cho các Bố cục / Nội dung và Widget.

en: Set the Player Version to install, making sure that the selected version is suitable for your device
vi: Thiết lập phiên bản Trình phát để cài đặt, hãy chắc chắn rằng phiên bản được chọn phù hợp với thiết bị của bạn

en: Set the allowed key input for the monitor.
vi: Thiết lập phím đầu vào được phép cho màn hình.

en: Set the default timezone for the application
vi: Đặt múi giờ mặc định cho ứng dụng

en: Set the device time using the CMS. Only available on rooted devices or system signed players.
vi: Đặt thời gian của thiết bị bằng thời gian của CMS. Chỉ khả dụng trên các thiết bị đã root hoặc các trình phát có chữ ký hệ thống.

en: Set the duration of all Widgets in the Playlist to a specific value in seconds. Leave empty to use each Widget duration.
vi: Đặt thời lượng của tất cả Widget trong danh sách phát thành một giá trị cụ thể (tính bằng giây). Để trống để sử dụng thời lượng riêng của từng widget.

en: Set the font size
vi: Đặt kích thước phông chữ

en: Set the level of collection for Proof of Play Statistics to be applied to selected Layouts / Media and Widget items.
vi: Thiết lập mức độ thu thập thống kê Proof of Play áp dụng cho các Bố cục / Nội dung và mục Widget đã chọn.

en: Set the level of logging the CMS should record. In production systems "error" is recommended.
vi: Đặt mức độ ghi nhật ký của CMS. Trong các hệ thống đang vận hành, mức "error" được khuyến nghị.

en: Set the level of the resting log level. The CMS will revert to this log level after an elevated period ends. In production systems "error" is recommended.
vi: Cài đặt mức độ ghi nhật ký cơ bản. CMS sẽ quay lại mức độ này sau khi giai đoạn ghi nhật ký nâng cao kết thúc. Trong các hệ thống đang vận hành, mức "Lỗi" được khuyến nghị sử dụng.

en: Set the orientation of the device (portrait mode will only work if supported by the hardware) Application Restart Required.
vi: Đặt hướng hiển thị của thiết bị (chế độ dọc chỉ hoạt động nếu phần cứng hỗ trợ). Yêu cầu khởi động lại ứng dụng.

en: Set the owner of this Application. Leave empty to keep the current owner. If you are not an admin you will not be able to reverse this action
vi: Thiết lập chủ sở hữu của ứng dụng này. Để trống nếu muốn giữ nguyên chủ sở hữu hiện tại. Nếu bạn không phải là quản trị viên, bạn sẽ không thể hoàn tác hành động này.

en: Set the scale for the text element on the calendar.
vi: Đặt tỷ lệ cho văn bản trên lịch.

en: Set to expire
vi: Đặt để hết hạn

en: Set to start
vi: Đặt để bắt đầu

en: Sets the default user type selected when creating a user. We recommend that this is set to User
vi: Thiết lập loại tài khoản mặc định khi tạo tài khoản mới. Khuyến nghị chọn “Người dùng”.

en: Sets the event priority - events with the highest priority play in preference to lower priority events.
vi: Thiết lập mức độ ưu tiên cho sự kiện - Các sự kiện có mức độ ưu tiên cao hơn sẽ phát trước

en: Setting
vi: Cài đặt

en: Settings
vi: Cài đặt

en: Settings File System Permissions
vi: Thiết lập quyền truy cập hệ thống tệp

en: Settings Profile?
vi: Hồ sơ cài đặt

en: Settings Updated
vi: Đã cập nhật các Cài đặt

en: Severe
vi: Nghiêm trọng

en: Shadow
vi: Bóng

en: Shadow Blur
vi: Độ mờ của bóng

en: Shadow X Offset
vi: Độ lệch bóng theo trục X

en: Shadow Y Offset
vi: Độ lệch bóng theo trục Y

en: Share
vi: Chia sẻ

en: Share of Voice
vi: Tỷ lệ chiếm sóng

en: Share of Voice must be a whole number between 0 and 3600
vi: Tỷ lệ chiếm sóng phải là số nguyên trong khoảng từ 0 đến 3600

en: Share option Updated
vi: Tùy chọn chia sẻ đã được cập nhật

en: Shared Schedule?
vi: Lịch chia sẻ

en: Shared with:
vi: Được chia sẻ với:

en: Sharing
vi: Chia sẻ

en: Sharing Colouring
vi: Đang chia sẻ Cách dùng màu

en: Sharing for %objectName%
vi: Chia sẻ cho %objectName%

en: Sharing form requested without an object
vi: Yêu cầu biểu mẫu chia sẻ mà không có đối tượng cụ thể

en: Sharing requested without an entity
vi: Yêu cầu chia sẻ được gửi đi mà không có thực thể kèm theo

en: Sharpness
vi: Độ sắc nét

en: Shelf-edge Display
vi: Màn hình cạnh kệ

en: Shell Command
vi: Lệnh Shell

en: Shell Command Allow List
vi: Danh sách lệnh Shell khả thi

en: Shelter
vi: Trú ẩn

en: Short
vi: Ngắn

en: Should Displays be forced to use HTTPS connection to the CMS?
vi: Bắt buộc các Màn hình sử dụng HTTPS để kết nối với CMS?

en: Should Hashtags (#something) be removed from the Mastodon Post?
vi: Có nên xóa Hashtag (#...) khỏi bài đăng Mastodon?

en: Should Layouts be automatically Published?
vi: Cho phép các Bố cục tự động đăng tải?

en: Should Microsoft PowerPoint be Enabled? The Player will need PowerPoint installed to Display PowerPoint files.
vi: Bật Microsoft PowerPoint? Trình phát cần phải cài đặt Microsoft PowerPoint để hiển thị tệp Powerpoint

en: Should URLs be removed from the Mastodon Post? Most URLs do not compliment digital signage.
vi: Có nên xóa URL khỏi bài đăng Mastodon không? Hầu hết URL không phù hợp với bảng tin điện tử.

en: Should Videos we fail to play be blacklisted and no longer attempted?
vi: Có nên chặn các video không phát được để không thử phát lại nữa không?

en: Should events with descriptions display them?
vi: Có hiển thị mô tả của sự kiện không?

en: Should items be shown side by side?
vi: Có nên hiển thị các mục cạnh nhau

en: Should members of this Group receive DataSet notification emails?
vi: Các thành viên của Nhóm này có nên nhận các email thông báo về Bộ dữ liệu không?

en: Should members of this Group receive Display notifications for Displays they have permission to see?
vi: Các thành viên trong nhóm này có nên nhận thông báo hiển thị cho các màn hình mà họ có quyền xem không?

en: Should members of this Group receive Layout notification emails?
vi: Các thành viên của Nhóm này có nên nhận các email thông báo về Bố cục không?

en: Should members of this Group receive Library notification emails?
vi: Các thành viên trong nhóm này có nên nhận email thông báo thư viện không?

en: Should members of this Group receive Report notification emails?
vi: Các thành viên của Nhóm này có nên nhận các email thông báo về Báo cáo không?

en: Should members of this Group receive Schedule notification emails?
vi: Các thành viên của Nhóm này có nên nhận các email thông báo về Lịch phát không?

en: Should members of this Group receive notifications emails for Notifications manually created in CMS?
vi: Các thành viên trong nhóm này có nên nhận email thông báo cho các thông báo được tạo thủ công trong CMS không?

en: Should members of this Group receive system notifications?
vi: Các thành viên trong nhóm này có nên nhận thông báo hệ thống không?

en: Should mentions (@someone) be removed from the Mastodon Post?
vi: Các đề cập (@ai đó) có nên bị xóa khỏi bài đăng Mastodon không?

en: Should new Video Widgets default to Muted?
vi: Widgets Video mới có nên mặc định là tắt tiếng?

en: Should new lines (\n) be removed from content?
vi: Có nên loại bỏ các dòng mới (\n) khỏi nội dung không?

en: Should new widgets default to Muted?
vi: Mặc định tắt tiếng cho các widgets mới?

en: Should the CMS send an email if a display is in an error state every time maintenance runs?
vi: CMS có thể gửi email nếu một màn hình gặp trạng thái lỗi mỗi khi bảo trì được thực hiện không?

en: Should the CMS send anonymous statistics to help improve the software?
vi: CMS có thể gửi thống kê ẩn danh để giúp cải thiện phần mềm không?

en: Should the CMS send future schedule information to Players?
vi: CMS có thể gửi thông tin lịch trình tương lai tới các Trình phát không?

en: Should the CMS use Apache X-Sendfile, Nginx X-Accel, or PHP (Off) to return the files from the library?
vi: CMS có nên sử dụng Apache X-Sendfile, Nginx X-Accel, hay PHP (Off) để trả về các tệp tin từ thư viện không?

en: Should the Dashboard show latest news? The address is provided by the theme.
vi: Bảng điều khiển có nên hiển thị các tin tức mới nhất không? Địa chỉ được cung cấp bởi giao diện.

en: Should the DataSet data be truncated even if no new data is pulled from the source?
vi: Làm trống Bộ dữ liệu ngay cả khi không có dữ liệu mới nào được lấy từ nguồn?

en: Should the Player information screen require the CTRL key?
vi: Màn hình thông tin của Trình phát có cần bấm kèm phím CTRL để hiển thị không?

en: Should the Player try to use Multiple Video Decoders when preparing and showing Video content.
vi: Trình phát có nên thử sử dụng nhiều bộ giải mã video khi chuẩn bị và hiển thị nội dung video không?

en: Should the Table headings be shown?
vi: Tiêu đề bảng có cần hiển thị không?

en: Should the Widget be shown with a transparent background? Also requires the embedded content to have a transparent background.
vi: Widget có hiển thị với nền trong suốt không? (Lưu ý: Nội dung nhúng cũng cần có nền trong suốt)

en: Should the application icon be shown in the task bar?
vi: Biểu tượng ứng dụng sẽ được hiển thị trong thanh tác vụ.

en: Should the application send proof of play stats to the CMS.
vi: Ứng dụng có nên gửi dữ liệu thống kê Proof of Play cho CMS?

en: Should the audio loop if it finishes before the provided duration?
vi: Bạn có cho phép lặp lại âm thanh nếu nó kết thúc sớm hơn so với thời lượng đã định không?

en: Should the audio loop if it finishes before the widget has finished?
vi: Có lặp lại âm thanh nếu nó kết thúc trước khi widget hoàn tất không?

en: Should the cache for this remote DataSet be cleared?
vi: Có xóa bộ nhớ đệm cho Bộ dữ liệu từ xa này không?

en: Should the calendar show a marker for the current time?
vi: Lịch có nên hiển thị dấu thời gian hiện tại không?

en: Should the calendar start at the current time, or at the time of the first event?
vi: Lịch nên bắt đầu từ thời gian hiện tại hay từ thời gian của sự kiện đầu tiên?

en: Should the circle have an outline?
vi: Hình tròn cần có viền không?

en: Should the clock show seconds or not?
vi: Đồng hồ có hiển thị giây không?

en: Should the copyright text be bold?
vi: Bôi đậm cho đoạn văn bản quyền?

en: Should the copyright text be italicised?
vi: Văn bản bản quyền có nên in nghiêng không?

en: Should the copyright text be underlined?
vi: Gạch chân đoạn văn bản có bản quyển

en: Should the currently unavailable products appear in the menu?
vi: Các sản phẩm hiện không có sẵn có nên xuất hiện trong menu?

en: Should the embedded content be scaled along with the layout?
vi: Nội dung nhúng có điều chỉnh kích thước theo giao diện không ?

en: Should the hexagon have an outline?
vi: Hình lục giác có viền không?

en: Should the image have a shadow?
vi: Ảnh có nên có bóng không?

en: Should the image have rounded corners?
vi: Ảnh có nên có góc bo tròn không?

en: Should the image have some transparency? Choose from 0 to 100.
vi: Ảnh có nên có độ trong suốt không? Chọn từ 0 đến 100.

en: Should the navigation side bar be hidden for this User?
vi: Có nên ẩn thanh bên điều hướng cho Người dùng này không?

en: Should the notification interrupt nagivation in the Web Portal? Including Login.
vi: Bạn có muốn thông báo này xen vào việc điều hướng trên Cổng thông tin web không? Bao gồm cả trang đăng nhập.

en: Should the order of the feed be randomised? When enabled each time the Widget is shown the items will be randomly shuffled and displayed in a random order.
vi: Sắp xếp ngẫu nhiên thứ tự của bảng tin không? Khi bật, mỗi lần hiển thị Widget, các mục sẽ xáo trộn và hiển thị theo thứ tự ngẫu nhiên

en: Should the pentagon have an outline?
vi: Hình ngũ giác cần có viền không?

en: Should the rectangle have an outline?
vi: Hình chữ nhật cần có viền không?

en: Should the rectangle have rounded corners?
vi: Hình chữ nhật có nên có góc bo tròn không?

en: Should the selected template have a header?
vi: Mẫu đã chọn có nên chứa sẵn tiêu đề?

en: Should the shape scale to fit the element area?
vi: Hình dạng có nên co dãn để vừa với vùng phần tử không?

en: Should the square have rounded corners?
vi: Có bo tròn góc hình vuông không?

en: Should the text be bold?
vi: Văn bản có nên in đậm không?

en: Should the text be italicised?
vi: Văn bản có nên in nghiêng không?

en: Should the text be justified?
vi: Văn bản có nên căn đều hai bên không?

en: Should the text be underlined?
vi: Nên gạch chân văn bản không?

en: Should the text have a shadow?
vi: Văn bản có nên đổ bóng không?

en: Should the text wrap to the next line?
vi: Văn bản có nên tự động xuống dòng không?

en: Should the triangle have an outline?
vi: Hình tam giác cần có viền không?

en: Should the update command include dynamic link libraries? Only change this if your updates are failing.
vi: Lệnh cập nhật có nên bao gồm thư viện liên kết động không? Chỉ thay đổi điều này nếu bản cập nhật của bạn không thành công.

en: Should the value for this Column be required?
vi: Giá trị cho cột này có bắt buộc không?

en: Should the video be muted?
vi: Tắt tiếng video

en: Should the video expand over the top of existing content and show in full screen?
vi: Video có nên mở rộng ra phía trên nội dung đang hiển thị và hiển thị toàn màn hình không ?

en: Should the video loop if it finishes before the provided duration?
vi: Bạn có cho phép lặp lại video nếu nó kết thúc trước thời lượng đã chỉ định không?

en: Should the widget overflow the region?
vi: Widget có nên tràn ra ngoài vùng hiển thị không?

en: Should these API keys be used to obtain user authorisation? If unchecked the key owners account will be used.
vi: Những khóa API này có được dùng để lấy quyền truy cập của người dùng không? Nếu không chọn, tài khoản của người sở hữu khóa sẽ được sử dụng.

en: Should this Event Repeat by Day of the month (eg. Monthly on Day 21) or by a Weekday in the month (eg. Monthly on the third Thursday)
vi: Sự kiện này nên lặp lại theo ngày trong tháng (ví dụ: Hàng tháng vào ngày 21) hay theo ngày trong tuần của tháng (ví dụ: Hàng tháng vào thứ Năm tuần thứ ba)?

en: Should this Event Repeat by Day of the month (eg. Monthly on Day 21) or by a Weekday in the month (eg. Monthly on the third Thursday).
vi: Sự kiện này nên lặp lại theo ngày trong tháng (ví dụ: Hàng tháng vào ngày 21) hay theo thứ trong tháng (ví dụ: Hàng tháng vào thứ Năm tuần thứ ba)?

en: Should this Product appear as available?
vi: Sản phẩm này có nên được hiển thị là còn hàng không?

en: Should this User Group be available for selection when creating a New User via the onboarding form?
vi: Nhóm tài khoản này có nên xuất hiện để lựa chọn khi tạo tài khoản mới qua biểu mẫu không?

en: Should this User be forced to change password next time they log in?
vi: Người dùng này có bị buộc phải thay đổi mật khẩu trong lần đăng nhập tiếp theo không?

en: Should this User receive DataSet notification emails?
vi: Tài khoản này có được nhận các email thông báo về Bộ dữ liệu không?

en: Should this User receive Display notifications for Displays they have permission to see?
vi: Tài khoản này có được nhận thông báo về Màn hình cho các Màn hình họ có quyền xem không?

en: Should this User receive Layout notification emails?
vi: Tài khoản này có được nhận các email thông báo về bố cục không?

en: Should this User receive Library notification emails?
vi: Tài khoản này có được nhận các email thông báo về thư viện không?

en: Should this User receive Report notification emails?
vi: Tài khoản này có được nhận các email thông báo về báo cáo không?

en: Should this User receive Schedule notification emails?
vi: Tài khoản này có được nhận các email thông báo về lịch trình không?

en: Should this User receive notifications emails for Notifications manually created in CMS?
vi: Tài khoản này có được nhận các email thông báo từ các thông báo được tạo thủ công trong CMS không?

en: Should this User receive system notifications?
vi: Tài khoản này có được nhận thông báo hệ thống không?

en: Should this User see the new user guide when they log in?
vi: Người dùng này có phải xem hướng dẫn sử dụng cho người mới khi họ đăng nhập không?

en: Should this User see the new user guide when they log in? This will be set to hidden if the User has dismissed the guide themselves.
vi: Người dùng này có được phát hướng dẫn sử dụng cho tài khoản mới khi đăng nhập không? Hướng dẫn này sẽ bị ẩn nếu người dùng tự tắt nó.

en: Should this Widget be loaded entirely off screen so that it is ready when shown? Dynamic content will start running off screen.
vi: Widget có nên được tải trước hoàn toàn để sẵn sàng khi hiển thị không? Nội dung động sẽ bắt đầu chạy dưới nền.

en: Should this Widget be loaded entirely off-screen so that it is ready when shown? Dynamic content will start running off screen.
vi: Widget này có nên tải trước hoàn toàn để sẵn sàng hiển thị không? Nội dung động sẽ bắt đầu chạy dưới nền.

en: Should this display be tested against the global time out or the Player collection interval?
vi: Màn hình này nên được kiểm tra theo thời gian chờ toàn cục hay theo chu kỳ thu thập của Trình phát?

en: Should this event be location aware? Enable this checkbox and select an area by drawing a polygon or rectangle layer on the map below.
vi: Sự kiện này có cần dựa trên vị trí hay không? Nếu có, hãy tích chọn và vẽ khu vực (đa giác hoặc hình chữ nhật) trên bản đồ bên dưới.

en: Should this layout only be shown on selected day parts?
vi: Bố cục này chỉ nên hiển thị vào các phần trong ngày đã chọn?

en: Should users with View sharing on displays be allowed to schedule to them?
vi: Những người dùng với quyền Chia sẻ hiển thị trên màn hình có được phép lên lịch cho các màn hình đó không?

en: Should we allow access to the Player Embedded Web Server from WAN? You may need to adjust the device firewall to allow external traffic
vi: Có cho phép truy cập vào máy chủ web nhúng của Trình phát từ WAN không? Bạn có thể cần điều chỉnh tường lửa của thiết bị để cho phép lưu lượng truy cập từ bên ngoài.

en: Should we connect to this partners test or production system?
vi: Có nên kết nối với hệ thống thử nghiệm hay hệ thống vận hành chính thức của đối tác này

en: Should we copy all file and layout assignments to the new Display Group?
vi: Bạn có muốn sao chép tất cả tệp và các bố cục được gán vào Nhóm màn hình mới không?

en: Should we copy all members to the new Display Group?
vi: Bạn có muốn sao chép tất cả thành viên vào Nhóm màn hình mới không?

en: Should we copy all tags to the new Display Group?
vi: Có nên sao chép tất cả các nhãn vào Nhóm màn hình mới?

en: Should we copy all the row data from the original dataSet?
vi: Có sao chép toàn bộ dữ liệu hàng từ Bộ dữ liệu gốc không?

en: Should we merge content of the original folder into the selected folder?
vi: Chúng tôi có nên hợp nhất nội dung của thư mục gốc vào thư mục đã chọn không?

en: Show
vi: Hiển thị

en: Show All
vi: Hiển thị tất cả

en: Show All option does not work for this filter, one or more specific Display/Display Group need to be selected!
vi: Tùy chọn Hiển thị tất cả không hoạt động với bộ lọc này, bạn cần chọn một hoặc nhiều Màn hình/Nhóm màn hình cụ thể!

en: Show Environment checks
vi: Hiện kiểm tra Môi trường

en: Show Full Screen?
vi: Hiện thị toàn màn hình ?

en: Show In
vi: Hiển thị trong

en: Show Javascript and CSS controls.
vi: Hiển thị các điều khiển Javascript và CSS?

en: Show Layouts active on the selected Display / Display Group
vi: Hiển thị các bố cục đang hoạt động trên Màn hình / Nhóm màn hình đã chọn

en: Show Outline
vi: Hiện đường viền

en: Show Overflow
vi: Hiển thị tràn nội dung

en: Show Paged
vi: Hiển thi theo trang

en: Show Seconds?
vi: Hiển thị giây

en: Show System tags?
vi: Hiển thị Nhãn hệ thống?

en: Show Unavailable Products?
vi: Hiển thị các sản phẩm không có sẵn?

en: Show _MENU_ entries
vi: Hiển thị các mục trong _MENU_

en: Show a separator between items?
vi: Hiển thị bộ phân cách giữa các mục?

en: Show advanced controls?
vi: Hiển thị các điều khiển nâng cao?

en: Show as a filter option on the Data Entry Page?
vi: Hiển thị như một tùy chọn lọc trên trang nhập dữ liệu?

en: Show category images?
vi: Hiển thị hình ảnh danh mục?

en: Show command preview!
vi: Hiển thị xem trước lệnh

en: Show current events and hide all other events from the feed.
vi: Chỉ hiển thị sự kiện đang diễn ra, ẩn các sự kiện khác.

en: Show event Layout regardless of User permission?
vi: Hiển thị sự kiện Bố cục bất kể quyền truy cập của người dùng?

en: Show event description?
vi: Hiển thị mô tả sự kiện?

en: Show existing recovery codes
vi: Hiển thị mã khôi phục hiện có

en: Show fallback data
vi: Hiện thị dữ liệu dự phòng

en: Show header?
vi: Hiển thị tiêu đề?

en: Show inner digital clock?
vi: Hiển thị đồng hồ số nhỏ bên trong?

en: Show items belong to a report.
vi: Hiển thị các mục thuộc về một báo cáo.

en: Show items owned by the selected User.
vi: Hiển thị các mục thuộc sở hữu của người dùng được chọn.

en: Show items owned by users in the selected User Group.
vi: Hiển thị các mục thuộc sở hữu của tài khoản trong nhóm được chọn.

en: Show items side by side?
vi: Hiển thị các mục cạnh nhau

en: Show items which match the provided code
vi: Hiển thị các mục khớp với mã đã cung cấp

en: Show label?
vi: Hiển thị nhãn?

en: Show more
vi: Xem thêm

en: Show now marker?
vi: Hiển thị dấu thời gian hiện tại?

en: Show only current events?
vi: Chỉ xem các sự kiện đang diễn ra

en: Show only events scheduled directly on selected Displays/Groups
vi: Chỉ hiển thị các sự kiện được lên lịch trực tiếp trên các Màn hình/Nhóm màn hình đã chọn

en: Show only local/remote server posts.
vi: Chỉ hiển thị bài đăng trên máy chủ cục bộ/từ xa.

en: Show only tags with values?
vi: Chỉ hiển thị Nhãn có giá trị?

en: Show product images?
vi: Hiển thị hình ảnh sản phẩm?

en: Show raw body data
vi: Hiển thị dữ liệu body thô

en: Show raw data
vi: Hiển thị dữ liệu phần thân

en: Show raw headers
vi: Hiển thị các header gốc

en: Show seconds hand?
vi: Hiển thị kim giây?

en: Show steps?
vi: Hiển thị các vạch chia?

en: Show the Logo on report exports?
vi: Hiển thị logo khi xuất báo cáo?

en: Show the icon in the task bar?
vi: Hiển thị biểu tượng trong thanh tác vụ?

en: Show the table headings?
vi: Hiển thị tiêu đề bảng?

en: Show when onboarding a new user?
vi: Hiển thị khi giới thiệu người dùng mới?

en: Show/Hide tooltips which provide help; informational tooltips will remain.
vi: Hiện/Ẩn chú giải công cụ cung cấp trợ giúp; các chú giải thông tin vẫn được giữ lại.

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
vi: Hiển thị 0 đến 0 trong tổng số 0 mục

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
vi: Hiển thị _START_ đến _END_ trong tổng số _TOTAL_ mục

en: Showing sample data
vi: Đang hiển thị dữ liệu mẫu

en: Shrink
vi: Thu nhỏ

en: Shuffle
vi: Phát ngẫu nhiên

en: Simple white table with rounded rows.
vi: Bàn màu trắng đơn giản với các hàng bo tròn.

en: SimpleXML is used to parse RSS feeds and other XML data sources
vi: SimpleXML được dùng để đọc nguồn cấp RSS và các nguồn dữ liệu XML khác.

en: Sindhi
vi: Tiếng Xin-đi

en: Single Display
vi: Màn hình đơn

en: Sinhala
vi: Tiếng Xin-ha-la

en: Size
vi: Kích cỡ

en: Size (bytes)
vi: Dung lượng (bytes)

en: Size and coordinates must be generic
vi: Kích thước và tọa độ phải là kiểu tổng quát

en: Size of media items
vi: Kích thước mục nội dung

en: Slovak
vi: Tiếng Xlô-va-kia

en: Slovenian
vi: Tiếng Xlô-vê-nia

en: Smart Mirror
vi: Gương thông minh

en: Snap to Borders
vi: Căn lề tự động

en: Snap to Elements
vi: Căn chỉnh theo phần tử

en: Snap to Grid
vi: Căn lưới tự động

en: Snippets
vi: Đoạn mã

en: Snow
vi: Tuyết

en: Snowing
vi: Đang có tuyết

en: SoV
vi: Tỷ lệ chiếm sóng

en: Social Media
vi: Nội dung xã hội

en: Software package does not contain a manifest
vi: Gói phần mềm không chứa tệp tin kê khai (manifest file)

en: Solid
vi: Đặc

en: Solid Arrow
vi: Mũi tên đặc

en: Something went wrong!
vi: Đã xảy ra lỗi!

en: Sorry but a file based Widget must be assigned not created
vi: Xin lỗi, nhưng Widget dạng tệp phải được gán chứ không thể tạo mới

en: Sorry the form has expired. Please refresh.
vi: Biểu mẫu đã hết hạn. Vui lòng làm mới trang.

en: Sorry there has been an unknown error.
vi: Rất tiếc, đã xảy ra lỗi không xác định.

en: Sorry there is an error with this request, cannot set inherited permissions
vi: Xin lỗi, đã xảy ra lỗi với yêu cầu này, không thể thiết lập quyền thừa kế

en: Sorry this account does not exist or cannot be authenticated.
vi: Tài khoản này không tồn tại hoặc không thể xác thực.

en: Sorry this account does not exist or does not have permission to access the web portal.
vi: Xin lỗi, tài khoản này không tồn tại hoặc không có quyền truy cập vào cổng thông tin web.

en: Sorry this function is disabled.
vi: Xin lỗi, chức năng này đã bị vô hiệu hóa.

en: Sorry this is a corrupted upload, the file size doesn't match what we're expecting.
vi: Rất tiếc, tệp tải lên bị lỗi, kích thước tệp không khớp với mong đợi.

en: Sorry we cannot delete a system connector.
vi: Xin lỗi, không thể xoá một kết nối hệ thống

en: Sorry we could not find that page.
vi: Xin lỗi, chúng tôi không tìm thấy trang đó.

en: Sorry we encountered an error getting Proof of Play data, please consult your administrator
vi: Xin lỗi, chúng tôi đã gặp lỗi khi lấy dữ liệu Proof of Play, vui lòng tham khảo ý kiến ​​quản trị viên của bạn

en: Sorry we encountered an error getting total number of Proof of Play data, please consult your administrator
vi: Xin lỗi, chúng tôi đã gặp lỗi khi lấy tổng số dữ liệu của Proof of Play, vui lòng tham khảo ý kiến ​​quản trị viên của bạn

en: Sorry, Fonts do not have any editable properties.
vi: Xin lỗi, không thể chỉnh sửa thuộc tính của phông chữ.

en: Sorry, no items have been selected.
vi: Xin lỗi, chưa có mục nào được chọn.

en: Sorry, you are not allowed to directly access this page.
vi: Xin lỗi, bạn không được phép truy cập trực tiếp trang này.

en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

en: Sort descending?
vi: Sắp xếp theo thứ tự giảm dần?

en: Sort?
vi: Sắp xếp?

en: Source
vi: Nguồn

en: South
vi: Nam

en: South East
vi: Đông Nam

en: South West
vi: Tây Nam

en: Southeast
vi: Đông Nam

en: Southwest
vi: Tây Nam

en: Space
vi: Phím cách

en: Spanish
vi: Tiếng Tây Ban Nha

en: Spanish (Dominican Republic)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Cộng Hòa Đô-mi-ni-ca-na)

en: Spanish (Mexico)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Mê-hi-cô)

en: Spanish (United States)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Hoa Kỳ)

en: Specified Media item is not in use.
vi: Nội dung được chỉ định không được sử dụng

en: Specified Playlist item is not in use.
vi: Mục danh sách phát được chỉ định hiện không trong sử dụng.

en: Speed
vi: Tốc độ

en: Spend
vi: Chi tiêu

en: Spot Fill
vi: Lấp đầy vị trí

en: Spot Length
vi: Thời lượng hiển thị

en: Spot length must be empty, 0 or a positive number
vi: Độ dài lượt phát phải để trống, bằng 0 hoặc là số dương.

en: Spots
vi: Vị trí

en: Square - Current day
vi: Ngày hiện tại - Mẫu vuông

en: Square - Detailed weather
vi: Thông tin thời tiết - Mẫu Vuông

en: Square - Forecast squared with background
vi: Khung hình vuông – hiển thị dự báo thời tiết trong khung vuông có nền

en: Squared
vi: Hình vuông

en: Standard
vi: Tiêu chuẩn

en: Start
vi: Bắt đầu

en: Start Date
vi: Ngày bắt đầu

en: Start Import
vi: Bắt đầu nhập

en: Start Replace
vi: Bắt đầu thay thế

en: Start Time
vi: Thời gian bắt đầu

en: Start Upload
vi: Bắt đầu tải lên

en: Start again
vi: Bắt đầu lại

en: Start and end time will be defined by the daypart's configuration for this day of the week. Use a repeating schedule to apply this event over multiple days
vi: Thời gian bắt đầu và kết thúc sẽ được xác định theo cấu hình của ngày trong tuần này. Sử dụng lịch trình lặp lại để áp dụng sự kiện này trong nhiều ngày

en: Start at the current time?
vi: Bắt đầu từ thời gian hiện tại?

en: Start delay for device start up
vi: Độ trễ khởi chạy nếu phát cùng lúc khởi động thiết bị

en: Start during device start up?
vi: Bắt đầu cùng lúc với khởi động thiết bị?

en: Start time
vi: Thời gian bắt đầu

en: Start time cannot be earlier than today
vi: Thời gian bắt đầu không thể sớm hơn hiện tại

en: Start upload
vi: Bắt đầu tải lên

en: Start/End time are empty or in an incorrect format
vi: Thời gian Bắt đầu/Kết thúc đang rỗng hoặc không đúng định dạng

en: Static Templates
vi: Bản mẫu tĩnh

en: Statistics
vi: Thống kê

en: Stats Archive
vi: Lưu trữ thống kê

en: Stats Export %s to %s - %s
vi: Xuất thống kê từ %s đến %s – %s

en: Stats need to be enabled on the Displays and Layouts selected on this campaign
vi: Thống kê cần được bật trên các màn hình và bố cục đã chọn trong chiến dịch này.

en: Stats?
vi: Số liệu

en: Status
vi: Trạng thái

en: Status Dashboard
vi: Bảng điều khiển trạng thái

en: Status Dashboard Widget
vi: Widget Bảng điều khiển trạng thái

en: Status Dashboard showing key platform metrics, suitable for an Administrator.
vi: Bảng điều khiển trạng thái hiển thị các chỉ số chính của nền tảng, phù hợp cho Quản trị viên.

en: Status Dashboard showing key platform metrics, usually for an administrator.
vi: Bảng điều khiển trạng thái hiển thị các chỉ số chính của hệ thống, thường dành cho quản trị viên.

en: Status Pending
vi: Trạng thái: Đang chờ

en: Stencils
vi: Khuôn mẫu

en: Steps colour
vi: Màu vạch chia chính

en: Stock Icon
vi: Biểu tượng có sẵn

en: Stocks
vi: Cổ phiếu

en: Stocks - Group 1
vi: Cổ phiếu - Nhóm 1

en: Stocks - Single 1
vi: Cổ phiếu - Đơn 1

en: Stocks - Single 2
vi: Cổ phiếu - Đơn 2

en: Stocks 1
vi: Cổ phiếu 1

en: Stocks 2
vi: Cổ phiếu 2

en: Stocks Custom HTML
vi: HTML tùy chỉnh cho Cổ phiếu

en: Stocks Module
vi: Mô-đun Cổ phiếu

en: Stocks data invalid
vi: Dữ liệu cổ phiếu không hợp lệ

en: Stop Bits
vi: Bit dừng

en: Stop Layout preview
vi: Xem trước Bố cục dừng

en: Stop Syncing
vi: Dừng đồng bộ hóa

en: Stop the player PC power management from Sleeping the PC
vi: Ngăn trình quản lý nguồn của thiết bị chứa Trình phát đưa thiết bị vào chế độ ngủ.

en: Storage Available
vi: Dung lượng trống

en: Storage Free %
vi: Bộ nhớ rỗng %

en: Storage Total
vi: Tổng dung lượng

en: Store HTML resources on the Internal Storage?
vi: Lưu tài nguyên HTML vào bộ nhớ trong

en: Store all HTML resources on the Internal Storage? Should be selected if the device cannot display text, ticker, dataset media.
vi: Lưu tất cả tài nguyên HTML vào bộ nhớ trong. Nên chọn tùy chọn này nếu thiết bị không thể hiển thị văn bản, thanh cuộn, hoặc nội dung của bộ dữ liệu.

en: Stretch
vi: Kéo dãn

en: String
vi: Chuỗi

en: String template with placeholders
vi: Mẫu chuỗi với các phần giữ chỗ.

en: Striped blue table with darker blue header.
vi: Bảng sọc xanh với tiêu đề xanh đậm.

en: Style
vi: Kiểu dáng

en: Style Sheet
vi: Bảng định kiểu

en: Sub-Playlist
vi: Danh sách phát phụ

en: Subject
vi: Chủ đề

en: Success
vi: Thành công

en: Suffix
vi: Hậu tố

en: Summarize
vi: Tóm tắt

en: Summarize: Values in this field will be summarized and stored in one column.
vi: Tóm tắt: Giá trị trong trường này sẽ được tóm tắt và lưu trữ trong một cột.

en: Summary
vi: Tóm tắt

en: Summary Chart
vi: Biểu đồ tóm tắt

en: Summary Column
vi: Cột tóm tắt

en: Sunday
vi: Chủ nhật

en: Super Admin
vi: Quản trị cấp cao

en: Super Resolution
vi: Độ phân giải tối đa

en: Support for uploading large files is recommended.
vi: Khuyến nghị bật hỗ trợ tải lên các tệp dung lượng lớn.

en: Supported?
vi: Có được hỗ trợ không?

en: Swati
vi: Tiếng Xoa-thi

en: Swedish
vi: Tiếng Thụy Điển

en: Switch Delay
vi: Độ trễ chuyển đổi

en: Switch Delay value cannot be negative
vi: Độ trễ chuyển đổi không thể âm

en: Switch between relative time inputs and Date pickers for start and end time.
vi: Chuyển đổi giữa nhập thời gian tương đối và bộ chọn Ngày cho thời gian bắt đầu và kết thúc.

en: Switched to Debug Mode
vi: Đã chuyển sang chế độ Gỡ lỗi

en: Switched to Normal Mode
vi: Đã chuyển về chế độ Bình thường

en: Symbol
vi: Ký hiệu

en: Sync Group
vi: Nhóm đồng bộ

en: Sync Group not found
vi: Không tìm thấy Nhóm đồng bộ

en: Sync Groups
vi: Các nhóm đồng bộ

en: Sync Publisher Port cannot be empty
vi: Port đồng bộ của Publisher không thể để trống

en: Synchronised
vi: Đồng bộ

en: Synchronised Content
vi: Nội dung đồng bộ

en: Synchronised Event
vi: Sự kiện đồng bộ

en: Synchronised Mirrored Content
vi: Nội dung đồng bộ dạng phản chiếu

en: System
vi: Hệ thống

en: System User
vi: Tài khoản hệ thống

en: TODAY
vi: HÔM NAY

en: TV / Panel
vi: TV / Màn hình

en: TV Monitoring
vi: Giám sát trạng thái TV

en: Tab
vi: Phím Tab

en: Tablet
vi: Máy tính bảng

en: Tag
vi: Nhãn

en: Tag Value
vi: Giá trị nhãn

en: Tag filter
vi: Bộ lọc theo nhãn

en: Tag must be between 1 and 50 characters
vi: Nhãn phải có độ dài từ 1 đến 50 ký tự

en: Tag not found
vi: Không tìm thấy Nhãn

en: Tag this media. Comma Separated.
vi: Đánh dấu nhãn cho nội dung này. Ngăn cách bằng dấu phẩy.

en: Tag value
vi: Giá trị của Nhãn

en: Tagalog (Philippines)
vi: Tiếng Tagalog (Phi-líp-pin)

en: Tagged %s
vi: Đã gán nhãn %s

en: Tagging
vi: Gắn nhãn

en: Tags
vi: Nhãn

en: Tags Edited
vi: Nhãn đã được chỉnh sửa

en: Tags for this Campaign - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
vi: Nhãn cho Đợt phát này – Dãy các nhãn cách nhau bằng dấu phẩy, theo dạng Nhãn hoặc Nhãn|Giá trị. Nếu bạn chọn một nhãn có kèm giá trị, các giá trị đó sẽ hiển thị để bạn lựa chọn bên dưới.

en: Tags for this Display - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
vi: Nhãn cho Màn hình này – Dãy các nhãn cách nhau bằng dấu phẩy, theo dạng Nhãn hoặc Nhãn|Giá trị. Nếu bạn chọn một nhãn có kèm giá trị, các giá trị đó sẽ hiển thị để bạn lựa chọn bên dưới.

en: Tags for this Display Group - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
vi: Nhãn cho Nhóm màn hình này – Dãy các nhãn cách nhau bằng dấu phẩy, theo dạng Nhãn hoặc Nhãn|Giá trị. Nếu bạn chọn một nhãn có kèm giá trị, các giá trị đó sẽ hiển thị để bạn lựa chọn bên dưới.

en: Tags for this Layout - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
vi: Nhãn cho Bố cục này – Dãy các nhãn cách nhau bằng dấu phẩy, theo dạng Nhãn hoặc Nhãn|Giá trị. Nếu bạn chọn một nhãn có kèm giá trị, các giá trị đó sẽ hiển thị để bạn lựa chọn bên dưới.

en: Tags for this Media - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
vi: Nhãn cho Nội dung này – Dãy các nhãn cách nhau bằng dấu phẩy, theo dạng Nhãn hoặc Nhãn|Giá trị. Nếu bạn chọn một nhãn có kèm giá trị, các giá trị đó sẽ hiển thị để bạn lựa chọn bên dưới.

en: Tags for this Playlist - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
vi: Nhãn cho Danh sách phát này – Dãy các nhãn cách nhau bằng dấu phẩy, theo dạng Nhãn hoặc Nhãn|Giá trị. Nếu bạn chọn một nhãn có kèm giá trị, các giá trị đó sẽ hiển thị để bạn lựa chọn bên dưới.

en: Tags for this Template - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
vi: Nhãn cho Bản mẫu này – Dãy các nhãn cách nhau bằng dấu phẩy, theo dạng Nhãn hoặc Nhãn|Giá trị. Nếu bạn chọn một nhãn có kèm giá trị, các giá trị đó sẽ hiển thị để bạn lựa chọn bên dưới.

en: Tajik
vi: Tiếng Ta-gíc

en: Talossan
vi: Tiếng Talossan

en: Tamil
vi: Tiếng Tamil

en: Target
vi: Mục tiêu

en: Target Type
vi: Loại mục tiêu

en: Target region set
vi: Đã đặt vùng đích

en: Task
vi: Tác vụ

en: Task with class name %s not found
vi: Không tìm thấy tác vụ với tên lớp %s

en: Tasks
vi: Tác vụ

en: TeamViewer Serial
vi: Sê-ri TeamViewer

en: TeamViewer to this Display
vi: Kết nối TeamViewer đến màn hình này

en: Telugu
vi: Tiếng Te-lu-gu

en: Temperature
vi: Nhiệt độ

en: Temperature (Imperial)
vi: Nhiệt độ (°F)

en: Temperature (Metric)
vi: Nhiệt độ (chỉ số)

en: Template
vi: Bản mẫu

en: Template - HTML
vi: Bản mẫu - HTML

en: Template - Stylesheet
vi: Bản mẫu - Bảng kiểu

en: Template 1 - text, profile image
vi: Mẫu 1 - văn bản, ảnh hồ sơ

en: Template 10 - text, photo, logo
vi: Mẫu 10 - văn bản, ảnh, logo

en: Template 11 - text, logo
vi: Mẫu 11 - văn bản, logo

en: Template 12 - text, profile image, logo
vi: Mẫu 12 - văn bản, ảnh hồ sơ, logo

en: Template 2 - text, profile image, photo
vi: Mẫu 2 - văn bản, ảnh hồ sơ, ảnh

en: Template 3 - text
vi: Mẫu 3 - văn bản

en: Template 4 - text, profile image
vi: Mẫu 4 - văn bản, ảnh hồ sơ

en: Template 5 - text, profile image
vi: Mẫu 5 - văn bản, ảnh hồ sơ

en: Template 6 - text, profile image
vi: Mẫu 6 - văn bản, ảnh hồ sơ

en: Template 7 - text, profile image
vi: Mẫu 7 - văn bản, ảnh hồ sơ

en: Template 8 - text, profile image
vi: Mẫu 8 - văn bản, ảnh hồ sơ

en: Template 9 - text, logo
vi: Mẫu 9 - văn bản, logo

en: Template ID
vi: ID bản mẫu

en: Template Missing
vi: Thiếu bản mẫu

en: Template not found for %s
vi: Không tìm thấy bản mẫu cho %s

en: Template not found for %s and %s
vi: Không tìm thấy bản mẫu cho %s và %s

en: Templates
vi: Bản mẫu

en: Terms
vi: Các điều khoản

en: Terms URL
vi: URL điều khoản

en: Test
vi: Thử nghiệm

en: Test Alerts
vi: Cảnh báo thử nghiệm

en: Test Parameters
vi: Tham số kiểm tra

en: Test Params
vi: Kiểm tra tham số

en: Test data URL
vi: URL dữ liệu kiểm thử

en: Test mode?
vi: Chế độ thử nghiệm

en: Test your search by using a Hashtag to return results from the mastodon URL provided in the module settings.
vi: Hãy kiểm tra tìm kiếm của bạn bằng cách sử dụng Hashtag để trả về kết quả từ URL Mastodon được cung cấp trong cài đặt mô-đun.

en: Tetum
vi: Tiếng Te-tum

en: Text
vi: Văn bản

en: Text Card Background Colour
vi: Màu nền thẻ văn bản

en: Text Card Border Colour
vi: Màu viền thẻ văn bản

en: Text Colour
vi: Màu chữ

en: Text Font
vi: Phông chữ

en: Text Shadow
vi: Bóng văn bản

en: Text Shadow Colour
vi: Màu bóng văn bản

en: Text World Clock
vi: Giờ quốc tế dạng văn bản

en: Text Wrap
vi: Ngắt dòng văn bản

en: Text direction
vi: Hướng văn bản

en: Text scale
vi: Tỉ lệ văn bản

en: Text. With Directional Controls.
vi: Văn bản. Với điều khiển hướng

en: Thai
vi: Tiếng Thái

en: Thank you for choosing %themeName%. This installation wizard will take you through
                    setting up %themeName% one step at a time. There are 6 steps in total, the first one is below.
vi: Cảm ơn bạn đã chọn %themeName%. Trình hướng dẫn cài đặt này sẽ giúp bạn 
                    thiết lập %themeName% từng bước một. Tổng cộng có 6 bước, dưới đây là bước đầu tiên.

en: That is not a valid date interval, please use natural language such as 1 week
vi: Đây không phải là khoảng thời gian hợp lệ, vui lòng sử dụng ngôn ngữ tự nhiên như “1 tuần”

en: That's it!
vi: Hoàn tất!

en: The 3 digit currency code to apply to the price, e.g. USD/GBP/EUR
vi: Mã tiền tệ gồm 3 chữ cái áp dụng cho giá, ví dụ: USD/GBP/EUR

en: The Address of this Display
vi: Địa chỉ của màn hình này

en: The Allergy Information for this Menu Board Product
vi: Thông tin về dị ứng cho sản phẩm Bảng Menu này

en: The Authentication information for this proxy. username:password
vi: Thông tin xác thực cho proxy này, định dạng: username:password

en: The CMS has already been installed. Please contact your system administrator.
vi: CMS đã được cài đặt sẵn. Vui lòng liên hệ với quản trị viên hệ thống của bạn.

en: The CMS is temporarily off-line as an upgrade is in progress. Please check with your system administrator for updates or refresh your page in a few minutes.
vi: Hệ thống CMS đang tạm thời ngoại tuyến do quá trình nâng cấp. Vui lòng liên hệ quản trị viên hệ thống để cập nhật hoặc làm mới trang sau vài phút.

en: The CMS may not be working as expected because MySQL BINLOG format is set to STATEMENT. This can effect sessions and should be set to ROW or MIXED.
vi: CMS có thể không hoạt động như mong đợi vì định dạng MySQL BINLOG được đặt thành STATEMENT. Điều này có thể ảnh hưởng đến các phiên làm việc và nên được thay đổi thành ROW hoặc MIXED.

en: The Category for this Help Link
vi: Danh mục của đường dẫn Trợ giúp này

en: The Code identifier for this Menu Board
vi: Mã định danh cho Bảng Menu này

en: The Code identifier for this Menu Board Category
vi: Mã định danh cho Danh mục Bảng Menu này

en: The Code identifier for this Menu Board Product
vi: Mã định danh cho sản phẩm Bảng Menu này

en: The Code number of this installer file, this should be correctly populated on upload, otherwise adjust it here
vi: Số mã của tệp cài đặt này, cần được điền chính xác khi tải lên, nếu không hãy chỉnh sửa tại đây.

en: The Command String for this Command on this display
vi: Chuỗi lệnh cho lệnh này trên màn hình này

en: The Command String for this Command. An override for this can be provided in Display Settings.
vi: Chuỗi lệnh cho lệnh này. Có thể ghi đè trong Cài đặt màn hình.

en: The Content Management System (CMS) lets you create, manage, and update content. 
                            You can upload images and videos, design layouts, schedule content timing and location, 
                            and control the whole display network.
vi: Hệ thống Quản lý Nội dung (CMS) cho phép bạn tạo, quản lý và cập nhật nội dung.  
                            Bạn có thể tải lên hình ảnh và video, thiết kế bố cục, lên lịch thời gian và vị trí hiển thị nội dung, 
                            và kiểm soát toàn bộ mạng lưới hiển thị.

en: The DataSet results can be filtered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated filter be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
vi: Kết quả của Bộ dữ liệu có thể được lọc theo bất kỳ cột nào, được thiết lập bên dưới. Các trường mới có thể được thêm vào bằng cách chọn biểu tượng dấu cộng ở cuối hàng hiện tại. Nếu cần bộ lọc phức tạp hơn, bạn có thể chọn tùy chọn nâng cao để sử dụng cú pháp SQL tùy chỉnh.

en: The DataSet results can be filtered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated filter be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax. The substitution [DisplayId] can be used in filter clauses and will be substituted at run time with the Display ID. When shown in the CMS it will be substituted with 0.
vi: Kết quả của Bộ dữ liệu có thể được sắp xếp theo bất kỳ cột nào, được thiết lập bên dưới. Bạn có thể thêm trường mới bằng cách nhấn vào biểu tượng dấu cộng ở cuối dòng hiện tại. Nếu cần lọc phức tạp hơn, hãy tích chọn “Nâng cao” để nhập cú pháp SQL tùy chỉnh. Tham số [DisplayId] có thể được sử dụng trong mệnh đề lọc và sẽ được thay thế bằng  ID Màn hình khi chạy; trong CMS, nếu không có, nó sẽ là 0.

en: The DataSet results can be ordered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated order be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
vi: Kết quả của Bộ dữ liệu có thể được sắp xếp theo bất kỳ cột nào, được thiết lập bên dưới. Bạn có thể thêm cột sắp xếp mới bằng cách chọn biểu tượng dấu cộng ở cuối hàng hiện tại. Nếu cần sắp xếp phức tạp hơn, hãy chọn ô "Nâng cao" để nhập cú pháp SQL tùy chỉnh.

en: The DataSet you select here will be processed in advance and have its values available for subsitution in the data to add to this request on the Remote tab.
vi: Bộ dữ liệu bạn chọn ở đây sẽ được xử lý trước để cung cấp các giá trị dùng thay thế trong dữ liệu được gửi kèm theo request ở tab Từ xa.

en: The DataType of the Intended Data
vi: Kiểu dữ liệu của dữ liệu mong muốn

en: The Date Format to use when displaying dates in the CMS.
vi: Định dạng ngày tháng sử dụng khi hiển thị ngày tháng trong CMS.

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
vi: Bố cục mặc định sẽ hiển thị khi không có nội dung khác.

en: The Description for this Menu Board Product
vi: Mô tả cho sản phẩm Bảng Menu này

en: The Display Group being edited is in bold. The list is ordered so that items above the current Display Group are its ancestors and items below are its descendants.
vi: Nhóm màn hình đang được chỉnh sửa được hiển thị in đậm. Danh sách được sắp xếp theo thứ tự với các mục ở phía trên là nhóm cha, các mục phía dưới là nhóm con.

en: The Email Address for this user.
vi: Địa chỉ email của người dùng này.

en: The Extensions allowed on files uploaded using this module. Comma Separated.
vi: Các định dạng tệp được phép tải lên bằng mô-đun này. Phân cách bằng dấu phẩy.

en: The Height for this Resolution
vi: Chiều cao cho độ phân giải này

en: The Height of the Display Window. 0 means full height.
vi: Chiều cao cửa sổ hiển thị. Bằng 0 nghĩa là toàn bộ chiều cao.

en: The IP address of the remote host's broadcast address (or gateway)
vi: Địa chỉ IP phát sóng (broadcast) hoặc cổng mạng (gateway) của máy chủ từ xa

en: The Intent Action to use for requesting a screen shot. Leave empty to natively create an image from the player screen content.
vi: Intent Action được sử dụng để yêu cầu chụp màn hình. Để trống nếu muốn tạo ảnh trực tiếp từ nội dung hiển thị của trình phát.

en: The Languages supported in this display location
vi: Các ngôn ngữ được hỗ trợ trong vị trí màn hình này

en: The Latitude for this widget
vi: Vĩ độ cho Widget này

en: The Latitude of this display
vi: Vĩ độ của màn hình này

en: The Latitude to apply for any Geo aware Previews
vi: Vĩ độ áp dụng cho các bản xem trước định vị địa lý

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
vi: Thư mục Thư viện bạn đã chọn không phải thư mục rỗng. Vui lòng chỉ định một thư mục trống.

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
vi: Máy chủ web không có quyền ghi vào thư mục Thư viện bạn đã chọn. Vui lòng kiểm tra lại các quyền và thử lại.

en: The Library Location you have picked is not writeable
vi: Vị trí thư viện bạn chọn không thể ghi

en: The Limit for the Library Size in KB
vi: Giới hạn dung lượng thư viện ( theo KB )

en: The Link for the CAP feed
vi: Đường dẫn đến nguồn CAP

en: The Link for the iCal Feed.
vi: Liên kết cho nguồn cấp iCal.

en: The Link to open for this help topic and category
vi: Đường dẫn cho chủ đề và danh mục Trợ giúp này

en: The Location (URL) of the dashboard webpage
vi: Địa chỉ (URL) của trang bảng điều khiển

en: The Location (URL) of the webpage
vi: Địa chỉ (URL) của trang web

en: The Location/Venue of this display
vi: Địa điểm của màn hình này

en: The Login Name of the user.
vi: Tên đăng nhập của tài khoản.

en: The Longitude for this widget
vi: Kinh độ cho Widget này

en: The Longitude of this Display
vi: Kinh độ của màn hình này

en: The Name for the copy (1 - 50 characters)
vi: Tên của bản sao (1 - 50 ký tự)

en: The Name for this Campaign
vi: Tên cho Đợt phát này

en: The Name for this Command
vi: Tên của lệnh này

en: The Name for this Daypart
vi: Tên cho Khung giờ phát này

en: The Name for this Display Group
vi: Tên cho nhóm màn hình này

en: The Name for this Display Profile
vi: Tên của hồ sơ này

en: The Name for this Menu Board
vi: Tên Bảng Menu

en: The Name for this Menu Board Category
vi: Tên cho Danh mục Bảng Menu này

en: The Name for this Menu Board Product
vi: Tên của sản phẩm Bảng menu này

en: The Name for this Tag
vi: Tên của Nhãn này

en: The Name for this Task
vi: Tên cho tác vụ này

en: The Name for this User Group
vi: Tên của nhóm tài khoản này

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
vi: Tên của màn hình – (1 đến 50 ký tự).

en: The Name of the Display - your administrator has locked this to the device name
vi: Tên của màn hình - quản trị viên của bạn đã khóa tên này vào tên thiết bị

en: The Name of the Layout - (1 - 50 characters)
vi: Tên cho bố cục - (1 - 50 ký tự)

en: The Name of the Media - (1 - 50 characters)
vi: Tên cho Nội Dung (1-50 ký tự)

en: The Name of the Playlist - (1 - 50 characters)
vi: Tên danh sách phát - (1 - 50 ký tự).

en: The Name of the Profile - (1 - 50 characters)
vi: Tên của hồ sơ cấu hình - (1 - 50 kí tự)

en: The Name of the Template - (1 - 50 characters)
vi: Tên của Bản mẫu - (1 - 50 ký tự)

en: The Name of the player version application, this will be displayed in Version dropdowns in Display Profile and Display
vi: Tên của ứng dụng phiên bản trình phát, sẽ được hiển thị trong danh sách thả xuống Phiên bản trong phần Cấu hình màn hình và Màn hình.

en: The Name of this DMA - (1 - 50 characters)
vi: Tên của DMA này - (1 - 50 ký tự)

en: The Name of this item - Leave blank to use the file name
vi: Tên của mục này - Để trống để sử dụng tên tệp

en: The Number of items you want to display
vi: Số mục bạn muốn hiển thị

en: The Password for this user.
vi: Mật khẩu cho tài khoản này.

en: The Percentage to Scale this Webpage (0 - 100)
vi: Tỉ lệ kích thước phần trăm của trang web (0-100)

en: The Player linked to the submitted code, will make regular calls to our Authentication Service to retrive the CMS details and configure itself with them.
                         Your details are removed from the temporary storage once the Player is configured
vi: Trình phát liên kết với mã đã gửi sẽ thực hiện các truy vấn định kỳ tới Dịch vụ Xác thực của chúng tôi để lấy chi tiết CMS và tự cấu hình lại trình phát với các thông tin đó.
                         Chi tiết của bạn sẽ được xóa khỏi bộ nhớ tạm thời sau khi trình phát được cấu hình.

en: The Price for this Menu Board Product
vi: Giá của sản phẩm Bảng Menu này

en: The Proxy Port
vi: Port của proxy

en: The Proxy URL
vi: URL máy chủ proxy

en: The Region dimensions cannot be empty or negative
vi: Kích thước vùng không được để trống hoặc là số âm

en: The Screen size of this Display
vi: Kích thước màn của Màn hình này

en: The Theme to apply to all pages by default
vi: Giao diện được mặc định áp dụng cho tất cả các trang

en: The Time to Live (maxage) of the STS header expressed in seconds.
vi: Thời gian tồn tại tối đa của header STS, tính bằng giây.

en: The Topic for this Help Link
vi: Chủ đề của đường dẫn Trợ giúp này

en: The Traffic Widget has not been configured yet, please ask your CMS Administrator to look at it for you.
vi: Widget Giao thông chưa được cấu hình, vui lòng yêu cầu Quản trị viên CMS kiểm tra.

en: The Type of this Display
vi: Loại của màn hình này

en: The URI of the Remote Dataset used for GET and POST.
vi: Đường dẫn URI cho Bộ dữ liệu từ xa sử dụng cho phương thức GET và POST

en: The URL to connect to to PHONE_HOME (if enabled)
vi: URL dùng để liên lạc (nếu được bật)

en: The URL where the %service% is hosted
vi: URL nơi %service% được lưu trữ.

en: The URL your players use to connect to your CMS.
vi: URL mà các trình phát của bạn sử dụng để kết nối với CMS.

en: The User account you are using has full access to the CMS and all of its features and configuration. If you are not adding an administrator type User, then it is likely you'll want to restrict and simplify what this new User can do. <br><br>You may even want to create a simplified User for your own usage to administer the system in a way tailored to your needs.
vi: Tài khoản Người dùng bạn đang sử dụng có toàn quyền truy cập vào CMS, bao gồm tất cả tính năng và cài đặt. Nếu bạn không tạo tài khoản loại Quản trị viên, có thể bạn sẽ muốn giới hạn và đơn giản hóa quyền của Người dùng mới này. <br><br> Bạn thậm chí có thể tạo một tài khoản Người dùng giới hạn để quản lý hệ thống theo cách phù hợp với nhu cầu của mình.

en: The User's First Name.
vi: Tên của người dùng.

en: The User's Last Name.
vi: Họ của người dùng.

en: The User's Phone Number.
vi: Số điện thoại người dùng.

en: The Username of the user.
vi: Tên đăng nhập của tài khoản.

en: The Validation String for this Command on this display
vi: Chuỗi xác thực cho lệnh này trên màn hình này.

en: The Validation String for this Command. An override for this can be provided in Display Settings.
vi: Chuỗi xác thực cho lệnh này. Có thể ghi đè trong Cài đặt màn hình.

en: The Version number of this installer file, this should be correctly populated on upload, otherwise adjust it here
vi: Số phiên bản của tệp cài đặt này, cần được điền chính xác khi tải lên, nếu không hãy chỉnh sửa tại đây.

en: The Width for this Resolution
vi: Chiều rộng cho độ phân giải này

en: The Width of the Display Window. 0 means full width.
vi: Chiều rộng cửa sổ hiển thị. Bằng 0 nghĩa là toàn bộ chiều rộng.

en: The address of the user manual, which will be used as a prefix for all help links.
vi: Địa chỉ của tài liệu hướng dẫn sử dụng, sẽ được dùng làm tiền tố cho tất cả các liên kết trợ giúp.

en: The amount of time this Layout should be shown, in seconds per hour.
vi: Thời gian hiển thị của Bố cục này, tính bằng giây mỗi giờ.

en: The array of ids is empty!
vi: Danh sách ID đang trống!

en: The author for this Rss
vi: Tác giả của RSS này

en: The background image to use
vi: Ảnh nền được sử dụng

en: The bandwidth limit that should be applied. Enter 0 for no limit.
vi: Giới hạn băng thông sẽ được áp dụng. Nhập 0 để không giới hạn.

en: The base currency.
vi: Tiền tệ cơ sở

en: The code provided does not match. Please double-check the code shown on the device you are trying to connect.
vi: Mã đã được cung cấp không khớp. Vui lòng kiểm tra lại mã hiển thị trên thiết bị mà bạn đang muốn kết nối.

en: The colour of the background
vi: Màu của nền

en: The colour of the border
vi: Màu của viền

en: The colour of the circle background
vi: Màu của nền hình tròn

en: The colour of the container background
vi: Màu nền vùng chứa

en: The colour of the content cards
vi: Màu thẻ nội dung

en: The colour of the current container background
vi: Màu nền vùng chứa hiện tại

en: The colour of the date text
vi: Màu chữ của ngày tháng

en: The colour of the divider elements
vi: Màu của các đường phân cách

en: The colour of the footer background
vi: Màu nền chân trang

en: The colour of the footer background 1
vi: Màu nền chân trang 1

en: The colour of the footer background 2
vi: Màu nền chân trang 2

en: The colour of the footer icons
vi: Màu biểu tượng chân trang

en: The colour of the footer text
vi: Màu văn bản chân trang

en: The colour of the forecast container background
vi: Màu nền vùng chứa dự báo

en: The colour of the header background
vi: Màu nền của tiêu đề

en: The colour of the header text
vi: Màu chữ của tiêu đề

en: The colour of the icons
vi: Màu của biểu tượng

en: The colour of the inner post background
vi: Màu nền của bài viết bên trong

en: The colour of the inner post border
vi: Màu viền của bài viết bên trong

en: The colour of the label
vi: Màu nhãn

en: The colour of the post background
vi: Màu nền của bài viết

en: The colour of the post header text
vi: Màu chữ của tiêu đề bài viết

en: The colour of the post text
vi: Màu chữ của bài viết

en: The colour of the profile border
vi: Màu viền của hồ sơ

en: The colour of the shadow
vi: Màu của bóng

en: The colour of the text
vi: Màu văn bản

en: The colour of the username text
vi: Màu chữ của tên người dùng

en: The cost per play
vi: Chi phí cho mỗi lượt phát

en: The countdown will show in a warning mode from the end duration entered.
vi: Trong khoảng thời gian gần kết thúc đã thiết lập, đồng hồ đếm ngược sẽ chuyển sang chế độ cảnh báo.

en: The countdown will show in a warning mode from the warning date entered.
vi: Đồng hồ sẽ hiển thị cảnh bảo từ ngày đã chọn

en: The current layout will be unlocked to other users. You will also be redirected to the Layouts page
vi: Bố cục hiện tại sẽ được mở khóa cho người dùng khác. Bạn sẽ được chuyển hướng đến trang Bố cục.

en: The currently selected audio has been retired, please select a new item or cancel to keep the current one.
vi: Tệp âm thanh đã chọn hiện không còn khả dụng, vui lòng chọn tệp mới hoặc hủy để giữ nguyên.

en: The date when this notification will be published
vi: Ngày mà thông báo này sẽ được đăng tải

en: The default URL for the mastodon instance.
vi: URL mặc định cho bản cài đặt Mastodon.

en: The default User Group for new Users
vi: Nhóm tài khoản mặc định cho người dùng mới

en: The default duration for Widgets of this Module when the user has elected to not set a specific duration.
vi: Thời lượng mặc định cho các widget của mô-đun này khi người dùng không đặt thời lượng cụ thể.

en: The default language to use
vi: Ngôn ngữ mặc định sẽ được sử dụng

en: The default layout to assign for new displays and displays which have their current default deleted.
vi: Bố cục mặc định được gán cho các màn hình mới và các màn hình có bố cục mặc định hiện tại bị xóa.

en: The default size in pixels for the Display Screenshots
vi: Kích thước mặc định tính bằng pixels cho ảnh chụp màn hình hiển thị

en: The default upper limit of items that can be assigned to a dynamic Playlist
vi: Giới hạn tối đa mặc định cho số mục có thể gán vào một Danh sách phát động

en: The default value for max number of items on a new dynamic Playlist
vi: Giá trị mặc định cho số lượng mục tối đa trong một Danh sách phát động mới

en: The delay (in ms) before unpausing the video on start. If some of the devices in the group do not support gapless, this value can be raised to compensate.
vi: Độ trễ (tính bằng mili giây) trước khi tiếp tục phát video khi bắt đầu. Nếu một số thiết bị trong nhóm không hỗ trợ phát liền mạch, giá trị này có thể được tăng lên để bù đắp.

en: The delay (in ms) when displaying the changes in content. If the network is unstable this value can be raised to compensate.
vi: Độ trễ (tính bằng mili giây) khi hiển thị các thay đổi trong nội dung. Nếu mạng không ổn định, giá trị này có thể được tăng lên để bù đắp.

en: The delete scopes are separate, without these Application will not have access to delete any existing content
vi: Phạm vi xóa dữ liệu được tách riêng; nếu không có chúng, ứng dụng sẽ không thể xóa bất kỳ nội dung nào hiện có.

en: The description for this Display Profile
vi: Mô tả cho hồ sơ này

en: The description for this Menu Board Category
vi: Mô tả cho Danh mục Bảng Menu này

en: The direction for this transition. Only appropriate for transitions that move, such as Fly.
vi: Hướng của hiệu ứng chuyển này. Chỉ áp dụng cho các hiệu ứng có chuyển động, như Bay.

en: The display order if there's more than one item.
vi: Thứ tự hiển thị nếu có nhiều hơn một mục.

en: The duration between status screen shots in minutes. 0 to disable. Warning: This is bandwidth intensive.
vi: Khoảng thời gian giữa các lần chụp màn hình (tính bằng phút). Nhập 0 để tắt. Cảnh báo: Tính năng này tiêu tốn băng thông.

en: The duration for this transition, in milliseconds.
vi: Thời lượng của hiệu ứng chuyển này, tính bằng mili giây.

en: The duration in seconds this item should be displayed
vi: Thời gian hiển thị mục này tính bằng giây

en: The duration in seconds.
vi: Thời gian tính bằng giây

en: The duration needs to be above 0 for a locally stored file
vi: Thời lượng phải lớn hơn 0 đối với tệp được lưu trữ cục bộ

en: The duration needs to be greater than 0 for remote URLs
vi: Thời lượng phải lớn hơn 0 đối với các URL từ xa

en: The duration of the widget in seconds
vi: Thời lượng của widget (tính bằng giây)

en: The duration specified is per item otherwise it is per feed.
vi: Thời lượng theo từng mục, nếu không thì áp dụng cho cả bảng tin

en: The duration specified is per item otherwise it is per menu.
vi: Thời lượng được chỉ định áp dụng cho từng mục, nếu không sẽ áp dụng cho toàn bộ Bảng Menu.

en: The duration specified is per page/item otherwise the widget duration is divided between the number of pages/items.
vi: Thời lượng chỉ định áp dụng cho mỗi trang/mục . Nếu không, thời lượng của Widget sẽ được chia đều cho các trang/mục

en: The end of the time window to connect to the CMS and download updates.
vi: Thời gian kết thúc kết nối tới CMS và tải xuống bản cập nhật.

en: The end of the time window to install application updates.
vi: Thời điểm kết thúc khung thời gian cài đặt bản cập nhật ứng dụng.

en: The event (%s) has %s %d %s ago
vi: Sự kiện (%s) đã %s cách đây %d %s

en: The event (%s) is %s in %d %s
vi: Sự kiện (%s) sẽ %s trong %d %s

en: The expected duration of each ad served by the SSP.
vi: Thời lượng dự kiến ​​của mỗi quảng cáo được SSP phân phối.

en: The first item that appears in a slot will be pinned and will not cycle with the rest of the items.
vi: Mục đầu tiên xuất hiện trong một khe sẽ được ghim và không luân phiên với các mục còn lại.

en: The format to apply to all dates returned by the Widget.
vi: Định dạng áp dụng cho tất cả các ngày được hiển thị bởi Widget.

en: The format to apply to event time (default HH:mm).
vi: Định dạng thời gian áp dụng cho sự kiện ((default HH:mm).

en: The from date is too far in the past.
vi: Ngày bắt đầu quá xa trong quá khứ.

en: The fully qualified path to the CMS library location.
vi: Đường dẫn đầy đủ đến vị trí thư viện CMS.

en: The heading for this Column. You cannot use a column name with spaces.
vi: Tiêu đề của cột này. Không thể sử dụng tên cột có khoảng trắng.

en: The height of the %regionType%
vi: Chiều cao của %regionType%

en: The height of the page. Leave empty to use the region height.
vi: Bề dài trang. Để trống để sử dụng chiều dài của vùng

en: The iCal provided is not valid, please choose a valid feed
vi: iCal được cung cấp không hợp lệ, vui lòng chọn một nguồn cấp hợp lệ

en: The impressions per play
vi: Số lượt hiển thị trên mỗi lượt phát

en: The last time we PHONED_HOME in seconds since the epoch
vi: Thời điểm cuối cùng chúng ta liên lạc (tính bằng giây kể từ thời điểm epoch theo thời gian UNIX)

en: The latitude entered is not valid.
vi: Vĩ độ đã nhập không hợp lệ.

en: The layering order of the background image (z-index). Advanced use only.
vi: Thứ tự phân lớp của hình nền (z-index).Sử dụng nâng cao

en: The layering order of this %regionType% (z-index). Advanced use only.
vi: Thứ tự phân lớp cho %regionType% (z-index). Sử dụng nâng cao

en: The layout dimensions cannot be empty
vi: Kích thước bố cục không thể bỏ trống

en: The left pixel position the display window should be sized from.
vi: Vị trí của pixel bên trái để bắt đầu định kích thước cửa sổ hiển thị.

en: The left position of the %regionType%
vi: Vị trí bên trái của %regionType%

en: The longitude entered is not valid.
vi: Kinh độ đã nhập không hợp lệ.

en: The longitude to apply for any Geo aware Previews
vi: Kinh độ áp dụng cho các bản xem trước định vị địa lý

en: The maximum dimensions to be considered when an image is resized, based on the longest side
vi: Kích thước tối đa sẽ được xét khi thay đổi kích thước hình ảnh, dựa trên cạnh dài nhất của ảnh đó

en: The maximum duration of an ad served by the SSP.
vi: Thời lượng tối đa của quảng cáo do SSP phân phối.

en: The maximum number of concurrent downloads the Player will attempt.
vi: Số lượng tải xuống cùng lúc tối đa mà Trình phát thực hiện

en: The maximum number of licensed Players for this server installation. 0 = unlimited
vi: Số lượng Trình phát được cấp phép tối đa cho phiên bản cài đặt máy chủ này. 0 = không giới hạn

en: The maximum number of rows per DataSet, once the limit is met the limit policy defined per DataSet will dictate further action.
vi: Số bản ghi tối đa cho mỗi Bộ dữ liệu. Khi đạt giới hạn, chính sách giới hạn được cấu hình cho Bộ dữ liệu sẽ quyết định hành động tiếp theo.

en: The minimum duration of an ad served by the SSP.
vi: Thời lượng tối thiểu của một quảng cáo cung cấp bởi SSP.

en: The name must be between 1 and 100 characters
vi: Tên phải có độ dài từ 1 đến 100 ký tự

en: The new Password for this user.
vi: Mật khẩu mới cho tài khoản này.

en: The number of items to show per page (default = 5).
vi: Số mục hiển thị trên mỗi trang (mặc định = 5).

en: The number of items you want to display.
vi: Số mục cần hiển thị

en: The number of log files to upload concurrently. The lower the number the longer it will take, but the better for memory usage.
vi: Số lượng tệp nhật ký được tải lên cùng lúc. Số lượng càng thấp thì quá trình tải lên càng chậm, nhưng mức sử dụng bộ nhớ sẽ tối ưu hơn.

en: The number of posts to return (default = 15).
vi: Số bài đăng trả về (mặc đinh = 15)

en: The number of seconds to wait before starting the application after the device has started. Minimum 10.
vi: Số giây chờ trước khi khởi chạy ứng dụng sau khi thiết bị đã khởi động. Tối thiểu là 10 giây.

en: The offset in minutes that should be applied to the current date.
vi: Độ lệch tính bằng phút sẽ được áp dụng cho ngày hiện tại.

en: The offset in minutes that should be applied to the current time, or if a counter then date/time to run from in the format Y-m-d H:i:s.
vi: Độ lệch tính bằng phút cần được áp dụng cho thời gian hiện tại. Nếu đây là một bộ đếm, giá trị này xác định thời điểm khởi chạy theo định dạng Y-m-d H:i:s (ví dụ: 2025-04-30 23:50:00).

en: The offset in minutes that should be applied to the current time.
vi: Số phút lệch áp dụng vào thời gian hiện tại.

en: The order this column should be displayed in when entering data
vi: Thứ tự hiển thị của cột này khi nhập dữ liệu

en: The port number to use for the embedded web server on the Player. Only change this if there is a port conflict reported on the status screen.
vi: Số port được sử dụng cho máy chủ web nhúng trên Trình phát. Chỉ thay đổi nếu có cảnh báo xung đột port trên màn hình trạng thái.

en: The port on which players will communicate
vi: Port mà các trình phát sẽ dùng để giao tiếp

en: The position of the cursor when the Player starts up.
vi: Vị trí của con trỏ khi Trình phát khởi động.

en: The quota that should be applied. Enter 0 for no quota.
vi: Hạn ngạch nên được áp dụng. Nhập 0 để không có hạn ngạch.

en: The report will be available 6AM every day.
vi: Báo cáo sẽ có sẵn vào 6 giờ sáng mỗi ngày

en: The request %d is too large to fit inside the configured memory limit. %d
vi: Request %d quá lớn so với giới hạn bộ nhớ đã cấu hình. %d

en: The resting logging level that should be recorded by the Player.
vi: Mức ghi nhật ký mặc định mà Trình phát sử dụng.

en: The result of this check will be immediately actioned and the status reported in Commercial Licence column.
vi: Kết quả của lần kiểm tra này sẽ được áp dụng ngay lập tức và trạng thái sẽ được báo cáo trong cột Giấy phép thương mại.

en: The schedule for this task in CRON syntax
vi: Lịch chạy cho tác vụ này theo cú pháp CRON

en: The selected effect works best with a background colour. Optionally add one here.
vi: (Tùy chọn) Hiệu ứng được chọn hoạt động tốt nhất với màu nền. Hãy thêm một màu ở đây.

en: The selector to use for stacking marquee items in a line when scrolling Left/Right.
vi: Bộ chọn dùng để sắp xếp các mục chữ chạy theo hàng khi cuộn Trái/Phải.

en: The settings for this display are shown below. They are taken from the active Display Profile for this Display, which can be changed in Display Settings. If you have altered the Settings Profile above, you will need to save and re-show the form.
vi: Các thiết lập cho màn hình này được hiển thị bên dưới. Chúng được lấy từ các Cấu hình đang hoạt động cho Màn hình này, có thể thay đổi trong phần Cài đặt màn hình. Nếu bạn đã thay đổi Cấu hình ở trên, bạn sẽ cần lưu và hiển thị lại biểu mẫu.

en: The size of the largest dimension. Empty or 0 means the screen size.
vi: Kích thước lớn nhất của ảnh. Để trống hoặc nhập 0 để sử dụng kích thước màn hình.

en: The size of the screenshot to return when requested.
vi: Kích thước của ảnh chụp màn hình sẽ trả về khi được yêu cầu.

en: The standard browser cache will be used - we recommend this is switched off unless specifically required. Effects Web Page and Embedded.
vi: Bộ nhớ đệm trình duyệt tiêu chuẩn sẽ được sử dụng – chúng tôi khuyến nghị tắt tùy chọn này trừ khi thực sự cần thiết. Ảnh hưởng đến cả trang web và nội dung nhúng.

en: The start of the time window to connect to the CMS and download updates.
vi: Thời gian bắt đầu kết nối tới CMS và tải xuống bản cập nhật.

en: The start of the time window to install application updates.
vi: Thời điểm bắt đầu cài đặt bản cập nhật ứng dụng.

en: The starting point from the left in pixels
vi: Điểm bắt đầu từ bên trái tính bằng pixel

en: The starting point from the top in pixels
vi: Điểm bắt đầu từ trên cùng tính bằng pixel

en: The status will be updated with each Commercial Licence check
vi: Trạng thái sẽ được cập nhật sau mỗi lần kiểm tra Giấy phép thương mại

en: The substitution [Tag:tagName:defaultValue] can also be used in filter clauses. Replace tagName with the actual display tag name you want to use and defaultValue with the value to be used if the tag value is not found (e.g., [Tag:region:unknown]). At runtime, it will be substituted with the Display's tag value or defaultValue if the tag value is not found. When shown in the CMS, it will be substituted with an empty string if the tag is not found at all.
vi: Tham số [Tag:tagName:defaultValue] cũng có thể được dùng trong mệnh đề lọc. Hãy thay “tagName” bằng tên nhãn hiển thị thực tế bạn muốn sử dụng và “defaultValue” bằng giá trị thay thế nếu không tìm thấy giá trị của nhãn (ví dụ: [Tag:region:unknown]). Khi chạy, nó sẽ được thay thế bằng giá trị nhãn của Màn hình hoặc defaultValue nếu không tìm thấy; trong CMS, nếu không tìm thấy nhãn, nó sẽ được thay bằng chuỗi rỗng.

en: The system User for this CMS
vi: Tài khoản Hệ thống của CMS này

en: The target attribute for the above link
vi: Thuộc tính target cho liên kết ở trên

en: The template for formatting your notifications. Enter [Subject] and [Body] with your desired formatting. Enter text or HTML in the box below.
vi: Mẫu định dạng thông báo của bạn. Nhập [Chủ đề] và [Nội dung] với định dạng mong muốn. Nhập văn bản hoặc HTML vào ô bên dưới.

en: The theme "%s" does not exist
vi: Giao diện "%s" không tồn tại

en: The time this display should receive the WOL command, using the 24hr clock - e.g. 19:00. Maintenance must be enabled.
vi: Thời gian màn hình này sẽ nhận được lệnh WOL, sử dụng đồng hồ 24 giờ - ví dụ: 19:00. Bảo trì phải được bật.

en: The timezone for this display, or empty to use the CMS timezone
vi: Múi giờ cho màn hình này, hoặc để trống để sử dụng múi giờ của CMS

en: The title for this Rss
vi: Tiêu đề cho RSS này

en: The top pixel position the display window should be sized from.
vi: Vị trí pixel bên trên để bắt đầu định kích thước cửa sổ hiển thị.

en: The top position of the %regionType%
vi: Vị trí trên của %regionType%

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000)
vi: Tốc độ chuyển tiếp của hiệu ứng đã chọn (đơn vị mili-giây, mặc định = 1000).z

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000) or the Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1)
vi: Tốc độ chuyển tiếp của hiệu ứng đã chọn (mili giây, mặc định = 1000) hoặc Tốc độ chạy chữ theo mức từ thấp đến cao (mặc định = 1)

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000) or the Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1).
vi: Tốc độ chuyển tiếp của hiệu ứng đã chọn (mili giây, mặc định = 1000) hoặc Tốc độ chạy chữ theo mức từ thấp đến cao (mặc định = 1)

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000).
vi: Tốc độ chuyển tiếp của hiệu ứng được chọn tính bằng mili-giây (mặc định = 1000).

en: The uploaded image is too large and cannot be processed, please use another image.
vi: Ảnh đã tải lên quá lớn và không thể xử lý, vui lòng dùng ảnh khác.

en: The upper limit on number of Media items that can be dynamically assigned to this Playlist
vi: Giới hạn số lượng mục Nội dung có thể tự động thêm vào danh sách phát

en: The width of the %regionType%
vi: Chiều rộng của %regionType%

en: The width of the page. Leave empty to use the region width.
vi: Bề rộng trang. Để trống để sử dụng chiều rộng của vùng

en: Theme
vi: Chủ đề

en: There are %countSchedules% scheduled events that will also be deleted.
vi: Có% countSchedules% sự kiện đã lên lịch cũng sẽ bị xóa.

en: There are %d entries in total
vi: Tổng cộng có %d mục

en: There are items on this Layout that can only be assessed by the Display
vi: Có các mục trên Bố cục này chỉ có thể được truy cập thông qua Màn hình.

en: There can only be one category per zone!
vi: Mỗi khu vực chỉ nên có một danh mục

en: There is %sumExcludingGeneric% of data stored in %countExcludingGeneric% files . Are you sure you want to proceed?
vi: Có %sumExcludingGeneric% dữ liệu được lưu trong %countExcludingGeneric% tập tin. Bạn có chắc chắn muốn tiếp tục không?

en: There is %sumGeneric% of data stored in %countGeneric% generic files. To delete these check here
vi: Có %sumGeneric% dữ liệu được lưu trong %countGeneric% tập tin chung. Để xóa các tập tin này, hãy đánh dấu vào đây

en: There is a critical error that you should resolve first.
vi: Có một lỗi nghiêm trọng bạn cần giải quyết trước.

en: There is a problem with this installation, the web/install folder should be deleted.
vi: Có sự cố với cài đặt này, thư mục web/install cần được xóa.

en: There is a warning on the checklist that you should resolve.
vi: Có một cảnh báo trong danh sách kiểm tra mà bạn cần phải giải quyết.

en: There is already a group with this name. Please choose another.
vi: Đã tồn tại một nhóm với tên này. Vui lòng chọn tên khác.

en: There is already a user with this name. Please choose another.
vi: Đã có tài khoản với tên này. Vui lòng chọn tên khác.

en: There is already dataSet called %s. Please choose another name.
vi: Đã tồn tại một bộ dữ liệu có tên là %s. Vui lòng chọn một tên khác.

en: There is an error with this Layout: %s
vi: Có lỗi xảy ra với Bố cục này: %s

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
vi: Có dữ liệu được gán cho Bộ dữ liệu này, không thể xoá.

en: There was a problem loading the Layout!
vi: Đã xảy ra lỗi khi tải bố cục!

en: There was a problem loading the Playlist!
vi: Đã xảy ra lỗi khi tải danh sách phát!

en: There was a problem processing your request, please try again
vi: Đã xảy ra lỗi khi xử lý request của bạn, vui lòng thử lại

en: There were %d campaigns which failed. A summary is in the error log.
vi: Có %d đợt phát không thành công. Tổng hợp chi tiết trong nhật ký lỗi.

en: Third party extensions to the platform.
vi: Tiện ích mở rộng từ bên thứ ba cho nền tảng

en: This Canvas is not shared with you with edit permission!
vi: Bạn không có quyền chỉnh sửa Khung vẽ này!

en: This Command has a default Command String.
vi: Lệnh này có chuỗi lệnh mặc định.

en: This Command has a default Valildation String.
vi: Lệnh này có chuỗi xác thực mặc định.

en: This Command has a default setting for creating alerts.
vi: Lệnh này có cài đặt mặc định để tạo cảnh báo.

en: This DataSet does not have a data connector
vi: Bộ dữ liệu này không có trình kết nối dữ liệu

en: This DataSet has been accessed or updated recently, which means the CMS will keep it active.
vi: Bộ dữ liệu này đã được truy cập hoặc cập nhật gần đây, điều này có nghĩa là CMS sẽ giữ nó ở trạng thái hoạt động.

en: This Display Profile is currently assigned to one or more Displays
vi: Cấu hình này hiện đang được gán cho một hoặc nhiều Màn hình

en: This Display hasn't connected since updates have been made in the CMS. The below information will be updated when it has.
vi: Màn hình này chưa kết nối kể từ khi CMS được cập nhật. Thông tin bên dưới sẽ được cập nhật khi nó kết nối lại.

en: This Folder is already a sub-folder of the selected Folder, if you wish to move its content to the parent Folder, please check the merge checkbox.
vi: Thư mục này đã là thư mục con của thư mục được chọn. Nếu bạn muốn di chuyển nội dung của nó sang thư mục cha, vui lòng chọn ô "Gộp nội dung"

en: This Layout has enable stat collection set to OFF
vi: Bố cục này đã TẮT thu thập thống kê

en: This Layout has enable stat collection set to ON
vi: Bố cục này đã BẬT thu thập thống kê

en: This Layout has not been built yet
vi: Bố cục này chưa được xây dựng

en: This Layout is invalid and should not be scheduled
vi: Bố cục này không hợp lệ và không nên lập lịch phát

en: This Layout is not a Draft, please checkout.
vi: Bố cục này không phải một Bản nháp, vui lòng gỡ đăng tải trước.

en: This Layout is ready to play
vi: Bố cục này đã sẵn sàng để phát

en: This Layout is used as the global default and cannot be retired
vi: Bố cục này được sử dụng làm mặc định toàn hệ thống và không thể cho dừng hoạt động

en: This Media has enable stat collection set to INHERIT
vi: Nội dung này đang cài đặt KẾ THỪA thu thập thống kê

en: This Media has enable stat collection set to OFF
vi: Nội dung này đã TẮT thu thập thống kê

en: This Media has enable stat collection set to ON
vi: Nội dung này đã BẬT thu thập thống kê

en: This Module is compatible with webOS, Tizen and Philips SOC Players only
vi: Mô-đun này chỉ tương thích với Trình phát sử dụng hệ điều hành webOS, Tizen và Philips SOC

en: This Month
vi: Tháng này

en: This Playlist belongs to a Region, please delete the Region instead.
vi: Danh sách phát này thuộc về một Vùng. Vui lòng xóa Vùng đó thay vì xóa Danh sách phát.

en: This Playlist does not have any Spots for you to manage. Please choose another.
vi: Danh sách phát này không có bất kỳ Vị trí nào để bạn quản lý. Vui lòng chọn danh sách phát khác.

en: This Playlist has enable stat collection set to INHERIT
vi: Danh sách phát này đã bật chế độ thu thập số liệu thống kê thành KẾ THỪA

en: This Playlist has enable stat collection set to OFF
vi: Danh sách phát này đã bật chế độ thu thập số liệu thống kê thành TẮT

en: This Playlist has enable stat collection set to ON
vi: Danh sách phát này đã bật chế độ thu thập số liệu thống kê thành BẬT

en: This Playlist has more than 10 widgets. The first ten widgets are shown as they appear
vi: Danh sách phát này có hơn 10 widgets. Mười widget đầu tiên sẽ được hiển thị theo thứ tự xuất hiện.

en: This Playlist is dynamically managed so cannot accept manual assignments.
vi: Danh sách phát này được quản lý động nên không thể gán thủ công

en: This Playlist is not shared with you with edit permission
vi: Danh sách phát này không được chia sẻ cho bạn với quyền được chỉnh sửa

en: This Region is not shared with you
vi: Vùng này không được chia sẻ cho bạn

en: This User is set as System User and cannot be deleted.
vi: Người dùng này được đặt làm Tài khoản hệ thống và không thể bị xóa.

en: This User is set as System User and cannot be retired
vi: Tài khoản này được đặt là Tài khoản hệ thống và không thể cho ngừng sử dụng

en: This User is set as System User and needs to be super admin
vi: Tài khoản này được đặt là Tài khoản hệ thống và cần có quyền quản trị cấp cao (super admin)

en: This Week
vi: Tuần này

en: This Widget is not shared with you
vi: Widget này không được chia sẻ cho bạn

en: This Widget is not shared with you with delete permission
vi: Widget này không được chia sẻ cho bạn với quyền xóa

en: This Widget is not shared with you with edit permission
vi: Widget này không được chia sẻ cho bạn với quyền được chỉnh sửa

en: This Year
vi: Năm nay

en: This action cannot be undone.
vi: Hành động này không thể hoàn tác.

en: This action will be immediately actioned. Player will remove all existing Media files from its local storage and request fresh copies of required files from the CMS
vi: Hành động này sẽ được thực hiện ngay lập tức. Trình phát sẽ xóa tất cả tệp Nội dung hiện có trong bộ nhớ cục bộ và yêu cầu các bản sao tệp mới từ CMS.

en: This assignment creates a circular reference
vi: Việc gán này sẽ tạo ra một vòng lặp tham chiếu

en: This assignment creates a loop because the Playlist being assigned contains the Playlist being worked on.
vi: Việc gán này tạo thành vòng lặp vì Danh sách phát đang gán chứa chính Danh sách phát hiện tại.

en: This audio will play for %media.duration% seconds. To cut the audio short set a lower duration in the Advanced tab, to wait on the last frame or select to Loop set a higher duration.
vi: Âm thanh này sẽ phát trong %media.duration% giây. Để cắt ngắn âm thanh, hãy đặt thời lượng thấp hơn trong tab Nâng cao. Để dừng ở khung hình cuối hoặc lặp lại, hãy đặt thời lượng cao hơn.

en: This campaign is not compatible with the Campaign builder
vi: Đợt phát này không tương thích với trình tạo Đợt phát

en: This connector will be installed when you save.
vi: Trình kết nối này sẽ được cài đặt khi bạn lưu.

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
vi: Màn hình này chưa có địa chỉ MAC được ghi nhận. Hãy chắc chắn rằng màn hình đang hoạt động.

en: This enables import / export of layouts.
vi: Điều này cho phép nhập / xuất bố cục.

en: This enables us to get a list of time zones supported by the hosting server.
vi: Điều này cho phép lấy danh sách các múi giờ được máy chủ hỗ trợ.

en: This feature has been disabled by your administrator
vi: Tính năng này đã bị quản trị viên vô hiệu hóa

en: This feature has not been enabled for your user.
vi: Tính năng này chưa được bật cho tài khoản người dùng của bạn.

en: This file size exceeds your environment Max Upload Size %s
vi: Kích thước tệp này vượt quá Giới hạn tải lên tối đa của môi trường: %s

en: This form accepts files up to a maximum size of %s
vi: Biểu mẫu này chấp nhận tệp tối đa %s

en: This function is available only to User who originally locked this Layout.
vi: Chức năng này chỉ dành cho tài khoản đã khoá Bố cục này lúc đầu.

en: This image will be resized according to set thresholds and limits.
vi: Ảnh này sẽ được thay đổi kích thước theo ngưỡng và giới hạn đã thiết lập.

en: This is a Display specific Display Group and its assignments cannot be modified.
vi: Đây là một Nhóm màn hình dành riêng cho Màn hình được đặc biệt gán, nên không thể chỉnh sửa các gán của nó.

en: This is an unknown type of Player and there are no special settings for it.
vi: Đây là một loại trình phát không xác định và không có cài đặt đặc biệt nào cho nó.

en: This is being locked by another user. Lock expires on: [expiryDate]
vi: Đang bị khóa bởi người dùng khác. Khoá sẽ hết hạn vào: [expiryDate]

en: This is inuse and cannot be deleted.
vi: Mục này đang được sử dụng nên không thể xoá.

en: This is not a data widget
vi: Đây không phải là một widget dữ liệu

en: This is published and cannot be edited. You can checkout for editing below, or continue to view it in a read only mode.
vi: Bản này đã được đăng tải và không thể chỉnh sửa. Bạn có thể nhấn Gỡ đăng tải để thực hiện chỉnh sửa bên dưới, hoặc tiếp tục xem ở chế độ chỉ đọc.

en: This is the default URL for the NWS Atom Feed. You can update
            it if the URL changes in the future.
vi: Đây là URL mặc định cho nguồn cấp NWS Atom. Bạn có thể cập nhật
            nếu URL thay đổi trong tương lai.

en: This is the intended height of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
vi: Đây là chiều cao dự kiến của bản mẫu, dùng để co giãn Widget trong vùng hiển thị khi áp dụng.

en: This is the intended number of items on each page.
vi: Đây là số mục dự kiến cho mỗi trang.

en: This is the intended padding of the template and is used to position the Widget within its region when the template is applied.
vi: Đây là phần lề dự kiến của mẫu, dùng để định vị Widget trong vùng hiển thị của nó khi áp dụng mẫu.

en: This is the intended tweet content type.
vi: Đây là loại nội dung dự định của tweet.

en: This is the intended width of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
vi: Đây là chiều rộng dự kiến của bản mẫu, dùng để co giãn Widget trong vùng hiển thị khi áp dụng.

en: This is the overall CMS adminstrator who will receive copies of all email notifications generated by the CMS.
vi: Đây là quản trị viên CMS tổng thể, người sẽ nhận các bản sao của tất cả các thông báo email được tạo ra bởi CMS.

en: This key must be entered into each Player to authenticate the Player with the CMS.
vi: Khóa này phải được nhập vào mỗi Trình phát để xác thực Trình phát đó với CMS.

en: This layout is used as the global default and cannot be deleted
vi: Bố cục này đang được dùng làm mặc định cho toàn hệ thống và không thể xoá

en: This layout will not be shown as there are higher priority layouts scheduled at this time
vi: Bố cục này sẽ không được hiển thị vì có các bố cục ưu tiên cao hơn đã được lên lịch vào thời điểm này.

en: This library item has been used somewhere in the system. You will only be allowed to delete it if you check this.
vi: Mục thư viện này đang được sử dụng trong hệ thống. Bạn chỉ có thể xóa nó nếu chọn tùy chọn này.

en: This library item is in use.
vi: Mục thư viện này đang trong sử dụng.

en: This link has expired.
vi: Liên kết này đã hết hạn.

en: This media is directly assigned to %countDisplays% displays, the ones you have permission to see are shown below.
vi: Nội dung này được gán trực tiếp cho %countDisplays% màn hình, những màn hình bạn có quyền xem sẽ hiển thị bên dưới.

en: This module is rendered on the Player which means the Player must have an internet connection.
vi: Mô-đun này được hiển thị trên Trình phát, do đó Trình phát phải có kết nối internet.

en: This module uses 3rd party data. Please enter the number of seconds you would like to cache results.
vi: Mô-đun này sử dụng dữ liệu từ bên thứ ba. Vui lòng nhập số giây bạn muốn lưu các kết quả vào bộ nhớ đệm.

en: This module uses the Google Traffic JavaScript API which is a paid-for API from Google. Charges will apply each time the map is loaded in the CMS preview and on each Player, therefore we recommend setting a high widget duration.
vi: Mô-đun này sử dụng Google Traffic với JavaScript API, một API trả phí từ Google. Chi phí sẽ phát sinh mỗi lần bản đồ được tải trong bản xem trước CMS và trên mỗi Trình phát. Do đó, chúng tôi khuyến nghị đặt thời lượng dài hơn.

en: This object is not shared with you with edit permission
vi: Đối tượng này không được chia sẻ cho bạn với quyền chỉnh sửa

en: This player is too old to show faults. Please upgrade it to v3 or later.
vi: Trình phát này quá cũ để hiển thị lỗi. Vui lòng nâng cấp lên phiên bản v3 hoặc mới hơn.

en: This report has already been converted to the latest version.
vi: Báo cáo này đã được chuyển đổi sang phiên bản mới nhất.

en: This report schedule is active
vi: Lịch báo cáo này đang hoạt động

en: This report schedule is paused
vi: Lịch báo cáo này đang tạm dừng

en: This setting is a memory limit protection setting which will stop rendering regions beyond the limit set. Leave at 0 for no limit.
vi: Thiết lập này là thiết lập bảo vệ giới hạn bộ nhớ sẽ dừng việc hiển thị các vùng vượt quá giới hạn đã đặt. Để ở mức 0 nếu không có giới hạn.

en: This should be a textual description of what the command is trying to achieve. It should not be the command string.
vi: Đây nên là mô tả bằng văn bản về mục đích của lệnh, không phải chuỗi lệnh.

en: This should only be set if you want to display the maximum allowed error messaging through the user interface. <br /> Useful for capturing critical php errors and environment issues.
vi: Chỉ nên bật tùy chọn này nếu bạn muốn hiển thị tối đa các thông báo lỗi qua giao diện người dùng.
    Hữu ích cho ghi nhận các lỗi PHP nghiêm trọng và sự cố môi trường.

en: This tag requires a set value, please select one from the Tag value dropdown or provide Tag value in the dedicated field.
vi: Nhãn này yêu cầu một giá trị đặt trước. Vui lòng chọn một giá trị từ danh sách thả xuống hoặc nhập giá trị vào trường được chỉ định.

en: This template uses features which will not work on devices with a browser older than Chrome 57, including webOS older than 6 and Tizen older than 5.
vi: Mẫu này sử dụng các tính năng không hoạt động trên trình duyệt cũ hơn Chrome 57, bao gồm webOS phiên bản dưới 6 và Tizen phiên bản dưới 5.

en: This user cannot be deleted as it has %d child items
vi: Không thể xóa tài khoản này vì nó đang có %d mục con

en: This value can be adjusted on a per dynamic Playlist basis, it cannot exceed value set in the Limit below
vi: Giá trị này có thể điều chỉnh cho từng Danh sách phát động, nhưng không được vượt quá giới hạn được đặt bên dưới

en: This video will play for %media.duration% seconds. Cut the video short by setting a shorter duration in the Advanced tab. Wait on the last frame or set to Loop by setting a higher duration in the Advanced tab.
vi: Video này sẽ phát trong %media.duration% giây. Cắt ngắn video bằng cách thiết lập thời lượng ngắn hơn trong tab Nâng cao. Dừng ở khung hình cuối cùng hoặc đặt thành Lặp lại bằng cách thiết lập thời lượng dài hơn trong tab Nâng cao.

en: This view features a grid running from midnight to midnight. Use the first slot to shorten the time window shown.
vi: Chế độ xem này có dạng lưới chạy từ 00:00 đến 23:59. Sử dụng ô đầu tiên để rút ngắn cửa sổ thời gian hiển thị.

en: This view features a grid running from midnight to midnight. Use the last slot to shorten the time window shown.
vi: Chế độ xem này có dạng lưới chạy từ 00:00 đến 23:59. Sử dụng ô cuối cùng để rút ngắn cửa sổ thời gian hiển thị.

en: This widget data does not belong to this widget
vi: Dữ liệu widget này không thuộc về widget hiện tại

en: This widget is linked to Media in the Library. Check this option to also delete that Media.
vi: Widget này được liên kết với nội dung trong thư viện. Chọn tùy chọn này nếu bạn cũng muốn xóa nội dung đó.

en: This widget isn't enabled and can't be configured, please contact your administrator for help.
vi: Widget này chưa được kích hoạt và không thể cấu hình, vui lòng liên hệ quản trị viên để được hỗ trợ.

en: This widget needs to be configured before it will be shown.
vi: Widget này cần được cấu hình trước khi hiển thị.

en: This widget needs to have at least one of the following elements: %elements%.
vi: Widget này cần có ít nhất một trong các phần tử sau: %elements%.

en: This widget uses elements and can not be changed to a static template
vi: Widget này sử dụng các phần tử và không thể chuyển sang một mẫu tĩnh

en: This will create a dump file of your database that you can restore later using the import functionality.
vi: Thao tác này sẽ tạo một tệp sao lưu cơ sở dữ liệu mà bạn có thể khôi phục lại sau bằng chức năng nhập dữ liệu.

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the Playlist being copied.
vi: Thao tác này sẽ sao chép tất cả nội dung đa phương tiện hiện có trong Danh sách phát đang được sao chép.

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the item being copied.
vi: Thao tác này sẽ sao chép toàn bộ nội dung đa phương tiện hiện đang được gán cho mục được sao chép.

en: Thumbnail
vi: Ảnh

en: Thumbnail not found for Layout
vi: Ảnh không tìm thấy trong bố cục

en: Thunderstorm
vi: Dông bão

en: Thursday
vi: Thứ Năm

en: Tibetan
vi: Tiếng Tây Tạng

en: Tick if you would like to only show the Daytime weather conditions.
vi: Chọn nếu bạn chỉ muốn hiển thị điều kiện thời tiết ban ngày.

en: Tick if you would like to show a more detailed look for the clock ( using shadows and 3D effects )
vi: Chọn nếu bạn muốn đồng hồ hiển thị chi tiết hơn (có bóng và hiệu ứng 3D)

en: Tick if you would like to show a small inner digital clock
vi: Chọn nếu bạn muốn hiển thị một đồng hồ số nhỏ bên trong

en: Tick if you would like to show the clock steps
vi: Chọn nếu bạn muốn hiển thị các vạch chia

en: Tick if you would like to show the seconds hand
vi: Chọn nếu bạn muốn hiển thị kim giây

en: Tick if you would like to show the timezone label
vi: Chọn nếu bạn muốn hiển thị nhãn múi giờ

en: Tick if you would like your base currency to be used as the comparison currency for each currency you've entered. For example base/compare becomes compare/base - USD/GBP becomes GBP/USD.
vi: Chọn nếu bạn muốn sử dụng tiền tệ cơ sở làm đơn vị quy đổi cho các loại tiền tệ đã nhập. Ví dụ: USD/GBP chuyển thành GBP/USD.

en: Tick this box if you want to generate a new address for this RSS feed. You might want to do this if you think someone is accessing it unauthorised.
vi: Chọn ô này nếu bạn muốn tạo địa chỉ mới cho nguồn cấp RSS này. Bạn có thể cần làm điều này nếu nghi ngờ có ai đó đang truy cập trái phép.

en: Tick to ensure that a value is selected when assigning this Tag
vi: Đánh dấu để đảm bảo rằng giá trị được chọn khi gán Nhãn này

en: Tick to uninstall this Connector. All settings will be removed.
vi: Chọn để gỡ cài đặt Trình kết nối này. Tất cả cài đặt sẽ bị xóa.

en: Ticker
vi: Dòng nội dung cuộn

en: Ticker with a DataSet providing the items
vi: Dòng chữ chạy với bộ dữ liệu cung cấp nội dung

en: Tidy Ad Campaign Schedules
vi: Dọn dẹp lịch trình Đợt phát quảng cáo

en: Tidy Cache
vi: Dọn dẹp bộ nhớ đệm

en: Tidy Library
vi: Dọn dẹp thư viện

en: Tidy Logs
vi: Dọn dẹp nhật ký

en: Tidy Stats
vi: Dọn dẹp thống kê

en: Tidy library
vi: Dọn dẹp thư viện

en: Tidying the Library will delete any temporary files. Are you sure you want to proceed?
vi: Dọn dẹp Thư viện sẽ xóa tất cả tệp tạm thời. Bạn có chắc muốn tiếp tục không?

en: Tidying your Library will delete any media that is not currently in use.
vi: Dọn thư viện sẽ xóa những nội dung không sử dụng.

en: Tile Blind
vi: Hiệu ứng lật ô

en: Tile Slide
vi: Hiệu ứng trượt ô

en: Time Format
vi: Định dạng Thời gian

en: Time and Date World Clock
vi: Giờ quốc tế hiển thị Ngày - Giờ

en: Time only
vi: Chỉ hiển thị thời gian

en: Timed
vi: Định thời gian

en: Timeline
vi: Thời gian biểu

en: Timezone
vi: Múi giờ

en: Tint
vi: Sắc độ

en: Tip1 Type
vi: Loại mẹo 1

en: Tip2 Type
vi: Loại mẹo 2

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Title Column
vi: Cột tiêu đề

en: Title Only
vi: Chỉ hiển thị tiêu đề

en: To Date
vi: Đến ngày

en: To connect to a MySQL server over SSL, enter the path to the CA file.
vi: Để kết nối với máy chủ MySQL qua SSL, hãy nhập đường dẫn đến tệp CA.

en: Today
vi: Hôm nay

en: Toggle Authorise
vi: Chuyển đổi quyền truy cập

en: Toggle Fullscreen Mode
vi: Chuyển đổi chế độ toàn màn hình

en: Tools to diagnose problems when seeking help
vi: Công cụ chẩn đoán sự cố khi cần hỗ trợ

en: Tooltip
vi: Gợi ý

en: Tooltips?
vi: Chú giải công cụ?

en: Top
vi: Trên cùng

en: Top Coordinate
vi: Tọa độ trên

en: Top Left
vi: Góc trái trên

en: Top Right
vi: Góc phải trên

en: Topic
vi: Chủ đề

en: Total ad plays
vi: Tổng số lần phát quảng cáo

en: Total count
vi: Tổng số lượng

en: Total duration
vi: Tổng thời lượng

en: Total impressions
vi: Tổng số lượt hiển thị

en: Total number of records to be exported
vi: Tổng số bản ghi sẽ được xuất

en: Total spend
vi: Tổng chi phí

en: Touch/Click
vi: Chạm/Nhấn

en: Training
vi: Đào tạo

en: Transfer
vi: Chuyển

en: Transfer the currently selected elements into a new widget!
vi: Chuyển các phần tử đã chọn sang một widget mới!

en: Transfer to another CMS
vi: Chuyển sang hệ thống CMS khác

en: Transform zone failed!
vi: Không thể chuyển đổi vùng!

en: Transition
vi: Chuyển cảnh

en: Transition Config Locked
vi: Chỉnh sửa hiệu ứng chuyển cảnh bị khóa

en: Transition In
vi: Chuyển cảnh Vào

en: Transition Out
vi: Chuyển cảnh Ra

en: Transitions
vi: Chuyển cảnh

en: Transport
vi: Truyền tải

en: Transport - Public and private transportation
vi: Giao thông - Phương tiện công cộng và cá nhân

en: Trial
vi: Dùng thử

en: Triangle
vi: Hình tam giác

en: Trigger
vi: Kích hoạt

en: Trigger Code
vi: Mã kích hoạt

en: Trigger Type
vi: Loại Kích hoạt

en: Trigger a web hook
vi: Kích hoạt một webhook

en: Trigger on page load error
vi: Kích hoạt khi gặp lỗi tải trang

en: Troubleshooting
vi: Khắc phục sự cố

en: True
vi: Ðúng

en: Truncate
vi: Làm trống

en: Truncate DataSet
vi: Làm trống Bộ dữ liệu

en: Truncate the Log
vi: Làm trống Nhật ký

en: Truncate with no new data?
vi: Làm trống dù không có dữ liệu mới?

en: Tuesday
vi: Thứ Ba

en: Turkish
vi: Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ

en: Turkmen
vi: Tiếng Tuốc-men

en: Turn Features on/off for %group%
vi: Bật/tắt Tính năng cho %group%

en: Turn Features on/off for this User
vi: Bật/tắt các tính năng cho người dùng này

en: Turn ON full auditing and debugging.
vi: BẬT tất cả chế độ kiểm tra hoạt động và gỡ lỗi

en: Turn full auditing and debugging OFF.
vi: TẮT tất cả chế độ kiểm tra hoạt động và gỡ lỗi

en: Turn the display name in display management into a link using the IP address last collected. The %s is replaced with the IP address. Leave blank to disable.
vi: Chuyển tên Màn hình trong phần quản lý màn hình thành liên kết bằng cách dùng địa chỉ IP đã thu thập gần đây nhất. Giá trị %s sẽ được thay bằng địa chỉ IP. Để trống nếu muốn tắt tính năng này.

en: Turn this off for self-signed certificates.
vi: Tắt tùy chọn này nếu bạn sử dụng chứng chỉ tự ký.

en: Twitter
vi: X (Trước là Twitter)

en: Twitter Metro
vi: X (Twitter) kiểu giao diện Metro

en: Twitter Metro Search Module
vi: Mô-đun tìm kiếm X (Twitter) kiểu Metro

en: Twitter Search Module
vi: Mô-đun tìm kiếm X (trước là Twitter)

en: Two Factor
vi: Xác thực 2 yếu tố

en: Two Factor Authentication
vi: Xác thực 2 yếu tố

en: Two Factor Code
vi: Mã xác thực hai yếu tố

en: Two Factor Issuer
vi: Đơn vị phát hành xác thực hai yếu tố

en: Two factor code email has been sent to your email address
vi: Email chứa mã xác thực hai bước đã được gửi đến địa chỉ email của bạn

en: Two substitutions are available for Formula columns: [DisplayId] and [DisplayGeoLocation]. They will be substituted at run time with the Display ID / Display Geo Location (MySQL GEOMETRY).
vi: Hai giá trị thay thế có sẵn cho các cột công thức: [DisplayId] và [DisplayGeoLocation]. Chúng sẽ được thay thế khi chạy với ID hiển thị hoặc vị trí địa lý hiển thị (MySQL GEOMETRY).

en: Type
vi: Thể loại

en: URI can not be longer than 250 characters
vi: URI không được dài quá 250 ký tự

en: URL not found in data connector script
vi: Không tìm thấy URL trong đoạn mã trình kết nối dữ liệu

en: Ukrainian
vi: Tiếng U-crai-na

en: Unable to contact the AlphaVantage API
vi: Không thể kết nối đến API của AlphaVantage

en: Unable to delete install/index.php. Please ensure the web server has permission to unlink this file and retry
vi: Không thể xóa tệp install/index.php. Vui lòng đảm bảo máy chủ web có quyền xóa tệp này và thử lại.

en: Unable to download feed
vi: Không thể tải nguồn cấp

en: Unable to download posts
vi: Không thể tải bài viết

en: Unable to find Tag %s
vi: Không tìm thấy Nhãn %s

en: Unable to generate schedule, unknown event
vi: Không thể tạo lịch trình, sự kiện không xác định

en: Unable to get Common Alerting Protocol (CAP) results.
vi: Không thể lấy dữ liệu từ Giao thức cảnh báo chung (CAP).

en: Unable to get Data for %s because %s.
vi: Không thể lấy dữ liệu cho %s vì %s.

en: Unable to get Data for %s because the response was not valid JSON.
vi: Không thể lấy dữ liệu cho %s vì response không phải JSON hợp lệ.

en: Unable to get file pointer
vi: Không thể lấy con trỏ tới tệp

en: Unable to get weather results.
vi: Không thể lấy kết quả thời tiết.

en: Unable to import row %d
vi: Không thể nhập hàng dữ liệu số %d

en: Unable to open ZIP
vi: Không thể mở tập tin ZIP

en: Unable to parse feed
vi: Không thể đọc được nguồn cấp.

en: Unable to read layout details from ZIP
vi: Không thể đọc chi tiết bố cục từ tệp ZIP

en: Unable to send two factor code to email address associated with this user
vi: Không thể gửi mã xác thực hai bước đến địa chỉ email liên kết với người dùng này

en: Unable to set the user details. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
vi: Không thể thiết lập thông tin tài khoản. Đây là lỗi không mong đợi, vui lòng liên hệ bộ phận hỗ trợ. Thông báo lỗi = [%s]

en: Unable to view this page
vi: Không thể xem trang này

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
vi: Không thể ghi vào tệp settings.php. Trước đó chúng tôi đã kiểm tra và xác nhận điều này khả thi, vì vậy có điều gì đó đã thay đổi.

en: Unable to write to the library
vi: Không thể ghi vào thư viện

en: Unchanged
vi: Chưa đổi

en: Undefined
vi: Không xác định

en: Underline
vi: Gạch chân

en: Undo
vi: Hoàn tác

en: Unexpected Error, please contact support.
vi: Đã xảy ra lỗi, vui lòng liên hệ bộ phận hỗ trợ.

en: Ungroup elements
vi: Bỏ nhóm các phần tử

en: Uninstall?
vi: Gỡ cài đặt?

en: Uninstalled %s
vi: Đã gỡ cài đặt %s

en: Units
vi: Các đơn vị

en: Units color
vi: Màu đơn vị

en: Units margin
vi: Lề đơn vị

en: Unknown
vi: Không xác định

en: Unknown Column
vi: Cột không xác định

en: Unknown Display Status
vi: Trạng thái màn hình không xác định

en: Unknown Error
vi: Lỗi không xác định

en: Unknown FileType Requested.
vi: Đã yêu cầu loại tệp không xác định.

en: Unknown Grouping
vi: Nhóm không xác định

en: Unknown Media Type
vi: Loại nội dung không xác định

en: Unknown Transition Type Requested
vi: Yêu cầu kiểu hiệu ứng chuyển tiếp không xác định

en: Unknown client exception processing your request, error code is %s
vi: Ngoại lệ không xác định xảy ra ở máy khách khi xử lý request của bạn, mã lỗi là %s

en: Unknown error
vi: Lỗi không xác định

en: Unknown homepage, please edit to update.
vi: Trang chủ không xác định, vui lòng chỉnh sửa để cập nhật

en: Unknown issue getting posts
vi: Gặp sự cố không xác định khi lấy bài viết

en: Unknown or removed report.
vi: Báo cáo không xác định hoặc đã bị xoá

en: Unknown repeat type
vi: Kiểu lặp lại không xác định

en: Unknown transition type
vi: Kiểu chuyển cảnh không xác định

en: Unknown type
vi: Không rõ kiểu

en: Unknown type
vi: Loại không xác định

en: Unknown version
vi: Phiên bản không xác định

en: Unlikely
vi: Khó xảy ra

en: Unlimited
vi: Không giới hạn

en: Unlock
vi: Mở khóa

en: Unreleased media
vi: Nội dung chưa phát hành

en: Unretire
vi: Phục hồi

en: Unretire %layout%
vi: Kích hoạt lại %layout%

en: Unretired %s
vi: Đã phục hồi %s

en: Unsupported format. Missing Layout definitions from layout.json file in the archive.
vi: Định dạng không được hỗ trợ. Thiếu định nghĩa bố cục từ tệp layout.json trong lưu trữ

en: Untagged %s
vi: Đã bỏ gán nhãn %s

en: Until
vi: Cho đến khi

en: Untitled %s
vi: %s chưa được đặt tên

en: Unused media
vi: Nội dung không sử dụng

en: Up Arrow Colour
vi: Màu mũi tên lên

en: Up to date
vi: Cập nhật

en: Update
vi: Cập nhật

en: Update Interval (mins)
vi: Khoảng thời gian cập nhật (phút)

en: Update Window End Time
vi: Thời gian hoàn thành cập nhật Window

en: Update Window Start Time
vi: Thời gian bắt đầu cập nhật Window

en: Update this media in all layouts it is assigned to?
vi: Cập nhật nội dung này cho tất cả các bố cục nó được gán?

en: Updated On
vi: Cập nhật vào

en: Updated Preference
vi: Tùy chọn đã được cập nhật

en: Updated Preferences
vi: Các tùy chọn đã được cập nhật

en: Updated the display order for data on Widget
vi: Đã cập nhật thứ tự hiển thị dữ liệu trong Widget

en: Upload
vi: Tải lên

en: Upload %obj%
vi: Tải lên %obj%

en: Upload Audio files to assign to Layouts
vi: Tải lên tệp âm thanh để gán vào Bố cục

en: Upload Audio files to assign to Widgets
vi: Tải lên tệp âm thanh để gán vào các Widget

en: Upload Font
vi: Tải lên phông chữ

en: Upload Image files to assign to Layouts
vi: Tải lên các tệp hình ảnh để gán cho bố cục

en: Upload Layout
vi: Tải lên bố cục

en: Upload SWF files to assign to Layouts
vi: Tải lên tệp SWF để gán vào các Bố cục

en: Upload Version
vi: Tải lên phiên bản

en: Upload Video files to assign to Layouts
vi: Tải lên tệp Video để gán vào Bố cục

en: Upload a complete package to distribute to Players
vi: Tải lên gói hoàn chỉnh để phân phối đến các Trình phát

en: Upload a new Player Software file
vi: Tải lên tệp Phần mềm trình phát mới

en: Upload files to this Folder
vi: Tải tệp lên mục  này

en: Upload media
vi: Tải nội dung lên

en: Upload new
vi: Mới tải lên

en: Upload new Fonts
vi: Tải lên phông chữ mới

en: Upper Row Limit
vi: Dòng kết thúc

en: Upper limit must be 0 or above
vi: Giới hạn trên phải từ 0 trở lên

en: Uptime
vi: Thời gian hoạt động

en: Urdu
vi: Tiếng Ơ-đu

en: Url pointing to the Cover Image
vi: URL trỏ đến ảnh bìa

en: Url pointing to the logo
vi: URL trỏ đến logo

en: Url pointing to the privacy policy for this Application
vi: URL trỏ đến chính sách quyền riêng tư của ứng dụng này

en: Url pointing to the terms for this Application
vi: URL trỏ đến điều khoản của ứng dụng này

en: Usage
vi: Mức sử dụng

en: Usage Report
vi: Báo cáo mức sử dụng

en: Usage Report for %mediaName%
vi: Báo cáo mức sử dụng cho %mediaName%

en: Usage Report for %playlistName%
vi: Báo cáo mức sử dụng cho %playlistName%

en: Usage Report for %tagName%
vi: Báo cáo mức sử dụng cho %tagName%

en: Use '/' instead of 'p' to represent units of measure (e.g., m/s instead of mps).
vi: Dùng '/' thay cho 'p' để biểu thị đơn vị đo lường (ví dụ: m/s thay vì mps).

en: Use CMS time?
vi: Sử dụng thời gian của CMS?

en: Use Date
vi: Ngày sử dụng

en: Use Multiple Video Decoders
vi: Sử dụng nhiều bộ giải mã video

en: Use Recovery Code instead?
vi: Sử dụng mã khôi phục thay thế?

en: Use Regex?
vi: Sử dụng Regex?

en: Use Relative time?
vi: Sử dụng thời gian tương đối?

en: Use Slash for Units
vi: Dùng dấu gạch chéo cho đơn vị

en: Use Two Factor Code instead?
vi: Sử dụng mã xác thực hai yếu tố thay thế?

en: Use a SurfaceView for Video Rendering?
vi: Sử dụng SurfaceView để Kết xuất Video?

en: Use advanced filter clause?
vi: Sử dụng mệnh đề lọc nâng cao?

en: Use advanced order clause?
vi: Sử dụng mệnh đề sắp xếp nâng cao?

en: Use an existing database
vi: Sử dụng cơ sở dữ liệu hiện có

en: Use calendar timezone?
vi: Dùng múi giờ của lịch?

en: Use event timezone?
vi: Dùng múi giờ của sự kiện?

en: Use existing DataSets matched by name?
vi: Dùng bộ dữ liệu hiện có trùng tên?

en: Use gradient as background?
vi: Sử dụng màu chuyển sắc làm nền?

en: Use gradient for the text?
vi: Sử dụng hiệu ứng chuyển sắc cho văn bản?

en: Use one of the available slots for this display?
vi: Sử dụng một trong các vị trí trống cho màn hình này?

en: Use the Display Location
vi: Sử dụng vị trí hiển thị

en: Use the Global Timeout?
vi: Dùng thời gian chờ toàn cục?

en: Use the SSP widget to schedule ad requests manually?
vi: Sử dụng widget SSP để lên lịch yêu cầu quảng cáo theo cách thủ công?

en: Use the check box to set Start and End dates/times for media files and use the Start Upload button to apply to all files or the row upload button to upload individually.
vi: Tích chọn ô này để đặt ngày/giờ bắt đầu và kết thúc cho các tệp nội dung. Nhấn nút "Bắt đầu tải lên" để áp dụng cho tất cả tệp hoặc nút tải lên từng hàng để tải từng tệp riêng lẻ.

en: Use the checkbox to return events within defined start and end dates.
vi: Tích chọn vào ô để trả về các sự kiện trong phạm vi ngày bắt đầu và kết thúc.

en: Use the colour picker to select the background colour
vi: Chọn màu cho nền

en: Use the colour picker to select the border colour
vi: Chọn màu cho viền

en: Use the colour picker to select the case colour
vi: Dùng bộ chọn màu để chọn màu viền

en: Use the colour picker to select the dial centre colour
vi: Chọn màu cho mặt đồng hồ

en: Use the colour picker to select the digital clock background colour
vi: Chọn màu cho mặt đồng hồ số

en: Use the colour picker to select the digital clock text colour
vi: Chọn màu cho chữ của đồng hồ

en: Use the colour picker to select the face colour
vi: Chọn màu cho giao diện

en: Use the colour picker to select the font colour
vi: Chọn màu cho phông chữ

en: Use the colour picker to select the header background colour
vi: Chọn màu cho nền tiêu đề

en: Use the colour picker to select the header font colour
vi: Chọn màu cho tiêu đề

en: Use the colour picker to select the hour hand colour
vi: Chọn màu cho kim giờ

en: Use the colour picker to select the label background colour
vi: Chọn màu cho nhãn của nền

en: Use the colour picker to select the label text colour
vi: Chọn màu cho nhãn của văn bản

en: Use the colour picker to select the minute hand colour
vi: Chọn màu cho kim phút

en: Use the colour picker to select the secondary steps colour
vi: Chọn màu cho các bước thứ cấp

en: Use the colour picker to select the seconds hand colour
vi: Chọn màu cho kim giây

en: Use the colour picker to select the steps colour
vi: Chọn màu cho các thao tác

en: Use the colour pickers to override the element colours.
vi: Sử dụng bộ chọn màu để thay đổi màu của các phần tử.

en: Use the current date to be displayed.
vi: Sử dụng ngày hiện tại để hiển thị.

en: Use the default configured by your administrator
vi: Sử dụng cài đặt mặc định do quản trị viên thiết lập

en: Use the drop-down to select which days of the week this Event should be repeated
vi: Sử dụng menu thả xuống để chọn những ngày trong tuần sự kiện này sẽ lặp lại.

en: Use the drop-down to select which days of the week this Event should be repeated.
vi: Sử dụng danh sách thả xuống để chọn các ngày trong tuần mà sự kiện này sẽ lặp lại.

en: Use the form fields below to create a set of reminders for this event. New fields can be added by clicking on the + icon at the end of the row. Use the tick box to receive a notification by email alternatively reminders will be shown in the message center.
vi: Hãy dùng các trường thông tin bên dưới để tạo danh sách nhắc nhở cho sự kiện này. Bạn có thể bấm vào biểu tượng dấu + ở cuối dòng để thêm nhắc nhở mới. Đánh dấu chọn vào ô tương ứng nếu muốn nhận thông báo qua email, nếu không, các nhắc nhở sẽ hiển thị trong trung tâm thông báo của hệ thống.

en: Use the form fields to create On/Off timings for the monitor for specific days of the week as required.
vi: Sử dụng các trường biểu mẫu để thiết lập thời gian Bật/Tắt cho màn hình vào các ngày cụ thể trong tuần nếu cần.

en: Use the location configured on the display
vi: Sử dụng vị trí đã được cấu hình trên máy tính

en: Use this item to be used as a placeholder to add images.
vi: Sử dụng mục này làm trình giữ chỗ để thêm hình ảnh.

en: Used
vi: Đã dùng

en: User
vi: Người dùng

en: User Group
vi: Nhóm tài khoản

en: User Group Name cannot be empty.
vi: Tên Nhóm tài khoản không được để trống.

en: User Groups
vi: Nhóm tài khoản

en: User Groups are an easy way to configure a set of features and sharing which can be applied to multiple users. After adding a User they can be assigned to multiple Groups or have individual sharing assigned to them directly.
vi: Nhóm tài khoản là cách đơn giản để cấu hình một tập hợp các tính năng và chia sẻ, đồng thời có thể áp dụng cho nhiều tài khoản. Sau khi một tài khoản được thêm, họ có thể được gán vào nhiều Nhóm khác nhau hoặc được cấp quyền chia sẻ riêng biệt.

en: User Logged Out.
vi: Người dùng đã đăng xuất

en: User Management
vi: Quản lý tài khoản

en: User Manual
vi: Hướng dẫn sử dụng

en: User Name
vi: Tên đăng nhập

en: User Name Text Colour
vi: Màu chữ tên người dùng

en: User Option not found
vi: Không tìm thấy tùy chọn người dùng

en: User Profile Saved
vi: Hồ sơ người dùng đã được lưu

en: User Type
vi: Loại tài khoản

en: User does not have the enabled Feature for this Dashboard
vi: Người dùng chưa được bật các tính năng cho bảng điều khiển này

en: User functions
vi: Tính năng người dùng

en: User load preferences failed!
vi: Không thể tải tùy chỉnh người dùng!

en: User logged at the IdP but the account does not exist in the CMS and Just-In-Time provisioning is disabled
vi: Người dùng đã đăng nhập tại IdP nhưng tài khoản không tồn tại trong CMS và tính năng cấp phát tài khoản tự động (Just-In-Time provisioning) đang tắt

en: User name must be between 1 and 50 characters.
vi: Tên đăng nhập phải có độ dài từ 1 đến 50 ký tự.

en: User not found
vi: Không tìm thấy tài khoản

en: User profile preferences for the logged in User
vi: Tùy chọn hồ sơ người dùng cho đã tài khoản đăng nhập

en: User save preferences failed!
vi: Không thể lưu tùy chỉnh người dùng!

en: User-Defined JavaScript
vi: JavaScript do người dùng định nghĩa

en: Username
vi: Tên đăng nhập

en: Username or Password incorrect
vi: Tên đăng nhập và mật khẩu không đúng

en: Users
vi: Người dùng

en: Users can use the top level folder to store content. Disable to force the use of folders.
vi: Người dùng có thể sử dụng thư mục cấp cao nhất để lưu nội dung. Tắt tùy chọn này để bắt buộc sử dụng thư mục con.

en: Using "fwrite()" failed, due to error:
vi: Gọi hàm "fwrite()" thất bại do lỗi:

en: Using "socket_sendto()" failed, due to error:
vi: Gọi hàm "socket_sendto()" thất bại do lỗi:

en: Using "socket_set_option()" failed, due to error:
vi: Gọi hàm "socket_set_option()" thất bại do lỗi:

en: Using JSON syntax enter the path below the Data root by which the above aggregation should be applied.
vi: Sử dụng cú pháp JSON, nhập đường dẫn (tính từ Gốc dữ liệu) nơi sự tổng hợp ở trên sẽ được áp dụng.

en: Using fsockopen() failed, due to denied permission
vi: Gọi hàm fsockopen() thất bại do bị từ chối quyền truy cập.

en: Using natural language enter a string representing the period for which events should be returned, for example 2 days or 1 week.
vi: Nhập khoảng thời gian để tìm lại sự kiện đã qua. Ví dụ 2 ngày hoặc 1 tuần

en: Uyghur (China)
vi: Tiếng Duy Ngô Nhĩ (Trung Quốc)

en: Uzbek
vi: Tiếng U-dơ-bê-ki-xtan

en: Uzbek (Latin)
vi: Tiếng U-dơ-bê-ki-xtan (Latin)

en: VNC to this Display
vi: Kết nối VNC đến màn hình này

en: Valid Extensions
vi: Phần mở rộng tệp hợp lệ

en: Valid extensions are %s
vi: Các tiện ích mở rộng hợp lệ là %s

en: Valid?
vi: Hợp lệ

en: Validation
vi: Xác thực

en: Value
vi: Giá trị

en: Value (in pixels) to set a gap between each item's tags.
vi: Giá trị (tính bằng pixel) để đặt khoảng cách giữa các nhãn của từng mục.

en: Value (in pixels) to set a gap between each item.
vi: Giá trị (tính bằng pixel) để đặt khoảng cách giữa mỗi mục.

en: Value too large for %s
vi: Giá trị quá lớn cho %s

en: Values
vi: Giá trị

en: Venue
vi: Địa điểm

en: Verify
vi: Xác nhận

en: Verify CA Identity?
vi: Xác minh danh tính của Nhà cung cấp chứng thực (CA)?

en: Verify all modules have been installed correctly by reinstalling any module related files
vi: Xác minh rằng tất cả các mô-đun đã được cài đặt chính xác bằng cách cài đặt lại các tệp liên quan đến mô-đun.

en: Version
vi: Phiên bản

en: Version %version%
vi: Phiên bản %version%

en: Version ID
vi: ID phiên bản

en: Version Information
vi: Thông tin phiên bản

en: Vertical
vi: Dọc

en: Vertical Align
vi: Căn dọc

en: Vertical Sharpness
vi: Độ sắc nét dọc

en: Vertical alignment when scaling the containing group.
vi: Căn chỉnh dọc khi thay đổi tỉ lệ nhóm chứa.

en: Vertically on the left
vi: Nằm dọc ở bên trái

en: Video Engine
vi: Công cụ xử lý video

en: Video In
vi: Video nguồn ngoài

en: Video Path
vi: Đường dẫn Video

en: Video Pause Delay
vi: Độ trễ tạm dừng video

en: Video Pause Delay value cannot be negative
vi: Độ trễ tạm dừng video không thể âm

en: Video/Image
vi: Video/Hình ảnh

en: Videos - support varies depending on the client hardware you are using.
vi: Video - hỗ trợ dựa trên phần cứng máy khách đang sử dụng.

en: Videos only
vi: Chỉ video

en: Vietnamese
vi: Tiếng Việt

en: View
vi: Xem

en: View Categories
vi: xem Danh mục

en: View Columns
vi: Xem các Cột

en: View Data
vi: Xem dữ liệu

en: View Data Connector
vi: Xem Trình kết nối dữ liệu

en: View Folder Tree on Grids and Forms
vi: Xem cấu trúc thư mục dạng cây trong phần Bảng và biểu mẫu

en: View Only
vi: Chỉ xem

en: View Products
vi: Xem Sản phẩm

en: View RSS
vi: Xem RSS

en: View Source Code
vi: Xem mã nguồn

en: View my authenticated applications
vi: Xem các ứng dụng đã xác thực của tôi

en: View the Fonts page
vi: Xem trang Phông chữ

en: View the Menu Board page
vi: Xem trang Bảng Menu

en: Vintage Photo
vi: Ảnh cổ điển

en: Visibility
vi: Tầm nhìn

en: Visibility (meters)
vi: Tầm nhìn (mét)

en: Visible
vi: Hiển thị

en: Visible area end time
vi: Thời gian kết thúc của khu vực hiển thị

en: Visible area start time
vi: Thời gian bắt đầu của khu vực hiển thị

en: Visible area time span
vi: Khoảng thời gian của khu vực hiển thị

en: Visit the user manual
vi: Truy cập hướng dẫn người dùng

en: Volume
vi: Âm lượng

en: Wake On Lan Failed as there are no functions available to transmit it
vi: Wake On LAN thất bại do không có hàm nào khả dụng để truyền gói tin

en: Wake on LAN
vi: Bật từ xa qua mạng LAN (Wake on LAN)

en: Wake on LAN CIDR
vi: CIDR (Định tuyến liên miền không phân lớp) của Wake on LAN

en: Wake on LAN SecureOn
vi: SecureOn cho Wake on LAN

en: Wake on LAN Time
vi: Thời gian Wake on LAN

en: Wake on Lan is enabled, but you have not specified a time to wake the display
vi: Chức năng Wake on LAN đã được bật, nhưng bạn chưa đặt thời gian bật màn hình

en: Wake on Lan requires the correct network configuration to route the magic packet to the display PC
vi: Wake on LAN yêu cầu cấu hình mạng chính xác để định tuyến gói tin magic (magic packet) đến máy tính của màn hình.

en: Wake on Lan sent for %s
vi: Đã gửi tín hiệu Wake on LAN cho %s

en: Warm
vi: Ấm

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: Warning - starts with or ends with a space, or contains double spaces
vi: Cảnh báo - Bắt đầu/kết thúc bằng dấu cách hoặc chứa dấu cách kép

en: Warning : Image is too large and will not be displayed on the Players. Please check the allowed Resize Limit in Administration -> Settings
vi: Cảnh báo: Hình ảnh quá lớn và sẽ không hiển thị trên Trình phát. Vui lòng kiểm tra Giới hạn kích thước cho phép trong Quản trị > Cài đặt

en: Warning Background Colour
vi: Màu nền cảnh báo

en: Warning Background Colour 1
vi: Màu nền cảnh báo 1

en: Warning Background Colour 2
vi: Màu nền cảnh báo 2

en: Warning Colour
vi: Màu cảnh báo

en: Warning Date
vi: Thời hạn cảnh báo

en: Warning Duration
vi: Thời lượng cảnh báo

en: Warning date needs to be before countdown date.
vi: Ngày cảnh báo phải trước ngày hết hạn

en: Warning duration needs to be lower than the countdown main duration.
vi: Thời lượng cảnh báo cần nhỏ hơn thời lượng đếm ngược.

en: Warning duration needs to be lower than the widget duration.
vi: Thời lượng cảnh báo cần nhỏ hơn thời lượng của widget.

en: We are here to help! All the support you’re looking for, at your fingertips.
vi: Chúng tôi luôn sẵn sàng hỗ trợ! Mọi sự trợ giúp bạn cần đều nằm ngay trong tầm tay.

en: We are really sorry, but there has been an error. It has been logged in install_log.txt and printed below.
vi: Chúng tôi rất tiếc, đã xảy ra lỗi. Lỗi này đã được ghi lại trong install_log.txt và hiển thị bên dưới.

en: We suggest setting your PHP post_max_size and upload_max_filesize to at least 128M, and also increasing your max_execution_time to at least 120 seconds.
vi: Nên đặt các thông số post_max_size và upload_max_filesize của PHP ít nhất là 128M, và tăng max_execution_time lên tối thiểu 120 giây.

en: We support Google Authenticator or similar two factor codes. You get this secret by scanning the QR code.
vi: Chúng tôi hỗ trợ Google Authenticator hoặc các mã xác thực hai lớp tương tự. Bạn có thể lấy mã này bằng cách quét mã QR.

en: We'd love to know you're running %theme_name%. If you're happy for us to collect anonymous statistics (version number, number of displays) then please leave the box ticked. Please un tick the box if your server does not have direct access to the internet.
vi: Chúng tôi rất mong muốn biết bạn đang sử dụng %theme_name%. Nếu bạn đồng ý cho phép chúng tôi thu thập số liệu thống kê ẩn danh (phiên bản phần mềm, số lượng màn hình hiển thị), vui lòng giữ nguyên dấu chọn. Nếu máy chủ của bạn không có quyền truy cập trực tiếp vào internet, vui lòng bỏ chọn.

en: Weather
vi: Thời tiết

en: Weather Condition
vi: Điều kiện thời tiết

en: Weather module showing Current and Daily forecasts.
vi: Mô-đun thời tiết hiển thị dự báo Hiện tại và Hàng ngày.

en: Web Hook triggers
vi: Kích hoạt Web Hook

en: Web Hook triggers can be executed when certain conditions are detected. If you would like to execute a trigger, enter the trigger code below against each event.
vi: Web Hook chạy khi có điều kiện nhất định. Nếu muốn kích hoạt, nhập mã kích hoạt cho mỗi sự kiện.

en: Web hook trigger code for this Action
vi: Mã kích hoạt Web hook cho hành động này

en: WebView Plugin State
vi: Trạng thái plugin WebView

en: Webhook Controller
vi: Bộ điều khiển Webhook

en: Webkey Serial
vi: Số sê-ri Webkey

en: Webkey to this Display
vi: Kết nối Webkey đến màn hình này

en: Webpage
vi: Trang web

en: Webpages.
vi: Các trang web

en: Wednesday
vi: Thứ Tư

en: Week
vi: Tuần

en: Week name length
vi: Độ dài tên tuần

en: Weekly
vi: Hằng tuần

en: Weekly Calendar - Dark
vi: Lịch hàng tuần - Chế độ tối

en: Weekly Calendar - Light
vi: Lịch hàng tuần - Chế độ sáng

en: Welcome
vi: Chào mừng bạn

en: Welcome to the %productName% CMS
vi: Chào mừng đến với %productName% CMS

en: Welcome to the %themeName% Installation
vi: Chào mừng bạn đến với trình cài đặt %themeName%

en: Welsh
vi: Tiếng xứ Wales

en: West
vi: Tây

en: Western Frisian
vi: Tiếng Tây Phờ-ri-xia

en: What display profile should this display use? To use the default profile leave this empty.
vi: Màn hình này nên sử dụng cấu hình nào? Để sử dụng cấu hình mặc định, hãy để trống mục này.

en: What does this mean?
vi: Điều này có nghĩa là gì?

en: What is the source of this impression figure?
vi: Nguồn số liệu hiển thị này là gì?

en: What is the target number for this Campaign over its entire playtime
vi: Số mục tiêu cho Đợt phát này trong suốt thời gian phát là bao nhiêu?

en: What is this users type?
vi: Loại tài khoản cho người dùng này là gì?

en: What items would you like to save?
vi: Bạn muốn lưu những mục nào?

en: What plugin state should be used when starting a web view.
vi: Trạng thái plugin nào nên được sử dụng khi khởi chạy WebView?

en: What separator should be used for CSV source?
vi: Nên dùng ký tự phân tách nào cho nguồn CSV?

en: What should happen when this Dataset reaches the row limit?
vi: Điều gì xảy ra khi Bộ dữ liệu này đạt tới giới hạn bản ghi?

en: What transition should be applied when this item finishes?
vi: Hiệu ứng chuyển nào sẽ được áp dụng khi mục này kết thúc?

en: What transition should be applied when this item starts?
vi: Hiệu ứng chuyển nào sẽ được áp dụng khi mục này bắt đầu?

en: What transition should be applied when this region is finished?
vi: Hiệu ứng chuyển tiếp nào sẽ được áp dụng khi vùng này kết thúc?

en: What type of Campaign would you like to create?
vi: Bạn muốn tạo loại Đợt phát nào?

en: What type of display is this profile intended for?
vi: Hồ sơ này dành cho loại màn hình nào?

en: What type of request needs to be made to get the remote data?
vi: Cần phải thực hiện loại request nào để lấy dữ liệu từ xa?

en: When Enabled users will be able to add media using this module.
vi: Khi bật, người dùng có thể thêm nội dung qua mô-đun này

en: When Preview is Enabled users will be able to see a preview in the layout editor.
vi: Khi chế độ xem trước được bật, người dùng sẽ có thể xem trước trong trình chỉnh sửa bố cục.

en: When all day events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown
vi: Nếu loại bỏ các sự kiện trong ngày, chúng sẽ bị xóa khỏi danh sách sự kiện trong bảng hiển thị

en: When current events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown.
vi: Nếu loại bỏ các sự kiện hiện tại, chúng sẽ không còn trong bảng hiển thị.

en: When cycle based playback is enabled only 1 Layout from this Campaign will be played each time it is in a Schedule loop. The same Layout will be shown until the 'Play count' is achieved.
vi: Khi bật chế độ phát lại theo vòng lặp, chỉ có 1 Bố cục từ Đợt phát này được phát mỗi lần xuất hiện trong lịch phát lặp lại. Bố cục sẽ được phát cho đến khi đạt "Số lượt phát" đã được thiết lập.

en: When duration is per item the number of items must be greater than 1
vi: Khi thời lượng được tính theo từng mục, số mục phải lớn hơn 1

en: When duration is per item the upper limit must be greater than 1
vi: Khi thời lượng áp dụng cho từng mục, giới hạn trên phải lớn hơn 1.

en: When duration is per item then number of items must be 1 or higher
vi: Nếu tính thời lượng theo từng mục thì phải từ 1 trở lên

en: When enabled draft Layouts will be automatically published 30 minutes after the last edit
vi: Khi bật, các bản nháp Bố cục sẽ tự động đăng tải sau 30 phút nếu không chỉnh sửa thêm.

en: When enabled the Folder tree state will be saved globally, each Page will remember the same state. If disabled, the Folder tree state will be saved per Page.
vi: Khi bật, trạng thái cây thư mục sẽ được lưu trên toàn hệ thống và mỗi trang sẽ giữ nguyên trạng thái đó. Nếu tắt, trạng thái cây thư mục sẽ được lưu riêng cho từng trang.

en: When enabled the Player will send the current layout to the CMS each time it changes. Warning: This is bandwidth intensive and should be disabled unless on a LAN.
vi: Khi bật, Trình phát sẽ gửi bố cục hiện tại đến CMS mỗi khi có thay đổi. Cảnh báo: Tính năng này tiêu tốn băng thông và chỉ nên bật khi sử dụng trong mạng nội bộ (LAN).

en: When enabled the next Widget to play will be chosen at random from the available Widgets.
vi: Khi được bật, Widget tiếp theo để phát sẽ được chọn ngẫu nhiên từ các tiện ích có sẵn.

en: When enabled, the default Transition type and duration will be applied to all widgets on this Layout.
vi: Khi bật, sẽ áp dụng cấu hình chuyển cảnh ban đầu để áp dụng vào tất cả các Widget trong Bố cục này.

en: When enabled, this Connector will start providing the services it lists in its description.
vi: Khi được bật, Trình kết nối này sẽ bắt đầu cung cấp các dịch vụ được liệt kê trong mô tả của nó.

en: When enabled, this form will automatically submit in future. Reset this in your User Profile.
vi: Khi được bật, biểu mẫu này sẽ tự động gửi trong tương lai. Bạn có thể thiết lập lại trong Hồ sơ Người dùng.

en: When exporting a saved report to PDF, should the logo be shown on the PDF?
vi: Khi xuất báo cáo đã lưu ra PDF, có nên hiển thị logo trong tệp PDF không?

en: When filtering by multiple Tags, which logical operator should be used?
vi: Khi lọc theo nhiều Nhãn, nên sử dụng toán tử logic nào?

en: When filtering by multiple names, which logical operator should be used?
vi: Khi lọc theo nhiều tên, nên sử dụng toán tử logic nào?

en: When matching Media by Tags and name to a dynamic Playlist, this is the maximum number of allowed items that can be assigned to a dynamic Playlist
vi: Khi đối chiếu Nội dung theo Nhãn và tên để gán vào Danh sách phát động, đây là số lượng mục tối đa được phép gán vào Danh sách phát động đó

en: When no data is returned
vi: Khi không có dữ liệu nào được trả về

en: When past events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown.
vi: Nếu loại bỏ các sự kiện đã qua, chúng sẽ bị xóa khỏi danh sách sự kiện trong bảng hiển thị

en: When requesting a screenshot from a display should the Thumbnail column be automatically shown if it's not visible?
vi: Khi yêu cầu ảnh chụp màn hình từ một màn hình, có tự động hiển thị cột hình thu nhỏ nếu nó chưa hiển thị không?

en: When selected, layout will be published immediately, if it should be published at a specific time, uncheck this checkbox and pick a date in the field below
vi: Khi chọn, bố cục sẽ được đăng tải ngay lập tức. Nếu bạn muốn đăng tải vào một thời điểm cụ thể, hãy bỏ chọn ô này và chọn ngày trong trường bên dưới.

en: When selected, your event will run according to the timezone set on the CMS, otherwise the event will run at Display local time
vi: Khi được chọn, sự kiện sẽ chạy theo múi giờ cấu hình trong CMS. Nếu không, sự kiện sẽ chạy theo giờ địa phương của màn hình hiển thị.

en: When set to Run Intent, which intent should be run. Format is: Action|ExtraKey,ExtraMsg
vi: Khi chọn Chạy Intent, hãy chỉ định intent cần thực thi. Định dạng: Action|ExtraKey,ExtraMsg

en: When set, each Display that has this Media in its local storage, will be notified to remove it.
vi: Khi được thiết lập, mỗi màn hình có Nội dung này trong bộ nhớ cục bộ sẽ nhận thông báo để xóa nó.

en: When should events be returned from?
vi: Lấy sự kiện từ thời điểm nào?

en: When should the Widget Loop be enabled?
vi: Khi nào bật vòng lặp Widget?

en: When the End Time for this Widget passes should the Widget be removed from the Playlist?
vi: Khi thời gian kết thúc của widget này trôi qua, có nên xóa nó khỏi danh sách phát không?

en: When the device starts and Android finishes loading, should the Player start up and come to the foreground?
vi: Khi thiết bị khởi động và Android đã tải xong, bạn có muốn Trình phát tự khởi động và hiển thị ra màn hình chính không?

en: When the monitor is 'Off' it will not be able to receive content updates. With the next timed 'On' the monitor will connect to the CMS and get content/schedule updates.
vi: Khi thiết bị hiển thị ở chế độ 'Tắt', nó sẽ không thể nhận cập nhật nội dung. Khi thiết bị được bật lại theo lịch, nó sẽ kết nối với CMS và nhận các cập nhật nội dung/lịch trình.

en: When there are more than one of the same element for a widget you can set the slot for each element. For example with two of the same element you'd have data slot 1 and data slot 2. If 10 items were returned slot 1 would receive items 1,3,5,7,9 and slot 2 would receive items 2,4,6,8,10.
vi: Khi có nhiều hơn một phần tử giống nhau trong một widget, bạn có thể đặt khe cho từng phần tử. Ví dụ, nếu có hai phần tử giống nhau, bạn sẽ có khe dữ liệu 1 và khe dữ liệu 2. Nếu có 10 mục, khe 1 sẽ nhận mục 1,3,5,7,9 và khe 2 sẽ nhận mục 2,4,6,8,10.

en: When there is an error
vi: Khi có lỗi

en: When this campaign is scheduled alongside another campaign with the same display order, how should the layouts in both campaigns be ordered?
vi: Khi đợt phát này được lên lịch cùng với một đợt phát khác có cùng thứ tự hiển thị, thì các bố cục của cả hai đợt phát sẽ được sắp xếp theo thứ tự như thế nào?

en: When using the SSP widget you do not need to configure a share of voice, duration or min/max duration.
vi: Khi sử dụng tiện ích SSP, bạn không cần phải thiết lập tỷ lệ chiếm sóng, thời lượng hoặc thời lượng tối thiểu/tối đa.

en: Whether to always put the default layout into the cycle.
vi: Luôn đưa bố cục mặc định vào vòng lặp hiển thị.

en: Which Calendar Type should the CMS use?
vi: CMS sử dụng loại Lịch nào?

en: Which Editor should this template be available in?
vi: Mẫu này sẽ khả dụng trong trình chỉnh sửa nào?

en: Which content types should be allowed on these displays. Most SSPs will be able to further refine this by display.
vi: Những loại nội dung nào nên được phép hiển thị trên các màn hình này. Hầu hết SSP đều có thể tinh chỉnh thêm theo từng màn hình

en: Which data type does this template need?
vi: Mẫu này cần kiểu dữ liệu nào?

en: Which days of the week should the DMA be active?
vi: DMA này nên hoạt động vào những ngày nào trong tuần?

en: Which days of the week should the layout be active?
vi: Bố cục này nên hoạt động vào những ngày nào trong tuần?

en: Which device input should be shown
vi: Đầu vào nào của thiết bị nên được hiển thị ?

en: Which direction does the text in the feed use?
vi: Văn bản trong bảng tin hiển thị theo hướng nào?

en: Which displays would you like this DMA to apply to?
vi: DMA này sẽ được áp dụng cho màn hình nào?

en: Which displays would you like to enroll with this SSP. Leave blank to enroll them all.
vi: Bạn muốn đăng ký những màn hình nào với SSP này? Để trống nếu muốn đăng ký tất cả.

en: Which field would you like to use as the ID for this SSP?
vi: Bạn muốn sử dụng trường nào làm ID cho SSP này?

en: Which key should activate the Player information screen? A single character.
vi: Chọn 1 phím để kích hoạt màn hình Thông tin Trình Phát? Chỉ một ký tự.

en: Which shell commands should the Player execute?
vi: Những lệnh Shell nào mà Trình phát được phép thực thi?

en: White
vi: Trắng

en: White and grey table with split rows.
vi: Bảng trắng và xám với các hàng tách biệt.

en: White listed redirect URI's that will be allowed, only application for Authorization Code Grants
vi: Các URI chuyển hướng được phép trong danh sách trắng, chỉ áp dụng cho phương thức cấp quyền bằng mã xác thực

en: White striped table with orange header.
vi: Bảng sọc trắng với tiêu đề màu cam.

en: Whitelist Load Balancers
vi: Danh sách các bộ cân bằng tải hợp lệ

en: Widget Actions
vi: Thao tác với Widget

en: Widget Actions:
vi: Hành động với Widget:

en: Widget Compatibility
vi: Tương thích Widget

en: Widget Data
vi: Dữ liệu Widget

en: Widget Dimensions
vi: Kích thước Widget

en: Widget Duration
vi: Thời lượng của Widget

en: Widget ID
vi: ID Widget

en: Widget List
vi: Danh sách widget

en: Widget Name
vi: Tên Widget

en: Widget Option not found
vi: Không tìm thấy tùy chọn Widget

en: Widget Template Name
vi: Tên Bản mẫu widget

en: Widget Type
vi: Loại Widget

en: Widget cache
vi: Bộ nhớ đệm widget

en: Widget cache?
vi: Bộ nhớ đệm của widget

en: Widget colouring in Playlist editor
vi: Tô màu Widget trong trình chỉnh sửa danh sách phát

en: Widget does not have a data type
vi: Widget này không có kiểu dữ liệu

en: Widget not found
vi: Không tìm thấy Widget

en: Widget not found at index %d
vi: Không tìm thấy Widget ở chỉ mục số %d

en: Widget not found with ID %d
vi: Không tìm thấy Widget với ID %d

en: Widget to Load
vi: Widget cần tải

en: Widgets
vi: Các widget

en: Widgets count
vi: Widget đếm

en: Widgets of the same type, change to transfer the source to a different widget.
vi: Các Widget cùng loại, thay đổi để chuyển nguồn sang một widget khác.

en: Widgets that have been Published will be displayed below
vi: Các Widget đã được đăng tải sẽ hiển thị bên dưới.

en: Width
vi: Chiều rộng

en: Width must be greater than 0
vi: Chiều rộng phải lớn hơn 0

en: Wind
vi: Gió

en: Wind Direction
vi: Hướng gió

en: Wind Direction (degrees)
vi: Hướng gió (độ)

en: Wind Speed
vi: Tốc độ gió

en: Wind Speed Unit
vi: Đơn vị tốc độ gió

en: Windows format Calendar?
vi: Lịch theo định dạng Windows?

en: Windy
vi: Nhiều gió

en: With Selected
vi: Với các mục đã chọn

en: With merge selected, all Objects (Media, Layouts etc) and any sub-folders currently in the original folder will be moved to the selected folder. Original folder will be deleted
vi: Khi chọn hợp nhất, tất cả đối tượng (Nội dung, Bố cục, v.v.) và các thư mục con trong thư mục gốc sẽ được chuyển vào thư mục đã chọn. Thư mục gốc sẽ bị xóa.

en: World Clock - Analogue
vi: Giờ quốc tế - Đồng hồ kim

en: World Clock - Custom
vi: Giờ quốc tế - Tùy chỉnh

en: World Clock - Text
vi: Giờ quốc tế -  Văn bản

en: World Clock - Time and Date
vi: Giờ quốc tế - Ngày & Giờ

en: Write permissions are required for cache/
vi: Cần có quyền ghi cho thư mục cache/

en: Write permissions are required for web/settings.php
vi: Cần có quyền ghi cho tệp web/settings.php

en: XMDS Transfer Limit in KB/month
vi: Giới hạn chuyển XMDS tính theo KB/tháng

en: XMR Private Address
vi: Địa chỉ riêng XMR

en: XMR Public Address
vi: Địa chỉ công khai XMR

en: XMR Registered
vi: XMR đã đăng ký

en: XMR Registered?
vi: Đã đăng ký XMR?

en: XMR WebSocket Address
vi: Địa chỉ WebSocket XMR

en: XMR address is not set
vi: Địa chỉ XMR chưa được thiết lập

en: XMR is not configured for this Display
vi: XMR chưa được cấu hình cho màn hình này

en: XMR is not working on this Player yet and therefore the licence check may not occur.
vi: XMR chưa hoạt động trên Trình phát này, do đó kiểm tra giấy phép có thể không thực hiện được.

en: XMR is not working on this Player yet, the screenshot will be requested the next time the Player connects on its collection interval, expected %nextCollect%.
vi: XMR chưa hoạt động trên Trình phát này, ảnh chụp màn hình sẽ được yêu cầu vào lần tiếp theo Trình phát kết nối trong khoảng thời gian thu thập, dự kiến vào %nextCollect%.

en: Yahoo Currencies
vi: Tiền tệ Yahoo

en: Yahoo Finance
vi: Tài chính Yahoo

en: Yahoo Stocks
vi: Cổ phiếu Yahoo

en: Yearly
vi: Hằng năm

en: Yes
vi: Có

en: Yesterday
vi: Hôm qua

en: Yoruba (Nigeria)
vi: Tiếng Yo-ru-ba (Ni-giê-ri-a)

en: You already own Player Version file with this name.
vi: Bạn đã sở hữu tệp tin Phiên bản Trình phát với tên này.

en: You already own a Layout called '%s'. Please choose another name.
vi: Bạn đã sở hữu một bố cục có tên '%s'. Vui lòng chọn tên khác.

en: You already own a Playlist called '%s'. Please choose another name.
vi: Bạn đã có một Danh sách phát tên là '%s'. Vui lòng chọn tên khác.

en: You already own a Tag called '%s'. Please choose another name.
vi: Bạn đã có một Nhãn có tên '%s'. Vui lòng chọn tên khác.

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
vi: Bạn đã sở hữu một nhóm màn hình có tên là "%s". Vui lòng chọn tên khác.

en: You already set an exception for this day.
vi: Bạn đã đặt ngoại lệ cho ngày này rồi.

en: You are receiving this email because a password reminder was requested for your account. If you did not make this request, please report this email to your administrator immediately.
vi: Bạn nhận được email này vì có người đã yêu cầu nhắc lại mật khẩu đối với tài khoản của bạn. Nếu không phải bạn thực hiện yêu cầu này, vui lòng báo cáo lại ngay cho quản trị viên.

en: You are receiving this email because two factor email authorisation is enabled in your CMS user account. If you did not make this request, please report this email to your administrator immediately.
vi: Bạn nhận được email này vì xác thực hai yếu tố qua email đang được bật trên tài khoản CMS của bạn. Nếu không phải bạn thực hiện yêu cầu này, hãy báo cáo lại ngay cho quản trị viên.

en: You are trying to assign a Layout that is not shared with you.
vi: Bạn đang cố gán một Bố cục chưa được chia sẻ với bạn.

en: You are viewing this Layout in read only mode, checkout by clicking on this message or from the Options menu above!
vi: Bạn đang xem Bố cục này ở chế độ chỉ đọc. Nhấn vào thông báo này hoặc mở menu "Tùy chọn" phía trên để gỡ đăng tải!

en: You can also add a template from an existing Layout from the Layout Editor.
vi: Bạn cũng có thể thêm một mẫu từ Bố cục có sẵn trong Trình chỉnh sửa Bố cục.

en: You can only change to another template of the same type
vi: Bạn chỉ có thể chuyển sang mẫu khác cùng kiểu

en: You can only set a target region on a Widget in the drawer.
vi: Bạn chỉ có thể đặt vùng đích cho Widget trong ngăn

en: You can only upload a maximum of %s files.
vi: Bạn chỉ có thể tải lên tối đa %s tệp.

en: You can test passing parameters that would otherwise be set when this Data Connector is scheduled.
vi: Bạn có thể kiểm tra các tham số sẽ được truyền vào khi Trình kết nối dữ liệu này được lên lịch.

en: You cannot assign file type %s to a playlist
vi: Bạn không thể gán loại tệp %s vào danh sách phát

en: You cannot change the assignment of a Layout Specific Campaign
vi: Bạn không thể thay đổi phần gán của một Đợt phát chỉ áp dụng cho Bố cục cụ thể.

en: You cannot replace this media with an item of a different type
vi: Không thể thay thế nội dung này bằng một nội dung thuộc loại khác

en: You cannot share the Canvas on a Layout, share the layout instead.
vi: Bạn không thể chia sẻ Khung vẽ trong một bố cục. Thay vào đó hãy chia sẻ toàn bộ Bố cục.

en: You cannot share the root folder
vi: Bạn không thể chia sẻ thư mục gốc

en: You do not have access to this playlist
vi: Bạn không có quyền truy cập danh sách phát này

en: You do not have any library files that are not in use.
vi: Bạn không có tệp thư viện nào không được sử dụng đến.

en: You do not have permission to assign the provided Layout
vi: Bạn không có quyền gán Bố cục này

en: You do not have permission to assign this Layout
vi: Bạn không có quyền gán Bố cục này

en: You do not have permission to assign this user
vi: Bạn không có quyền chỉ định người dùng này

en: You do not have permission to copy this Campaign
vi: Bạn không có quyền sao chép Đợt phát này

en: You do not have permission to delete this profile
vi: Bạn không có quyền xoá hồ sơ này

en: You do not have permission to edit all the entities permissions.
vi: Bạn không có quyền chỉnh sửa tất cả các quyền truy cập của các thực thể này.

en: You do not have permission to edit these permissions.
vi: Bạn không có quyền chỉnh sửa các quyền này

en: You do not have permission to edit this profile
vi: Bạn không có quyền chỉnh sửa hồ sơ này

en: You do not have permissions to clear this layout
vi: Bạn không có quyền xóa bố cục này

en: You do not have permissions to delete saved reports of this report schedule
vi: Bạn không có quyền xóa các báo cáo đã lưu của lịch báo cáo này

en: You do not have permissions to delete the saved report of this report schedule
vi: Bạn không có quyền xóa báo cáo đã lưu của lịch báo cáo này

en: You do not have permissions to delete this layout
vi: Bạn không có quyền xóa bố cục này

en: You do not have permissions to delete this report schedule
vi: Bạn không có quyền xoá lịch báo cáo này

en: You do not have permissions to edit this layout
vi: Bạn không có quyền chỉnh sửa bố cục này

en: You do not have permissions to pause/resume this report schedule
vi: Bạn không có quyền tạm dừng hoặc tiếp tục lịch báo cáo này

en: You do not have permissions to reset this report schedule
vi: Bạn không có quyền đặt lại lịch báo cáo này

en: You do not have permissions to use this media
vi: Bạn không có quyền sử dụng định dạng Nội Dung này

en: You do not have permissions to view this layout
vi: Bạn không có quyền xem bố cục này

en: You do not have sufficient access
vi: Bạn không có quyền truy cập

en: You have entered a duration lower than the recommended minimum, this could cause significant API charges.
vi: Bạn đã nhập thời lượng thấp hơn mức tối thiểu được khuyến nghị, điều này có thể tiêu tốn đáng kể chi phí API.

en: You have exceeded your library quota
vi: Bạn đã vượt quá hạn mức thư viện cho phép

en: You have exceeded your maximum number of authorised displays. %d
vi: Bạn đã vượt quá số lượng màn hình được cấp quyền tối đa. %d

en: You have selected %layoutName% for export. A ZIP file will be downloaded which contains the layout, its widgets and media. It will also contain the structure for associated DataSets.
vi: Bạn đã chọn %layoutName% để xuất. Một tệp ZIP gồm có bố cục, các tính năng, nội dung, và cấu trúc Datasets liên quan sẽ được tải xuống

en: You have selected a layout that you no longer have permission to use. Please reload the form.
vi: Bạn đã chọn một bố cục mà bạn không còn quyền sử dụng. Vui lòng tải lại biểu mẫu.

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload the form.
vi: Bạn đã chọn nội dung mà bạn không còn quyền sử dụng. Vui lòng tải lại biểu mẫu.

en: You must enter a command
vi: Bạn phải nhập một lệnh

en: You must have the curl extension enabled or PHP configured with "allow_url_fopen = On" for the CMS to access external resources. We strongly recommend curl.
vi: Bạn phải bật extension curl hoặc cấu hình PHP với "allow_url_fopen = On" để CMS có thể truy cập các tài nguyên bên ngoài. Chúng tôi đặc biệt khuyến nghị sử dụng curl.

en: You should also manually take a backup of your library.
vi: Bạn nên sao lưu thủ công thư viện của mình.

en: Your API key allows for secure communication between the CMS and the Xibo SSP connector service. It is used to orchestrate the delivery of ads to your players. Enter your API Key from Xibo.
vi: Khóa API của bạn cho phép giao tiếp an toàn giữa CMS và dịch vụ kết nối Xibo SSP. Nó được sử dụng để điều phối việc phân phối quảng cáo đến các trình phát của bạn. Nhập khóa API từ Xibo.

en: Your API key allows for secure communication between the CMS and the Xibo audience service. It is used to analyse your proof of play data for Ad Campaigns and retrieve reports. It is never possible to retrieve credentials.
vi: Khóa API của bạn cho phép giao tiếp an toàn giữa CMS và dịch vụ Xibo Audience. Nó được sử dụng để phân tích dữ liệu Proof of Play cho các Đợt phát quảng cáo và truy xuất báo cáo. Không thể truy xuất thông tin xác thực.

en: Your API key is authorised for %numberOfAuthedDisplays% displays.
vi: Khóa API của bạn được cấp quyền cho %numberOfAuthedDisplays% màn hình.

en: Your authentication provider could not log you in.
vi: Không thể đăng nhập thông qua nhà cung cấp xác thực này.

en: Your changes will apply anywhere this Playlist is used.
vi: Những thay đổi của bạn sẽ được áp dụng ở bất kỳ nơi nào mà danh sách phát này được sử dụng.

en: Your client is not the correct version to communicate with this CMS.
vi: Phiên bản máy khách của bạn không phù hợp để giao tiếp với CMS này

en: Your event will be scheduled from [fromDt] to [toDt] in each of your selected Displays respective timezones
vi: Sự kiện của bạn sẽ được lên lịch từ [fromDt] đến [toDt] theo múi giờ của từng Màn hình đã chọn.

en: Your event will be scheduled from [fromDt] to [toDt] in the CMS timezone, please check this covers each of your Displays in their respective timezones.
vi: Sự kiện của bạn sẽ được lên lịch từ [fromDt] đến [toDt] theo múi giờ của CMS. Vui lòng kiểm tra để đảm bảo sự kiện hiển thị đúng trên từng Màn hình.

en: Your library is full. Library Limit: %s K
vi: Thư viện của bạn đã đầy. Giới hạn: %s KB

en: Your library is full. Library Limit: %s MB
vi: Thư viện của bạn đã đầy. Giới hạn thư viện: %s MB

en: Your library reference %d does not exist.
vi: Tham chiếu thư viện %d của bạn không tồn tại.

en: Your password does not meet the required complexity
vi: Mật khẩu của bạn không đáp ứng yêu cầu về độ phức tạp

en: Your platform provider has configured this connector for you.
vi: Nhà cung cấp nền tảng của bạn đã cấu hình trình kết nối này cho bạn.

en: Zone
vi: Khu vực

en: Zone Actions
vi: Thao tác với Vùng

en: Zones
vi: Vùng

en: Zoom
vi: Thu/Phóng

en: Zoom In
vi: Phóng to

en: Zoom Out
vi: Thu nhỏ

en: Zoom in
vi: Phóng to

en: Zoom in to see more details!
vi: Phóng to để xem thêm chi tiết!

en: Zoom out
vi: Thu nhỏ

en: Zoom out to see timeruler!
vi: Thu nhỏ để xem thước thời gian!

en: Zulu
vi: Tiếng Zulu

en: cURL is used to fetch data from the Internet or Local Network
vi: cURL được dùng để lấy dữ liệu từ Internet hoặc mạng nội bộ.

en: checkGnu is used to verify the integrity of Player Software versions uploaded to the CMS
vi: checkGnu được sử dụng để xác minh tính toàn vẹn của các phiên bản phần mềm Trình phát đã được tải lên CMS

en: contains
vi: chứa

en: does not contain
vi: không chứa

en: does not end with
vi: không kết thúc bằng

en: does not equal
vi: không bằng

en: does not start with
vi: không bắt đầu bằng

en: duration
vi: thời lượng

en: ends with
vi: kết thúc với

en: equals
vi: bằng

en: for an interval of
vi: trong khoảng

en: gom (Latin)
vi: Tiếng Gom (chữ Latinh)

en: greater than
vi: lớn hơn

en: he Category for this Help Link
vi: Danh mục cho liên kết trợ giúp này

en: hours:min:sec
vi: giờ:phút:giây

en: in Menu Board
vi: trong Bảng Menu

en: in Menu Board
vi: trong Bảng Menu

en: is empty
vi: trống

en: is not empty
vi: không trống

en: isRequired
vi: bắt buộc

en: itemTemplate
vi: Mẫu mục

en: less than
vi: nhỏ hơn

en: mainTemplate
vi: Bản mẫu chính

en: name
vi: tên

en: not found
vi: Không tìm thấy

en: number of layouts
vi: số lượng bố cục

en: on the [DAY] day
vi: Vào ngày thứ 2 trong tháng

en: on the [POSITION] [WEEKDAY]
vi: vào [tên thứ] [vị trí trong tháng] (ví dụ: thứ 4 đầu tiên trong tháng)

en: onTemplateRender
vi: Khi mẫu được kết xuất

en: onTemplateVisible
vi: Khi mẫu hiển thị

en: once it has connected for the first time
vi: sau khi nó kết nối lần đầu tiên

en: osdlock
vi: Khóa menu hiển thị

en: reminderDt not found as next event does not exist
vi: Không tìm thấy reminderDt vì không có sự kiện tiếp theo

en: row not found
vi: không tìm thấy bản ghi

en: starts with
vi: bắt đầu với

en: styleSheet
vi: Tài liệu

en: total duration
vi: tổng thời lượng

en: usblock
vi: Khóa USB

en: would like access to the following scopes
vi: muốn truy cập vào các phạm vi sau

en: you read this %readDt%.
vi: Bạn đã đọc vào %readDt%.
